بی میلی شهرداری ها به استفاده از اوراق مشارکت

double-quot
تهران – جارپرس – در حالی که قانون بودجه به شهرداری ها اجازه فروش ۷۰ هزار میلبارد ریال اوراق مشارکت و صکوک برای اجرای طرح های عمرانی داده است، عملکرد ۹ ماهه امسال نشان می دهد که شهرداری ها تمایل چندانی به این استفاده از این منابع نداشته اند.

کد خبر : 19446
تاریخ انتشار : یکشنبه 1 اسفند 1395 - 6:50
بی میلی شهرداری ها به استفاده از اوراق مشارکت

به گزارش جارپرس به نقل از ایرنا از جداول منتشر شده مربوط به گزیده های آماری ۹ ماهه امسال بانک مرکزی، تنها شهرداری های مشهد و تبریز امسال به انتشار و فروش اوراق مشارکت اقدام کرده اند.
بر این اساس شهرداری مشهد در سه مرحله اقدام به انتشار اوراق مشارکت کرده که سهم پروژه قطار شهری از این منابع پنج هزار میلیارد ریال با سود ۱۸ درصد و طرح «طبرسی و آبکوه» در مجموع ۲ مرحله ۶ هزار میلیارد ریال بوده است.
از میان اوراق منتشر شده از سوی شهرداری مشهد، اوراق مربوط به طرح طبرسی و آبکوه با نرخ سود ۱۶ درصدی به طور کامل به فروش رفته و از اوراق مربوط به طرح قطارشهری مشهد، تنها ۵۰ میلیار ریال فروش نرفته است.
شهرداری تبریز نیز در یک مرحله در ۹ ماهه امسال دست به انتشار ۲ هزار میلیارد ریال اوراق مشارکت با سود ۱۶ درصدی برای تامین منابع مورد نیاز قطار شهری زده است که همه این اوراق نیز به فروش رفته اند.
انتشار این اوراق از محل مجوزی بوده که در بند (د) تبصره ۶ قانون بودجه ۱۳۹۴ کل کشور به شهرداری های کشور و سازمان های وابسته به آنها داده شده بود.
براساس این تبصره از قانون بودجه پارسال، شهرداری ها و سازمان های وابسته به آنها می توانستند به طور مشترک یا انفرادی با مجوز بانک مرکزی و تایید وزارت کشور تا سقف ۷۰ هزار میلیارد ریال اوراق مشارکت و صکوک اسلامی با تضمین خود و بازپرداخت اصل و سود آن منتشر کنند که حداقل نیمی از این منابع سهم طرح های مربوط به قطار شهری است.
برآورد میزان اوراق مشارکت انتشار یافته توسط شهرداری ها در سال جاری و در پایان آذرماه نشان می دهد که فقط ۱۳ هزار میلیارد ریال از این اوراق انتشار یافته که ۱۲ هزار و ۹۵۰ میلیارد ریال آن به فروش رفته است.
همچنین در تبصره پنجم قانون بودجه امسال نیز مجوز انتشار ۷۰ هزار میلیارد ریال دیگر اوراق مشارکت و صکوک اسلامی برای شهرداری ها داده شده که با گذشت ۹ ماه از سال، هنوز هیچ اوراقی در قالب این مجوز قانونی منتشر نشده است.

** سهم دولت از انتشار اوراق مشارکت
دولت نیز به استناد بند (ب) تبصره ۶ قانون بودجه ۱۳۹۴ کل کشور که برای امسال نیز منابع آن تمدید شده، در سال جاری اقدام به انتشار اوراق مشارکت کرده که مجموع اوراق انتشار یافته از این محل ۱۰۴ هزار و ۶۹۷ میلیارد ریال است اما تنها ۲۳ هزار و ۱۵۸ میلیارد ریال آن تا پایان آذر ماه به فروش رفت.
نکته قابل توجه از انتشار اوراق مشارکت دولتی، نرخ سود علی الحساب سالانه آن که بین ۱۵ تا ۲۱ درصد بوده است.
براساس بند (ب) تبصره ۶ قانون بودجه پارسال، دولت اجازه داشت تا مبلغ ۵۰ هزار میلیارد ریال اوراق مشارکت با تضمین خود برای بازپرداخت اصل و سود آن اوراق مشارکت برای اجرای طرح های انتفاعی دارای توجیه فنی، اقتصادی و مالی منتشر کند.
در قانون بودجه امسال نیز دولت مجوز انتشار ۵۰ هزار میلیارد ریال اوراق مشارکت ریالی را دارد که این اوراق انتشار یافته اما تا پایان آذرماه هنوز به فروش نرفته است.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.