سه شنبه , 23 /مرداد /1397
 Tuesday , 14 /August /2018

مجوز فعالیت این پایگاه، در جلسه مورخ 1391/08/22 هیئت نظارت بر مطبوعات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صادر شده است.

logo-samandehi

امام جمعه بابلسر: خبرنگار باید از نظر مالی تامین شود

بابلسر - جارپرس - امام جمعه بابلسر در نشست خبری در جمع خبرنگاران گفت: معتقدم یک خبرنگار باید از نظ...

دردسرهای یک کمپین برای نماینده مجلس

تهران - جارپرس - حاشیه های کمپین 'فرزندت کجاست ' که با هدف شفاف سازی فعالیت فرزندان مسوولان در ت...

ظریف سه شنبه درباره رژیم حقوقی خزر توضیح می دهد

تهران - جارپرس - سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه بر...

طرح تسهیل خروج بانوان نخبه، گامی بلند برای حل مشکلات

تهران - جارپرس - طرح تسهیل خروج بانوان نخبه که رای اعضای کمیسیون امنیت ملی را بدست آورده و در نوبت ...

سیاست های مبارزه با جنگ روانی تصویب شد

تهران - جارپرس - شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا سیاست های کلان اطلاع رسانی برای مقابله با جنگ...

هیچ کدام از اعضای شورای پایتخت بازداشت نشده اند

تهران - جارپرس - استانداری تهران در اطلاعیه ای اعلام کرد که هیچ کدام از اعضای شورای اسلامی شهر تهر...

گوترش از امضای کنوانسیون دریای خزر استقبال کرد

تهران - جارپرس - دبیر کل سازمان ملل با استقبال از امضای کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر، آن را سن...

مدعیان برکناری دولت؛ بازیگران نقشه دشمن

تهران - جارپرس - کشور به وحدت و انسجام ملی نیاز دارد و هرگونه اظهارنظر غیرمعقول سیاسی، دمیدن در آ...

 • امام جمعه بابلسر: خبرنگار باید از نظر مالی تامین شود

  سه شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۱۱
 • دردسرهای یک کمپین برای نماینده مجلس

  سه شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۰۵
 • ظریف سه شنبه درباره رژیم حقوقی خزر توضیح می دهد

  سه شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۵۸
 • طرح تسهیل خروج بانوان نخبه، گامی بلند برای حل مشکلات

  سه شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۵۳
 • سیاست های مبارزه با جنگ روانی تصویب شد

  سه شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۵۸
 • هیچ کدام از اعضای شورای پایتخت بازداشت نشده اند

  سه شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۵۵
 • گوترش از امضای کنوانسیون دریای خزر استقبال کرد

  سه شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۵۱
 • مدعیان برکناری دولت؛ بازیگران نقشه دشمن

  سه شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۰۸

سیاست خارجی

ظریف: آمریکا به ایرانی ها و تعهدات بین المللی احترام بگذارد

تهران - جارپرس - محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان با بیان اینکه تهدیدها، تحریم ها و اقدامات تبلیغاتی علیه ایران بی نتیجه خواهد ماند، به آمریکایی ها توصیه کرد تا به ایرانی ها و تعهدات بین المللی خود احترام بگذارند.
 

تحریم‌های غیرقانونی نباید به روابط تهران – سئول آسیب بزند

تهران - جارپرس - رئیس جمهوری در مراسم دریافت استوارنامه «یو جانگ هیان» سفیر جدید کره جنوبی گفت: نباید اجازه دهیم حوادث سیاسی و تحریم‌های غیرقانونی به روابط تاریخی دو کشور آسیب و صدمه‌ای وارد کند.
 

جابری انصاری با نماینده گوترش در امور سوریه گفت و گو کرد

سوچی - جارپرس - دستیار ارشد وزیر خارجه در امور ویژه سیاسی و مذاکره کننده ارشد ایران در آستانه بعد از ظهر امروز دوشنبه با نماینده دبیرکل سازمان ملل متحد در امور سوریه دیدار و دو طرف در خصوص آخرین تحولات دمشق گفت وگو کردند.
 

دولت آمریکا غیرقابل اعتماد است/ امارات بدنبال دشمن فرضی است

تهران - جارپرس - سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: با آمریکای کنونی و سیاست های آن قطعا امکان گفت و گو و تعامل وجود ندارد و دولت این کشور نشان داده که غیر قابل اعتماد است.

به گزارش جارپرس به نقل از ایرنا، بهرام قاسمی روز دوشنبه در نشست خبری با خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره تنش های لفظی ایران و آمریکا و برخی ادعاها مبنی بر مذاکره دو کشور اظهارداشت: بحث برجام کاملا روشن است، موضوعاتی توسط آمریکا و برخی کشورها درباره سیاست های جمهوری اسلامی ایران مطرح شده اما این مسائل ارتباطی با توافق هسته ای ندارد.
وی یادآور شد: ممکن است بخش هایی در آمریکا آرزوهایی را مطرح کنند ولی با توجه به شرایط موجود از جمله خروج این کشور از برجام، اقدامات خصمانه و تلاش برای فشار اقتصادی بر ملت ایران و اعمال تحریم ها شرایطی برای مذاکره وجود ندارد.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی با بیان این که فاصله طولانی تا مراحلی که مطرح می شود، وجود دارد، گفت: با این آمریکا و این سیاست ها قطعا امکان گفت و گو و تعامل وجود نخواهد داشت و دولت این کشور نشان داده که غیر قابل اعتماد است.
قاسمی همچنین در پاسخ به سوالی درباره سفر یوسف بن علوی وزیر خارجه عمان به واشنگتن و امکان میانجی گری وی بین ایران و آمریکا اظهار داشت: از محتوای مذاکرات و اهداف سفر این مقام عمانی اطلاعی ندارم.
وی افزود: روابط ایران با عمان روابط مستمر و خوبی است و در تماس دائم هستیم؛ هفته های گذشته هم وزیر امور خارجه به این کشور سفر کرد اما نباید دنبال پیوست دادن این سفرها به یکدیگر باشیم.

**ترامپ قابل اطمینان نیست
سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی مبنی بر این که کارشناسان معتقدند با توجه به سابقه شکایت ایران از آمریکا به لاهه، این دادگاه ضمانت اجرایی ندارد و شکایت بی نتیجه خواهد ماند، گفت: ایران برای احقاق حقوق خود و نشان دادن تعهدات و ماندن در تعهدات با توجه به خروج غیرقانونی آمریکا از برجام از این ساز و کار و دیگر روش ها استفاده می کند.
قاسمی افزود: شکایت ایران در دادگاه لاهه اعلام وصول شده و در شهریور ماه توسط دادگاه جلسه استماع برگزار می شود و باید دید مسیر حقوقی را چگونه طی می کند.
وی ادامه داد: باید صبور بود و این اقدام بهتر از سکوت و عدم هرگونه اقدامی است و امیدواریم به نتایج مطلوبی برسد.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی همچنین در پاسخ به این که چرا ترامپ می گوید ایران دیگر آن کشور سابق نیست و مطمئن است مقامات ایرانی برای توافق تماس می گیرد، گفت: این سوال را از ترامپ بپرسید، هر بامداد که بیدار می شود با تصور این که با حضور خود در کاخ سفید جهان از نو متولد می شود، اظهارات جدیدی دارد.
قاسمی تصریح کرد: ترامپ خیلی قابل اطمینان نیست و شاید وی در اطراف خود تغییراتی می بیند که آن را به همه جهان تسری می دهد.
وی در پاسخ به این سوال که سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر خارحه گفت که مهلت اروپا برای پیشنهادات ارائه شده 15 مرداد است و با توجه به این که یک هفته به این مهلت باقی مانده، مذاکرات در چه وضعیتی است، گفت: تماس های دائم بین ایران و طرف های اروپایی ادامه دارد و خوشبینی هایی نیز وجود دارد و در کلیات علامت مثبتی دیده می شود.
سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: گام های رو به جلو برداشته شده است و جزئیاتی باقی مانده که دنبال می شود، امیدواریم به شرایط نسبتا مطلوب در زمان مقتضی برسیم و بتوانیم در یک دور جدید از همکاری ها و روابط با اتحادیه اروپا گام های بلندتری را برداریم.
قاسمی در پاسخ به این که برخی نمایندگان اظهار داشتند که با توجه به ایجاد معاونت اقتصادی در وزارت امور خارجه باید این معاونت در زمینه قاچاق کالا در مناطق آزاد تجاری اقداماتی را انجام دهد، گفت: این معاونت به منظور ایجاد ارتباط، هماهنگی و تسهیلات بین سازمان های اقتصادی و بنگاه های خصوصی دولتی داخل با خارج از کشور است و قرار نیست وظیفه تصدی گری را بر عهده بگیرد.
وی ادامه داد: این مسئله در حیطه دیگر سازمان ها است و ربطی به وزارت خارجه ندارد ولی اگر بتوانیم به عنوان عنصری به این مسئله کمک کنیم، ورود و تسهیلات لازم را فراهم می کنیم.
سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به این که اخیرا نماینده ویژه رییس جمهوری فرانسه با جابری انصاری دستیار ارشد وزیر خارجه در امور ویژه سیاسی ملاقاتی کرد، آیا فرانسه می تواند در زمینه حل بحران سوریه کمک کند، گفت: سفیر فرانسه در تهران ماموریتش پایان یافته و اخیرا به عنوان نماینده ویژه رییس جمهوری فرانسه در موضوع سوریه انتخاب شده است.
قاسمی خاطرنشان کرد: وی در حال انجام دیدارهای خداحافظی با مقامات ایران است و تصور می کنم این موضوع در مورد دیدار سفیر فعلی فرانسه در ایران است که با توجه به نقش جابری انصاری در موضوع سوریه این ملاقات انجام شد.

**استفاده از واژه ناتوی عربی برای بهره برداری های خاص در منطقه انجام می شود
سخنگوی دستگاه دیپلماسی همچنین در پاسخ به سوالی درباره احیای طرح ناتوی عربی از سوی رییس جمهوری آمریکا اظهارداشت: این موضوع بحث جدیدی نیست و در گذشته هم برخی اندیشکده ها و نهادها آن را مطرح کردند اما امروز این موضوع با صدای بلندتری مطرح می شود.
قاسمی خاطرنشان کرد: ناتو با توجه به وضعیت زمانی و برخی ضرورت ها و ظرفیت ها تشکیل شد اما با مسائلی که در حوزه کشورهای عربی بعنوان واقعیات روشن وجود دارد، استفاده از چنین واژه ای اشتباه است و نمی توان شباهتی بین این مجموعه با کشورهای پیمان آتلانتیک شمالی برقرار کرد.
وی ادامه داد: آنچه در روابط بین العربی دیده ایم، شرایط موجود، عدم انسجام و فاصله ای که بین این کشورها وجود دارد، باید به این موضوع بیشتر در حد شعار توجه کرد. اگر چه ترامپ در دوران ریاست جمهوری خود نشان داده که تلاش می کند به دلیل ضعف کشورهای عربی و اسلامی از درآمدهای نفتی این کشورها به نفع خود استفاده کند.
سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: بنابراین نمی توان برای تحقق چنین سازمان یا پیمانی اظهار خوشبینی کرد و به نظر می رسد این اقدام عمدتا برای بهره برداری های خاص در منطقه انجام می شود.
وی در پاسخ به سوالی درباره ادعای یکی از سناتورهای جمهوری خواه مبنی بر برنامه ریزی برای فروپاشی ایران همانند آنچه در شوروی سابق اتفاق افتاد، گفت: این حرفی بی ربط و آرزویی خام است که تعبیر نخواهد شد. جمهوری اسلامی ایران طی چهاردهه نشان داده است که چگونه در کنار مردم و با مقاومت مردم مقابل انواع توطئه ها و فشارهای خارجی بایستد و از مراحل دشوار به خوبی عبور کند و این مرحله را هم حتما طی خواهیم کرد.
سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین در پاسخ به سوال دیگری درباره اظهارات رییس جمهوری مبنی بر اصلاح روابط با عربستان، امارات و بحرین، اظهارداشت: رییس جمهوری سیاست کلی جمهوری اسلامی را مطرح کرده است، هدف ما ارتقای روابط با همه همسایگان و تلاش برای ایجاد محیطی امن در منطقه و تثبیت اوضاع و مبارزه با تروریسم است.
قاسمی یادآور شد: جمهوری اسلامی ایران در سطوح مختلف آمادگی خود را در اعلام کرده است اما سخنان رییس جمهوری در سمینار سفرا بر اهمیت موضوع می افزاید.
وی ادامه داد: اما این که چگونه می توان با توجه به کج اندیشی برخی کشورها و نفوذ عناصر ثالثی که منطقه را امن و با ثبات نمی خواهند، چگونه می توان به وضعیت مطلوب تری رسید، بحث پیچیده ای است.
سخنگوی وزارت امور خارجه اضافه کرد: ما از هر ابزاری برای امنیت و ثبات منطقه استفاده خواهیم کرد و امیدواریم دیگران هم این ضرورت را با توجه به منافع ملی خودشان مدنظر قرار دهند.
قاسمی در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا درباره آخرین وضعیت گفت وگوهای ایران و چهار کشور اروپایی در خصوص یمن اظهار داشت: گفت وگو با کشورهای اروپایی در حوزه های مختلف ادامه داد و بحث یمن هم در دستور کار ما و چهار کشور اروپایی است که در این راستا دو نشست را برگزار کرده ایم.
وی ادامه داد: در زمان مقتضی و در فرصت های آتی می توانیم باوجود تلاش برخی کشورها برای ممانعت از این اجلاس و گفت وگوها کار را ادامه دهیم.
سخنگوی وزارت امور خارجه خاطرنشان کرد: با توجه به وضعیت بسیار وخیم یمن و نیازهای مردم این کشور، ادامه این گفت وگوها یک ضرورت است.

