جمعه , 02 /فروردين /1398
 Friday , 22 /March /2019

مجوز فعالیت این پایگاه، در جلسه مورخ 1391/08/22 هیئت نظارت بر مطبوعات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صادر شده است.

logo-samandehi

روحانی: سال جدید، سال مهار تورم، متعادل کردن قیمت ارز است

تهران - جارپرس -حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری سال جدید را سال مهار تورم، متعا...

راه حل مشکل معیشت مردم رونق تولید است

تهران - جارپرس -حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب با نامگذاری سال 1398 به عنوان سال «رونق تو...

خدمات درمانی در نوروز به تعطیلات نمی رود

تهران- جارپرس -در طول حدود 2 هفته تعطیلات نوروزی که بسیاری از مردم برای سفر و دید و بازدید ها و سای...

حداقل حقوق کارگران در سال 98 تعیین شد

تهران- جارپرس -در دویست و هشتاد و دومین جلسه شورای عالی کار، حداقل حقوق کارگران برای سال 98، مبلغ 15...

ظریف: سفر رئیس جمهوری به عراق گره های بسیاری را باز کرد

قم - جارپرس - وزیر امور خارجه با بیان اینکه سفر رئیس جمهوری اسلامی ایران به عراق بسیار موفق بود گ...

10 کیلومتر دیگر از جاده چهار خطه هراز زیر بار ترافیک رفت

ساری - جارپرس - در آستانه شروع تعطیلات نوروزی 10 کیلومتر دیگر از جاده چهار خطه محور هراز آمل - ته...

احداث زیرساخت‌ راکتورهای بوشهر 2و 3 تابستان 98

تهران - جارپرس - رئیس سازمان انرژی اتمی از بتن ریزی زیرساخت‌های راکتورهای نیروگاه‌های بوشهر 2 و 3 تا...

متهمان بانک سرمایه به ۲۰ سال حبس محکوم شدند

تهران - جارپرس - قاضی دادگاه انقلاب گفت: متهمان بانک سرمایه به ۲۰ سال حبس محکوم شدند و این حکم امشب ...

 • روحانی: سال جدید، سال مهار تورم، متعادل کردن قیمت ارز است

  پنجشنبه ۰۱ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۵۷
 • راه حل مشکل معیشت مردم رونق تولید است

  پنجشنبه ۰۱ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۴۹
 • خدمات درمانی در نوروز به تعطیلات نمی رود

  سه شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۴۴
 • حداقل حقوق کارگران در سال 98 تعیین شد

  سه شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۳۴
 • ظریف: سفر رئیس جمهوری به عراق گره های بسیاری را باز کرد

  دوشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۵۱
 • 10 کیلومتر دیگر از جاده چهار خطه هراز زیر بار ترافیک رفت

  دوشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۴۸
 • احداث زیرساخت‌ راکتورهای بوشهر 2و 3 تابستان 98

  دوشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۴۶
 • متهمان بانک سرمایه به ۲۰ سال حبس محکوم شدند

  دوشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۱۶

سیاست بدون اغماض درکابینه ترامپ

تهران - جارپرس - درحالی که دولت ترامپ درطول دوسال در کابینه تغییرات زیادی به خود دیده است، به نظر می رسد که سیر این تغییرات در فضای پسا انتخابات کنگره با تمرکز بر شکل دهی سیاست های داخلی سرعت و گستره بیشتری خواهد داشت.

به گزارش جارپرس به نقل از ایرنا، شخصیت و دولت 'دونالد ترامپ' رییس جمهوری آمریکا را می توان یکی از خاص ترین دوران های ریاست جمهوری این کشور دانست؛ پرونده ای قطور از لفاظی ها و اقدامات از دوران کارزارهای انتخاباتی تا ورود به کاخ سفید و اقدامات عملی در حوزه داخلی و سیاست خارجی را در برمی گیرد.
یکی از این اقدامات در حوزه داخلی را می توان اجرای تغییرات پی در پی در کابینه و کاخ سفید است. پس ازپایان انتخابات کنگره و ناکامی دونالد ترامپ در جلب حمایت رای دهندگان به حزب جمهوریخواه ؛ رئیس جمهوری آمریکا در نخستین واکنش «جف سشنز» وزیر دادگستری را برکنار کرد و اکنون رسانه های آمریکایی از تصمیم وی برای برکناری وزیر امنیت داخلی خبر می دهند.
ترامپ قصد دارد به زودی 'نیلسن کریستین' وزیر امنیت داخلی آمریکا را از سمت خود برکنار کند.'جان کلی' رئیس کارکنان کاخ سفید به شدت درحال رایزنی برای حفظ سمت نیلسن در این جایگاه است.
دفتر «ملانیا ترامپ» همسر رئیس جمهوری آمریکا سه شنبه شب اعلام کرد که وی خواستار اخراج معاون جان بولتون مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ از سمتش شده است.
استفانی گریشام» سخنگوی ملانیا ترامپ درباره «میرا ریکاردیل» معاون جان بولتون گفت: موضع بانوی اول کاخ سفید این است که رکاردیل دیگر شایستگی خدمت در کاخ سفید را ندارد.
'رکس تیلرسون' وزیر وقت امور خارجه، 'جیمز کومی' رئیس وقت اف بی آی، 'اچ آر مک مستر' و 'مایک فلین' مشاوران وقت امنیت ملی، 'تام پرایس' وزیر وقت بهداشت و خدمات انسانی و 'دیوید شالکین' وزیر وقت امور کهنه سربازان از جمله مقام های ارشدی هستند که به دلایل گوناگون از کابینه دو ساله ترامپ کنار گذاشته شده اند.
بسیاری از کارشناسان برکناری برخی از مقامات در دولت ترامپ پس از پایان انتخابات کنگره آمریکا از جمله برکناری 'جیمز متیس' وزیر دفاع را نیز محتمل می دانند.
انچه درون کاخ سفید در حال رخ دادن است، تصمیم گیری های سیاسی کلان پیشا انتخاباتی بوده که اکنون پس از انتخابات کنگره مقام ها و شخص ترامپ به دنبال تسریع آن هستند. البته هریک از مقام های در معرض اخراج یا استعفا از کابینه هریک به دلایل مختلف و به دلیل اختلافات فردی با ترامپ یا اطرافیان وی در این روند قرار گرفته اند
با نگاهی مختصر به سیر تحولات داخلی و کابینه ترامپ می توان متوجه شد که اگردر این دوسال نقطه اصلی تغییرات به ویژه اخراج وزیر امورخارجه و مشاور امنیت ملی کاخ سفید، توافق برجام وموضوع خروج آمریکا ازاین توافق بود اکنون با تحولات داخلی نظیر پرونده مداخله احتمالی روسیه در انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 میلادی و تحولات سیاسی پسا انتخابات کنگره به نظر می رسد که فضای تحولات داخلی بر سیاست خارجی در تغییر کابینه غلبه کرده است.
اکنون جنگ بر سر محدودسازی قدرت ترامپ در کنگره و حتی خود کاخ سفید آغاز شده و بوی جنگ از راه روهای کنگره و کاخ سفید به مشام می رسد.
برخی تحلیلگران بر این باورند که کابینه آمریکا تغییرات بیشتری خواهد داشت و حتی احتمال دارد که با وجود تکذیب، 'جیمز متیس' وزیر دفاع آمریکا نیز تغییر کند. شبکه خبری سی ان بی سی نیز مدعی شده که ترامپ به دنبال آن است که پیش از پایان سال جاری میلادی، 'ویلبر راس' وزیر بازرگانی را نیز عزل کند.
اما آنچه در حال رخ دادن است، اکنون آتش زیر خاکستری است و به نظر می آید سیاست 'بدون اغماض' ترامپ در قبال مهاجران اکنون به سیاست بدون اغماض در قبال اعضای کابینه تبدیل شده است و باید متظر ماند که این سیاست چه سطح و گسترده ای از تغییرات را در برخواهد گرفت اما آنچه به نظر می رسد، ترامپ این بار برای مقابله با کنگره خیز برداشته است و تلاش خواهد کرد تا نیروهای افراطی بیشتری را در حوزه سیاست داخلی برای پیشبرد سیاس های خود در کاخ سفید گردهم آورد.

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی