جمعه , 29 /شهريور /1398
 Friday , 20 /September /2019

مجوز فعالیت این پایگاه، در جلسه مورخ 1391/08/22 هیئت نظارت بر مطبوعات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صادر شده است.

logo-samandehi

عرضه متادون در داروخانه‌ها فعلا منتفی شد

تهران - جارپرس - رئیس سازمان غذا و دارو گفت: فعلا داروی متادون مانند سابق در مراکز درمان اعتیاد ت...

طرح خدمات پرستاری و مراقبت در منزل اجرایی شده است

تهران - جارپرس - کارشناس دفتر خدمات تخصصی سازمان بیمه سلامت گفت: طرح خدمات پرستاری و مراقبت در من...

ظریف: تروریسم اقتصادی، غیرقانونی و غیرانسانی است

تهران - جارپرس - محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در واکنش به اعلام رئیس جمهوری آمریکا برای اف...

فراخوان برگزاری انتخاب نمایندگان دبیران کل احزاب ملی و استانی منتشر شد

تهران - جارپرس - فراخوان برگزاری انتخاب نمایندگان دبیران کل احزاب ملی و استانی جهت عضویت در کمیسی...

استرالیا اقدام نظامی علیه ایران را رد کرد

تهران - جارپرس - نخست وزیر استرالیا روز چهارشنبه پیش از سفر به واشنگتن، حضور نیروهای کشورش در ائتل...

ترامپ با طرح ارتش آمریکا برای حمله به ایران مخالفت کرد

تهران - جارپرس - شبکه ان بی سی نیوز بامداد چهارشنبه اعلام کرد، رهبران ارتش آمریکا در نشست روز دوش...

عربستان مخفیانه کنسولگری خود را در استانبول فروخت

تهران - جارپرس - روزنامه "دیلی صباح" ترکیه سه شنبه شب نوشت، بدنبال قتل "جمال خاشقچی" روزنامه نگار...

تب کریمه کنگو جان ۱۰ نفر را گرفت

تهران - جارپرس - رئیس مرکز مدیریت بیماری های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد: ۱۰ نفر ...

 • عرضه متادون در داروخانه‌ها فعلا منتفی شد

  پنجشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۳۶
 • طرح خدمات پرستاری و مراقبت در منزل اجرایی شده است

  پنجشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۱۱
 • ظریف: تروریسم اقتصادی، غیرقانونی و غیرانسانی است

  پنجشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۵۹
 • فراخوان برگزاری انتخاب نمایندگان دبیران کل احزاب ملی و استانی منتشر شد

  چهارشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۴۳
 • استرالیا اقدام نظامی علیه ایران را رد کرد

  چهارشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۱۹
 • ترامپ با طرح ارتش آمریکا برای حمله به ایران مخالفت کرد

  چهارشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۴۸
 • عربستان مخفیانه کنسولگری خود را در استانبول فروخت

  چهارشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۱۹
 • تب کریمه کنگو جان ۱۰ نفر را گرفت

  چهارشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۰۷:۵۸
   غباروبی مضجع امام رضا باحضور رهبری
آگهی
آگهی

بله! از زبان یک کودک

تهران - جارپرس - انتشار تصاویری از ازدواج یک دختر کم سن و سال در منطقه «بهمئی» با یک پسر جوان، واکنش‌های گسترده کاربران نسبت به تداوم پدیده کودک همسری را به دنبال داشت و کاربران شبکه اجتماعی توئیتر در ۲۴ ساعت گذشته به بحث درباره آسیب‌های ناشی از کودک همسری پرداختند.

به گزارش جارپرس به نقل از ایرنا، انتشار تصاویر ادعایی از ازدواج یک دختر بچه در استان کهگیلویه و بویراحمد، نه تنها با واکنش گسترده کاربران شبکه اجتماعی توئیتر مواجه شد که واکنش «معصومه ابتکار» معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده را نیز در پی داشت. ادامه بحث‌ها بر سر سند ادعایی بدهی‌های شهرداری تهران در دوران شهرداری «محمدباقر قالیباف» نیز موضوع دیگری بود که کاربران شبکه اجتماعی توئیتر به بحث درباره آن پرداختند.

ازدواج موقت یک کودک

انتشار تصاویر ازدواج موقت یک کودک که ادعا شده در منطقه «بهمئی» استان کهگیلویه و بویراحمد صورت پذیرفته است، موجی از واکنش‌ها در شبکه اجتماعی توئیتر را به همراه آورد.

«جواد حیدریان» خبرنگار و فعال محیط زیستی، ضمن انتشار این تصاویر در توئیتی مدعی شد: «فیلم متعلق به مراسم "عقد موقت" دخترکی معصوم در منطقه بهمئی در استان کهگیلیویه و بویراحمد است. بی‌تردید این دختر زیر سن ۱۳ سال است و شرم آور انکه در برابر چنین اتفاقی سکوت کنیم. از دادستان کشور و استان می‌خواهیم جلوی این فاجعه را بگیرند.»

در واکنش به این توئیت، «معصومه ابتکار» معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده خطاب به حیدریان توئیت کرد: « اقای حیدریان سلام لطفا اطلاعات دقیق تر از محل، مشخصات و زمان این اتفاق در دایرکت بفرمایید تا از استان برای رسیدگی دنبال کنیم.»

چند ساعت پس از این واکنش، حیدریان در توئیتی از پیگیری مسوولان مربوطه اطلاع داده و آورد: «مسئول بهزیستی؛ سن داماد ۳۰ سال نیست و ۲۲ ساله هستند. رئیس دادگستری گفت؛ در طول ۱۰ سال گذشته این اولین موردی است که به با آن برخورد داشته‌ام. دستور رسیدگی داده شده، کار خلاف قانون و شرع صورت نگرفته؛ اما اگر دختر به سن رشد نرسیده باشد و توان اداره نداشته باشد مانع ازدواج خواهیم شد.»

وی در توئیت بعدی خود افزود: «با رئیس‌ دادگستری و رئیس بهزیستی لیکک بهمئی در کهگیلویه صحبت کردم، خانواده‌ها برای توضیح فراخوانده شده‌اند. مساله در دستور کار جدی نهادهای دولتی و قضایی است. خانم ابتکار معاون زنان و خانواده رئیس‌جمهوری نیز خودشان پیگیر بودند و اطلاعات در اختیار آن‌ها گذاشتیم.»

با این حال واکنش گسترده کاربران به این موضوع ادامه دارد و کاربران از هشتگ‌های «#کودک_همسری»، «#ازدواج_کودکان»، «#دخترهمسری» و «#بهمئی» برای اشاره به این موضوع استفاده کردند. ریشه‌های اجتماعی کودک همسری، موضوعی بود که بسیاری از کاربران به ان توجه نشان دادند. کاربری نوشت که کودک همسری و دخترهمسری بیشتر در نواحی محروم رواج دارد؛ زیرا خانواده‌ها می‌خواهند از بار تکفل خود بکاهند یا به طمع مهریه کودکان خود را شوهر می‌دهند.

کاربر دیگری نیز یادآورد شد: «در بسیاری از مناطق، دختر زیر ۱۲ ساله را به صیغه در می‌آورند و دختر چند سال صیغه می‌ماند و بعد عقد دائم. این دختربچه حتی درست نمی‌داند دور و بر او چه خبر است».

کودکی دختر مذکور و محرومیت احتمالی وی از تجارب دوران کودکی، موضوع توئیت برخی کاربران بود. در توئیتی می‌خوانیم: «قشنگ معلوم است که دخترک کل این اتفاقات را به عنوان یک بازی در نظر گرفت است و فکر می‌کند که دارد نقش یک عروس را بازی می‌کند».

ساختارهای فرهنگی که افراد را به سمت چنین اتفاقاتی سوق می‌دهند نیز از دیگر موضوعاتی بودند که کاربران به آن توجه نشان دادند. کاربری توئیت کرد: «جدای از نیاز به وضع قوانین حمایتی، نیاز جدی به کار فرهنگی در این حوزه داریم» و کاربر دیگری یادآور شد: «هنوز بعضی‌ها از این که دخترک در این سن شوهر پیدا کرده حسادت می‌کنند. تلخی ماجرا این است که این روحیه و فرهنگ باعث شده است دخترک هم احساس کنه که کار خاصی کرده و اینطور خوشحال باشد».

آسیب‌های اجتماعی ناشی از کودک همسری نیز جزوی از مواردی بودند که کاربران به آن اشاره داشتند. کاربری نوشت: «کودک همسری زمینه ساز اصلی خودکشی از نوع خودسوزی است. فعالان محترم اگر صلاح می‌دانند به پیشگیری بیاندیشند، نه درمان موقت»

بحث درباره عدم تصویب قوانین محدود کردن سن ازدواج نیز از دیگر موضوعاتی بود که کاربران به آن پرداختند و خواستار تعیین تکلیف قوانین مربوطه شدند.

همچنین کاربرانی نیز بودند که اعتقاد داشتند تصاویر دو فرد مذکور، خصوصی بوده است و نبایستی این تصاویر در فضای مجازی و به صورت گسترده منتشر می‌شد؛ زیرا برای زوجین و خانواده‌های آن‌ها بار روانی در پی خواهد داشت. «حسن نمکدوست تهرانی» از اساتید رشته ارتباطات، در توئیتی به همین موضوع اشاره کرد و آورد: «ویدئویی بسیار تلخ از عقد یک کودک مورد توجه قرار گرفته. من هم، مانند دوستانی که دقت کرده‌اند، انتقاد صریح به موضوع را حتما درست و انتشار و بازنشر ویدئوی اصلاح نشده را قطعا نادرست می‌دانم. هر دو کار - تحمیل ازدواج به یک دختر خردسال و انتشار تصویر و نام او - نقض حقوق کودک هستند.»

جدال شورای جدید و شهردار قدیم

انتشار گزارشی از بدهی مالی شهرداری تهران که به ادعای منتشر کنندگان آن، در دوران «محمد باقر قالیباف» شهردار پیشین تهران ایجاد شده است؛ مورد توجه کاربران شبکه اجتماعی توئیتر قرار گرفت.

از یکسو اصلاح طلبان فعال در شبکه‌ اجتماعی توئیتر با بازنشر این گزارش، از شهرداری تهران درخواست کردند که از طریق مراجع قانونی، پیگیر مطالبات مذکور باشد. همچنین آنان مدعی شدند که فشارهای رسانه یا بر «پیروز حناچی» شهردار فعلی تهران، ناشی از افشای همین مطالبات است. کاربری با اشاره به همین موضوع نوشت: «شهر را ، هوا را، باد را، باغ را فروختند به ثمن بخس، حالا گریبان می‌درند از خواندن آیه‌ی قران»

در مقابل کاربران اصولگرا معتقد بودند که چنین اسنادی هنوز در دادگاهی صالح مورد بررسی قرار نگرفته‌اند و نمی‌توان در مورد آن قضاوت کرد.

برخی کاربران اصولگرا نیز برا این باورند که عدم پرداخت‌های مالی دولت به شهرداری تهران در دوران مدیریت قالیباف، باعث ایجاد چنین بدهی‌هایی شده است و نمی‌توان شهردار پیشین را در این زمینه مقصر دانست. از سوی دیگر نیز کاربران اصولگرا ضمن اشاره به گذشت دو سال از مدیریت شهرداری تهران توسط نیروهای اصلاح طلب، خواستار آن شدند که این شورا، به جای تلاش برای اتهام زنی، دست به اقدامات عمرانی جدی در سطح شهر بزند.

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی