آیا کرونا عرصه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را تغییر می دهد؟

double-quot تهران - جارپرس - انتخابات ریاست جمهوری آینده آمریکا در روزهای گذشته به دلیل تشخیص کرونای ترامپ و آثار آن بر سیاست و اقتصاد این کشور بخصوص به عنوان یک عامل موثر در تصمیم انتخاباتی مردم آمریکا بیش از پیش مورد توجه قرار تحلیلگران کشورهای عرب قرار گرفته است. دراین رویکردها بر تاثیر نتیجه احتمالی کرونا بر عرصه انتخابات این کشور و پیروزی احتمالی رقیبِ ترامپ تمرکز شده و تبعات این موضوع بر عرصه های سیاست داخلی و خارجی آمریکا مورد مداقه قرار گرفته است.
کد خبر : 33723
تاریخ انتشار : مهر 15, 1399
آیا کرونا عرصه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را تغییر می دهد؟

 

 اثرگذاری کرونا بر روی اقتصاد و انتخابات آمریکا

به گزارش روز سه شنبه جارپرس به نقل از ایرنا، قرار است پنجاه‌ و نهمین انتخابات ریاست جمهوری آمریکا سوم نوامبر ۲۰۲۰ ( ۱۳ آبان امسال) برگزار شود.

پیش از شیوع کرونا  برخی تحلیلگران بر این باور بودند که «ترامپ» به راحتی از «جو بایدن» رقیب انتخاباتی‌ خود پیشی خواهد گرفت. اما ناگهان عامل جدیدی به نام ویروس کرونا و بیماری کووید ۱۹ وارد کارزار انتخاباتی این کشور شد. این ویروس که مرگ بیش از ۲۰۰ هزار تن از مردم آمریکا را به دنبال داشته و اقتصاد این کشور را نابسامان کرده گمانه‌زنی‌ها را در مورد سرنوشت انتخابات ریاست جمهوری آمریکا افزایش داده است. تشخیص کرونای ترامپ در هفته‌های پایانی مبارزات ریاست جمهوری آمریکا هم وضعیت را به طرز چشمگیری تغییر داد و اکنون ترامپ افزون بر یک چالش بهداشتی با هرج‌ومرج تدارکاتی و اداری  نیز روبرو شده است.

روزنامه «الشرق الاوسط» عربستان در گزارشی به قلم  ستون نویس خود«ایاد ابوشقرا» درباره پیامدهای ویروس کرونا بر روی انتخابات آمریکا نوشت: آلوده شدن رئیس جمهوری قدرتمندترین کشور جهان به ویروس کرونا همه مقدمه چینی‌های وی برای انتخابات را بر هم زده است. در نتیجه این موضوع، احتمال رقم خوردن هرگونه سناریویی در این انتخابات و به دنبال آن بر هم خوردن هرگونه محاسبات بین‌المللی وجود دارد.

تحلیلگر روزنامه «العرب» چاپ لندن نیز دراین زمینه تاکید کرد:  آلوده شدن ترامپ به ویروس کرونا بر روند انتخابات ریاست جمهوری آمریکا تاثیر خواهد گذاشت. کرونا فرصت راهیابی دوباره ترامپ به کاخ سفید را تهدید می‌کند. از زمان اعلام خبر آلوده شدن وی به این ویروس حالتی از ابهام و دستپاچگی محافل سیاسی آمریکا را فراگرفته است. ناظران معتقدند که دمکرات‌ها از آلوده شدن ترامپ به ویروس کرونا به عنوان ابزار خوبی برای حمله به وی استفاده خواهند کرد و او را فردی نالایق برای رئیس جمهوری کشور معرفی خواهند کرد.

یکی  از ستون نویس های روزنامه «مصراوی» نیز با اشاره به آلوده شدن ترامپ به ویروس کرونا در تحلیلی نوشت: آلوده شدن ترامپ به ویروس به طور مستقیم فضای سیاسی و اقتصادی آمریکا را تحت تاثیر قرار خواهد داد. این رویداد ماهیت تبلیغات انتخاباتی ترامپ را تغییر خواهد داد. باقی ماندن ترامپ در قرنطینه پیامدهایی برای امنیت و کارامدی دولت وی خواهد داشت. چندین هفته پیش از شیوع کرونا ترامپ با تمرکز بر قدرت اقتصادی آمریکا در راستای اهداف انتخاباتی خود استفاده می‌کند اما آلوده شدن وی به این ویروس و زیان‌هایی که بازارهای جهانی و آمریکا در نتیجه این موضوع دیدند بیانگر نگرانی‌ها درباره انتخابات آینده آمریکا است. تردید وارد کردن به نتیجه انتخابات آمریکا از سوی شماری از هواداران ترامپ و همچنین تهدید ترامپ مبنی عدم تسلیم قدرت به طور مسالمت آمیز در صورت شکست هم نگرانی ها را درباره آغاز خشونت ها در آمریکا افزایش داده است.

«عبدالحلیم خدام» از تحلیلگران  روزنامه «القدس العربی» هم با انتشار مطلبی دراین زمینه ضمن اشاره به پیروزی بایدن در برابر ترامپ در آخرین نظرسنجی‌ها این نظریه را مطرح کرد که تحولات برخلاف خواست ترامپ پیش می‌رود. شیوع ویروس کرونا دستاوردهای اقتصادی وی را از بین برده است. در حالی که او به دستاوردهای اقتصادی خود افتخار می‌کرد در نتیجه شیوع کرونا، ۲۵ درصد از تولید ناخالص ملی آمریکا کاهش یافته است. به قتل رساندن «جورج فلوید» به طور وحشیانه و تظاهرات مردم آمریکا علیه ترامپ و ناتوانی آمریکا در تولید واکسن کرونا هم مزید بر علت شد. در چنین وضعیتی تلاش‌های وی برای بهبود وضعیت خود در برابر رقبیش سودی به دنبال نداشته است. او برای رسیدن به این هدف همه تلاش خود را برای جلب حمایت هواداران متعصب خود به ویژه مسیحیان صهیونیست تمرکز کرد. او در ادامه پی‌درپی به خدمات خود به رژیم اسرائیل و لابی یهود در آمریکا افزود تا بتواند حمایت مادی و تبلیغاتی آنان را به دست آورد. همچنین ترامپ در این مسیر از هواداران عرب خود خواست توافق‌عادی‌سازی روابط با رژیم اشغالگر اسرائیل را پیش برند تا بتواند از آن در انتخابات استفاده کند. اما این مسائل نزد رای دهندگان آمریکا تاثیری ندارد. زیرا آنان تنها به اوضاع اقتصادی توجه دارند که اکنون ناگوار است. ترامپ با احساس خطر روز افزون تلاش کرد با آغاز جنگ تجاری با اژدهای چینی در راستای اهداف انتخاباتی خود بهره ببرد. اما این موضوع هم اثر ایده‌الی برای ترامپ به دنبال نداشته است.

«سعید عریقات» گزارش مفسر القدس العربی و مقیم واشنگتن نیز با انتشار یادداشتی دراین خصوص با اشاره به اینکه “اقتصاد موضوعی است که در انتخابات آمریکا بیشترین تاثیر را دارد”   بر این موضوع تاکید کرد که رای‌دهندگان آمریکایی با توجه به وضعیت اقتصادی خود و مقایسه آن با ۴ سال گذشته رای می‌دهند. انتخابات امسال آمریکا تفاوت بسیاری با انتخاب‌های گذشته دارد. شیوع ویروس کرونا و مرگ بیشتر از ۲۰۰ هزار تن از شهروندان آمریکا و آلوده شدن بیش از ۷ میلیون تن از شهروندان به ویروس کرونا در نتیجه انتخابات تاثیر گذار خواهد بود.

پیامدهای پیروزی بایدن در سیاست خارجی آمریکا

گروهی از تحلیلگران حوزه کشورهای عربی با توجه به ابتلای ترامپ به کرونا تبعات این رویداد را چنین برآورد کردند : در صورت روی کار آمدن رهبری جدید در آمریکا می‌توان این انتظار را داشت که تجدیدنظر در سیاست‌های دوران ترامپ در دستور کار قرار بگیرد. آنها معتقدند در صورت پیروزی نامزد دمکرات‌ها در انتخابات آینده آمریکا تعامل واشنگتن با تهران نیز بهبود پیدا خواهد کرد.

تفسیرتارنمای اندیشکده دموکراسی «العربی» مصر دراین مورد حاکی است: آثار ناگوار کرونا پیش از کرونا شانس پیروزی ترامپ در انتخابات را کاهش داده و اکنون جوبایدن به رقیب قدرتمند ترامپ تبدیل شده است. تردیدی نیست که انتخابات ریاست جمهوری آمریکا تحولات سیاسی عمیقی در حیات سیاسی آمریکا به دنبال خواهد داشت. اگر بایدن به عنوان رئیس جمهوری آمریکا انتخاب شود او در چارچوب گسترده‌ای برای بازگردان نقش رهبری آمریکا در جهان و همکاری و اعتمادسازی با همپیمانان و دوری از شعار «نخست آمریکا» تلاش خواهد کرد. سیاست خارجی بایدن فاصله بسیاری با سیاست دولت کنونی آمریکا خواهد داشت و او از سازمان‌های بین‌المللی حمایت خواهد کرد. هدف اصلی او اثبات مصداقیت و جایگاه آمریکا خواهد بود.

رویکرد تحلیلگر تارنمای مرکز الدیمقراطی العربی حاکی است:  جوبایدن از هوادارن گزینه دیپلماسی در تعامل با ایران است. بدون تردید او از توافق هسته‌ای به عنوان یکی از دستاوردهای سیاست خارجی «اوباما» دفاع خواهد کرد. با توجه به این موضوع پیش‌بینی می‌شود در صورت انتخاب بایدن به عنوان رئیس جمهوری آمریکا رفتار آمریکا درباره ایران تغییر کند. زیراآمریکا در برخی از پرونده‌های پیچیده نیاز به آرامش در تعامل با ایران دارد. از این رو، این کشور از سیاست تحریم و فشار علیه ایران فاصله خواهد گرفت و برای مذاکره با ایران در فضای آرامش و توزان تلاش خواهد کرد.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.