افزایش هفت برابری سهم ایران از موثرترین تولیدات علمی دنیا

double-quot

تهران-جارپرس-سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) گفت: نگاهی به وضعیت کشورها بر حسب تعداد مقالات یک درصد برتر دنیا در سال ۲۰۱۴ نشان می دهد که ایران به برترین کشور اسلامی در این حوزه تبدیل شده است و تعداد این مقالات از سال ۱۳۸۵ تاکنون هفت برابر شده است.

کد خبر : 10981
تاریخ انتشار : چهارشنبه 28 مرداد 1394 - 6:10
افزایش هفت برابری سهم ایران از موثرترین تولیدات علمی دنیا

 

 

به گزارش جارپرس به نقل از ایرنا،دکتر محمد جواد دهقانی سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) روز چهارشنبه گفت: مرجعیت علمی و فناوری سرآغاز سیاست های کلان علم و فناوری ابلاغی توسط مقام معظم رهبری و استناد ها اصلی ترین شاخص مرجعیت علمی در سطح بین المللی هستند.
وی افزود: یک درصد از مقالات دنیا ۱۵% از استنادهای آن را دریافت می کنند که آن را مقالات یک درصد برتر بین المللی یا مقالات پراستناد می نامند.
دهقانی با اشاره به اینکه بخش اعظم این مقالات در پیشرفته ترین کشورهای علمی تولید می شوند، گفت: به بیان ارقام، در ده سال گذشته ۹۰% مقالات پراستناد دنیا در پنج کشور تولید شده اند؛ این در حالی است که در همین دوره زمانی ۱۷ کشور پرتولید ۹۰% کمیت علم دنیا را تولید کرده اند.
وی افزود: بنابراین تولید مقالات پراستناد (مرجع) بسیار دشوارتر از افزایش صرف کمیت تولید علم است. بنابراین باید گفت که کمیت تولید علم شرط لازم برای توسعه علمی است، اما شرط کافی نیست.
دهقانی اظهار داشت: مقالات یک درصد برتر دنیا جهت توسعه علمی دنیا را نشان می دهند و می توان آنها را به دو دسته مقالات پراستناد و مقالات داغ تقسیم کرد.
سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام گفت: طلایه داران علم موسسه آی.اس٫آی (ESI) معتبرترین مجلات بین المللی را به ۲۲ رشته موضوعی تقسیم نموده و بر حسب تعداد استنادهای دریافت شده، مقالات پراستناد را معرفی می کند که این شامل یک درصد از مقالات دنیا در طول ۱۰سال گذشته می گردد، اما مقالات داغ ، مقالات تنها یک دهم درصد از مقالات برتر را در دو سال اخیر تشکیل می دهند.
دهقانی تصریح کرد: از آنجائی که کسب مرجعیت علم بین الملل یکی از اهداف اصلی سیاست های کلان علم و فناوری است، تعداد مقالات کشور در مجموع مقالات یک درصد برتر دنیا نیز از اهمیت برخوردار است.
وی در پاسخ به این سوال که آیا سهم مقالات پراستناد کشور از کل دنیا به موازات سهم کمیت تولید علم کشور از کل دنیا افزایش یافته است گفت: باید در نظر داشت که تولید این دسته از مقالات ساده نیست.
دهقانی افزود: در پاسخ پرسش طرح شده ارقام موجود در طلایه داران علم موسسه تامسون رویترز (ESI) حاکی از آن است که پژوهشگران کشور با گذشت زمان چیره دستی بیشتری در تولید علم کسب کرده اند و اندک اندک توانسته اند سهم کشور از مقالات یک درصد برتر دنیا را به موازات رشد تولید علم کشور افزایش دهند.
رییس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری (RICeST) گفت: بررسی تولیدات علمی و مقالات برتر در پایگاه های تامسون رویترز (ISI) تا تاریخ ۲۴ مرداد ماه ۱۳۹۴ نشان می دهد که در سال ۲۰۰۶ تنها ۰٫۳۲% (سی و دو صدم درصد) از مقالات پراستناد دنیا توسط کشور تولید می شد، این رقم در سال ۲۰۱۲ به ۰٫۸۲% (هشتاد و دو صدم درصد)، در سال ۲۰۱۳ به ۱٫۱۳% ( یک ممیز سیزده صدم درصد) و در سال ۲۰۱۴ به ۱٫۵۶% ( یک ممیز پنجاه و شش صدم درصد) رسید.
دهقانی افزود: این در حالی است که در سال ۲۰۰۶ کشور ۰٫۵۴% (پنجاه و چهار صدم درصد) از کل کمیت تولید علم دنیا را تولید کرده است و در سال ۲۰۱۴ سهم کشور به ۱٫۴۳% (یک ممیز چهل و سه صدم درصد) از کل تولید علم دنیا رسید. بنابراین می توان گفت که سهم مقالات یک درصد برتر کشور از کل دنیا از سهم کمیت علم کشور از کل دنیا در حال پیشی گرفتن است.
وی در ادامه گفت: نگاهی به وضعیت کشور ترکیه این حالت را بهتر نمایان می سازد. ترکیه یکی از کشورهای مهم منطقه و جهان اسلام از حیث کمیت تولید علم است، اما آیا می توان ترکیه را به عنوان یک مدل برای توسعه علمی قلمداد کرد و به مقایسه جمهوری اسلامی ایران با این کشور پرداخت؟ آن هم در حالی که این مقایسه فقط از جنبه کمی صورت گیرد. یکی از عناصر اصلی در تبدیل علم کشور به ثروت و قدرت، افزایش کیفیت تولیدات علمی و کاربردی کردن آن است.
وی خاطرنشان کرد: در سال ۲۰۰۶ ترکیه ۱٫۱۹% ( یک ممیز نوزده صدم درصد) از کل کمیت علم دنیا را تولید می کرد. این رقم در سال ۲۰۱۴ به ۱٫۶۱% ( یک ممیز شصت و یک صدم درصد) از کل کمیت تولید علم دنیا افزایش یافت. در سال ۲۰۰۶ ترکیه ۰٫۶۲% ( شصت و دو صدم درصد) از کل مقالات یک درصد برتر دنیا را تولید کرد. در سال ۲۰۱۴ سهم ترکیه از این دسته از مقالات به ۱٫۰۵% ( یک ممیز پنج صدم درصد) رسید. بنابراین ترکیه بیش از کیفیت به کمیت تولید علم اتکا کرده است.
سرپرست ISC ادامه داد: مقایسه رتبه جمهوری اسلامی ایران و ترکیه بر حسب تعداد مقالات پراستناد نشان می دهد که پژوهشگران کشور به مراتب موفق تر عمل کرده اند. از همین حیث، ایران در سال ۲۰۰۶ رتبه ۳۹ دنیا را در اختیار داشت. این رتبه در سال ۲۰۱۴ به ۲۶ صعود پیدا کرده است.
دهقانی افزود: در حالیکه که ترکیه در سال ۲۰۰۶ رتبه ۳۲ دنیا را در اختیار داشت ولی در سال ۲۰۱۴ به رتبه ۳۴ نزول پیدا کرده است. تبدیل علم به ثروت و قدرت با حفظ ارزش های اسلامی غایت سیاست های کلان علم و فناوری ابلاغی توسط مقام معظم رهبری است، مسئله مهمی که بایستی سرلوحه فعالیت علمی قرار گیرد.
وی خاطر نشان کرد: نگاهی به وضعیت کشورها بر حسب تعداد مقالات یک درصد برتر دنیا در سال ۲۰۱۴ نشان می دهد که جمهوری اسلامی ایران به برترین کشور اسلامی در این حوزه تبدیل شده است و تعداد این دسته از مقالات از سال ۱۳۸۵ تاکنون هفت برابر شده است.
دهقانی گفت: از مجموع مقالات یک درصد برتر، حوزه مهندسی با ۳۲۵ مقاله در جایگاه نخست قرار دارد. شیمی و ریاضیات هر کدام با ۱۱۰ مقاله برتر، جایگاه دوم را به خود اختصاص داده اند. فیزیک، پزشکی بالینی و علوم کشاورزی به ترتیب با ۸۴، ۵۴ و ۴۶ مقاله در مرتبه های بعدی قرار دارند.
دهقانی گفت: باید خاطر نشان کرد که تمامی نویسندگان یک درصد برتر دنیا لزوما دارای مقالات پراستناد نیستند.
وی افزود: چه بسا نویسندگانی به دلیل تعداد مقالات زیاد، تعداد استنادهای زیادی نیز دریافت کرده و در زمره نویسندگان یک درصد برتر دنیا قرار گرفته باشند، اما هیچ مقاله پراستنادی نداشته یا مقالات پراستناد اندکی داشته باشند.
سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام گفت: عکس این حالت نیز صادق است. یک پژوهشگر می تواند مقاله پراستناد یا داغ داشته باشد اما جزء پژوهشگران یک درصد برتر دنیا قرار نگیرد. پژوهشگران یک درصد برتر معمولا مدت زمان بیشتری در شبکه علم فعال بوده اند، درحالیکه که یک پژوهشگر جوان می تواند تحقیقی انجام دهد که به سرعت مورد توجه جامعه علم بین الملل قرار گرفته و نتیجه پژوهش وی به یک مقاله پراستناد یا داغ تبدیل شود.

 

انتهای پیام/

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.