** ایران این حق را قائل است که اقدام متقابل را انجام دهد
قاسمی در پاسخ به سوال دیگر درباره اخراج دیپلمات های ایرانی از هلند و این که چرا ایران از اقدام متقابل خودداری کرده است، گفت: دستگاه دیپلماسی در پیگیری منافع و مصالح کشور سعی می کند بهترین گزینه ها را انتخاب کند، بعد از اقدام دولت هلند روز بعد سفیر این کشور احضار و مراتب اعتراض ایران به وی ابلاغ شد.
وی اضافه کرد: اما به دلایلی ما خبر احضار را بعد از چند هفته اعلام کردیم و تاریخ احضار را هم قید نکردیم اما بلافاصله بعد از این حادثه سفیر هلند احضار شد.
سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: ما با دولت هلند در تماس و در حال گفت وگو هستیم و در عین حال جمهوری اسلامی ا یران این حق را برای خودش قائل است که در شرایط مقتضی اقدام متقابل را انجام دهد.
قاسمی ادامه داد: این اقدام بستگی به بررسی های ما و سیاست هایی که دنبال می کنیم، دارد.
قاسمی همچنین در پاسخ به سوالی درباره سفر وزیر امور خارجه به سنگاپور گفت: وزیر امور خارجه بنا به دعوت دولت سنگاپور برای حضور در پنجاه و یکمین اجلاس وزیران خارجه آ.س.آن به این کشور سفر می کند.
وی تصریح کرد: هدف اصلی این سفر امضای سند پیمان مودت ایران و آ.س.آن است، این سند طی ماه های گذشته در مجلس تصویب و شورای نگهبان هم آن را تایید کرده است و با توجه به آماده شدن این سند و دعوت دولت سنگاپور، وزیر امور خارجه به این کشور سفر می کند.
سخنگوی وزارت امور خاررجه افزود: البته وزیر امور خارجه قبل از سنگاپور به سریلانکا سفر می کند.
قاسمی یادآور شد: در جریان این سفر تعدادی ملاقات با همتایان وزیر امور خارجه تنظیم شده است که در این خصوص بعد از انجام این دیدارهای اطلاع رسانی می شود.
وی همچنین در پاسخ به سوالی درباره برگزاری همایش سفرا و نمایندگی های ایران اظهار داشت: سنت سمینار سراسری سفرا از اوایل دهه 60 انجام می شود و تاکنون بیش از 20 سمینار برگزار شده است.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی ادامه داد: امسال با توجه به شرایط جهانی و تحولات منطقه و همچنین شرایط ایران بعد از خروج آمریکا از برجام و جنگ روانی که برخی قدرت ها به راه انداختند این سمینار از اهمیت بالاتری برخوردار است.
قاسمی به برنامه های هفته گذشته این سمینار اشاره کرد و گفت: در این سمینار و نشست هایی که با مقامات کشور برگزار شد، برخی موضوعات با توجه به اهمیت بحث، مورد بررسی قرار گرفت و علاوه بر این وزارت امور خارجه با سفرا هم جلسات مستمر و بسیار جدی در حوزه سیاست های ایران و تبیین شرایط موجود برگزار کرد.
وی خاطرنشان کرد: جمع بندی هایی از این نشست ها تهیه شده که در روزهای آینده به صورت دستور العمل در اختیار نمایندگی ها قرار می گیرد. ضمن این که مسئولیت مشخصی به برخی نمایندگی ها داده شده تا بتوانند در یک زمان بندی مشخص این دستورالعمل را اجرایی کنند.

 

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: امارات و کشورهای دیگر که نقش اساسی در تجاوز و فاجعه انسانی در یمن دارند با شکست های متمادی به دنبال پیدا کردن کشوری به عنوان دشمن فرضی هستند تا از بار گناهان خود بکاهند.

قاسمی این مطلب را در پاسخ به این سوال بیان کرد که باتوجه به ادعای وزیر خارجه امارات مبنی بر این که حمله انصارالله در باب المندب مرتبط با تهدید ایران در خصوص بستن تنگه هرمز است،موضع وزارت خارجه چیست؟
سخنگوی وزارت امور خارجه اظهارداشت: به رغم نگاه سازنده و مثبتی که ایران علاقه مند است با همسایگان خود داشته باشد، وزیر خارجه امارات هرزگاهی سخنان بی ربطی مطرح می کند که در حد و اندازه وی نیست.
قاسمی تصریح کرد: این کشور در این حد نیست که درشت گویی کند، آنها می خواهند مشکلات و معضلات خود را که توسط خود و کشورهای دیگر در یمن بوجود آورده اند به صورت یک سری موضوع طنز فرافکنی کنند.
وی همچنین گفت: امارات و کشورهای دیگر نقش اساسی در فاجعه انسانی یمن و تجاوزی که در این کشور اتفاق افتاده دارند و با شکست متمادی در بن بست گرفتار هستند، حال به دنبال آن هستند که با پیدا کردن کشوری به عنوان دشمن فرضی بتوانند از بار گناهان خود بکاهند.
وی یادآور شد: مردم یمن، مردمی مقاوم و مبارز در مقابل متجاوز بودند و از کشور خود در هر وضعیتی دفاع کردند و متکی به سلاح های خود هستند.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی تصریح کرد: ایران بارها تکرار کرده که نقشی در ارسال سلاح و نیرو به یمن نداشته است و این اتهامات صرفا فرافکنی است و امارات باید هر چه زودتر متوجه رفتار غلط خود باشد. منفعت آن کشور ایجاب نمی کند به این موضوعات بپردازد و این اتهامات را به دیگران وارد کند.

**جنگی را بین ایران و آمریکا متصور نمی بینم
قاسمی همچنین در پاسخ به این سوال که آیا امکان جنگ بین ایران و آمریکا وجود دارد یا یک بلوف است، گفت: سیاست های خصمانه ترامپ ادامه می یابد و ایران هم برای این رفتار خود را آماده کرده و با تمام توان تلاش می کند توطئه ها و سیاست های خصمانه این کشور را خنثی کند.
وی افزود: فکر می کنم در این موضوع ایران و مردم پیروز میدان خواهند بود و ترامپ باید روزی برگردد و خواسته های خود را به شکل دیگری از ایران مطرح کند.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی یادآور شد: با توجه به توانمندی های ایران به عنوان قدرت منطقه ای و مردم دلاور و شجاع آن که ویژگی های خود را در طول تاریخ نشان داده اند، جنگی را بین ایران و آمریکا متصور نمی بینم.
قاسمی در پاسخ به این که با توجه به فضا سازی رسانه ای نخست وزیر رژیم صهیونیستی برای تاثیرگذاری بر افکار عمومی ایران، دستگاه دیپلماسی برای خنثی سازی این اقدام چه برنامه ای دارد، اظهارداشت: این سوال قابل پاسخ نیست.
وی افزود: طبیعی است نخست وزیر رژیم صهیونیستی در ادامه جنگ روانی، سیاست های خصمانه خود را برای تخریب جمهوری اسلامی ایران داشته باشد که قطعا با شکست روبرو خواهد شد.
وی ادامه داد: ماهیت رژیم صهیونیستی برای مردم کشور روشن است و نیازی به اقدام دولت نیست و با توجه به آگاهی ملت و آشنایی با اهداف شوم آن، مسائل روشن است و خیلی نباید به این اقدامات توجه کرد.
سخنگوی وزارت امور خارجه خاطرنشان کرد: کسی که دستش به خون ملت فلسطین آلوده است و جنایات زیادی را در جهان انجام داده و می دهد، برای فرار از این نوع جنایات باید به راهکارها و ادعاهایی متوسل شود که بی ربط و بی اساس است.

**سفیر ایران در چین بزودی انتخاب می شود
قاسمی در پاسخ به سوالی مبنی بر این که با توجه به پایان ماموریت برخی سفرا، تکلیف سفرای ایران در چین و هند چیست و آیا شما به عنوان سفیر ایران به فرانسه می روید، گفت: تعداد زیادی از سفرایی که ماموریت آنها تمام شده در حال بازگشت به کشور هستند و سفیران جدید به محل ماموریت خود اعزام می شوند.
وی ادامه داد: وضعیت درمورد سفیر ایران در چین متفاوت شد و سفیر جدید پس از چند هفته اقامت در پکن با پیگیری مقامات کشور و انتخاب رییس جمهوری به عنوان رییس کل بانک مرکزی درحال بررسی برای انتخاب سفیر جدید ایران در این کشور هستیم.
سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: با توجه به اهمیت چین و نوع روابط دو کشور سفیر جدید را معرفی خواهیم کرد و امیدواریم هر چه زودتر این اتفاق بیفتد.
قاسمی تصریح کرد: من به عنوان سخنگو در خدمت شما هستم و فکر نمی کنم آنچه که در رسانه ها مطرح می شود را باید جدی تلقی کرد. عمدتا نوع سمت و وظیفه ای که انجام می دهم در مورد من گمانه زنی در برخی رسانه ها نوشته می شود.
وی در پاسخ به این که یکی از نمایندگان افغانستان مدعی همکاری ایران با طالبان و ارسال سلاح به این مجموعه است، واکنش وزارت خارجه چیست، گفت: این موضوع را تکذیب می کنم و چنین چیزی وجود ندارد.
وی افزود: تسلیح نیروهای افغان در برنامه کاری ایران نیست و تلاش ما این است که افغانستان به عنوان کشور همسایه با ثبات، امن و توسعه یافته باشد که با توجه به مرزهای مشترک دو کشور، برای ما اهمیت دارد.
سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: ایران در این زمینه رایزنی های زیادی انجام داده است و این سیاست جمهوری اسلامی ایران برای همه همسایگان در زمینه تثبیت امنیت در منطقه است.
قاسمی خاطرنشان کرد: هر آنچه مطرح می کند به توصیه عناصر ثالث برای تخریب افکار عمومی مردم افغانستان نسبت به ایران است و مردم این کشور را به هوشمندی در قبال اقدامات خصمانه که صورت می پذیرد، دعوت می کنم.
وی در پاسخ به این که یک ماه از بازداشت اسدلله اسدی دیپلمات ایرانی در اتریش می گذرد، این پرونده در چه مرحله ای است، اظهارداشت: وی دیپلمات ایران در وین بود که زمانی در تعطیلات به همراه خانواده در آلمان به سر می برد، دستگیر شد.
سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: در حال تماس با دولت و مقامات ذیربط کشور اتریش هستیم و امیدواریم هر چه زودتر این سوتفاهم و اتهام برطرف شود.
قاسمی ادامه داد: البته به نظر می رسد این جنگ روانی با رهبری آمریکا و رژیم صهیونیستی که سعی در تخریب روابط ایران و اروپا دارد، این اتفاقات را شکل داده است و باید این موضوعات را در این چهارچوب دید.
وی اضافه کرد: این اتفاق در روزی که دیپلمات های ما در وین مذاکره داشتند، انجام شد که نشان می دهد عناصری درصدد ایجاد خدشه در روابط ایران و اروپا هستند ولی این پرونده مفتوح است و طرفین در حال مذاکره هستند.

**کشورها تاکید دارند آمریکا قابل اعتماد نیست
سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به این که با توجه به اظهارات وزیر خارجه اتریش در حمایت از برجام ، دستگاه دیپلماسی ایران چقدر با این حمایت ها همراهی دارد و تا چه حد این حمایت ها موثر است، گفت: اقدام نسنجیده آمریکا در خروج از برجام و مخالفت با تعهدات بین امللی با عکس العمل های منفی جهان روبرو شده است و به غیر از رژیم صهیونیستی اکثریت کشورهای جهان این رفتار آمریکا را سرزنش کردند.
قاسمی افزود: کشورها تاکید دارند که آمریکا با رفتارش نشان داد که کشور قابل اعتمادی نیست و فضای بین المللی و رفتار عمومی جهان نگاه مثبت به ایران دارد که به تعهدات خود پایبند بوده است .
وی در پاسخ به این که برای ارائه بسته پیشنهادی اروپا برنامه زمان بندی دیده شده است، گفت: نخست اراده سیاسی اروپا در باقی ماندن در برجام بود که ادامه دارد . ضرب العجل و زمان مشخصی برای پایان مهلت ارائه پیشنهادات نداشتیم و می دانستیم مذاکرات سخت و پیچیده است .
سخنگوی دستگاه دیپلماسی اضافه کرد: امیدوارم مسایل فنی حل وفصل شود و بتوانیم به نتایج لازم در درون کشور برای اخذ تصمیم لازم برسیم .
قاسمی در پاسخ به این که گفته می شود بسته تشویقی از سوی روسیه به ایران برای خروج ایران از سوریه ارائه شده است، گفت: روابط ایران و روسیه روشن است و همکاری زیادی میان دو کشور وجود دارد وخواهد داشت و در حوزه سوریه تجربه خوبی کسب کردیم.
وی با بیان این که اجلاس آستانه دهم نیز از امروز به مدت دو روز در سوچی برگزار می شود، ادامه داد: ماه آینده نیز نشست ژنو برگزار می شود ومباحث اصولی بحث کمیسیون قانون اساسی و آوارگان که مهم انست جزو اولویت های اجلاس خواهد بود ولی در مورد بسته پیشنهادی و تشویقی اطلاعی ندارم .
سخنگوی دستگاه دیپلماسی اظهارداشت: رابطه ایران و روسیه در قبال سوریه روشن است وهمکاری ها ادامه داشته وادامه پیدا خواهد کرد و مسایل دوجانبه در حوزه انرژی، نفت و اقتصادی ارتباطی با همکاری منطقه ای نخواهد داشت.
قاسمی در پاسخ به سوالی درباره فرآیند نظارت بر سفارت خانه ها در خارج از کشور گفت: بحث حضور نهادهای نظارتی از دیرباز در وزارت امور خارجه وجود داشته است و بازرسی های دوره ای با زمان بندی مشخص بر نمایندگی ها و سفارتخانه ها اعمال می شود.
وی با بیان این که نظارت کاملی بر نمایندگی های ایران داریم، افزود: وزارت امور خارجه از شفاف ترین و شاید سالم ترین دستگاه های کشور محسوب می شود.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی همچنین درخصوص صرفه جویی و کاهش هزینه ها خاطرنشان کرد: با توجه به مجموع شرایطی که سفارتخانه ها و نمایندگی های سیاسی باید داشته باشند توسط بخش های مختلف طراحی های لازم صورت گرفته است. بخشی از این طراحی ها به نمایندگی ها ابلاغ شده و بخشی دیگر هم در پایان سمینار به آنها ابلاغ می شود.

