جمعه , 29 /شهريور /1398
 Friday , 20 /September /2019

مجوز فعالیت این پایگاه، در جلسه مورخ 1391/08/22 هیئت نظارت بر مطبوعات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صادر شده است.

logo-samandehi

عرضه متادون در داروخانه‌ها فعلا منتفی شد

تهران - جارپرس - رئیس سازمان غذا و دارو گفت: فعلا داروی متادون مانند سابق در مراکز درمان اعتیاد ت...

طرح خدمات پرستاری و مراقبت در منزل اجرایی شده است

تهران - جارپرس - کارشناس دفتر خدمات تخصصی سازمان بیمه سلامت گفت: طرح خدمات پرستاری و مراقبت در من...

ظریف: تروریسم اقتصادی، غیرقانونی و غیرانسانی است

تهران - جارپرس - محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در واکنش به اعلام رئیس جمهوری آمریکا برای اف...

فراخوان برگزاری انتخاب نمایندگان دبیران کل احزاب ملی و استانی منتشر شد

تهران - جارپرس - فراخوان برگزاری انتخاب نمایندگان دبیران کل احزاب ملی و استانی جهت عضویت در کمیسی...

استرالیا اقدام نظامی علیه ایران را رد کرد

تهران - جارپرس - نخست وزیر استرالیا روز چهارشنبه پیش از سفر به واشنگتن، حضور نیروهای کشورش در ائتل...

ترامپ با طرح ارتش آمریکا برای حمله به ایران مخالفت کرد

تهران - جارپرس - شبکه ان بی سی نیوز بامداد چهارشنبه اعلام کرد، رهبران ارتش آمریکا در نشست روز دوش...

عربستان مخفیانه کنسولگری خود را در استانبول فروخت

تهران - جارپرس - روزنامه "دیلی صباح" ترکیه سه شنبه شب نوشت، بدنبال قتل "جمال خاشقچی" روزنامه نگار...

تب کریمه کنگو جان ۱۰ نفر را گرفت

تهران - جارپرس - رئیس مرکز مدیریت بیماری های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد: ۱۰ نفر ...

 • عرضه متادون در داروخانه‌ها فعلا منتفی شد

  پنجشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۳۶
 • طرح خدمات پرستاری و مراقبت در منزل اجرایی شده است

  پنجشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۱۱
 • ظریف: تروریسم اقتصادی، غیرقانونی و غیرانسانی است

  پنجشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۵۹
 • فراخوان برگزاری انتخاب نمایندگان دبیران کل احزاب ملی و استانی منتشر شد

  چهارشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۴۳
 • استرالیا اقدام نظامی علیه ایران را رد کرد

  چهارشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۱۹
 • ترامپ با طرح ارتش آمریکا برای حمله به ایران مخالفت کرد

  چهارشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۴۸
 • عربستان مخفیانه کنسولگری خود را در استانبول فروخت

  چهارشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۱۹
 • تب کریمه کنگو جان ۱۰ نفر را گرفت

  چهارشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۰۷:۵۸
نویسنده آمریکایی:

هراس آمریکا از نفوذ منطقه‌ای ایران است نه برنامه هسته‌ای

تهران- جارپرس-نویسنده آمریکایی کتاب "در دفاع از ایران"گفت دولت ترامپ از نفوذ ایران در منطقه هراس دارد، اما برنامه هسته‌ای را بهانه کرده است تا با استمرار فشار حداکثری به ایران، از این نفوذ بکاهد.

به گزارش جارپرس"فیلیپ ویلایتو" روز یکشنبه در گفت‌وگوبا ایرنا افزود: تنها چیزی که ترامپ از دیپلماسی می فهمد "ارعاب" است و برای همین، پیشنهاد گفت‌وگوی وی برای تسلیم کردن طرف مقابل است و نمی‌توان آن را در چارچوب بده و بستان دیپلماتیک تفسیر کرد.

وی اتحادیه اروپا را در وضعیت نامطلوبی برای اجرایی کردن تعهدات برجامی خود دانست و ادامه داد: آنها نگران اقدام های تنبیهی آمریکا هستند. آنها همچنین دچار اختلاف نظرهای خاص داخلی خود هستند اما با فاصله گرفتن از ایران، یک شریک بزرگ تجاری و بسیار مهم را از دست می‌دهند.

این کارشناس سیاسی با ابراز بدبینی به سیاست اروپا در برابر تحریم‌های آمریکا اضافه کرد: آنها روابط سیاسی و اقتصادی خود با آمریکا را مد نظر قرار داده و بر اساس آن اقدام می کنند.

ارعاب و تسلیم روش ترامپ است

نویسنده کتاب "در دفاع از ایران" (In Defense of Iran) در پاسخ به پرسش ایرنا درباره موضع تازه رییس جمهوری آمریکا که گفته است به فشار و تحریم علیه ایران ادامه می دهد، تصریح کرد: روش دیپلماسی ترامپ ارعاب است. او دیگر کشورها را با کاربرد زور و تهدید وادار به پذیرش خواسته‌هایش می کند.

ویلایتو اضافه کرد: اگر کشوری ضعیف باشد، چاره‌ای جز تسلیم ندارد. گروهی از کشورها همچون جمهوری اسلامی ایران یا جمهوری خلق چین هستند که توانایی‌های اقتصادی و نظامی داشته و برای همین، این سیاست ارعاب در برابر آنها موثر نیست.

وی افزود: از سوی دیگر باید گفت که کشوری چون ایران یا چین، تاریخی باستانی و ریشه هایی عمیق دارند. آنها نمی‌پذیرند که همچون یک مستعمره با آنها برخورد شود.

این تحلیلگر مسایل ایران و آمریکا در پاسخ به اینکه ترامپ می گوید می خواهد با مقام‌های جمهوری اسلامی دیدار کند. آیا وی برای گفت‌وگو و تفاهم جدیت دارد، گفت: ترامپ فشار و هجوم شدیدی را علیه طرف مقابل آغاز می‌کند؛ بعد کمی لحنش را ملایم می کند تا ببیند فشار موثر بوده است یا خیر.

ویلایتو افزود: درباره کره شمالی، او تهدید به نابودی کامل این کشور کرده بود. پس از آن با رهبر کره شمالی دیدار کرد. او اندیشه‌ای مشابه درباره ایران دارد اما ایرانی‌ها به دلیل خاطرات مداخله آمریکا از زمان کودتا تا به امروز، نمی پذیرند که خود را تسلیم کنند.

هدف، نفوذ منطقه ای ایران است

نویسنده کتاب "در دفاع از ایران"، هدف اساسی سیاست ضد ایرانی دولت ترامپ را حضور موثر منطقه‌ای و نفوذ جمهوری اسلامی در کشورهای مسلمان دانست و تصریح کرد: ترامپ بطور یکجانبه و بدون هیچ توجیه قانع کننده‌ای از برجام خارج شد و سیاست فشار حداکثری را آغاز کرد.

ویلایتو خاطرنشان کرد: هدف واقعی این سیاست جلوگیری از دستیابی ایران به بمب هسته ای نیست. اصلا ایران اعلام کرده که به دنبال بمب هسته ای نیست. هدف، جلوگیری از نفوذ ایران در منطقه است. این نفوذ راه را بر هیمنه آمریکا بر منطقه می‌بندد.

وی تاکید کرد: به باور من مقام‌های دولت ترامپ ایرانی‌ها را دست کم گرفته‌اند و درک نکرده‌اند که آنها با هر دیدگاه سیاسی که باشند، نمی‌پذیرند که تسلیم ایالات متحده شوند و سر خم کنند. ترامپ این موضوع را درک نمی‌کند.

ویلایتو درباره دلیل فشار حداکثری آمریکا بر مردم ایران هم گفت: آنها می‌خواهند محور ایران را در هم بشکنند و همه جا می‌گویند که نفوذ ایران در منطقه ویرانگر و بد است؛ اما تاریخ منطقه خاورمیانه و آسیای جنوب غربی چیز دیگری به ما می گوید. پس از حملات ۱۱ سپتامبر، این ایالات متحده است که این مناطق را به هم ریخته است.

وی یادآور شد: ایران از جریان‌هایی که در برابر هیمنه آمریکا ایستادگی می‌کنند، پشتیبانی سیاسی و نظامی کرده است اما مساله این است که ایالات متحده دست به مداخله زده است تا دستوراتش را به مردم منطقه دیکته کند و هم اینکه منابع کشورهای منطقه را در اختیار بگیرد.

این کارشناس سیاسی با بیان اینکه ایران از متحدانش که به دنبال حق حاکمیت و تعیین سرنوشت هستند، پشتیبانی می‌کند، اظهار کرد: برای همین هم آمریکا موضوع هسته ای را بهانه کرده است. نفوذ ایران در منطقه فقط نظامی نیست. این نفوذ ابعاد سیاسی و فرهنگی هم دارد. مقاومت ایران در برابر ابرقدرت‌ها، الگوی مقاومت برای دیگران همچون کوبا بوده است.

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی