جمعه , 02 /فروردين /1398
 Friday , 22 /March /2019

مجوز فعالیت این پایگاه، در جلسه مورخ 1391/08/22 هیئت نظارت بر مطبوعات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صادر شده است.

logo-samandehi

روحانی: سال جدید، سال مهار تورم، متعادل کردن قیمت ارز است

تهران - جارپرس -حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری سال جدید را سال مهار تورم، متعا...

راه حل مشکل معیشت مردم رونق تولید است

تهران - جارپرس -حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب با نامگذاری سال 1398 به عنوان سال «رونق تو...

خدمات درمانی در نوروز به تعطیلات نمی رود

تهران- جارپرس -در طول حدود 2 هفته تعطیلات نوروزی که بسیاری از مردم برای سفر و دید و بازدید ها و سای...

حداقل حقوق کارگران در سال 98 تعیین شد

تهران- جارپرس -در دویست و هشتاد و دومین جلسه شورای عالی کار، حداقل حقوق کارگران برای سال 98، مبلغ 15...

ظریف: سفر رئیس جمهوری به عراق گره های بسیاری را باز کرد

قم - جارپرس - وزیر امور خارجه با بیان اینکه سفر رئیس جمهوری اسلامی ایران به عراق بسیار موفق بود گ...

10 کیلومتر دیگر از جاده چهار خطه هراز زیر بار ترافیک رفت

ساری - جارپرس - در آستانه شروع تعطیلات نوروزی 10 کیلومتر دیگر از جاده چهار خطه محور هراز آمل - ته...

احداث زیرساخت‌ راکتورهای بوشهر 2و 3 تابستان 98

تهران - جارپرس - رئیس سازمان انرژی اتمی از بتن ریزی زیرساخت‌های راکتورهای نیروگاه‌های بوشهر 2 و 3 تا...

متهمان بانک سرمایه به ۲۰ سال حبس محکوم شدند

تهران - جارپرس - قاضی دادگاه انقلاب گفت: متهمان بانک سرمایه به ۲۰ سال حبس محکوم شدند و این حکم امشب ...

 • روحانی: سال جدید، سال مهار تورم، متعادل کردن قیمت ارز است

  پنجشنبه ۰۱ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۵۷
 • راه حل مشکل معیشت مردم رونق تولید است

  پنجشنبه ۰۱ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۴۹
 • خدمات درمانی در نوروز به تعطیلات نمی رود

  سه شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۴۴
 • حداقل حقوق کارگران در سال 98 تعیین شد

  سه شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۳۴
 • ظریف: سفر رئیس جمهوری به عراق گره های بسیاری را باز کرد

  دوشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۵۱
 • 10 کیلومتر دیگر از جاده چهار خطه هراز زیر بار ترافیک رفت

  دوشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۴۸
 • احداث زیرساخت‌ راکتورهای بوشهر 2و 3 تابستان 98

  دوشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۴۶
 • متهمان بانک سرمایه به ۲۰ سال حبس محکوم شدند

  دوشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۱۶

خیز بلند دموکرات ها برای استیضاح ترامپ

تهران - جارپرس - هنوز درگیری کاخ سفید و دموکرات ها بر سر بودجه مرزی ادامه دارد، با این حال اعضای مجلس نمایندگان که به تازگی دموکرات هادر آن اکثریت را به دست آورده اند، اعلام کردند با جدیت موضوع استیضاح «دونالد ترامپ» را پیگیری می کنند.

به گزارش جارپرس به نقل از ایرنا، آتش تنشی که در هفته پایانی سال 2018 اوج گرفت و باعث تعطیلی حدود یک سوم دستگاه های دولتی ایالات متحده گردید نه تنها در سال جدید فروکش نکرد بلکه نشانه هایی از تعمیق و تبدیل آن به یک بحران بزرگ به چشم می خورد. به اعتقاد تحلیلگران مسائل ایالات متحده، مجادله میان «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا با نمایندگان دموکرات مجلس این کشور، در افکار عمومی به شکل نوعی لجبازی در آمده است.
رئیس جمهوری آمریکا بر خواسته خود در زمینه تامین بودجه بیش از 5 میلیارد دلاری ساخت دیوار مرزی با مکزیک تاکید می کند و آن را بسیار ضروری تر از هر طرح و بودجه دیگری می داند حال آنکه دموکرات ها آشکارا با آن مخالف می کنند. این امر اختلافی بود چند هفته اخیر بخشی از دولت را به تعطیلی کشاند و حال ترامپ در مقابل حزب رقیب خود تلاش می کند از ادامه تعطیلی نهادهای این کشور به عنوان حربه ای برای وادار کردن دموکرات ها به عقب نشینی استفاده کند.
در شرایطی که دموکرات ها بر تصمیم خود پافشاری می کنند، رئیس جمهوری ایالات متحده نیز در پاسخ به آن ها گفته با این شرایط ممکن است تعطیلات کارمندان ماه ها یا سال ها به طول بیانجامد.

** استیضاح ترامپ هدف اصلی دموکرات ها
گذشته از چالش اقتصادی و بودجه ای، عرصه سیاسی دیگری هم در دشمنی های دو حزب باز شده که آن هم به جریان افتادن موضوع استیضاح رئیس جمهوری است. در این بین با تغییر در ساختار مجلس نمایندگان آمریکا و کسب اکثریت از سوی دموکرات ها، زمزمه های استیضاح رئیس جمهوری ایالات متحده هم پرقدرت تر از قبل به گوش می رسد.
رساترین اظهارات از سوی یکی از تازه واردان به مجلس نمایندگان آمریکا عنوان شد. «رشیده طلیب» نماینده جدید مجلس این کشور در همین روزهای نخست ورود به مجلس، ترامپ را آماج حملات تند لفظی خود قرار داد. وی تقریبا با همان ادبیات به جنگ ترامپ رفت و اعلام کرد از روزهای ابتدایی دوره مسوولیت خود با جدیت موضوع استیضاح وی را دنبال می کند. در این راستا حتی «برد شرمن» دیگر نماینده دموکرات هم تصریح کرد طرح مربوط به استیضاح دونالد ترامپ را به مجلس ارائه کرده است.
روزنامه «واشنگتن پست» در گزارشی در همین زمینه آورده است: طلیب قول داد که موضوع استیضاح را پیگیری می کند و از گفته های تند و غافلگیرکننده خود علیه ترامپ پشیمان نیست.
روزنامه فوق انتخاب این زن فلسطینی الاصل به عنوان نماینده مجلس آمریکا را نوعی تاریخسازی دانست و آورد وی ساعاتی پس از ادای سوگند نمایندگی در اظهاراتی به عنوان نخست خبر رسانه ها در آمریکا تبدیل شد. طلیب اعتراف کرد که مجلس جدید آمریکا که تحت کنترل دموکرات ها قرار گرفته است روی برکناری رئیس جمهوری کنونی آمریکا تمرکز می کند.
این سخنان طلیب با تشویق شدید و واکنش مثبت مخاطبان روبرو شد به ویژه آنکه بسیاری از فعالان حوزه مهاجرتی نیز در محل حضور داشتند. برخی از حامیان این نماینده مجلس آمریکا تاکید کردند وی به درستی توانسته است نارضایتی سیاسی آن ها را بازتاب بدهد اما برخی دیگر از نوع ادبیات وی انتقاد کرده اند. وی سپس در یک پیام توئیتری، خود را نسبت به انتقادها بی تفاوت نشان داد.
به نوشته رسانه های آمریکایی مهمترین محور در طرح استیضاح به دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری در سال 2016 و نتیجه تحقیقات «رابرت مولر» در این زمینه مربوط می شود. «نانسی پلوسی» رئیس دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا هم ضمن مشروع دانستن نارضایتی ها از ریاست جمهوری ترامپ، عنوان داشت اکنون زود است که در مورد استیضاح وی سخنی گفته شود. پلوسی اظهار داشت که نیاز است تا نتایج تحقیقات نماینده ویژه (رابرت مولر) در زمینه دخالت احتمالی روسیه برای نمایندگان مشخص شود.
روزنامه «یو.اس.ای تودی» نیز در گزارشی زمان را برای استیضاح ترامپ مناسب دانست و با اشاره به تحولات بعد از سوگند نمایندگان تازه مجلس اینگونه به موضوع پرداخت که «ریاست جمهوری ترامپ تهدید جدی و مستقیم علیه ایالات متحده است. وی تقریبا هر روز به قانون اساسی، دموکراسی، حکومت قانون و مردمی که در این کشور زندگی می کنند، حمله ور می شود. وی چالشی قانونی را برای کشور پدید آورده است که هم اکنون باید با آن مقابله کرد».
طلیب هم در زمینه استیضاح ترامپ اظهار داشت دموکرات ها نیازی به نتیجه تحقیقات مولر ندارند زیرا هدف اصلی این تحقیقات آن است تا مشخص کند که آیا وی به صورت مستقیم در توطئه روسیه در انتخابات سال 2016 دخالت داشته است یا خیر. نیازی به انتظار تا زمان مشخص شدن نتیجه تحقیق ها وجود ندارد زیرا رئیس جمهوری در این دو سال جرائم و جنایات شدیدی را علیه ایالات متحده مرتکب شده که سوء استفاده از قدرت و اعتمادعمومی از مهمترین آن ها است.

**استیضاح؛ خیلی دور خیلی نزدیک
البته هنوز در میان دشمنان ترامپ در رسانه ها و کارشناسان همسویی کاملی دیده نمی شود. واشنگتن پست در گزارش خود تاکید می کند دموکرات ها باید علیه دروغ های ترامپ جنگی را به راه بیاندازند. شبکه خبری «سی.ان.ان» هم به نقل از تحلیلگران، سخنان نمایندگان دموکرات در مورد ترامپ را به شماره افتادن دوران ریاست جمهوری ترامپ تحلیل کرد. با این وجود، سی.ان.ان ضمن تایید سخنان نانسی پلوسی سخن گفتن از استیضاح رئیس جمهوری را بسیار زودهنگام دانسته است.
به نوشته گزارش تارنمای شبکه خبری «ای.بی.سی نیوز» اگرچه رئیس مجلس جدید نمایندگان آمریکا موضوع استیضاح رئیس جمهوری را رد نکرد اما اظهار داشت: نباید به موضوع استیضاح از دیدگاه های سیاسی نگریسته شود زیرا استیضاح بسیار تفرقه آفرین و شکاف ساز است و نباید دموکرات ها به دلایل سیاسی آن را دنبال کنند.
این شبکه تلویزیونی آورده است دموکرات ها به محض در اختیار گرفتن کنترل مجلس، دست به کار شدند. به نظر می رسد آن ها قادر خواهند شد تا موضوع استیضاح را پیش ببرند و سپس سنا را به جلسه دادگاهی علیه رئیس جمهوری تبدیل کنند. اما از آنجاکه اکثریت مجلس سنا در دست حزب جمهوریخواه قرار دارد احتمال محکومیت ترامپ و اخراج وی اندک است.
به نوشته واشنگتن پست این خبرهای پرتعداد در مورد استیضاح، رئیس جمهوری دولت آمریکا را به واکنش واداشت. «سارا سندرز» سخنگوی کاخ سفید در پاسخ به این موضوع عنوان کرد که ترامپ می گوید دموکرات ها نمی توانند وی را استیضاح کنند زیرا دوره ریاست جمهوری وی بیش از انتظارها موفق بوده است.
شبکه خبری سی.ان.ان هم اعتقاد دارد در مورد اجرای عملی استیضاح تردیدهای واقعی مطرح است. گزارش با ابراز تردید نسبت به موفقیت دموکرات ها، به سخنان ترامپ استناد کرد و دلیل مخالفت دموکرات ها با ترامپ را در این امر می داند که دموکرات ها از شکست خود در انتخابات سال 2020 اطمینان پیدا کرده اند.

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی