جمعه , 28 /دي /1397
 Friday , 18 /January /2019

مجوز فعالیت این پایگاه، در جلسه مورخ 1391/08/22 هیئت نظارت بر مطبوعات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صادر شده است.

logo-samandehi

آمادگی لغو روادید بازرگانی همزمان با سفر روحانی به بغداد

کربلا - جارپرس - وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت: در صورت موافقت طرف عراقی، توافقنامه لغو...

روسیه آمریکا را به همکاری با داعش در افغانستان متهم کرد

مسکو - جارپرس - دستگاه دیپلماسی روسیه با انتشار بیانیه ای با اشاره به اینکه روس ها می دانند که آم...

کانال ویژه مالی اروپا در آستانه راه اندازی است

لندن – جارپرس – یک سخنگوی اتحادیه اروپا روز پنجشنبه اعلام کرد که کانال ویژه مالی اروپا موسوم به «...

لبنان دعوت آمریکا برای شرکت در کنفرانس ورشو را رد کرد

تهران - جارپرس - شبکه خبری المیادین از نپذیرفتن دعوت آمریکا از سوی لبنان برای شرکت در کنفرانس ضد ا...

موگرینی در نشست لهستان شرکت نمی‌کند

لندن – جارپرس – یک سخنگوی اتحادیه اروپا با اشاره به فشردگی برنامه کاری «فدریکا موگرینی» مسئول سیا...

ظریف: ایرانیان افسانه ابرقدرتی آمریکا را درهم شکستند

تهران - جارپرس - وزیر امور خارجه ایران در پیامی توئیتری با اشاره به سالگرد فرار شاه و همزمانی آن ...

انتصاب رابط خانه مطبوعات شهرستان بابلسر

بابلسر - جارپرس - در حکمی از سوی مدیرعامل خانه مطبوعات مازندران، رابط خانه مطبوعات شهرستان بابلسر من...

جولیانی به تبانی تیم ترامپ با روسیه اعتراف کرد

تهران - جارپرس - تارنمای خبری بیزینس اینسایدر گزارش داد: رودی جولیانی وکیل دونالد ترامپ رئیس جمهو...

 • آمادگی لغو روادید بازرگانی همزمان با سفر روحانی به بغداد

  پنجشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۱۹
 • روسیه آمریکا را به همکاری با داعش در افغانستان متهم کرد

  پنجشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۰۴
 • کانال ویژه مالی اروپا در آستانه راه اندازی است

  پنجشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۲۱
 • لبنان دعوت آمریکا برای شرکت در کنفرانس ورشو را رد کرد

  پنجشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۰۶
 • موگرینی در نشست لهستان شرکت نمی‌کند

  پنجشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۰۷
 • ظریف: ایرانیان افسانه ابرقدرتی آمریکا را درهم شکستند

  پنجشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۲۹
 • انتصاب رابط خانه مطبوعات شهرستان بابلسر

  پنجشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۵۴
 • جولیانی به تبانی تیم ترامپ با روسیه اعتراف کرد

  پنجشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۱۸

دبیر جدید شورای عالی انقلاب فرهنگی را بیشتر بشناسیم

تهران - جارپرس - انتخاب دکتر سید سعید رضا عاملی رنانی به عنوان دبیر جدید شورای عالی انقلاب فرهنگی بیانگر اهمیت بالای جایگاه علم و اندیشه در نزد این شورا است .

به گزارش جارپرس از ایرنا ، شورای عالی انقلاب فرهنگی شامگاه (سه شنبه) به اتفاق آرا ، حجت الاسلام عاملی را به عنوان دبیر جدید انتخاب کردند ، محمدرضا مخبر دزفولی از سال 84 تاکنون دبیر شورا بود .
دکتر عاملی که هم اکنون استاد تمام گروه ارتباطات دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران است ، مسئولیت های متعددی در حوزه های مختلف علمی ، مطالعاتی و پژوهشی بر عهده دارد.
وی همچنین عضو وابسته گروه مطالعات آمریکا در دانشکده مطالعات جهان، رئیس انجمن علمی مطالعات جهان و رئیس مرکز پژوهشی سیاست های فضای مجازی است؛ علاوه بر این موارد، عاملی ریاست دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران است .
ریاست کرسی یونسکو در فرهنگ و فضای مجازی: دو فضایی شدن جهان نیز بر عهده عاملی 57 ساله است.

**سوابق تحصیلی
عاملی در سال 1977 میلادی ( 1356 شمسی) از دبیرستان جان اف کندی آمریکا دانش آموخته شد. او در سال 1997 میلادی مطابق با سال 1376شمسی لیسانس مهندسی مکانیک از دانشگاه سکرمنتو آمریکا را دریافت می کرد اما این مقطع تحصیلی را ناتمام گذاشت.
عاملی در سال های 60 تا 72 تحصیلات حوزوی - مقدمات، سطح و درس خارج – منطق و فلسفه را گذراند و همزمان با تحصیل در حوزه در سال های 68 تا 72 دوره کارشناسی علوم اجتماعی – گرایش پژوهشگری- دانشگاه تهران را در سه و نیم سال به پایان رساند.
این استاد دانشگاه تهران سپس در سال های 1994 تا 1995 میلادی مطابق با 1373 تا 1374 شمسی مدرک فوق لیسانس جامعه شناسی ارتباطات را در دانشگاه دوبلین ایرلند دریافت کرد.
عاملی در سال های 1996 تا 2001 میلادی برابر با 1375 تا 1380 شمسی توانست مدرک دکتری جامعه شناسی ارتباطات از دانشگاه رویال هالووی لندن با عنوان تحقیق «جهانی شدن، آمریکائی شدن و هویت مسلمین بریتانیا» را کسب کند.

**سوابق کاری
عاملی در سال های حضور در لندن از 1997 میلادی، 1376 شمسی به عنوان موسس و عضو هیأت امنای کالج اسلامی مطالعات پیشرفته همچنین موسس و رئیس موسسه مطالعات اسلامی فعالیت می کرد و از سال 76 تاکنون نیز موسس و عضو هیأت امنای مؤسسه اسلامی حقوق بشر در لندن است.
دبیر جدید شورای عالی انقلاب فرهنگی ، از 2002 میلادی (1381 خورشیدی) تا زمان حاضر عضو کمیته بین المللی مطالعات جهانی در لندن است.
وی در سال های 2006 تا 2009 میلادی مطابق با 1385 تا 1388 شمسی عضو پژوهشی گروه مطالعات آمریکائی و کانادائی دانشگاه بیرمنگام بود.
عاملی در سال های 87 تا 94 در سمت معاونت برنامه ریزی و فنآوری اطلاعات دانشگاه تهران فعالیت می کرد.
وی از سال 89 تاکنون عضو شورای پژوهشی پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم است و از سال 90 تاکنون ریاست انجمن مطالعات جهان دانشگاه تهران را عهده دار است .
حجت الاسلام عاملی از سال 89 تاکنون مدیر مسئول فصلنامه مطالعات جهان است و از سال 90 تاکنون عضویت در شورای عالی نظارت بر توسعه شهر تهران را بر عهده دارد.
عضویت در شورای پژوهشی وزارت امور اقتصادی و دارایی و عضویت در شورای راهبردی فناوری اطلاعات وزارت علوم از سال 92 تاکنون از دیگر سوابق اجرایی عاملی است .
عاملی از 14 شهریورماه 94 با حکم مقام معظم رهبری به عنوان عضو حقیقی شورای عالی فضای مجازی انتخاب شد. او همچنین از سال 95 در کمیته برنامه علمی فضای مجازی و فناوری اطلاعات دانشگاه شهید بهشتی عضویت دارد.

**پژوهش ها
در ادامه به برخی پژوه های انجام شده توسط عاملی اشاره می شود. او 18 پژوهش به زبان فارسی و چهار پژوهش به زبان انگلیسی دارد.
برخی از پژوهش های فارسی زبان وی شامل تمدن و علوم انسانی با تاکید بر تمدن ایرانی، مطالعات مربوط به طراحی شهر مجازی دانشگاهی، ارزیابی و تعریف استانداردهای ارزیابی وب گاه های دولتی، نیازسنجی، امکان سنجی و طراحی مدل اولیه شهر مجازی تهران، مطالعات منابع فرهنگی و امنیت فرهنگی، پروژه طراحی الگوی پیشرفت اسلامی – ایرانی، طراحی نقشه راه فضای مجازی جمهوری اسلامی (طرح جامع)، پرتال خانواده مسلمان و فضای مجازی است .

**جوایز
حجت الاسلام عاملی به علت برخی فعالیت های علمی، فرهنگی و پژوهشی موفق به دریافت جوایزی از مجامع، نهادها و دستگاه های مختلف شده است.
برخی از این جوایز عبارتند از: انتخاب به عنوان استاد پیشگام روابط عمومی الکترونیک، پژوهشگر نمونه طرح های کاربردی دانشگاه تهران، پژوهشگر برتر طرح های پژوهشی شهرداری تهران، برنده جایزه کتاب فصل، رتبه اول پژوهش فرهنگی سال در حوزه ارتباطات فرهنگی و بین المللی، برنده جایزه مرحوم علامه طباطبایی، پژوهشگر نمونه در بیست و دومین جشنواره پژوهش و فناوری دانشگاه تهران، برگزیده ویژه نخستین جایزه ملی سپا، دریافت پنجمین جایزه دکتر حمید نطقی بنیانگذار روابط عمومی ایران، دریافت نشان ویژه برگزیدگان حوزه مسئولیت های اجتماعی.

**دروس آموزشی
این استاد تمام دانشگاه تهران در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری این دانشگاه تدریس می کند.
عنوان دروسی که در مقطع کارشناسی تدریس می کند به این شرح است: جهانی شدن ارتباطات، مطالعات فضای مجازی، فلسفه رسانه های جمعی، ارتباطات و فرهنگ، مطالعات فرهنگی و ارتباطات، روش نگارش مقاله در مطبوعات
درس های مقدمه ای بر مطالعات آمریکای شمالی، جامعه شناسی ارتباطات بین فرهنگی، مطالعات فضای مجازی، جهانی شدن و فرهنگ، قوم شناسی و مسائل رسانه ای ایران و جهان را در مقطع کارشناسی ارشد تدریس می کند.
همچنین در مقطع دکتری سه درس مسئله و حل مسئله در آمریکای شمالی، فرهنگ مجازی و روش تحقیق پیشرفته توسط عاملی تدریس می شود.

**کتاب‌ها به زبان فارسی
عاملی 18 کتاب به زبان انگلیسی و 33 کتاب به زبان فارسی در قالب تالیف، تدوین و ترجمه دارد. عنوان برخی از کتاب های عاملی را در ادامه می خوانیم.
روابط عمومی الکترونیک (روابط عمومی دوفضایی: مفاهیم، نظریه ها و برنامه عمل)، مطالعات تلفن همراه، مطالعات شهر مجازی تهران (رویکرد تحلیلی به فضاهای عمومی)، زمان مجازی 'تحول در نهادهای مجازی'، جهانی شدن و جهان اسلام، رویکرد انتقادی به استعمار مجازی آمریکا: امپراتوری های مجازی و قدرت نرم، فضای مجازی، ملاحظات اخلاقی، حقوقی و اجتماعی، روابط عمومی دوفضایی، مطالعات دو فضایی شدن های بازی های رایانه ای: رویکرد ارزشی-بومی به بازی‌ها، درآمدی بر رسانه های نوین و فرهنگ های مجازی، استثناء گرایی آمریکایی اروپا مرکزی و دیگری سازی مسلمانان، فلسفه فضای مجازی.

**مقالات
عضو هیأت علمی دانشگاه تهران 16 مقاله در فصلنامه های معتبر بین المللی و 40 مقاله در فصلنامه های علمی و پژوهشی به زبان انگلیسی دارد.

** استاد راهنما و مشاور رساله های کارشناسی ارشد
در ادامه این بیوگرافی به برخی از رساله هایی در مقطع کارشناسی ارشد اشاره می شود که با راهنمایی عاملی دفاع شده است.
یادآور می شود حجت الاسلام عاملی 34 پایان نامه را به زبان فارسی و 3 پایان نامه را به زبان انگلیسی هدایت کرده است.
وی همچنین استاد مشاور 23 رساله کارشناسی ارشد، استاد راهنمای هفت و استاد مشاو پنج رساله دکتری بود.

**مقالات در کنفرانس های ایران
گزینه انتخابی برای دبیری شورای عالی انقلاب فرهنگی 76 مقاله در کنفرانس های داخل کشور ارائه داده است.
جهانی شدن و هویت ایرانی در کنفرانس بین المللی گفتگوی ایرانیان، دین مجازی و دو فضائی شدن محیط دینی، همایش بین المللی دین و رسانه ها، وب لاگ ژرنالیسم، در نشست تعاملی روزنامه نگاری آنلاین، قدرت روابط عمومی یعنی: تاثیر بر مخاطب، پژوهش مبنای تفکر علمی-عمل علمی و تاثیر علمی در روابط عمومی، ارتباطات بین فرهنگی به مثابه فهم و درک دیگری: سیاست های بین فرهنگی، کنفرانس ارتباطات بین فرهنگی در جوامع چند فرهنگ، روابط عمومی سبز: انتقال از نگاه تک فضایی به نگاه دو فضایی با رویکرد سلامت و تعالی انسان و طبیعت، ارتباطات بین فرهنگی و صلح جهانی، دینداران در فضای مجازی بررسی وضعیت دینداری کاربران اینترنتی در ایران عنوان برخی از مقالات عاملی به زبان فارسی است.
دبیر جدید شورای عالی انقلاب فرهنگی همچنین در خارج از کشور 56 مقاله به زبان فارسی ارائه داد.

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی