دوشنبه , 25 /شهريور /1398
 Monday , 16 /September /2019

مجوز فعالیت این پایگاه، در جلسه مورخ 1391/08/22 هیئت نظارت بر مطبوعات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صادر شده است.

logo-samandehi

مذاکرات رئیسان جمهوری ایران و ترکیه برای گسترش روابط اقتصادی و بانکی

تهران - جارپرس-رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرد: امروز (۲۵شهریور) مذاکرات دوجانبه رؤسای جمهوری دوکشور ا...

طلب بدهکاران موسسه حافظ تا سقف ٣٠ میلیون تومان پرداخت شده است

تهران- جارپرس-نماینده بانک مرکزی اعلام کرد تمامی طلبکاران موسسه حافظ که تا سقف ٣٠ میلیون تومان طلب...

صدور حکم غیرقطعی حبس و اعدام برای ۲ عضو گروهک تروریستی

تهران- جارپرس-دادستان عمومی و انقلاب زاهدان مرکز سیستان و بلوچستان گفت: حکم غیر قطعی ۲ نفر از اعضای...

شبنم نعمت زاده به مشارکت در اخلال عمده به مبلغ ۱۸۵ میلیارد تومان متهم است

تهران- جارپرس-رئیس شعبه سوم ویژه رسیدگی به جرایم اخلال گران و مفسدان اقتصادی گفت: شبنم نعمت زاده دخ...

سخنگوی وزارت امور خارجه: اتهام زنی‌ها به ایران بی‌اساس است

تهران- جارپرس-سخنگوی وزارت امور خارجه اتهام زنی‌ مقامات‌ آمریکا به ایران در ماجرای حمله به تاسیسات ...

مناقشه بر سر درخواست پناهندگی اسنودن از آلمان

تهران - جارپرس - مقامات جریان های سیاسی مختلف آلمان نظرات متفاوتی در مورد اعطای پناهندگی از سوی این...

روایت‌های ضد ونقیض از احتمال مرگ "بن علی"

تهران - جارپرس - زین العابدین بن علی رییس جمهوری مخلوع تونس که در عربستان سعودی به سر می برد، چن...

عکاس «مرد تانکی» درگذشت

تهران - جارپرس - چارلی کول، عکاس آمریکایی و خالق عکس «مرد تانکی» روز شنبه (۲۳ شهریور) در اندونزی د...

 • مذاکرات رئیسان جمهوری ایران و ترکیه برای گسترش روابط اقتصادی و بانکی

  دوشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۳۸
 • طلب بدهکاران موسسه حافظ تا سقف ٣٠ میلیون تومان پرداخت شده است

  دوشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۳۲
 • صدور حکم غیرقطعی حبس و اعدام برای ۲ عضو گروهک تروریستی

  دوشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۱۲
 • شبنم نعمت زاده به مشارکت در اخلال عمده به مبلغ ۱۸۵ میلیارد تومان متهم است

  دوشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۰۶
 • سخنگوی وزارت امور خارجه: اتهام زنی‌ها به ایران بی‌اساس است

  دوشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۵۴
 • مناقشه بر سر درخواست پناهندگی اسنودن از آلمان

  يكشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۱۵
 • روایت‌های ضد ونقیض از احتمال مرگ "بن علی"

  يكشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۴۹
 • عکاس «مرد تانکی» درگذشت

  يكشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۲۲
   غباروبی مضجع امام رضا باحضور رهبری
آگهی
آگهی

آخرین انتخاب

تهران - جارپرس - فراکسیون های سیاسی مجلس همانند سه دوره گذشته، نه جلسه مشترکی برگزار کردند و به وحدت رسیدند. و در نهایت اعلام کردند که لیست مشترک نخواهند داد، قرار است فراکسیون های ولایی، مستقلین و امید برای انتخابات هیات رئیسه لیست جداگانه ارائه کنند. فراکسیون امید روز شنبه فهرست خود را اعلام خواهد کرد. اما به نظر میرسد کاندیداتوری محمدرضا عارف برای کرسی ریاست قطعی باشد. هر چند همه نمایندگان اصلاح طلب موافق این انتخاب نیستند. حمید رضا حاجی بابایی هم برای کرسی ریاست اعلام کاندیداتوری کرده است.
طبق آئین‌نامه‌های داخلی مجلس، هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی مرکب از رئیس، دو نایب رئیس، ۶ دبیر و سه ناظر می‌باشد. که با رأی مستقیم نمایندگان و برای مدت یک سال انتخاب می‌شوند. انتخاب رئیس با اکثریت مطلق آرای نمایندگان و انتخاب سایر اعضای هیأت رئیسه جداگانه و با اکثریت نسبی است.

در حال حاضر علی لاریجانی از فراکسیون ولایت در سمت رئیس و مسعود پزشکیان و علی مطهری از فراکسیون امید به ترتیب نائبان اول و دوم هستند. از میان ۹ دبیر هیأت ریسه، ۶ نفر از فراکسیون ولایت و ۳ نفر هم از فراکسیون امید هستند.

** عملکرد هیأت رئیسه بی نقص بوده؛ بیایید ائتلاف کنیم
لاهوتی نماینده مردم لنگرود در مجلس در پایان یکی از نطق‌های پیش از دستور خود گفت: شهادت می‌دهم که در این سه سال از جانب هیأت رئیسه کم و کاستی وجود نداشته است. پیشنهاد می‌کنم که هر سه فراکسیون ائتلاف کنیم تا در یک سال باقیمانده نیز از استمرار خدمت هیأت رئیسه بهره‌مند باشیم.

**به عملکرد مدیریت مجلس انتقاد داریم، لیست مستقل می‌دهیم
سخنگوی فراکسیون ولایی با بیان اینکه این فراکسیون انتقاداتی را به عملکرد مدیریت مجلس وارد می‌داند در عین حال گفت که این فراکسیون در اقلیت است و امکان ایجاد تغییر را ندارد.

سید حسین نقوی حسینی با بیان اینکه فراکسیون نمایندگان ولایی بعد از نشست‌های شورای مرکزی و هیأت رئیسه و مجمع عمومی درباره‌ی انتخابات هیأت رئیسه به جمع بندی خواهد رسید گفت که جمع بندی نهایی این فراکسیون درباره‌ی انتخابات هیأت رئیسه یکشنبه صبح اعلام می‌شود.
وی با اشاره به انتقادات اعضای این فراکسیون به عملکرد مدیریت مجلس گفت: فراکسیون ما علاقمند به تغییر در وضع موجود است، زیرا ما وضع موجود را خوب نمی‌دانیم ولی در اقلیت هستیم و کاری نمی‌توانیم بکنیم. سال گذشته هم کاندیدای ما ۵۸ رأی آورد. این بار هم نشست‌های زیادی طی دو هفته گذشته داشتیم اما هنوز به جمع بندی نرسیده‌ایم. اما در هر صورت همان طور که تاکنون فراکسیون نمایندگان ولایی برای معرفی نامزدهای هیأت رئیسه با هیچ فراکسیونی ائتلاف نکرده، در این دوره از انتخابات هیأت رئیسه ائتلاف نمی‌کند و فهرست مستقل خود را اعلام خواهد کرد.

نماینده مردم ورامین در مجلس یاد آور شد: انتقاد ما به عملکرد مدیریت مجلس است و معتقدیم باید این مسیر تغییر کند؛ گرچه در اقلیت هستیم و به تنهایی امکان ایجاد این تغییر را نداریم. اگر مجلس به وظیفه نظارتی خود عمل می‌کرد نباید این آشفته بازار گرانی لجام گسیخته، رانت خواری و فسادهای مالی ایجاد می‌شد. معنایش این است که روند فعلی خوب نیست.

** نمی‌توان روی خروجی فراکسیون‌ها حساب کرد
محمد رضا عارف، رئیس فراکسیون امید در نشست مطبوعاتی خود و در پاسخ به سوالی درباره عملکرد فراکسیون امید و رقابت او با لاریجانی برای کرسی ریاست در انتخابات هیأت رئیسه گفت: مجلس دهم ویژگی‌های خاص خود را دارد و روند شکل‌گیری آن به سمت سه فراکسیون حرکت کرد پس نمی‌توان روی خروجی فراکسیون‌ها حساب کرد بخصوص اینکه فراکسیون میانی عملاً تصمیم‌گیرنده است. گاهی از لیست امید گلایه می‌کنند، لیستی بود که برای آن هزینه دادیم ولی همه آن لیست عضو فراکسیون امید نشدند ولی به هر حال ما در فراکسیون امید انسجام قابل قبولی را داریم و همواره دغدغه‌مان پیگیری مشکلات مردم بود. در این راستا تلاش کردیم طرح‌های فراکسیونی را با رویکرد اجماعی به نتیجه برسانیم. نمونه آن طرح صداوسیما است که قرار شده در کمیسیون فرهنگی دنبال شود. ما فراکسیون اکثریت نیستیم که بگوییم جمع‌بندی فراکسیون می‌تواند در صحن رأی آورد به همین دلیل سعی می‌کنیم طرح‌ها را با تفاهم پیش ببریم.

وی با اشاره به برنامه‌های فراکسیون در سال چهارم کاری مجلس دهم گفت: ما در اوایل فروردین جلسه‌ای را به بهانه سیل برگزار کردیم که نتیجه آن طرح دوفوریتی جامعی بود که اکنون در کمیسیون برنامه در حال بررسی است. ما امسال جهت‌گیری فراکسیون را بر حل مسائل معیشتی قرار دادیم.
عارف در مورد موضوع رقابت هم گفت: یک جریان سیاسی باید از هویت خود پاسداری کند. رقابت امری بدیهی در پارلمان است و در رقابت همیشه برای پیروزی شرکت نمی‌کنند. ما حضور جدی و معنادار را در رقابت معتقدیم. در سال دوم انتخابات هیأت رئیسه ائتلاف کرده و کاندیدای ریاست نداشتیم. راهبرد فراکسیون آن است که در رویدادهای مهم مجلس حضور جدی داشته باشد. البته که رقابت در مجلس بلافاصله به رفاقت تبدیل می‌شود. در عین حال برای ائتلاف اعلام آمادگی کردیم. ما به آنهایی که با لگوی لیست امید وارد مجلس شدند کاری نداریم که در بزنگاه‌ها خود را تحت عنوان لیست امید می‌نامند ولی به طور کلی راهبردمان آن است که اهل رقابت و ائتلاف هستیم و اصل رفاقت بعد از رقابت را می‌پذیریم و به آن معتقدیم.

** ضرورت تصمیم خردمندانه فراکسیون امید در انتخابات هیأت رئیسه مجلس
نایب رئیس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه این فراکسیون می‌تواند جایگاه اصلاح طلبان در مجلس را حفظ و ارتقا بخشد، بر ضرورت تصمیم خردمندانه فراکسیون امید در انتخابات اخیر هیأت رئیسه تاکید کرد.

محمدرضا تابش افزود: قطعاً آنچه اهمیت دارد تنها هیأت رئیسه سال چهارم مجلس نیست بلکه فضای تهدیدآمیز خارجی و پرتنشی که در کشور حاکم است، اولویت‌بندی نیازهای مردم و در رأس آنها آرامش، امنیت و معیشت، انتخابات آینده مجلس و ریاست جمهوری و حفظ جایگاه اصلاح طلبان در مجموعه حاکمیت و کشور و توجه به افکار عمومی ایجاب می‌کند تصمیم خردمندانه‌ای در این باره بگیریم.

این نماینده مجلس با بیان اینکه تصمیم نهایی فراکسیون امید برای نحوه ورود به انتخابات هیأت رئیسه مجلس منبعث از رأی و اراده اعضای فراکسیون خواهد بود، گفت: در جلسه روز شنبه فراکسیون امید در این باره تصمیم گیری می‌شود و همه تابع نظر جمعی هستیم و امیدواریم در خروجی تصمیم همه ملاحظات رعایت شود.
تابش خاطرنشان کرد: هنر ما این است که بر مبنای تحلیل وضع کشور وملاحظه افکارعمومی تصمیم بگیریم. ما باید به تصمیم و اجماعی برسیم و این هوشمندی و ورزیدگی را داشته باشیم تا مستقل از تاثیرعوامل خارجی، خودمان به تصمیم سنجیده و خردمندانه‌ای برسیم.

نایب رئیس فراکسیون امید مجلس در پایان اضافه کرد: به اعتقاد من با مجموعه وضعیتی که در مجلس حاکم است و مشروط بر ملحوظ نمودن مواردی که ذکر شد، می‌توانیم وزن و قدرتی که مردم برای حضور اصلاح طلبانه در مجلس ایجاد کردند را تثبییت و حتی آن را ارتقا بخشیم.

* * «لاریجانی» گزینه فراکسیون‌های مستقلین و ولایی برای ریاست مجلس است
ولی داداشی در گفت‌وگو با ایسنا درباره احتمال ائتلاف فراکسیون‌های سیاسی مجلس در انتخابات هیأت رئیسه مجلس اظهار کرد: ائتلاف بین فراکسیون‌ها در گذشته هم اتفاق افتاده و ممکن است مجدداً نیز اتفاق بیفتد همچنانکه پیش از این درباره ریاست مجلس چنین اتفاقی افتاد البته ممکن است بر سر نواب رئیس هم ائتلافی صورت گیرد.

وی افزود: گزینه فراکسیون‌های مستقلین و ولایی برای ریاست مجلس آقای لاریجانی است و احتمال ائتلاف بین این دو فراکسیون در این زمینه وجود دارد. همچنان که سال گذشته هم وقتی آقای حاجی بابایی برای ریاست مجلس رأی نیاورد هر دو فراکسیون به آقای لاریجانی رأی دادند و این باعث شد ایشان مجدداً به عنوان رئیس مجلس انتخاب شود.
داداشی اضافه کرد: در مورد نواب رئیس چند گزینه از سوی فراکسیون‌های مختلف وجود دارد که رأی آوری آنها به همت فراکسیون‌ها و همچنین کاندیداها بستگی دارد.

** فراکسیون امید برای ریاست مجلس کاندیدا معرفی می‌کند / مطهری و پزشکیان کاندیدای نایب رئیسی
رئیس کمیته سیاسی فراکسیون امید مجلس با بیان اینکه این فراکسیون قرار است برای هر ۱۲ رکن هیأت رئیسه مجلس از جمله ریاست، کاندیدا معرفی کند، گفت: مطهری و پزشکیان کاندیدای این فراکسیون برای نایب رئیسی مجلس هستند.

جلال میرزایی اظهار کرد: در دو سه روز گذشته ما جلسات هیأت رئیسه، شورای مرکزی و مجمع عمومی را داشتیم و مصوب شد برای ریاست و همه ارکان هیأت ریسه نیز کاندیدا معرفی کنیم. وی در پاسخ به این سوال که آیا محمد رضا عارف کاندیدای این فراکسیون برای ریاست مجلس است؟ گفت: ممکن است فرد دیگری از فراکسیون امید کاندیدای ریاست شود به هر حال این موضوع قرار است روز شنبه مورد جمع بندی نهایی قرار گیرد. میرزایی با بیان اینکه علی مطهری و مسعود پزشکیان کاندیداهای فراکسیون امید برای نایب رئیسی مجلس در سال پایانی هستند، اضافه کرد: تا الان فرد دیگری برای نایب رئیسی اعلام کاندیداتوری نکرده است.

رئیس کمیته سیاسی فراکسیون امید درباره احتمال ائتلاف فراکسیون‌ها در انتخابات هیأت رئیسه گفت: تاکنون صحبتی مبنی بر ائتلاف نشده اگرچه در عالم سیاست این موضوع منتفی نیست ولی قرائن و شواهد نشان می‌دهد که فراکسیون‌ها ائتلافی بر سر انتخابات هیأت رئیسه ندارند و به نظر من برای ائتلاف هم دیر شده است.

وی در پایان گفت: حتی به نظر نمی‌رسد که فراکسیون ولایی و مستقلین هم بخواهند برای انتخابات هیأت رئیسه با هم ائتلاف کنند زیرا فراکسیون موضع حمایتی از آقای لاریجانی نگرفته است البته آقای حاجی بابایی اعلام کرده که کاندیدا نمی‌شود اما این به معنی حمایت از ریاست آقای لاریجانی نیست.

منبع: روزنامه همدلی؛ ۱۳۹۸.۰۳.۰۴
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی