جمعه , 29 /شهريور /1398
 Friday , 20 /September /2019

مجوز فعالیت این پایگاه، در جلسه مورخ 1391/08/22 هیئت نظارت بر مطبوعات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صادر شده است.

logo-samandehi

عرضه متادون در داروخانه‌ها فعلا منتفی شد

تهران - جارپرس - رئیس سازمان غذا و دارو گفت: فعلا داروی متادون مانند سابق در مراکز درمان اعتیاد ت...

طرح خدمات پرستاری و مراقبت در منزل اجرایی شده است

تهران - جارپرس - کارشناس دفتر خدمات تخصصی سازمان بیمه سلامت گفت: طرح خدمات پرستاری و مراقبت در من...

ظریف: تروریسم اقتصادی، غیرقانونی و غیرانسانی است

تهران - جارپرس - محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در واکنش به اعلام رئیس جمهوری آمریکا برای اف...

فراخوان برگزاری انتخاب نمایندگان دبیران کل احزاب ملی و استانی منتشر شد

تهران - جارپرس - فراخوان برگزاری انتخاب نمایندگان دبیران کل احزاب ملی و استانی جهت عضویت در کمیسی...

استرالیا اقدام نظامی علیه ایران را رد کرد

تهران - جارپرس - نخست وزیر استرالیا روز چهارشنبه پیش از سفر به واشنگتن، حضور نیروهای کشورش در ائتل...

ترامپ با طرح ارتش آمریکا برای حمله به ایران مخالفت کرد

تهران - جارپرس - شبکه ان بی سی نیوز بامداد چهارشنبه اعلام کرد، رهبران ارتش آمریکا در نشست روز دوش...

عربستان مخفیانه کنسولگری خود را در استانبول فروخت

تهران - جارپرس - روزنامه "دیلی صباح" ترکیه سه شنبه شب نوشت، بدنبال قتل "جمال خاشقچی" روزنامه نگار...

تب کریمه کنگو جان ۱۰ نفر را گرفت

تهران - جارپرس - رئیس مرکز مدیریت بیماری های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد: ۱۰ نفر ...

 • عرضه متادون در داروخانه‌ها فعلا منتفی شد

  پنجشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۳۶
 • طرح خدمات پرستاری و مراقبت در منزل اجرایی شده است

  پنجشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۱۱
 • ظریف: تروریسم اقتصادی، غیرقانونی و غیرانسانی است

  پنجشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۵۹
 • فراخوان برگزاری انتخاب نمایندگان دبیران کل احزاب ملی و استانی منتشر شد

  چهارشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۴۳
 • استرالیا اقدام نظامی علیه ایران را رد کرد

  چهارشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۱۹
 • ترامپ با طرح ارتش آمریکا برای حمله به ایران مخالفت کرد

  چهارشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۴۸
 • عربستان مخفیانه کنسولگری خود را در استانبول فروخت

  چهارشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۱۹
 • تب کریمه کنگو جان ۱۰ نفر را گرفت

  چهارشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۰۷:۵۸
   غباروبی مضجع امام رضا باحضور رهبری
آگهی
آگهی

کرکس ها در کمین نشسته اند

تهران - جارپرس - دنیای جاسوسی برای اغلب خبرنگاران ، دنیایی بیگانه است . این که چه موقع و بعد از چه کاری برچسب جاسوس می خوری؟ چه حرفی بزنی که جاسوسی نباشد؟ پا را از کدام خط فراتر نگذاری که خیانت محسوب نشود؟ تمیز آن با معیارهای خبرنگاری شاید کمی سخت باشد. امنیتی ها هم که برخلاف ما رسانه ای ها کمتر حرف می زنند. جواب برخی از این سوال ها را شاید می شد در نمایشگاهی پیدا کرد که تجسم جاسوسی است؛ نمایشگاه تخصصی ضد جاسوسی وزارت اطلاعات.

پنج تندیس

از درگاهی نمایشگاه که عبور می کنید وارد دالانی می شوید ؛ سمت چپ آن تابلوهایی شیشه ای است . روی هرکدام از آنها تکنیک های ارتباطی سرویس های اطلاعاتی نوشته شده است،۱۳ تکنیک که از جمله آنها می توان به اتفاق ساختگی، زیرپاکشی ، چاپلوسی ، شبیه سازی، همدردی و مدیون سازی اشاره کرد.

پیش از پیچیدن در دالانی دیگر پنج مجسمه ایستاده اند تا نشان دهند جاسوسان در چه لباسی هستند.دو تندیس چشم ها را بیشتر روی خود نگه میدارند، یکی زنی پرستار است و دیگر روحانی. آنهای دیگر هم سرباز و مهندس هستند. نفر میانی که آخر از همه توجه را جلب می کند، خودتان هستید. در میانه تندیس ها ، آینه ای قدی جاسازی شده بود به شکل قامت انسان .

بخش بعدی مربوط به ویزا بود، روش های مختلفی که برای تشخیص افراد صاحب تخصص و دارای اطلاعات یک کشورهنگام دریافت ویزا بکار می رود.

کارشناس نمایشگاه، روشهای مختلف جذب افراد از طریق فرایند ویزا را به طور خلاصه توضیح داد. نقل کرد که در بخش های ضد جاسوسی می گویند " هر وقت به رایگان چیزی به شما دادند، خوشحال نشوید. بدانید که خودتان هزینه آن محصول هستید."

توضیح داد که چطور اگر در یک بخش مساعدتی به متقاضی ویزا بشود، تقاضاها هم متعاقب آن می آیند. توصیه می کرد که اگر با چنین وضعیتی روبرو شدید حتما به نهاد مرجع مراجعه کنید.

شش کلید

" افسران اطلاعات در پوشش دیپلمات" و نیز " اقدامات نرم آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران" دو بخش دیگر بود. کارشناس نمایشگاه در حین توضیح، کتاب هایی هم معرفی می کرد که خواندنشان کمی به بازشدن ذهن ما اهالی رسانه برای درک فضای جاسوسی و ضد جاسوسی کمک می کرد.

او نقل قولی از ادوارد شرلی جاسوس سابق سیا در ایران کرد که از شش کلید برای جذب ایرانیان گفته؛ در راس آنها خدا و دعا و شعر بود.

در دالان دیگر که پیچیدیم چند تندیس بود. همه افرادی بودند که به جرم جاسوسی بازداشت و یا متهم شده بودند؛ یک روحانی و یک متخصص پزشکی نظامی ، یک دیپلمات و یک فرزند شهید. شرح زندگی و نحوه جذبشان به سیستم های جاسوسی خارج را می شد از تابلویی که در دستانشان بود، خواند.

هضم سنگینی اتهامات برخی از آنها دشوار است؛ اگر این نوشته ها درست باشند ، چه خون های پاکی که بابت آن ریخته نشده و چه سرمایه های انسانی که از دست نرفته اند.

در پیچ همین دالان، شش دستگاه تلفن هم به دیوار نصب شده بود که در کنار هرکدام یک شناسنامه بود. هر گوشی را که بر میداشتید، ارتباط تلفنی و مکالمه ای ضبط شده را می شنیدید که به قصد دریافت اطلاعات یا به گفته کارشناسان امنیتی " تخلیه تلفنی" انجام شده است؛ از طرف "گروهک تروریستی منافقین".

از این شش مورد فقط یک مورد ، فردی که در این سوی تلفن بوده اطلاعاتی نداده و او هم به گفته کارشناس نمایشگاه، فرزند یکی از ماموران اطلاعات بوده که احتمالا می دانسته نباید پای تلفن حتی به صدای آشنا هم اعتماد کند.

چه باید کرد؟

سه فیلم مستند هم در حاشیه بازدید از نمایشگاه پخش شد، گفت و گو هایی با اغلب متهمان و محکومان جاسوسی. کلیدواژه اغلب آنها برای جذب به سیستم جاسوسی ، احساس تبعیض و نارضایتی شغلی، احساس ناامنی شغلی و بی عدالتی بود.

یکی از آنها که می گفت خوب حرف می زند و انصافا سخنانش در مصاحبه هم همین را ثابت می کرد، می پرسید من در کارم حرفه ای بودم ولی به محض اینکه درخواست بازنشستگی دادم ، با آن موافقت شد. من حرف زدن بلد بودم و می توانستم برای یک نفر مطلبی را جا بیندازم. حالا اگر بازنشسته شدم، به مغازه بروم وهن کشور نیست؟

متخصصی دیگر می گفت در دستگاهی که کار می کرده برای او "عدم نیاز " زدند. می گفت این نامه را برای افراد بی فایده و مضر می زنند. من بی فایده و مضر نبودم. مفید بودم.

همسر یکی دیگر می گفت که شوهرش همیشه از اینکه در محل کار ، تبعیض می بیند و امکان رشد ندارد، گلایه داشته است.

یکی از فیلم ها هم مربوط به پرستوها بود. گفته شد تنها سیستم امنیتی در جهان که از این پدیده استفاده نمی کند ایران است ، آن هم به دلایل شرعی .

مشخص بود که به تعداد آدم ها می توان انگیزه برای جاسوسی پیدا کرد. اغلب آنهایی که صحبت می کردند،‌مشخص بود میدانند چه می کنند. نه تنها دیوانه نبودند، که در تخصص خود افرادی قابل بودند، فقط هر کدام یک نقطه ضعف داشتند که به کار سیستم جاسوسی مقابل می آمد.

کارشناس نمایشگاه می گفت هرکس را از آن نقطه که آسیب پذیر است جلب می کنند. شیوه های جذب هم متفاوت ، پیچیده و در عین حال ساده تر شده است.

اگر قبلا مدتی طول می کشید که به یک نفر نزدیک شوند و از او جاسوس بسازند، امروز این فرایند کوتاه شده، مستقیم شده و ادبیات آن هم تغییر کرده است؛ مشخصا از رفتار "وقیحانه سرویس اطلاعاتی اسرائیل" نام برده شد. می گفتند اگر قبلا وجه غالب آن دروغ و فریب بود، امروز از قدرت نرم و ابزارهای فرهنگی استفاده می کنند تا به ضمیر افراد نفوذ کنند. دنیای کنونی جاسوسی، شاهد ظهورپدیده های نوین با بازیگرانی جدید است.

توصیه شان اما شناخت آسیب های درونی جامعه و کمک به رفع آن بود. اگر جایی حتی احساس تبعیض و بی عدالتی بود، بدانند که کرکس ها در کمین نشسته اند. نه اینکه هرکس احساس تبعیض کرد ، جاسوس می شود، بلکه شاید کرکس ها او را به شکل طعمه ای خوش طعم ببینند.

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی