جمعه , 29 /شهريور /1398
 Friday , 20 /September /2019

مجوز فعالیت این پایگاه، در جلسه مورخ 1391/08/22 هیئت نظارت بر مطبوعات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صادر شده است.

logo-samandehi

عرضه متادون در داروخانه‌ها فعلا منتفی شد

تهران - جارپرس - رئیس سازمان غذا و دارو گفت: فعلا داروی متادون مانند سابق در مراکز درمان اعتیاد ت...

طرح خدمات پرستاری و مراقبت در منزل اجرایی شده است

تهران - جارپرس - کارشناس دفتر خدمات تخصصی سازمان بیمه سلامت گفت: طرح خدمات پرستاری و مراقبت در من...

ظریف: تروریسم اقتصادی، غیرقانونی و غیرانسانی است

تهران - جارپرس - محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در واکنش به اعلام رئیس جمهوری آمریکا برای اف...

فراخوان برگزاری انتخاب نمایندگان دبیران کل احزاب ملی و استانی منتشر شد

تهران - جارپرس - فراخوان برگزاری انتخاب نمایندگان دبیران کل احزاب ملی و استانی جهت عضویت در کمیسی...

استرالیا اقدام نظامی علیه ایران را رد کرد

تهران - جارپرس - نخست وزیر استرالیا روز چهارشنبه پیش از سفر به واشنگتن، حضور نیروهای کشورش در ائتل...

ترامپ با طرح ارتش آمریکا برای حمله به ایران مخالفت کرد

تهران - جارپرس - شبکه ان بی سی نیوز بامداد چهارشنبه اعلام کرد، رهبران ارتش آمریکا در نشست روز دوش...

عربستان مخفیانه کنسولگری خود را در استانبول فروخت

تهران - جارپرس - روزنامه "دیلی صباح" ترکیه سه شنبه شب نوشت، بدنبال قتل "جمال خاشقچی" روزنامه نگار...

تب کریمه کنگو جان ۱۰ نفر را گرفت

تهران - جارپرس - رئیس مرکز مدیریت بیماری های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد: ۱۰ نفر ...

 • عرضه متادون در داروخانه‌ها فعلا منتفی شد

  پنجشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۳۶
 • طرح خدمات پرستاری و مراقبت در منزل اجرایی شده است

  پنجشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۱۱
 • ظریف: تروریسم اقتصادی، غیرقانونی و غیرانسانی است

  پنجشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۵۹
 • فراخوان برگزاری انتخاب نمایندگان دبیران کل احزاب ملی و استانی منتشر شد

  چهارشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۴۳
 • استرالیا اقدام نظامی علیه ایران را رد کرد

  چهارشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۱۹
 • ترامپ با طرح ارتش آمریکا برای حمله به ایران مخالفت کرد

  چهارشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۴۸
 • عربستان مخفیانه کنسولگری خود را در استانبول فروخت

  چهارشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۱۹
 • تب کریمه کنگو جان ۱۰ نفر را گرفت

  چهارشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۰۷:۵۸
   غباروبی مضجع امام رضا باحضور رهبری
آگهی
آگهی

مدیران خائن بانک سرمایه بدون اخذ وثیقه، تسهیلات پرداخت می کردند

تهران - جارپرس - نماینده دادستان در دادگاه رسیدگی به پرونده 31 متهم بانک سرمایه، گفت: مدیران خائن و فاسد بانک سرمایه بیشترین میزان تسهیلات را بدون کوچکترین اخذ وثیقه به برخی مشتریان پرداخت کرده اند.

به گزارش جارپرس به نقل از ایرنا، رسول امیر قهرمانی روز سه شنبه در دادگاه رسیدگی به پرونده 31 متهم بانک سرمایه افزود: آقای سیدمحمدهادی رضوی متهم ردیف اول این پرونده از طریق شرکت آینده سازان 60 میلیارد تومان، شایگان نوین 20 میلیارد تومان و ره جویان نوین، مبلغ 27 میلیارد و 500 میلیون تومان تسهیلات دریافت کرده است.
وی افزود: بانک سرمایه اولین بانک خصوصی کشور است که با بیشترین سرمایه در سال 84 با مجوز بانک مرکزی شروع به فعالیت کرد و صندوق ذخیره فرهنگیان با 47 درصد و گروه ریخته گران با 38 درصد بیشترین میزان سهام بانک سرمایه را داشته اند.
امیرقهرمانی ضمن معرفی متهم ردیف اول درباره اتهامات این فرد گفت: سید محمد هادی رضوی فرزند سید سعید متولد سال 63 ساکن تهران، متاهل، دارای یک فرزند و فاقد سابقه کیفری است.
نماینده دادستان ادامه داد: رضوی به مشارکت با مدیران وقت بانک سرمایه برای اخلال در نظام اقتصادی و پولی از طریق غیرقانونی به میزان 107 میلیارد و 500 میلیون تومان متهم است. البته اتهامات دیگر وی در دادگاه صالح رسیدگی خواهد شد.
امیر قهرمانی افزود: رضوی اقدام به خرید چندین ملک از جمله ملک صبا در خیابان اندرزگو به مبلغ 19 میلیارد تومان کرده و با گران نمایی اقدام به فروش این ملک به بانک سرمایه به مبلغ 125 میلیارد تومان کرده است.
نماینده دادستان گفت: چند کارشناس فاقد صلاحیت جغرافیایی کارشناسی در حوزه تهران، اقدام به تبانی و کارشناسی ملک یاد شده به مبلغ چهار برابر قیمت کردند و این ملک و چهار برابر ارزش واقعی آن به جای تسهیلات به بانک سرمایه فروخته شد.
امیرقهرمانی اضافه کرد: پنج میلیارد باقی مانده نیز طی چند فقره چک به عنوان طلب رضوی و به جای بدهی وی به شهرداری پرداخت شد و رضوی به ازای این خوش خدمتی پارسائیان و گروه کارشناسی سه نفره مبلغ 300 میلیون تومان به آنها پرداخت کرد.
نماینده دادستان تهران گفت: رضوی از طریق پرداخت رشوه به مدیران بانک سرمایه مبالغ کلانی را اخذ کرده که این مبالغ باید در راستای رونق تولید قرار می گرفت ولی او از سال 91 تا 94 با دریافت این تسهیلات، مبالغ دریافتی را صرف خرید املاک مرغوب و خودروهای گران قیمت کرده است.

* استنادات قانونی دادستان
نماینده دادستان تهران با استناد به مواد 1 و 2 قانون مجازات اخلالگران، مواد 2 و 9 قانون مبارزه با پولشویی، ماده 2 قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشا و اختلاس مصوب سال 67 ، برخی مواد قانون مجازات اسلامی مصوب سال 1375 و استجازه رئیس قوه قضاییه در 27 مرداد 97 انتساب اتهامات وارده را به متهمان محرز دانست و از دادگاه خواستار تعیین مجازات قانونی شد.
امیرقهرمانی گفت: اتهامات رضوی در بانک های مسکن، اقتصاد نوین و صادرات در دادسرای جرایم پولی بانکی در دست رسیدگی است.

* متهم: خوشحالم که دادگاه علنی است
سید محمد هادی رضوی، متهم ردیف اول هنگام قرارگرفتن در جایگاه درخواست کرد تا پرونده هایش را دریافت کند و پس از دریافت یک نایلون مشکی پرونده هایی را از آن درآورد و گفت: خوشحالم که این دادگاه به صورت علنی برگزار می شود.

*متهم: پاسخ بانک مرکزی به نامه من اکنون در پرونده نیست
وی اضافه کرد: اتفاقات عجیبی در پرونده افتاده که اگرچه حاشیه است ولی مربوط به متن دادگاه است.
متهم با اشاره به اینکه اخلال در نظام اقتصادی را قبول ندارد، افزود: در کیفرخواست آمده که نامه از دادسرا به بانک مرکزی ارسال شده است و من درخواست می کنم که از بانک مرکزی استعلام کنید. چون نامه‌ای به معاونت نظارت بانک مرکزی نوشتم و بانک مرکزی اعلام کرده که بند «ه‌» ماده یک اخلال مشمول تسهیلات گیرندگان نمی شود. البته من خواستم این نامه را ضمیمه پرونده کنند ولی این نامه اکنون در پرونده نیست.

* رضوی: داماد شریعتمداری هستم نه نتانیاهو
این متهم با اشاره به برخی اخبار منتشر شده در رسانه‌ها گفت: من داماد شریعتمداری وزیر کار و رفاه هستم ولی داماد نتانیاهو که نیستم؛ فضاسازی رسانه ها باعث ظلم به من شده است و من می خواهم فارغ از شخصیت شریعتمداری محاکمه شوم.

* دادگاهی برای مبارزه با ربا
رضوی گفت: اصل بدهی من 80 میلیارد تومان بوده و سقف اعتبار نیز همین مقدار است ولی 10 درصد از سپرده در بانک سرمایه نگهداری می شد و امیدوارم این دادگاه آغازی برای مبارزه با ربا باشد؛ چون من از سال 91 تا سال 93 تسهیلات گرفتم ولی 22 میلیارد تومان را پرداخت کردم و 40 درصد وثیقه ملکی دادم اما بانک می‌توانست این وثیقه را که ملک سهل البیع بود، وصول کند.

* رضوی: اسم من در فهرست بدهکاران بانک سرمایه نیست
متهم ردیف اول پرونده ادامه داد: بر اساس تحقیق و تفحص مجلس شورای اسلامی، بانک سرمایه 31 بدهکار بانکی دارد که هیچ اسمی از بنده در این فهرست نیست.
وی گفت: بنده مبلغ 80 میلیارد تومان تسهیلات گرفته‌ام که مبلغ 22 میلیارد آن پرداخت شده و برای مابقی آن ملکی را وثیقه گذاشته ام. در زمان مدیرعاملی آقای حیدرآبادی ملک یاد شده به مبلغ 120 میلیارد تومان ارزیابی شد در حالی که کل بدهی من حدود 80 میلیارد تومان بود.
متهم ردیف اول افزود: من از آنها خواستم که به میزان همان بدهی ام ارزیابی شود اما آنها نپذیرفتند.

* می ترسم با گفتن برخی حقایق برای من اتفاقی بیفتد
این متهم خطاب به رئیس دادگاه گفت: واقعا می ترسم که با گفتن برخی حقایق برای من اتفاقی بیفتد.
رضوی گفت: بر اساس توافق قرار شد که برای ارزیابی ملک صبا یک کارشناس از طرف دادگستری کارشناس دیگری توسط بانک سرمایه و یک کارشناس توسط بنده تعیین شوند اما آقای پسندیده بازپرس پرونده هر سه کارشناس را خود انتخاب کرد و ملک مورد نظر را به مبلغ 30 میلیارد تومان ارزیابی کردند.
وی با تاکید بر اینکه گفتند بخشی از واقعیت ها ممکن است به جایگاه بعضی نهادها آسیب بزند، افزود: از محضر دادگاه تقاضا دارم مجالی داده شود تا این بخش را نیز در جلسه ای غیرعلنی مطرح کنم.
این متهم مالی گفت: در سال 96 و در یک حرکت سیاسی هنگام رای اعتماد به وزیر صنایع سابق (شریعتمداری) مرا بازداشت کردند. بر اساس ارزیابی‌های صورت گرفته میزان بدهی من در سال 96 مبلغ 67 میلیارد تومان بوده است.
وی با اشاره به نامه نگاری های خود در زمان مدیرعاملی شخصی به نام آقای خانی گفت: آقای علی محمدی برای وصول مطالبات از من تقاضا کرد با گرفتن 7 درصد موضوع پرونده را حل کند. فایل صوتی در این مورد وجود دارد که تقدیم دادگاه خواهم کرد.
رضوی همچنین گفت: خانم شیخی به معاونت حقوقی و همسرش به نام آقای زینعلی معاون وصول مطالبات بانک سرمایه، در جلسه و زمانی دیگر تقاضای 10 درصد کردند. این موارد را با آقای خانی به عنوان مدیرعامل مطرح کردم و تقاضای برخورد جدی با آنان را داشتم.

* برخی مدارک در دادستانی از پرونده خارج شده است
رضوی با انتقاد از نحوه تهیه کیفرخواست و مدارک آن گفت: آقای علی محمدی رئیس وصول مطالبات بانک سرمایه که می گفت اگر مشکلی پیش آمد، با عباس عوره ای تماس بگیرم در حالی که این شخص برادر زن علی محمدی است.
وی افزود: چرا باید برخی مدارک در دست علی محمدی در اتاق دادستان باشد و مدارک از پرونده بیرون بیاید. نمی دانم چرا هر چیزی خلاف ادعای قهرمانی به اثبات می‌ رسد، از پرونده خارج می‌شود.
رضوی ادامه داد: من در سال 94 در دفاتر مالی بانک سرمایه به عنوان بدهکار معرفی شدم اما در مجامع بعدی به ویژه مجمع عمومی سال 95 چهار نفر از هیئت مدیره اعلام کردند که بنده هیچ بدهی ندارم.
این متهم افزود: سوال من این است که چگونه مدیرعامل که از من شکایت کرده است، در جایی دیگر اعلام می کند که بدهکار نیستم؟
رضوی ادامه داد: در زمینه ضمانت نامه ها گفتند که من قرارداد جعلی دارم و بعد قرارداد را از پرونده بیرون کشیدند. صدور ضمانت نامه برای بانک سودآور است و زمانی که سودشان پایین می‌آید، اقدام به صدور ضمانت‌نامه می‌کنند.

* متهم ردیف اول: اطلاعات اشتباه به نماینده دادستان داده اند
رضوی گفت: آقای قهرمانی (نماینده دادستان) گفته که من کپی قرارداد در زمینه ضمانت نامه ارائه کرده‌ام، در حالی که اینگونه نبود و من احساس می‌کنم که اطلاعات اشتباه به آقای قهرمانی داده اند.
وی افزود: باید التماس می کردم تا دادگاه علنی برگزار شود و بتوانم مدارکم را ارائه کنم. مصوبه من در بانک سرمایه 50 میلیارد تومان بود که برای شرکت های دولتی و غیردولتی مصوبه داده بودند و اگر من می خواستم کلاهبرداری کنم، اقدام به تأسیس شرکت صوری می کردم نه اینکه از شرکت پشتیبانی امور دام، گوشت بگیرم.
رضوی ادامه داد: گفتند که من 60 میلیون تومان به آقای علایی داده و 80 میلیارد تومان گرفته ام. آقای علایی گفت قرار است 80 نفر را به مشهد بفرستد. اگر من 80 میلیارد تومان وام گرفتم، امکان اخلال هست اما با 60 میلیون تومان چگونه می توان اخلال کرد از طرف دیگر این پول به من برگردانده شد.

* استودیو برج میلاد را من راه اندازی کرده ام
متهم ردیف اول با بیان اینکه در راه اندازی استودیو و نور پردازی تخصص دارد، گفت : در سال 86 استودیو و نور پردازی برج میلاد راه طراحی و راه اندازی کردم.
وی با بیان اینکه برای ساخت سریال خانگی شهرزاد 8 میلیارد تومان هزینه کرده است، گفت : این کار، یک کار تولیدی و تاثیر گذار بود و پشیمان نیستم که برای ساخت چنین سریالی هزینه کردم.
رضوی افزود: در سریال شهرزاد 2 به اختلاف خوردیم و من کنار رفتم اما می خواستند آن را به مبلغ 15 میلیارد تومان به فروش برسانند.
وی با رد اتهام اخلال در نظام اقتصادی به خود گفت : برایم دردناک است که در کیفر خواست به من اتهام ضربه زدن به نظام بیان شده است.
متهم ردیف اول با انتقاد از سیاست های مدیریتی در بانک سرمایه گفت : وقتی تسهیلاتی با نرخ 40 درصد به مشتریان داده می شود چگونه انتظار تولید باید داشته باشیم، اکثر کارخانه هایی که چنین تسهیلاتی گرفته اند را به ورشکستگی کشانده است.

* نماینده دادستان: دلاویز متهم ردیف دوم 2 میلیارد تومان رشوه گرفته است
امیرقهرمانی درباره متهم ردیف دوم گفت: احسان دلاویز متولد سال 69 فرزند حبیب الله متاهل دارای یک فرزند اهل گچساران ساکن تهران شغل آزاد که به معاونت در اختلال در نظام اقتصادی از طرق غیرقانونی به میزان 107 میلیارد و 500 میلیون تومان و معاونت در خیانت در امانت و دریافت رشوه به میزان 2 میلیارد تومان متهم است.
وی اضافه کرد: متهمان بدون رعایت آیین نامه های مربوط به اخذ تسهیلات، ضوابط سیاسی بانک مرکزی و اعتبارسنجی را رعایت نکرده و همچنین برخی فاکتورهای ارائه شده توسط شرکت ها موهوم بوده است.
امیرقهرمانی افزود: موضوع قرارداد برای دریافت تسهیلات در قالب مشارکت مدنی و برای خرید دوربین های مدار بسته بوده و بر اساس گزارش ها و اقرارهای متهم این مبالغ برای خرید املاک خودرو، اقلام لوکس و حتی خرید ارز صرف شده است.
وی ادامه داد: با توجه به کلان بودن وجوه دریافتی از سوی رضوی اتهام وی دایر بر مشارکت محرز است. چون در شرایطی که کشور با مشکلات تحریم روبه رو بوده و شاهد تعطیلی کارخانه ها و محدودیت منابع هستیم برخی افراد سودجو با پرداخت حق حساب به مدیران بانک، این مبالغ کلان را از بانک به یغما برده اند.
امیرقهرمانی درباره متهم ردیف دوم نیز گفت: دلاویز از دوستان مشترک رضوی و محمد امامی بوده که در هیئت مدیره بانک سرمایه نفوذ داشته و رضوی برای افزایش اعتباری در بانک سرمایه 2 میلیارد تومان به دلاویز داده که پس از پرداخت این پول، امکان دریافت تسهیلات از سوی دلاویز میسر شده است.

* بانک مرکزی وظیفه ای برای پاسخگویی به استعلام های شخصی ندارد
نماینده دادستان با اشاره به سخنان رضوی درباره پاسخ بانک مرکزی به استعلام وی گفت: چگونه بانک مرکزی به استعلام شما پاسخ داده در حالی که وظیفه نداشته است. بانک مرکزی وظیفه دارد به استعلام‌های مقام قضایی پاسخ دهد.
وی افزود: ما از بانک مرکزی استعلام کردیم که اگر تسهیلاتی به صورت نادرست اخذ شده باشد و مصرف آن در خلاف محل مصوب صورت گرفته باشد، چه باید کرد و بانک مرکزی مبلغی را در سال های مختلف به عنوان اخلال عمده اعلام کرد.

* اخذ تسهیلات متهم در سه محور مجرمانه صورت گرفته است
قهرمانی اضافه کرد: روند کار رضوی در سه محور بوده است. اول اخذ تسهیلات، دوم مصرف تسهیلات و سوم تسویه حساب تسهیلات که هر سه مورد کاملا مجرمانه بوده است.
وی افزود: رضوی در نهم مهرماه سال 91 از طریق شرکت آینده سازان فاطمی تقاضای 20 میلیارد تومان تسهیلات می‌کند که پرونده در بخش اعتباری بررسی می‌شود و با اختصاص 2 میلیارد تومان موافقت می‌شود اما رضوی این تسهیلات را نمی گیرد. در بیست و نهم آبان همان سال ناگهان رضوی موفق به دریافت هفت میلیارد تومان تسهیلات می شود.
نماینده دادستان گفت: هنگام بررسی اسناد متوجه شدیم آقای نانچیان رئیس شعبه اسکان بانک سرمایه درخواست رضوی را اعلام می‌کند و شخصی به نام شیانی به‌عنوان مسئول اعتبارات به حمیدی دستور می‌دهد که شرکت رضوی را بررسی کند و آقای حمیدی با خانم رام به عنوان کارشناسان اعتباری بانک سرمایه از شرکت آینده سازان فاطمی بازدید می کنند.
وی افزود: بر اساس گزارش این دو کارشناس مشخص می شود که پنج قرارداد نجومی در این شرکت وجود دارد و اعلام می شود که عملیات شرکت رضوی در واقع صوری است که یکی از قراردادها مربوط به جهانبانی است و او قراردادی برای خرید10 هزار دوربین مداربسته منعقد می کند در حالی که تمام تهران نیز نیازی به این همه دوربین ندارد و کار جهانبانی در حوزه گندم بوده است.

* رضوی فقط صلاحیت دریافت وام ازدواج را دارد
نماینده دادستان تهران با اشاره به برخی دیگر از مشکلات این شرکت گفت: در نهایت اعلام می شود که شرکت آینده سازان فاطمی نمی تواند دو میلیارد و 500 میلیون تومان تسهیلات بگیرد که به نظر من رضوی فقط استحقاق دریافت وام ازدواج را دارد و صلاحیت بیشتر از آن را ندارد.
وی افزود: آقای شیانی بخش منفی گزارش کارشناسان را حذف می‌کند و به بخشایش مدیرعامل سابق بانک سرمایه اعلام می‌کند که هفت میلیارد تومان تسهیلات به رضوی بدهند.
قهرمانی خطاب به رضوی می‌گوید: اسناد بانکی مربوط به این موضوع در داخل پرونده موجود است. شرکت آینده سازان فاطمی 60 میلیارد تومان وام می‌گیرد و وثیقه ملکی آن 50 درصد بوده و مسدودی آن نیز 10 درصد و بقیه به صورت چک و سفته بوده اما بخشایش، کاظمی و توسلی اعلام می‌کنند که 27 درصد وثیقه ملکی بگیرند.

* فساد رضوی قبل از اخذ تسهیلات اعلام شده بود
وی افزود: خانم رام را نمی شناسم اما او وجدان کاری داشته است. چون پرونده فساد رضوی را قبل از اخذ تسهیلات هشدار داده بود و گفته بود که صورت های مالی آن قابل اعتماد نیست و مغایرت های فراوانی در آن وجود دارد.
وی با اشاره به تفاوت ضمانت با تسهیلات که در سخنان رضوی مواردی به آن اشاره شده بود، اعلام کرد: رضوی شرکت رهجویان کوثر را تاسیس می‌کند و با انتخاب زهرا شریف کاظمی به عنوان مدیرعامل به دنبال دریافت تسهیلات از این طریق بوده اما آقای حمیدی اعلام می‌کند که اعطای تسهیلات 20 میلیارد تومانی به این شرکت به صلاح نیست چون این دو شرکت ذینفع واحد دارند.

* نماینده دادستان: رضوی یک مفسد اقتصادی است
قهرمانی با اشاره به پنهان‌کاری رضوی به اظهارات خانم شریف کاظمی استناد ‌کرد و گفت: من شما را یک مفسد اقتصادی می‌دانم. در واقع من شما را آدم مهمی نمی دانم. چون شما اهمیتی در دادسرا ندارید. موضوع مشارکت در شرکت رهجویان کوثر مربوط به خرید و فروش مواد معدنی اعلام می شود اما شما هیچ فعالیتی در این زمینه نداشتید.
وی اضافه کرد: رضوی به بانک سرمایه نامه می نویسد و پیشنهاد می کند تا به جای وثیقه ملکی از او سپرده بگیرند و بانک از این پیشنهاد استقبال می کند اما رضوی پس از گرفتن تسهیلات، ده‌ها ملک می‌خرد و یکی از ملک ها را به عنوان وثیقه معرفی می‌کند.
قاضی مسعودی مقام با اعلام ختم دادرسی ادامه رسیدگی به این پرونده را به روز دوشنبه 30 اردیبهشت 98 موکول کرد.

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی