شنبه , 16 /آذر /1398
 Saturday , 07 /December /2019

مجوز فعالیت این پایگاه، در جلسه مورخ 1391/08/22 هیئت نظارت بر مطبوعات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صادر شده است.

تاکید خطیب نماز جمعه این هفته تهران بر رسیدگی به خانواده های آسیب دیده در حوادث اخیر

تهران- جارپرس-خطیب نماز جمعه این هفته تهران تاکیدکرد که توجه و رسیدگی به خانواده های آسیب دیده در حو...

زنگنه: تا وقتی پول نفت در اینستکس جابجا نشود اتفاقی نیفتاده است

تهران- جارپرس-وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران روز پنجشنبه تصریح کرد شرط مذاکره با آمریکا این است که «...

روند افزایشی طلا قوت گرفت

تهران-جارپرس-قیمت طلا در معاملات روز پنج شنبه بازار جهانی تحت تاثیر سیگنال‌های متضاد آمریکا و چین ک...

دلار بازهم عقب نشست

تهران-جارپرس-شاخص دلار در کمترین سطح یک ماه اخیر خود باقی ماند.

گلبال ایران تایلند را شکست داد

تهران- جارپرس-تیم گلبال مردان ایران در نخستین دیدار خود در چارچوب رقابت‌های قهرمانی آسیا برابر تیم ت...

پیام محرمانه رهبر انقلاب به نمایندگان مجلس منتشر شد

تهران- جارپرس-هفته‌نامه‌ خط حزب‌الله در دویست‌وسیزدهمین شماره‌ خود با عنوان «هفت صبحِ آشوب» پیام م...

«دیاباته» غایب بزرگ تمرین استقلال؛ تکلیف امروز روشن می‌شود

تهران- جارپرس- «شیخ دیاباته» در تمرین امروز استقلال شرکت نکرد تا حضورش در بازی با شهر خودرو در هاله‌...

زمان و مکان بازی پرسپولیس مقابل شهرداری ماهشهر اعلام نشد

تهران- جارپرس- زمان برگزاری بازی‌های مرحله یک چهارم نهایی مسابقات جام حذفی به جز دیدار شهرداری ماهشه...

 • تاکید خطیب نماز جمعه این هفته تهران بر رسیدگی به خانواده های آسیب دیده در حوادث اخیر

  جمعه ۱۵ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۱۷
 • زنگنه: تا وقتی پول نفت در اینستکس جابجا نشود اتفاقی نیفتاده است

  پنجشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۵۸
 • روند افزایشی طلا قوت گرفت

  پنجشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۰۹
 • دلار بازهم عقب نشست

  پنجشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۰۳
 • گلبال ایران تایلند را شکست داد

  پنجشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۵۹
 • پیام محرمانه رهبر انقلاب به نمایندگان مجلس منتشر شد

  پنجشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۴۴
 • «دیاباته» غایب بزرگ تمرین استقلال؛ تکلیف امروز روشن می‌شود

  چهارشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۰۶
 • زمان و مکان بازی پرسپولیس مقابل شهرداری ماهشهر اعلام نشد

  چهارشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۵۹

جنجال برای یک تولد

تهران - جارپرس - سفر رامبد جوان و نگار جواهریان به کشور کانادا گمانه زنی‌هایی را در خصوص تولد فرزندشان در این کشور ایجاد کرده؛ حدس و گمان‌هایی که اگرچه هنوز صحت شأن مشخص نیست اما این دو هنرمند را با انتقادات فراوانی رو به رو کرده است.

این در حالی است که جوان و جواهریان دلیل حضورشان در کانادا را شرکت در مراسم اکران فیلم «قانون مورفی» عنوان کرده‌اند و تاکنون واکنشی به این حدس و گمان‌ها نشان نداده‌اند.

در چند روز اخیر به دنبال این سفر پرحاشیه موجی از انتقادها در فضای مجازی به راه افتاده است. بسیاری از این انتقادات بر این مبنا استوار است که رامبد جوان که در سال‌های اخیر برنامه «خندوانه» را از شبکه نسیم روی آنتن صدا و سیما می بُرد و در آن همواره سنگ ایران را به سینه می‌زد، از علاقه مندی به کشورمان سخن می‌گفت و می‌کوشید حس ایران دوستی را در جامعه تقویت کند، چرا می‌خواهد فرزندش در کانادا متولد شود؟!

به گفته منتقدانِ جوان، وی که سال هاست تریبون صدا و سیما را که با مخارج بیت المال اداره می‌شود در اختیار دارد و درآمد سرشاری را از این طریق کسب کرده و در برنامه‌هایش به اقتضای ضوابط حاکم بر رسانه ملی، می کوشد شرایط را بی عیب و نقص و به اصطلاح گل و بلبل نشان دهد، چرا به فکر به دنیا آمدن فرزندش در کشور کانادا افتاده تا نوزادش به جز ایران تابعیت کشور کانادا را نیز داشته باشد!

برخی از منتقدانِ این هنرمند اما در انتقاد از او پا را فراتر نهاده و جوان را متهم به فریب مردم و خیانت به افکار عمومی کرده‌اند.

حامیان جوان چه می‌گویند؟

انتقادها از سازنده برنامه خندوانه در حالی فضای مجازی را پر کرده و در گفت وگوهای روزمره مردم جا باز کرده که هنوز مشخص نیست، آیا رامبد جوان و نگار جواهریان واقعاً قصد به دنیا آوردن فرزندشان در کانادا را دارند یا خیر! در همین زمینه عده‌ای از جوان حمایت کرده و بر این باورند که نمی‌توان قصاص قبل از جنایت انجام داد و پیش از تحقق پیش بینی‌ها درباره تولد فرزند این دو هنرمند در خاک کشوری دیگر به قضاوت درمورد آنان نشست. شماری از کاربران شبکه‌های مجازی تصمیم گیری برای انتخاب محل تولد فرزند را حق قانونی هر پدر و مادری می‌دانند و از منتقدان می‌خواهند وارد حریم خصوصی چهره‌های مشهور نشوند.

برخی هنرمندان نیز از جوان و جواهریان حمایت کرده‌اند. برای مثال «امیرمهدی ژوله» در متنی حمایتی از جوان در صفحه اینستاگرام خود نوشت: «میدونید چرا یکی میگه مردم ایران ما شما رو خیلی دوست داریم شما خیلی خوبید؟ چون رسالت برنامه ش این تعریف شده که به مردم غمگین و گرفتار و افسرده و «گریه بلد» سرزمینش، شادی و عزت نفس و مجالی برای خنده بده. میدونید چرا یکی میره بچه ش رو خارج از ایران به دنیا بیاره؟ چون رسالت پدریش این تعریف شده که به بچه ش شادی و عزت نفس و مجالی برای خنده بده و نذاره اون غمگین و گرفتار و افسرده و «گریه بلد» بار بیاد. اگر از جایی که به دنیا اومدیم ناراحتیم یقه پدرمون رو بگیریم. اگر از جایی که بچه مردم به دنیا میاد ناراحتیم یقه روان پزشک مون رو بگیریم.»

کوتاه سخن آنکه، این نخستین باری نیست که هنرمندی شناخته شده با گرفتن تابعیت کشوری دیگری برای فرزندش خبرساز می‌شود. «سام درخشانی»، «محسن تنابنده»، «مهناز افشار»، «شیلا خداداد»، «فریبا نادری»، «ترانه علیدوستی»، «شاهرخ استخری» و «شبنم قلی خانی» از جمله هنرمندانی هستند که فرزندانشان خارج از ایران به دنیا آمده‌اند؛ هنرمندانی که آنان نیز به دلیل پاسپورت خارجی فرزندانشان با انتقاداتی رو برو شدند.

آنچه مسلم است آن است که نمی‌توان حق هر پدر و مادری را برای انتخاب مکان تولد فرزندشان نادیده گرفت. در این میان اما انتخاب‌های برخی افراد به دلیل شناخته شده بودن آنان می‌تواند در افکار عمومی تأثیرگذار باشد و عواطف و احساسات جامعه را برانگیزاند. رامبد جوان یکی از همین چهره‌های مشهور است که برخی معتقدند اگر فرزندش در کانادا به دنیا بیاید، ممکن است زیر تیغ انتقادها از میزان محبوبیتش در افکار عمومی کاسته شود.

جوان که در چند سال گذشته برنامه‌های «خندوانه» و «خنداننده شو» او مخاطبان زیادی داشت و در قلب مردم جا باز کرده بود، حالا بعد از تبلیغات بسیار برای ایران دوستی از تریبون صدا و سیما اگر فرزندش در کشوری غیر از ایران دنیا آید که احتمالش نیز کم نیست، ممکن است از میزان محبوبیتش در جامعه کاسته شود.

ناگفته نماند که در میان تمام هیاهوی به راه افتاده در مورد تولد احتمالی فرزند جوان و جواهریان در کانادا، عده‌ای نیز هستند که این موضوع اهمیت چندانی برایشان ندارد چراکه به نظرشان موضوعات مهم‌تری هستند که جامعه باید در خصوص آنها مطالبه گر باشد.

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی