چهارشنبه , 05 /تير /1398
 Wednesday , 26 /June /2019

مجوز فعالیت این پایگاه، در جلسه مورخ 1391/08/22 هیئت نظارت بر مطبوعات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صادر شده است.

logo-samandehi
 سپاه یک فروندپهپادجاسوسی آمریکائی را سرنگون کرد

توصیه ما به آمریکا و اروپا، بازگشت به پیمان و عهدشان در برجام است

تهران - جارپرس - رییس جمهوری با تاکید بر این که به آمریکایی‌ها توصیه می کنیم راهی که انتخاب کردید، ...

ربیعی: روش برخورد نیروی انتظامی در حادثه پارک شرق تهران قابل قبول نیست

تهران - جارپرس - سخنگوی دولت با تاکید بر این که موضوع حادثه پارک شرق تهران نیازمند رسیدگی قضایی ا...

حضور زنان بدون چادر و با پوشش متعارف در مراجع قضایی بلامانع است

تهران - جارپرس - سخنگوی قوه قضاییه گفت: زنان با رعایت موازین شرعی می توانند بدون چادر و با پوشش مت...

رئیس و مسئولان قوه قضائیه امروز با رهبر انقلاب دیدار کردند

تهران - جارپرس - رئیس و مسئولان قوه قضائیه هم‌زمان با فرارسیدن هفته‌ی قوه‌ی قضائیه با رهبر معظم ان...

سرعت در قتل زندانی فشافویه مانع از انجام اقدام موثر مسئولان زندان شد

تهران - جارپرس - رئیس سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی گفت: حمله و مجروح کردن علیرضا شی...

موگرینی: اینستکس آماده عملیاتی شدن است

تهران - جارپرس - مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بار دیگر بر تلاش برای تداوم اجرای برجام تاکید و ...

نماینده نطنز درگذشت

تهران - جارپرس - مرتضی صفاری نطنزی نماینده نطنز و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای ا...

تهدید به تحریم وزیر خارجه خلاف عرف بین المللی است

تهران - جارپرس - دو نماینده مجلس دور تازه تحریم های آمریکا علیه برخی مقامات و شخصیت های جمهوری اس...

 • توصیه ما به آمریکا و اروپا، بازگشت به پیمان و عهدشان در برجام است

  چهارشنبه ۰۵ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۵۳
 • ربیعی: روش برخورد نیروی انتظامی در حادثه پارک شرق تهران قابل قبول نیست

  چهارشنبه ۰۵ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۰۴
 • حضور زنان بدون چادر و با پوشش متعارف در مراجع قضایی بلامانع است

  چهارشنبه ۰۵ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۲۹
 • رئیس و مسئولان قوه قضائیه امروز با رهبر انقلاب دیدار کردند

  چهارشنبه ۰۵ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۰۳
 • سرعت در قتل زندانی فشافویه مانع از انجام اقدام موثر مسئولان زندان شد

  چهارشنبه ۰۵ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۵۱
 • موگرینی: اینستکس آماده عملیاتی شدن است

  چهارشنبه ۰۵ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۱۸
 • نماینده نطنز درگذشت

  چهارشنبه ۰۵ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۵۶
 • تهدید به تحریم وزیر خارجه خلاف عرف بین المللی است

  چهارشنبه ۰۵ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۲۷
رهبر انقلاب: پیشنهاد مذاکره، فریب آمریکا برای خلع سلاح و عوامل اقتدار ملت است

آگهی
آگهی

رویدادهای نجومی اردیبهشت ماه/آغاز هفته جهانی نجوم

تهران - جارپرس - مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران گفت: رویت هلال ماه رمضان 1440، همنشینی ماه و ناهید، بارش شهابی اتا دلوی، هم نشینی ستاره مشهور چشم گاو و ماه و عبور خراشان خوشه زیبای کندوی عسل از جنوب ماه؛ از جمله رویدادهای جذاب نجومی اردیبهشت ماه هستند.

اردیبهشت دومین ماه سال است که در آن زیبایی و سرسبزی بهار به اوج خود می‌ رسد. مهندس مسعود عتیقی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا در مورد رویدادهای نجومی این ماه گفت: پنجشنبه 12 اردیبهشت ساعت 16:9 دقیقه (وضعیت روز) سیاره ناهید 3.6 درجه شمال ماه قرار خواهد داشت.
وی افزود: از آنجا که سیاره درخشان ناهید طی این ماه ها صبحگاهی است، ساعت 5:18 دقیقه بامداد روز پنجشنبه 12 اردیبهشت از افق شرق همراه با ماه در افق بامدادی طلوع می کند و بامداد این روز همنشینی ماه و ناهید را در صورت فلکی «ماهی» می توان مشاهده کرد.
عتیقی ادامه داد: جمعه 13 اردیبهشت ساعت 10:56 دقیقه صبح، سیاره تیز پای تیر 2.9 درجه شمال ماه خواهد بود اما به دلیل روشنی هوا و طلوع این اجرام در ساعت 5:40 دقیقه بامداد، مشاهده این هم نشینی دور از انتظار است.
مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران گفت: ساعت 3:15 دقیقه بامداد یکشنبه 15 اردیبهشت، ماه نو خواهد شد و دوره هلالی 29.5 روزه به دور زمین را کامل خواهد کرد.
عتیقی افزود: همچنین در روز یکشنبه 15 اردیبهشت، دو زمان اوج برای بارش شهابی «اتا دلوی» خواهیم داشت که یکی در صبحگاه این روز و قبل از روشنی هوا و دیگری در ساعت17:30 دقیقه عصر است که با توجه به نور روز باید متوقع مشاهده ادامه شهاب های این بارش در شبانگاه یکشنبه 15 اردیبهشت بود.
وی میزان بارش ساعتی سمت الراسی (ZHR) این بارش را 40 شهاب در ساعت عنوان کرد و گفت: عدم حضور نور ماه فرصت خوبی برای مشاهده شهاب های این بارش در مناطق دور از آلودگی نوری و آلودگی هوای شهرهای بزرگ است.

***رویت هلال ماه رمضان 1440
عتیقی خاطر نشان کرد: شامگاه یکشنبه 15 اردیبهشت یک ویژگی مهم دیگر به ویژه برای مسلمانان روزه دار دارد زیرا در اولین غروب بعد از مقارنه یعنی شامگاه همین روز، علاقمندان می توانند در ارتفاعات و مناطق عاری از غبار افق غربی به جستجوی کمان ابروی آسمانی رمضان 1440 هجری بپردازند؛ ضوابط علمی این هلال در خبرهای بعدی بطور کامل اعلام می شود.
وی ادامه داد: بامداد سه شنبه 17 اردیبهشت، ستاره مشهور چشم گاو (دبران) 2.3 درجه جنوب ماه قرار خواهد گرفت. از آنجا که هلال در غروب دوشنبه 16 اردیبهشت غروب خواهد کرد لذا تا قبل از ساعت 21:12 دقیقه شامگاه دوشنبه 16 اردیبهشت علاقمندان فرصت دارند در افق غرب - جنوب غرب کمی بالاتر و سمت چپ هلال این ستاره مشهور صورت فلکی گاو را مشاهده نمایند.

***آغاز هفته جهانی ستاره شناسی
مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران همچنین یادآور شد که هفته جهانی ستاره شناسی روز دوشنبه 16 اردیبهشت آغاز می شود که این رویداد با ماه مبارک رمضان در سال جاری همزمان شده است.
عتیقی ادامه داد: چهارشنبه 18 اردیبهشت ساعت 4:06 دقیقه بامداد سیاره سرخ رنگ بهرام 3.2 درجه شمال ماه خواهد بود؛ بدیهی است ماه در ساعت 22:15 دقیقه سه شنبه 17 اردیبهشت (شب قبل) غروب می کند و سیاره سرخ سامانه خورشیدی درست بالای هلال افزاینده ماه قرار می گیرد.
وی افزود: پنجشنبه 19 اردیبهشت ساعت 23:20 دقیقه، ماه در گره صعودی است و برای دو هفته پس از این تاریخ بالاتر از مدار زمین قرار خواهد داشت. فردای این روز یعنی جمعه 20 اردیبهشت ساعت 8 صبح (وضعیت روز) ستاره فولوکس از صورت فلکی 'دو پیکر' (سرپیکر پسین) 6.3 درجه شمال ماه قرار خواهد داشت. این اجرام 14 دقیقه بعد از نیمه شب پنجشنبه غروب می کنند و هلال ماه پایین تر از ستاره فولوکس قرار می گیرد.
لازم به توضیح است یکی از استثناعات میزان درخشش نور ستارگان صورت های فلکی، در صورت فلکی دو پیکر (جوزا) است که ستاره «آلفا» از ستاره «بتا» این صورت قدری کم نورتر است.
وی با اشاره به اینکه شنبه 21 اردیبهشت مصادف با روز جهانی ستاره شناسی در سال جاری است، گفت: ساعت 6:5 دقیقه صبح این روز خوشه زیبای کندوی عسل (M44) یک عبور خراشان (عبور از لبه ماه) از جنوب ماه خواهد داشت و در برخی مناطق از کره زمین به صورت اختفا این پدیده رخ می دهد.
مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران گفت: ماه ساعت 1:10 بامداد شنبه 21 اردیبهشت در پایین و سمت راست خوشه کندوی عسل در افق غرب غروب می کند و یکشنبه 22 اردیبهشت ساعت 5:42 دقیقه صبح، ماه به وضعیت تربیع اول می رسد و ساعت 18:49 دقیقه این روز ستاره معروف دل شیر، 3 درجه جنوب ماه قرار خواهد گرفت.این روز آخرین روز از هفته جهانی ستاره شناسی است.
عتیقی افزود: ساعت 2:23 دقیقه بامداد سه شنبه 24 اردیبهشت ماه در حضیض زمینی (کمترین فاصله با زمین) قرار می گیرد و 369 هزار و 17 کیلومتر با زمین فاصله خواهد داشت. ساعت 1:41 دقیقه بامداد یکشنبه 29 اردیبهشت ماه به وضعیت ماه کامل (بدر) می رسد؛ دوشنبه 30 اردیبهشت ساعت 21:24 دقیقه زمان همنشینی ماه و مشتری است. در این ساعت برجیس 1.7 درجه جنوب ماه خواهد بود و در این شب ماه در صورت فلکی 'کژ دم' (قمر در عقرب) قرار دارد.
وی ادامه داد: شنبه 31 اردیبهشت ساعت 17:30 دقیقه عصر، سیاره تیر در مقارنه خارجی قرار می گیرد و طی چند روز قبل و بعد از آن در آسمان حضور نداشته و تقریبا پس از دو هفته در افق غرب و در ساعات شامگاهی پس از خورشید غروب خواهد کرد.

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی