سه شنبه , 29 /بهمن /1398
 Tuesday , 18 /February /2020

مجوز فعالیت این پایگاه، در جلسه مورخ 1391/08/22 هیئت نظارت بر مطبوعات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صادر شده است.

پایگاه خبری جارپرس جهت تکمیل کادر خود از افراد واجد شرایط زیر به صورت تمام وقت
دعوت به همکاری می نماید.
چپ چین خانم
مهارت کامل به تغییر تیترولید
خبرنگار مرد
حرفه ای و دارای سابقه در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
بازاریاب خانم
دارای سابقه در مطبوعات و خبرگزاریها
ارسال رزومه به  info@jaarpress.ir با شماره فکس: 02177600370

ترخیص خودروها از گمرک هیچ پشت پرده‌ای ندارد

تهران- جارپرس-رئیس کل گمرک ایران گفت: هدف اصلی از ترخیص خودروهای باقی مانده در گمرک جلوگیری از رسوب...

رونمایی از دومین دکل ساخت جهاددانشگاهی با حضور وزیر نفت

تهران- جارپرس-با حضور وزیر نفت از دکل ۷۲ فتح ساخت جهاد دانشگاهی رونمایی شد.

پایان تحقیقات پرونده اکبر طبری/ کیفرخواست دو شهروند فرانسه صادر شد

تهران-جارپرس-سخنگوی قوه قضاییه گفت: از عموم مردم با هر فکر و سلیقه و هر گرایش سیاسی دعوت می کنم که ...

حضرت آیت الله خامنه‌ای :هرچه حضور مردم در پای صندوقها بیشتر باشد، مجلس قوی‌تر است

تهران- جارپرس-رهبر معظم انقلاب اسلامی تصریح کردند: در انتخابات هم مثل ۲۲بهمن و بزرگداشت شهید سلیمانی...

هیچ مورد مثبتی از کرونای جدید در ایران نداریم

تهران- جارپرس- وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: هیج مورد مثبتی از ویروس کرونای جدید در کشور ن...

تثبیت قیمت طلای سیاه در بازار

تهران- جارپرس- قیمت نفت همچنان تحت تاثیر ویروس کرونا قرار دارد و این موضوع باعث شده تا قیمت طلای س...

موسوی: مردم ایران به تناقض گویی‌های آمریکایی‌ها عادت کرده اند

تهران - جارپرس - سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: مردم عزتمند ایران نسبت به تناقض‌گویی‌های طیفی معلوم‌...

میانگین سنی و میزان تحصیلات نامزدهای مجلس اعلام شد

تهران-جارپرس- سخنگوی ستاد انتخابات کشور تازه‌ترین آمار و اطلاعات از سن و میزان تحصیلات نامزدهای تا...

 • ترخیص خودروها از گمرک هیچ پشت پرده‌ای ندارد

  سه شنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۰۲
 • رونمایی از دومین دکل ساخت جهاددانشگاهی با حضور وزیر نفت

  سه شنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۱۸
 • پایان تحقیقات پرونده اکبر طبری/ کیفرخواست دو شهروند فرانسه صادر شد

  سه شنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۴۹
 • حضرت آیت الله خامنه‌ای :هرچه حضور مردم در پای صندوقها بیشتر باشد، مجلس قوی‌تر است

  سه شنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۰۷
 • هیچ مورد مثبتی از کرونای جدید در ایران نداریم

  دوشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۵۴
 • تثبیت قیمت طلای سیاه در بازار

  دوشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۱۱
 • موسوی: مردم ایران به تناقض گویی‌های آمریکایی‌ها عادت کرده اند

  دوشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۰۲
 • میانگین سنی و میزان تحصیلات نامزدهای مجلس اعلام شد

  دوشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۵۳
آگهی
آگهی

مسکو یازدهمین ایستگاه وزیر خارجه ایران برای مقابله با یکجانبه گرایی آمریکا

مسکو - جارپرس - وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران درحالی برای بیست و هفتمین بار طی شش سال گذشته وارد روسیه شده است که قرار است در یازدهمین ایستگاه سفرهای پی درپی خود به نقاط مختلف جهان، روز دوشنبه با همتای روس خود در خصوص توافق هسته‌ای و آخرین تحولات درمنطقه و جهان به گفت وگو بنشیند.

به گزارش جارپرس به نقل از ایرنا، محمدجواد ظریف شامگاه یکشنبه وارد فرودگاه ونوکوا در جنوب غربی مسکو شد و در بدو ورود با خبرنگاران ایرانی مواجه شد و با آنان به گفت وگو پرداخت.

ئیس دستگاه دیپلماسی ایران در واکنش به پرسش خبرنگار ایرنا مبنی بر اینکه بیست و هفتمین سفر رئیس دستگاه دیپلماسی ایران به روسیه آن هم طی شش سال اخیر چه پیامی دارد؟، افزود: تهران و مسکو دارای روابط راهبردی بوده و روسیه همواره در روزهای سخت کنار جمهوری اسلامی ایران بوده است.

وی یادآورشد که سفر هیات ایرانی به مسکو نشانگر روابط راهبردی دو کشور بوده که بر اساس سیاست رهبران طرفین اکنون روابط جدیدی بین ایران و روسیه رقم زده است.

وزیر امورخارجه کشورمان ادامه داد که تهران هیچ وقت دوستانی که در روزهای سخت در کنارش بودند را از یاد نمی‌برد و در این سفر توسعه روابط دوجانبه و مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی ‌مورد علاقه دو کشور در دیدار با مقام‌های روسیه مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد.

‌ظریف با بیان اینکه در این سفر رضا اردکانیان وزیر نیرو به عنوان رئیس کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و روسیه هیات ایرانی را همراهی می‌کنند، گفت: در این سفر در آستانه اجلاس سه جانبه ایران، روسیه و ترکیه در شهر آستانه (نورسلطان)، هماهنگی‌های لازم در زمینه مسایل منطقه‌ای به خصوص سوریه، یمن، افغانستان و تجاوزات رژیم صهیونیستی به لبنان بین دو کشور انجام می‌شود.

وزیر امورخارجه ایران افزود که پیشتر در خصوص آخرین وضعیت تحولات برجام با مقام‌های چینی دیدار و گفت‌وگو کردیم و در سفر به مسکو، «سرگئی لاوروف» وزیر امورخارجه این کشور را در خصوص آخرین تحولات برجام قرار خواهیم داد.

ظریف پس از گفت وگو با خبرنگاران در فرودگاه، راهی هتل محل اقامت خود شد چرا که صبح روز دوشنبه با تعدادی از رسانه های روسیه به گفت وگوی اختصاصی می‌نشیند تا با مردم روسیه بی واسطه گفت وگو کند و پیام ملت ایران را به گوش مردم پهناورترین کشور جهان برساند.

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران بعد از آن به محل ضیافت‌های وزارت امور خارجه روسیه خواهد رفت و پس از گفت‌وگوی کوتاه با سرگئی لاوروف همتای روس خود که در مقابل چشمان خبرنگاران برگزار خواهد شد، پشت درهای بسته با وی به تبادل نظر می‌پردازد.

ساعت ۱۳ به وقت مسکو ( ۱۴ و ۳۰ دقیقه به وقت تهران )، ظریف به همراه لاوروف به جمع خبرنگاران بازخواهد گشت تا آنان را از نتایج گفت‌وگوهای خود با خبر کنند.

پس از برگزاری ناهار کاری میان ظریف و لاوروف، بخش دوم و فشرده برنامه‌های سفر یک روزه وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران تازه آغاز می‌شود چرا که ظریف در نظر دارد در این سفر هم با تنی چند از ایرانشناسان نامی روس دیدار و گفت‌وگو کند.
پایان بخش برنامه های ظریف در مسکو، نشست خبری است که به میزبانی سفارت جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه برگزار می‌شود و پس آن ظریف مسکو را به مقصد تهران ترک خواهد کرد.

این بار علاوه بر مهدی سنایی سفیر تام الاختیار جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه رضا اردکانیان رئیس طرف ایرانی کمیسیون همکاری‌های اقتصادی دو کشور نیز رئیس دستگاه دیپلماسی ایران را همراهی می‌کند و قرار است دیداری جداگانه با الکاسندر نوواک رئیس طرف روسی کمیسیون و وزیر انرژی روسیه داشته باشد.

وزیر نیرو: امضای الحاقیه ساخت نیروگاه ۱۴۰۰ مگاواتی سیریک در مسکو پیگیری می شود.

اردکانیان نیز در بدو ورود به مسکو اعلام کرد: در این سفر امضای الحاقیه قرارداد ساخت نیروگاه ۱۴۰۰ مگاواتی سیریک استان هرمزگان با استفاده از تسهیلات دولت روسیه مورد بررسی قرار می‌گیرد.

وی افزود: تشریفات قانونی مراحل الحاق ایران به اتحادیه اقتصادی اورآسیا چهار روز پیش صورت گرفت و قرار است در این سفر با دبیرکل این اتحادیه، راهکارها و مراحل عملیاتی شدن موافقت نامه‌های ایران به گفت‌وگو بنشینیم.

رئیس ایرانی کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و روسیه تاکید کرد: با استفاه از این فرصت نتایج اجلاس دو جانبه ایران و روسیه در خرداد ماه سال جاری در تهران و اصفهان را هم پیگیری خواهیم کرد.

وزیر نیرو تصریح کرد: اعضای کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و روسیه و بخش خصوصی دو کشور بر فعال شدن بیشتر کمیسیون مشترک اقتصادی دو طرف اذعان دارند و در توسعه مناسبات بین ایران و روسیه و فعال شدن عضویت ایران در این اتحادیه، روسیه به عنوان یک بازیگر اصلی نقش مهمی ایفا می‌کند.

لازم به ذکر است وزیر نیرو به همراه وزیر امورخارجه ایران به منظور توسعه مناسبات سیاسی و اقتصادی و بررسی آخرین تحولات برجام یکشنبه شب در صدر یک هیأت عالی‌رتبه سیاسی وارد مسکو شدند.

گفتنی است، ظریف در حالی در کمتر از ۲۰ روز، یک رکورد بی‌سابقه - که به نظر می‌رسد تا مدت‌ها از سوی دیگران دست نخورده باقی بماند - از خود به جای گذاشت که به طور میانگین از هر دو روز، یک روز را در حال انجام ماموریت بوده است. با این وجود، ابتکارات ظریف مسبوق به سابقه و معطوف به تحریم‌ها نیست کما آنکه او در ماه‌ها و سال‌های پیشین سکانداری‌اش در دستگاه دیپلماسی، تحرکات چند وجهی و جدیدی را نه تنها در برجام بلکه در عرصه‌های مختلف به یادگار گذاشته بود که به طور مثال می‌توان به طرح چهار ماده‌ای جمهوری اسلامی ایران برای حل بحران سوریه و یمن و همچنین مقابله با سیاست‌های خصمانه آمریکا اشاره کرد.

در همین چارچوب، ۱۰ سفر پیشین و سفر اخیر ظریف به مسکو را نباید نشان و واکنشی به تحریم‌ها دانست بلکه به درستی نشان می‌دهد که دیپلماسی و چندجانبه‌گرایی همچنان سد محکمی برابر یکجانبه‌گرایی، قلدرمآبی، زورگویی‌ و رفتارهای گذشته ایالات متحده است.

دیپلماسی خروشان ظریف در دوران پسا تحریم، همچنان پویا و با نشاط در حال طی کردن مسیر رودخانه طویل سیاست خارجی است و اینک پس از طی کردن ۱۰ ایستگاه، ظریف در یازدهمین ایستگاه خود به مسکو رسیده است تا رایزنی‌های ایران و روسیه درباره آخرین تحولات مربوط به توافق هسته‌ای، موضوعات منطقه ای و بین المللی مورد رصد و بررسی قرار گیرد. با این وجود به نظر نمی‌رسد مسکو آخرین ایستگاه سفر ظریف ایران باشد چرا که خبرها حکایت از آن دارد که بزودی و در همین چارچوب، برخی دیگر از کشورها در جنوب شرق آسیا، قفقاز و آسیای مرکزی و همچنین آفریقا مقاصد بعدی وزیر خارجه ایران خواهد بود.

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی