سه شنبه , 04 /تير /1398
 Tuesday , 25 /June /2019

مجوز فعالیت این پایگاه، در جلسه مورخ 1391/08/22 هیئت نظارت بر مطبوعات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صادر شده است.

logo-samandehi
 سپاه یک فروندپهپادجاسوسی آمریکائی را سرنگون کرد

واکنش سخنگوی وزارت خارجه به تحریم رهبری و «ظریف» از سوی آمریکا

تهران - جارپرس - سخنگوی وزارت خارجه کشورمان به تصمیم اخیر آمریکا برای تحریم رهبری ایران و محمد جو...

جزئیات تحریم‌های جدید آمریکا/ ظریف هم تحریم می‌شود

تهران - جارپرس - آمریکا در تحریم‌های جدید خود علیه کشورمان، وزیر خارجه ایران را نیز تحریم کرد.

ترامپ تحریم‌های جدیدی علیه ایران اعمال کرد

تهران - جارپرس - آمریکا بار دیگر به بهانه‌های واهی تحریم‌های جدیدی علیه ایران اعمال کرد.

ظریف: سامانه‌ای که پهپاد آمریکایی را مورد هدف قرار داد، کاملاً ایرانی بود

تهران - چارپرس-وزیر امور خارجه تاکید کرد: سامانه‌ای که پهپاد آمریکایی را مورد هدف قرار داد، کاملاً ا...

بهزیستی: مراقب نسخه اعتیادآور برخی عطاری ها برای ترک اعتیاد باشید

شیراز - جارپرس - مسئول دفتر پیشگیری و درمان اعتیاد بهزیستی فارس گفت: برخی عطاری‌ها با کپسول‌های ...

اگر اروپا اقدامی نکند گام دوم را قاطعانه آغاز می‌کنیم/ مذاکرات با مقام فرانسوی قدری متفاوت بود

تهران - جارپرس - سخنگوی وزارت خارجه گفت: ما از کاهش تنش در منطقه استقبال می‌کنیم و به دنبال افزایش...

تحریم‌های آمریکا مانع همکاری های بین المللی در عرصه مواد مخدر شده است

تهران - جارپرس - وزیر امور خارجه گفت:اعمال تحریم‌ها و اقدامات یک جانبه آمریکا و ورود آنها به عرصه...

بیت کوین رکورد زد

تهران - جارپرس - بهای ارز دیجیتال بیت کوین در معاملات امروز با تداوم روند صعودی به ۱۱ هزار و ۳۰۴ دلا...

 • واکنش سخنگوی وزارت خارجه به تحریم رهبری و «ظریف» از سوی آمریکا

  سه شنبه ۰۴ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۳۱
 • جزئیات تحریم‌های جدید آمریکا/ ظریف هم تحریم می‌شود

  سه شنبه ۰۴ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۱۵
 • ترامپ تحریم‌های جدیدی علیه ایران اعمال کرد

  سه شنبه ۰۴ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۰۱
 • ظریف: سامانه‌ای که پهپاد آمریکایی را مورد هدف قرار داد، کاملاً ایرانی بود

  دوشنبه ۰۳ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۱۸
 • بهزیستی: مراقب نسخه اعتیادآور برخی عطاری ها برای ترک اعتیاد باشید

  دوشنبه ۰۳ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۰۴
 • اگر اروپا اقدامی نکند گام دوم را قاطعانه آغاز می‌کنیم/ مذاکرات با مقام فرانسوی قدری متفاوت بود

  دوشنبه ۰۳ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۳۵
 • تحریم‌های آمریکا مانع همکاری های بین المللی در عرصه مواد مخدر شده است

  دوشنبه ۰۳ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۱۱
 • بیت کوین رکورد زد

  دوشنبه ۰۳ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۴۸
واشنگتن پست:رفتارترامپ ایران را به میز مذاکره نمی آورد

آگهی
آگهی

ایران و رویای بی تعبیر نفتی ترامپ و بن سلمان

تهران - جارپرس - اگرچه ترامپ و سردمداران آل سعود چند ماه پیش برای توقف صادرات نفت ایران، طرحی را روی کاغذ ریخته بودند، اما تهران با در اختیار داشتن سازوکارهایی برای مقابله با تحریم ها موفق شد، طرح های واشنگتن و همپیمان نفتی آن را با شکست روبرو سازد.

به گزارش جارپرس به نقل از ایرنا، «خالد الفالح» وزیر نفت عربستان یکشنبه گذشته ( 20 آبان ماه) در نشست کمیته مشترک وزارتی کشور‌های تولیدکننده نفت عضو و غیر عضو اوپک در ابوظبی گفت کشور‌های تولید کننده نفت باید یک میلیون بشکه در روز از میزان عرضه نفت خود در بازار جهانی کم کنند.
الفالح افزود که طبق تحلیل های فنی و میزان ذخایر نفتی، برای توازن در بازار باید تولیدنفت، یک میلیون بشکه در روز کاهش یابد.
به نظر می‌رسد که طرح های آمریکا برای به صفر رساندن فروش نفت ایران به بن‌بست خورده است و دولت ترامپ مجبور شده است برای خریداران اصلی معافیت هایی را قائل شود. عربستان به عنوان بزرگترین تولید کننده نفت در اوپک هم افزون بر این که اعلام کرده برای جبران کاهش نفت ناشی از تحریم های ایران توانایی ندارد، بلکه نیاز این کشور به در آمدهای نفتی سبب شده است که این کشور به دنبال کاهش عرضه باشد تا شاید قیمت نفت افزایش یابد.
در این زمینه تارنمای «الخلیح اونلاین» امارات نوشت: عربستان سعودی در اجرای طرح های ترامپ برای جبران نفت ایران ناتوان است. خالد الفالح وزیر نفت عربستان به عنوان بزرگترین کشور صادر کننده نفت در جهان روز یکشنبه پیش از نشست کمیته مشترک وزارتی کشور‌های تولیدکننده نفت در ابوظبی اعلام کرد عربستان قصد دارد در دسامبر آینده صادرات نفت خود را به مقدار 500 هزار بشکه در روز کاهش دهد.
روزنامه «العربی الجدید» با پوشش این خبر و در گزارشی با طرح این سوالات که مخاطب پیام های نفتی عربستان ترامپ است یا اوپک؟ عربستان با تصمیم شگفت آور خود برای کاهش تولید نفت به مقدار 500 هزار بشکه و رهبری ائتلاف بین المللی برای کاهش یک میلیون بشکه نفت به دنبال چه چیزی است؟ نوشت: آیا عربستان با این اقدام خود می خواهد پس از موضع گیری آمریکا و کشورهای اروپایی درباره قتل «خاشقچی» روزنامه نگار منتقد سعودی با افزایش قیمت فراورده های نفتی در بازارهای غرب این کشورها را مجازات کند و رهبران آنان را در میان افکار عمومی در تنگنا قرار دهد یا اینکه عربستان با این اقدام خود می خواهد میان اعضای اوپک به اختلاف دامن زند و این سازمان را از هم فروپاشد.
' در شرایط فعلی عربستان به طور کلی به فروش طلای سیاه برای تامین بودجه خود نیاز دارد و کاهش تولید به سود ریاض نیست. از این رو، می توان گفت این تصمیم عربستان شگفت آور است. همه می دانند که تصمیم های نفتی توسط وزیر نفت عربستان و معاونان وی گرفته نمی شود. بلکه این تصمیم ها توسط «سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه و «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان گرفته می شود و آنان سیاست های نفتی را ترسیم می کنند و دستور کاهش یا افزایش نفت می دهند.'
روزنامه «صدی البلد» در گزارشی به «میس رضا» نوشت: در سایه چالش هایی که منطقه با آن روبرو است و در شرایط نوسان بهای نفت و تغییر در بازارهای جهانی و تحریم ایران از سوی آمریکا، عربستان تلاش کرده است خود را در برابر مخاطراتی که در آینده بازارهای نفت را تهدید می کند، حفظ کند. برپایه منابعی از مراکز تصمیم گیری در عربستان این کشور اکنون برای منحل کردن اوپک تلاش می کند. اما اکنون این سوال مطرح است که سناریوهای احتمالی منحل شدن اوپک چیست؟
به نوشته تارنمای شبکه عربی شبکه «سی ان ان»، کاهش بهای نفت نگرانی سرمایه گذاران در بخش انرژی وال استریت را به دنبال داشته است. اما برخی از تحلیلگران هشدار داده اند که بحران نفت کوتاه مدت خواهد بود. تحلیلگران شرکت های «گولدمن ساکس» و «اربی سی کاپیتال» به تازگی پیش بینی کرده اند که با معافیت به کشورها در تحریم نفت ایران بهای نفت افزایش خواهد یافت. سرمایه گذاران نگرانی آن را دارند که عربستان و آمریکا در آینده نتوانند به افزایش درخواست ها برای خرید نفت پاسخ گویند. زیرا تولید نفت عربستان با بالاترین میزان خود رسیده است و تولید آمریکا در ایالات تگزاس هم به دلیل اجرای خطوط نفت با بحران هایی روبرو است و این موضوع تا نیمه دوم سال آینده میلادی ادامه خواهد یافت.
تارنمای «البوابه» مصر دراین خصوص نوشت: مشخص شده است که آثار تحریم های آمریکا علیه ایران کمتر از آن چیزی است که پیش بینی می شد. به طوری که تارنمای وزارت نفت ایران روز یکشنبه نوشت ایران 700 هزار بشکه نفت خام را برای صادرات به بخش ویژه فروش کرده است. برپایه این گزارش، سه شرکت 64 دلار 97 سنت در برابر دو محموله نفت پرداخت کرده اند که حجم یکی از آنها 245 هزار بشکه و حجم دیگر 210 بشکه بود.
روزنامه «العربی الجدید» در گزارشی دیگر به قلم «فرح الزمان شوقی» نوشت: ایران درباره تحریم های نفتی و پیامدهای آن بر فروش نفت خود نگرانی بسیاری ندارد. به ویژه این در شرایطی است که آمریکا برای خریداران نفت ایران معافیت هایی را قائل شده است.
العربی الجدید اضافه کرد: نیت های آمریکا برای رساندن صادرات نفت ایران به صفر آشکار شده است. با این وجود ایران برای ادامه فروش نفت که درآمد حاصل از آن که برای اقتصاد ایران حیاتی است، برنامه ریزی کرده است. در این زمینه «مجتبی خسرو تاج» رئیس سازمان توسعه تجارت ایران گفت شرکت های صادرات نفت ایران در دور زدن تحریم های آمریکا تجربه بالایی دارند.
«علی گل مرادی» عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی هم به العربی الجدید گفت: ایران آگاهی کاملی از تحریم های آمریکا و نتایج آن دارد و پیش از این، تحریم ها را تجربه کرده است. این کشور برای تضمین فروش نفت در آینده طرح هایی جایگزینی دارند. ایران تصمیم های مناسبی در این زمینه خواهد گرفت و طرح های این کشور آماده است. ایران از قدرت های بومی و روابط بین المللی در این زمینه استفاده خواهد کرد و این برای پایداری در برابر تصمیم های یکجانبه آمریکا ضروری است. گزینه فروش نفت از طریق بورس و بخش خصوصی در ایران به نوبه خود در دور زدن تحریم ها نقش دارند.
«علی دوستی» کارشناس مسائل اقتصادی هم به روزنامه العربی الجدید گفت: وزارتخانه های صنایع و نفت ایران طرح های بسیاری در اختیار دارند و به روابط با همسایگان تکیه کرده اند. به عنوان مثال ترکیه و افغانستان به همراه برخی کشورهای همسایه درهای خود را برای خروج نفت ایران خواهند گشود و این رگ تنفسی برای اقتصاد ایران است. روابط ایران با کشورهای آسیایی مانند هند و چین هم به ایران کمک خواهد کرد و طرح معامله پایاپای نفت با کالا و طرح فروش نفت با ارز محلی نیز در این زمینه کمک خواهد کرد و ایران در این زمینه به برخی افراد و شرکت ها هم تکیه خواهد کرد.

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی