ترامپ، کابوس جدید اروپا

double-quot
تهران – جارپرس – سال ۲۰۱۷ در حالی اروپا شاهد چندین انتخابات مهم خواهد بود که نگاههای بسیاری به سوی تاثیر انتخابات آمریکا و حضور دونالد ترامپ در کاخ سفید بر آنها و نتایج این انتخابات بر روابط آتی با آمریکا خواهد بود.
کد خبر : 19354
تاریخ انتشار : چهارشنبه 27 بهمن 1395 - 7:02
ترامپ، کابوس جدید اروپا

به گزارش جارپرس به نقل از ایرنا، برگزاری این انتخابات‌ درکشورهایی چون آلمان، انگلیس، فرانسه، نروژ، جمهوری چک، مجارستان، هلند، صربستان و آلبانی می‌تواند عرصه سیاسی در این قاره را دستخوش تغییراتی کند؛ تغییراتی که قطعا در سایه حضور دونالد ترامپ در سمت ریاست جمهوری آمریکا قرار خواهد گرفت. از زمان پایان جنگ جهانی دوم ایجاد رابطه میان آمریکا- اروپا در کانون سیاست خارجی اتحادیه اروپا قرار داشت.روسای جمهور هردوگروه دمکرات و جمهوری‌خواه در راستای تقویت روابط سیاسی – اقتصادی با اروپا گام برداشته‌اند اما تعهد دیرینه آمریکا به اروپا در دوران ترامپ به خطر افتاده و اروپا با جدی‌ترین چالش از زمان جنگ جهانی روبرو شده است.

*چشم‌انداز مبهم در روابط اتحادیه اروپا – آمریکا
ترامپ در حالی از زمان آغاز دوره ریاست جمهوری‌اش جاروجنجال‌های فراوانی به راه انداخته که اروپایی‌ها نمی‌توانند نگرانی‌هایشان را نسبت به حضور ترامپ در جایگاه ریاست جمهوری پنهان کنند. اوضاع به گونه‌ای رقم خورده که حتی مقامات اروپا به طورعلنی ترامپ را تهدیدی علیه اتحادیه اروپا خوانده‌اند.نه تنها مقامات اتحادیه اروپا بلکه حتی مردم اروپا نیز از سیاستهای ترامپ به نوعی هراس دارند و نگرانند این سیاستهای رئیس‌جمهوری آمریکا اوضاع جهان را متشنج کند.
برخی مداخله‌های ترامپ در امور داخلی اروپا واکنش‌های شدیداللحنی نیز به همراه داشته است. ‘فدریکا موگرینی’ مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در آمریکا به مقامات این کشور هشدار داد که دولت ترامپ نباید در امور داخلی اروپا دخالت کند و به جای آن باید به امور داخلی آمریکا رسیدگی کند. این لحن موگرینی نشان از آغاز تقابلی جدی میان اروپا و مقامات جدید آمریکا دارد که در سالهای اخیر بی سابقه بوده است.’دونالد توسک’ رئیس شورای اروپا نیز پا را فراتر گذشته و آشکارا ترامپ را تهدیدی علیه صلح اروپا توصیف کرده است. آنچه در این برهه زمانی عیان شده جنگ لفظی غیرمستقیم میان اروپا و ترامپ است. باید دید آیا این روند ادامه خواهد داشت و یا ترامپ تدابیری برای اطمینان دادن به مقامات اروپا در ایجاد یک رابطه سازنده دوجانبه اتخاذ خواهد کرد؟

* نگرانی از ظهور رهبران افراطی به سبک ترامپ در اروپا
نگرانی دیگر ظهور رهبران حامی سیاستهای افراطی ترامپ در اروپا است. قطعا ظهور رهبران افراطی درفرانسه، آلمان، هلند و نروژ عرصه سیاسی در این قاره را در مسیر دیگری قرار خواهد داد به طوریکه زمینه برای حضور رهبران افراطی بیشتر با سیاستهای به سبک ترامپ در اروپا فراهم می شود. همه نگاهها به انتخاباتهای سال ۲۰۱۷ اروپاست. آیا تبلیغات رهبران پوپولیست در اروپا نتیجه انتخاباتی به سبک آمریکا را دراروپا رقم خواهد زد تا جهانیان نسبت به آرای رای دهندگان اروپایی (همچون رای‌دهندگان درانتخابات آمریکا) متحیر شوند؟.
ایجاد دودستگی سیاسی در اروپا دیگر آسیبی است که کارشناسان را نگران کرده است. قطعا فقدان رهبران میانه رو با سیاستهای سازنده می تواند ضربه مهلکی به آینده سیاسی اتحادیه اروپا وارد کند که چه بسا روند فروپاشی این اتحادیه با این روند نیز آغاز شود. نارضایتی‌ها از برخی از سیاستهای مقامات اتحادیه اروپا قطعا زمینه را برای ظهور رهبران افراطی در اروپا فراهم می‌کند و این دلیل مهمی برای نگرانی در مورد آینده اروپا است. طرح خروج انگلیس از اتحادیه اروپا نیز می‌تواند شرایط را برای اتحادیه اروپا وخیم کند. افراطیون در اروپا که سرمست از حضور ترامپ در جایگاه ریاست جمهوری آمریکا شده اند، به دنبال حکومت ‌داری به سبک ترامپ در کشورهای اروپایی هستند که این خود تهدید جدی برای اتحادیه اروپا محسوب می‌شود.

* تیری به قلب اتحادیه قاره اروپا
در صورتی که خدشه‌ ای به اتحاد کشورهای اروپایی وارد شود، می توان انتظار فروپاشی اتحادیه اروپا را داشت. انتخابات‌ آتی دراروپا به این دلیل سرنوشت‌ ساز و حیاتی به شمار می ‌رود که نتیجه آن آینده این اتحادیه را دریک برهه زمانی حساس رقم خواهد زد . آنچه اکنون مسلم شده نگرانی درمیان مقامات اروپایی با خروج انگلیس از این اتحادیه است. به نظر می‌رسد آلمان که پیشتر نقش تعیین‌ کننده ‌ای را در ایجاد اتحاد میان کشورهای اروپایی ایفا می کرد، درمسیر اجرای این نقش محوری در این اتحادیه همراه با فرانسه تلاش می کند، اما در انتخابات آتی این دو کشور اگر ملی گراها و راست های افراطی به قدرت برسند باید گفت که تیری بر قلب اتحادیه اروپا تلقی می شود.

* آینده مبهم روابط آمریکا- اروپا در سایه روابط با روسیه
مسئله مهم دیگر که در آینده روابط اروپا- آمریکا تاثیرگذار خواهد بود، تمایل ترامپ برای ایجاد روابط دوستانه با روسیه است؛ روسیه‌ای که سالهاست چشم به حضوری فعال در عرصه سیاسی اروپا دارد. نگرانی اروپایی‌ها نسبت به تمایل ترامپ برای نزدیک شدن به روسیه و پوتین غیرقابل انکار است. قطعا این تمایل رئیس جمهوری آمریکا برای ایجاد روابط نزدیک با روسیه در آینده روابط با اروپا تاثیرگذار خواهد بود.
مخالفت اتحادیه اروپا با برخی سیاستهای روسیه ازجمله اتهام مداخله مسکو درامور داخلی اوکراین و اعمال تحریم های اروپا علیه روسیه از جمله دلایلی هستند که نشان از ادامه اختلافات میان اروپا- روسیه دارد. باید دید ترامپ در تقابل پشت پرده میان اروپا- روسیه از کدام طرف جانبداری خواهد کرد.

*تقابل یا تعامل اجباری
با ادامه روند فعلی مقامات اروپا دو راه بیشتر ندارند: تقابل جدید با آمریکا یا تعامل اجباری با دولت ترامپ. در هر دو صورت باز هم نگرانی هایی وجود دارد؛ نگرانی هایی که تاثیرش را بر نتایج انتخابات آتی در اروپا خواهد گذاشت. انتقادهای علنی رهبرانی چون’آنگلا مرکل’ و ‘فرانسوآ اولاند’ از سیاستهای ترامپ شرایط جدیدی را در روابط اروپا با آمریکا ایجاد می کند.این انتقادها قطعا نقش محوری در برنامه‌ های آتی آمریکا برای اروپا خواهد داشت.رهبرانی چون مرکل و اولاند خود را برای آزمون‌های جدی در مسیر تعامل با دولت ترامپ آماده کرده اند.
نگرانی دیگر اروپا از تمایل رئیس جمهوری آمریکا برای لغو تحریم‌های روسیه است این در حالی است که مقامات اتحادیه اروپا همچنان نسبت به اقدامات روسیه در اوکراین ابراز نگرانی می کنند. در این راستا به نظر می رسد که اروپا راهی جز اتحاد در برابر سیاستهای ترامپ ندارد.

* ناتو پلی اجباری برای حفظ رابطه سنتی آمریکا- اروپا؟
در این میان آینده روابط آمریکا- اروپا تحت چتر سازمان پیمان آتلانتیک شمالی(ناتو) نیز با ابهاماتی روبرو بوده است. به نظر می رسد ترامپ که پیشتر از ناتو انتقاد کرده و این سازمان را ‘از کار افتاده’ خوانده، تمایلی به همکاری های گسترده با اعضای ناتو در امور امنیتی ندارد و به دنبال اتخاذ سیاستهای امنیتی مستقل در جهان است. اما شاید اوضاع امنیتی جهان به گونه ای پیش برود که تعامل سازنده میان اروپا- آمریکا دردوران ترامپ امری اجتناب ناپذیر شود. ترامپ قرار است در نشست آتی ناتو با رهبران این سازمان در مورد مسائل امنیتی دوجانبه و چالش‌های پیش رو مذاکره کند. شاید در این نشست مواضع کلی دو طرف در مورد همکاری‌های آتی بیشتر مشخص شود.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.