** دو تابعیتی بودن سفرا دروغ محض و افترا است
قاسمی در پاسخ به سوال دیگری درباره حضور مدیران دو تابعیتی در بین سفرا هم گفت: فرد دو تابعیتی سفیر نمی شود؛ این موضوع بحث عجیبی در کشور شده و برخی ناآگاهانه آمار و لیست منتشر می کنند در حالی که ارگان های امنیتی این لیست ها را تکذیب می کنند.
وی ادامه داد: این موضوع درباره یکی از سفرا هم مطرح شد که دروغ محض و افترا بود. همه کسانی که از مسئولیت برخوردار می شوند قبل از صدور حکم درباره آنها تحقیق می شود ،ما چنین افرادی را نه در وزارت امور خارجه و نه در میان سفرا داریم.
سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین در پاسخ به سوالی درباره استفاده از ظرفیت های ایرانیان خارج از کشور خاطرنشان کرد: با توجه به تعداد، کیفیت و کمیت ایرانیان خارج از کشور، این موضوع همواره برای وزارت امور خارجه مهم بوده و ستاد ایرانیان این وزارتخانه هم به صورت فعال در این زمینه اقدام می کند.
قاسمی ادامه داد: ما علاقه مند هستیم ارتباط مستمر و پیوسته ای با ایرانیان خارج از کشور داشته باشیم تا با توجه به اینکه از دانش و سرمایه کافی برخوردار هستند، بتوانند از فرصت هایی که برای آن ها ایجاد می شود استفاده کنند و در حوزه سرمایه گذاری حضور جدی تر پیدا کنند.
وی با بیان این که تحقق این موضوع تنها با نقش آفرینی وزارت امور خارجه کافی نیست، افزود: این امر مستلزم همکاری ارگان ها و سازمان های مختلف و حتی وجود برخی قواعد و قوانین در راستای تسهیل آمد و شد و سرمایه گذاری این افراد است.
وی اضافه کرد: وقتی ما بدون دلیل و بدون هیچ پشتوانه جدی مرتب در بلندگوهای مختلف از افراد دو تابعیتی نام می بریم و از حرف های ناروا استفاده می کنیم، برای برخی از ایرانیان وضعیت نامطلوب ایجاد می کنیم.
سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: اگر قرار است ایرانیان خارج از کشور بتوانند به صورت مکرر به ایران سفر کنند باید یک اجماع کلی در کشور وجود داشته باشد تا بتوانیم از این فرصت به صورت بهینه استفاده کنیم.
قاسمی همچنین در پاسخ به سوالی درباره مذاکرات مقامات آمریکایی با طرف های تجاری ایران برای خودداری از مراودات اقتصادی اظهارداشت: مدتی است که آمریکایی ها با هدف اخلال در روابط ایران با سایر کشورها تلاش می کنند ایران را منزوی کنند و نمونه های بسیاری در این زمینه وجود دارد.
وی ادامه داد: هرگاه ما یا نمایندگان سایر وزارتخانه ها به کشوری سفر می کنند، در پی آن هیاتی از آمریکا هم به آن کشور سفر و تلاش می کند که اگر تفاهمی ایجاد شده آن را تخریب کند ولی این تلاش ها پاسخگوی تلاش های نابجای آمریکا نخواهد بود.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سوال دیگری درباره اظهارات اخیر سردار سلیمانی در حمایت از رییس جمهوری گفت: امروز اجماع و وحدت نظر در کشور وجود دارد و بخش های مختلف با توجه به وظایف ذاتی که دارند، نقش خود را به خوبی ایفا می کنند.
این دیپلمات افزود: یکی از نتایج رفتار خصمانه آمریکا علیه ایران نزدیکی جناح های سیاسی با یکدیگر و حتی شخصیت هایی است که در خارج از ایران و در ظاهر اپوزسیون بودند و این از مزایای رفتار ترامپ است.
قاسمی تصریح کرد: ما همواره با بخش های دفاع کشور همکاری خوبی داشتیم و درک مشترکی بین سپاه پاسداران، وزارت امور خارجه، ارتش و دیگر نهادها وجود دارد.
وی تاکید کرد: ما تنها یک صدا از ایران خواهیم شنید و آن مقاومت و مقابله با سیاست های خصمانه عناصری منفوری است بدخواه کشور و ملت ما هستند.

 

دیپلماسی ظریف ایران در لاهه

تهران - جارپرس - اگر چه هنوز نتایج شکایت حقوقی ایران از آمریکا در دیوان بین المللی دادگستری به سرانجام نرسیده است امابه نظر می رسد که با اجرای یک دیپلماسی ظریف از سوی ایران در دو حوزه حقوقی وسیاسی می توان اجماع بین المللی علیه واشنگتن را شکل داد.
 

ایران برگزاری موفقیت آمیز انتخابات پاکستان را تبریک گفت

تهران - جارپرس - «بهرام قاسمی» سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، برگزاری موفقیت آمیز انتخابات پارلمانی پاکستان را که با مشارکت گسترده مردم این کشور برگزار شد، تبریک گفت و ابراز امیدواری کرد روند رو به رشد روابط دو کشور بیش از پیش تقویت شود.
 

وزارت خارجه دخالتی درصدور روادید سفارتخانه های خارجی ندارد

تهران - جارپرس - روابط عمومی وزارت امور خارجه با انتشار اطلاعیه اعلام کرد: این وزارتخانه هیچ دخالتی در صدور روادید و نحوه انجام آن توسط سفارتخانه های خارجی ندارد.
 

ادعای سفیر عربستان در آمریکا پوچ و بی ارزش است

تهران - جارپرس - روابط عمومی وزارت امور خارجه ادعای مطرح شده به نقل از وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران از سوی سفیر عربستان درآمریکا که در الشرق الاوسط منتشر شده را مضحک و رسواتر از آن خواند که ارزش هر گونه پاسخگویی داشته باشد.
 

تاریخ ایران از عمر برخی کشورها بیشتر است

تهران - جارپرس - وزیر خارجه ایران در پاسخ به توئیت تهدیدآمیز رئیس جمهوری آمریکا با اشاره به این که اینگونه تهدیدات اهمیتی برای ایرانیان ندارد، نوشت: ایرانی ها 40 سال است که این گونه حرف ها را می شنوند.
 

انزوا باعث عصبانیت هیات حاکمه آمریکا شده است

تهران - جارپرس - سخنگوی وزارت امور خارجه با تاکید براینکه شرایط جدید آمریکا به عنوان کشوری منزوی باعث عصبانیت بیش از حد هیات حاکمه آن شده است، تصریح کرد: از همین رو دولت آمریکا باید بفهمد چگونه با مردم ایران سخن بگوید زیرا ایرانی ها در مقابل احترام با زبان تکریم برخورد می کنند.
 

سخنان پمپئو نشانگر درماندگی بی حد و حصر آمریکا است

تهران - جارپرس - سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: سخنان وزیر امور خارجه آمریکا بیش از همیشه نشانگر درماندگی بی حد و حصر دولت آمریکا در شرایط پس از خروج غیرقانونی این کشور از برجام و عدم دستیابی به اهداف خود از این اقدام یک سویه و نابخردانه و انزوای جهانی ناشی از آن است.
 

ظریف: انتظار ما از اروپا اقدامات عملی برای حفظ برجام است

شهرری - جارپرس - وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با بیان این که اروپاییان در زمینه برجام فراتر از تعهدات سیاسی خود قول داده اند، گفت: لازم است که به این قول ها عمل کنند هرچند که تاکنون اقدامات عملی خوبی را انجام نداده اند.
 
صفحه 2 از 95