جمعه , 26 /بهمن /1397
 Friday , 15 /February /2019

مجوز فعالیت این پایگاه، در جلسه مورخ 1391/08/22 هیئت نظارت بر مطبوعات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صادر شده است.

logo-samandehi

قاچاق خاک واقعیت ندارد

قزوین - جارپرس - معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: قاچاق خاک کشور واقعیت ندارد ...

حمله به اتوبوس پرسنل فداکار سپاه عمق درماندگی دشمنان است

تهران - جارپرس - رییس جمهوری حمله سبعانه به اتوبوس حامل پرسنل فداکار سپاه پاسداران انقلاب اسلامی...

گورباچف: آمریکا با هدف برتری نظامی از پیمان موشکی خارج شد

تهران - جارپرس - آخرین رهبر اتحاد جماهیر شوروی هدف آمریکا از فسخ پیمان منع موشک های هسته ای میان...

مادورو خواستار همبستگی ملت‌های عربی و اسلامی با ونزوئلا شد

تهران - جارپرس - رئیس‌جمهور ونزوئلا از ملت‌های عربی و اسلامی خواست تا با این کشور اعلام همبستگی کن...

نمک خطر بروز سرطان معده را 68درصد بیشتر می کند

تهران - جارپرس - مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: خطر بروز سرط...

22 مسیر برون شهری به علت نبود ایمنی مسدود است

تهران - جارپرس - مرکز مدیریت راه های کشور اعلام کرد: 22 مسیر برون شهری به علت نبود ایمنی، بارش ب...

جدایی اصلاح طلبان از دولت گل به خودی است

تهران - جارپرس - بهزاد نبوی این روزها بیش از هر زمان دیگری دغدغه روشنگری دارد. وی در مرور تاریخ 4...

زیردریایی فاتح با حضور رییس‌جمهوری به نیروی دریایی ملحق می شود

تهران - جارپرس - فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت: زیردریایی فاتح در روزهای آیند...

 • قاچاق خاک واقعیت ندارد

  پنجشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۱۰
 • حمله به اتوبوس پرسنل فداکار سپاه عمق درماندگی دشمنان است

  پنجشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۴۵
 • گورباچف: آمریکا با هدف برتری نظامی از پیمان موشکی خارج شد

  چهارشنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۴۴
 • مادورو خواستار همبستگی ملت‌های عربی و اسلامی با ونزوئلا شد

  چهارشنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۱۱
 • نمک خطر بروز سرطان معده را 68درصد بیشتر می کند

  چهارشنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۵۳
 • 22 مسیر برون شهری به علت نبود ایمنی مسدود است

  چهارشنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۴۴
 • جدایی اصلاح طلبان از دولت گل به خودی است

  چهارشنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۱۴
 • زیردریایی فاتح با حضور رییس‌جمهوری به نیروی دریایی ملحق می شود

  چهارشنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۴۴

افت کمی و کیفی تورنمنت های بین المللی کشتی

تهران - جارپرس - تقویم مسابقات اتحادیه جهانی و شیوه برگزاری مسابقات در سال های اخیر سبب شده که تورنمنت های بین المللی کشتی همچون جام جهان پهلوان تختی با استقبال بسیار کم کشورها و قهرمانان مواجه شود.

به گزارش جارپرس به نقل از ایرنا، رقابت های کشتی فرنگی جام جهان پهلوان تختی طی روزهای 4 و 5 بهمن با حضور تیم هایی از کشورهای صربستان، کرواسی، چین، فلسطین، ارمنستان، آذربایجان، گرجستان و کوبا برگزار شد که به غیر از چند کشتی گیر خوب جمهوری آذربایجان، گرجستان و کوبا، سایر نفرات خارجی شرکت کننده که اغلب آنان جوان بودند، برای کسب تجربه و ارزیابی مربیان به ایران و شهر اندیمشک آمده بودند و به غیر از وزن های 97 و 130 کیلوگرم که نمایندگان پرقدرت کوبایی اول شدند در 8 وزن دیگر نمایندگان ایران قهرمان شدند.
رقابت های بین المللی کشتی آزاد جام تختی نیز قرار است روزهای 18 و 19 بهمن ماه در شهر کرمانشاه برگزار شود که تیم هایی از جمهوری آذربایجان، ترکیه، بلاروس، ارمنستان، مجارستان، قرقیزستان، هلند و سریلانکا حضور خواهند یافت و به نظر می رسد که این تیم ها همانند کشتی فرنگی با نفراتی جوان و برای محک و کسب تجربه به ایران بیایند و مسابقات در سطح فنی معمولی باشد.
از سوی دیگر رقابت های جام تختی سوای حضور نیافتن تیم های با کیفیت خارجی، در هر دو رشته آزاد و فرنگی، با حضور قریب به اتفاق نفرات برتر کشتی ایران برگزار شد و به نوعی حکم انتخابی تیم ملی را داشت که این موضوع از نقاط مثبت و گرمابخش مسابقات بود. این شرایط در سایر رقابت های بین المللی یک هفته گذشته همچون جام ایوان یاریگین روسیه و دیوید شولتز آمریکا نیز صادق بود و نمایندگان کشورهای میزبان اغلب مدال ها را به خود اختصاص دادند.
اما استقبال نشدن از تورنمنت های بین المللی، تنها به جام تختی ختم نمی شود به طوری که طی روزهای 4 تا 8 بهمن ماه در کراسنویارسک روسیه رقابت های کشتی آزاد جام ایوان یاریگین روسیه که دارای سیسم رنکینگ اتحادیه جهانی است و همچنین روزهای 3 تا 6 بهمن در آمریکا تورنمنت بین المللی کشتی آزاد و فرنگی دیوید شولتز برگزار شد که با استقبال بسیار کم قهرمانان و کشورها روبرو بود.
رقابت های معتبر جام ایوان یاریگین روسیه با حضور 103 کشتی گیر از 13 کشور دنیا برگزار شد که 30 نفر از آن ها روس و 73 کشتی گیر خارجی هستند و نتایج کسب شده در این رقابت ها و قهرمانی اکثر کشتی گیران روس نشان می دهد که بجز اسنایدر، گیلمان و گرین از آمریکا و چند چهره از ترکیه نظیر طاها آکگول و مغولستان، چهره های شاخصی در این مسابقات حضور ندارند و همه مدال های طلا به آزادکاران روسی رسید.
اما با این تفاوت که اکثر قهرمانان روسی به عنوان یکی از قدرتهای کشتی جهان در این مسابقات حضور داشتند و بر خلاف سایر تورنمنت ها از سطح فنی بسیار بالایی برخوردار بود.
یکی دیگر از تورنمنت های بین المللی جام دیوید شولتز بود که در شهر «کلرادو اسپرینگز» آمریکا طی روزهای 3 تا 6 بهمن برگزار شد که تعداد تیم های خارجی در دو رشته آزاد و فرنگی به 8 کشور رسید و میزبان بیشترین مدال های این مسابقات را از آن خود کرد.
یکی از نکات مهم در علت استقبال کم کشورها از این تورنمنت ها، نزدیک بودن زمان برگزاری مسابقات به یکدیگر و در فواصل زمانی تقریبا یک هفته است که سبب شده کشورهای مطرح برای حضور در این مسابقات نتوانند برنامه ریزی لازم را داشته باشند.
از سوی دیگر با توجه به اینکه اغلب مسابقات رسمی بین المللی همچون قاره ای و جهانی در شش ماهه دوم سال برگزاری می شود، کادر فنی تیم ها علاقه دارند در زمان نزدیک تر به مسابقات رسمی، شاگردان خود را به تورنمنت های بین المللی ببرند.
طی هفته های آینده و در روزهای 12 تا 14 بهمن و در شهر استانبول رقابت های بین المللی کشتی فرنگی جام وهبی امره ترکیه، روزهای 4 تا 5 اسفند نیز رقابت های بین المللی جایزه بزرگ مجارستان برگزار می شود که تیم های منتخب کشتی ایران در این مسابقات حضور خواهند یافت و ضمن آنکه در اسفند ماه تیم منتخب کشتی آزاد قرار است در رقابت های بین المللی جام دانکولوف بلغارستان حضور یابد.
در اواخر اسفند و در روزهای 25 و 26 اسفند نیز جام جهانی کشتی آزاد سال 2019 در شهر یاکوتسک روسیه برگزار می شود و تیم زیر 23 سال (امید) به نمایندگی ایران در این رقابت ها شرکت خواهد کرد و به طور حتم تیم های روسیه، آمریکا، گرجستان، کوبا، ژاپن، مغولستان و ترکیه نیز با ترکیبی از نفرات عنوان دار و جوان خود گام به این مسابقات خواهند گذاشت.
اما آنچه که تورنمنت های بین المللی می تواند برای نمایندگان ایران بعد از تغییر قوانین و وزن کشی در روز مسابقات مهم باشد، حضور هر چه بیشتر در این مسابقات است. نتایج ضعیف دو سال گذشته تیم های ملی کشتی آزاد و فرنگی ایران در پیکارهای قهرمانی جهان، نشان داد که ملی پوشان کشتی با ضعف های عدیده ای در بعد فنی و جسمانی روبرو هستند که تنها با حضور در تورنمنت های بین المللی، می توان ضعف ها را شناسایی و برطرف کرد.
رقابت های بین المللی ایوان یاریگین هر چند با استقبال تعداد زیادی از کشورها مواجه نبود اما فرصت خوبی برای کادر فنی تیم ملی کشتی آزاد بود تا تعدادی از آزادکاران را به این مسابقات اعزام می کرد. آنچه که مهم است نیاز کشتی ما به این تورنمنت ها و روبرو شدن با بزرگان کشتی دنیا است که تعداد زیادی از آنها در کراسنویارسک حضور داشتند و در کنار جام دانکلوف بلغارستان، می توانست کمک شایانی به کادر فنی کند.