سه شنبه , 20 /آذر /1397
 Tuesday , 11 /December /2018

مجوز فعالیت این پایگاه، در جلسه مورخ 1391/08/22 هیئت نظارت بر مطبوعات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صادر شده است.

logo-samandehi

باقری درمنی در یک قدمی چوبه دار

تهران - جارپرس - حمید باقری درمنی همان فردی که نخستین بار نامش در سال 86 به عنوان قاچاقچی و اخلالگ...

کانال های مالی ایران با چند کشور فعال و دلار از مبادلات حذف شد

تهران - جارپرس - رئیس کل بانک مرکزی از آغاز به کار کانال‌های مالی ایران با چند کشور و حذف دلار از ت...

ظریف از توافقات طرف های یمنی در سوئد استقبال کرد

تهران - جارپرس - «محمدجوادظریف» وزیر امور خارجه از توافقات طرف های یمنی در استکهلم سوئد تحت نظارت ...

سفیر گرجستان درباره برخورد ماموران مرزی با ایرانیان توضیح داد

تهران - جارپرس - «یوسب چاخواشویلی»سفیر گرجستان در تهران روز گذشته با باقری مقدم دستیار وزیر و مد...

پزشکیان: آبستراکسیون منطقی نیست

تهران - جارپرس - نایب رئیس مجلس شورای اسلامی درباره بستن در‌های مجلس به روی نمایندگانی که در جلسه ب...

آخرین اطلاعات از جمعیت‌شناس بازداشت‌شده

تهران - جارپرس - یک وکیل دادگستری می‌گوید یکشنبه گذشته برای برعهده گرفتن وکالت استاد جمعیت شناسی...

آمریکا با حربه ایران هراسی 800 میلیارد دلار اسلحه فروخت

تهران - جارپرس - معاون هماهنگ کننده ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت: استکبار جهانی با حربه ایران هراس...

روحانی: تلاش دولت تداوم آرامش در بخش اقتصادی است

تهران - جارپرس - رییس جمهوری گفت: دولت تلاش می کند آرامش در بخش اقتصادی ادامه یابد و مشکلات بر دوش م...

 • باقری درمنی در یک قدمی چوبه دار

  سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۰۷
 • کانال های مالی ایران با چند کشور فعال و دلار از مبادلات حذف شد

  سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۴۲
 • ظریف از توافقات طرف های یمنی در سوئد استقبال کرد

  سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۲۶
 • سفیر گرجستان درباره برخورد ماموران مرزی با ایرانیان توضیح داد

  سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۰۲
 • پزشکیان: آبستراکسیون منطقی نیست

  سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۵۵
 • آخرین اطلاعات از جمعیت‌شناس بازداشت‌شده

  سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۴۹
 • آمریکا با حربه ایران هراسی 800 میلیارد دلار اسلحه فروخت

  سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۲۹
 • روحانی: تلاش دولت تداوم آرامش در بخش اقتصادی است

  سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۰۸

ایران و رویای بی تعبیر نفتی ترامپ و بن سلمان

تهران - جارپرس - اگرچه ترامپ و سردمداران آل سعود چند ماه پیش برای توقف صادرات نفت ایران، طرحی را روی کاغذ ریخته بودند، اما تهران با در اختیار داشتن سازوکارهایی برای مقابله با تحریم ها موفق شد، طرح های واشنگتن و همپیمان نفتی آن را با شکست روبرو سازد.

به گزارش جارپرس به نقل از ایرنا، «خالد الفالح» وزیر نفت عربستان یکشنبه گذشته ( 20 آبان ماه) در نشست کمیته مشترک وزارتی کشور‌های تولیدکننده نفت عضو و غیر عضو اوپک در ابوظبی گفت کشور‌های تولید کننده نفت باید یک میلیون بشکه در روز از میزان عرضه نفت خود در بازار جهانی کم کنند.
الفالح افزود که طبق تحلیل های فنی و میزان ذخایر نفتی، برای توازن در بازار باید تولیدنفت، یک میلیون بشکه در روز کاهش یابد.
به نظر می‌رسد که طرح های آمریکا برای به صفر رساندن فروش نفت ایران به بن‌بست خورده است و دولت ترامپ مجبور شده است برای خریداران اصلی معافیت هایی را قائل شود. عربستان به عنوان بزرگترین تولید کننده نفت در اوپک هم افزون بر این که اعلام کرده برای جبران کاهش نفت ناشی از تحریم های ایران توانایی ندارد، بلکه نیاز این کشور به در آمدهای نفتی سبب شده است که این کشور به دنبال کاهش عرضه باشد تا شاید قیمت نفت افزایش یابد.
در این زمینه تارنمای «الخلیح اونلاین» امارات نوشت: عربستان سعودی در اجرای طرح های ترامپ برای جبران نفت ایران ناتوان است. خالد الفالح وزیر نفت عربستان به عنوان بزرگترین کشور صادر کننده نفت در جهان روز یکشنبه پیش از نشست کمیته مشترک وزارتی کشور‌های تولیدکننده نفت در ابوظبی اعلام کرد عربستان قصد دارد در دسامبر آینده صادرات نفت خود را به مقدار 500 هزار بشکه در روز کاهش دهد.
روزنامه «العربی الجدید» با پوشش این خبر و در گزارشی با طرح این سوالات که مخاطب پیام های نفتی عربستان ترامپ است یا اوپک؟ عربستان با تصمیم شگفت آور خود برای کاهش تولید نفت به مقدار 500 هزار بشکه و رهبری ائتلاف بین المللی برای کاهش یک میلیون بشکه نفت به دنبال چه چیزی است؟ نوشت: آیا عربستان با این اقدام خود می خواهد پس از موضع گیری آمریکا و کشورهای اروپایی درباره قتل «خاشقچی» روزنامه نگار منتقد سعودی با افزایش قیمت فراورده های نفتی در بازارهای غرب این کشورها را مجازات کند و رهبران آنان را در میان افکار عمومی در تنگنا قرار دهد یا اینکه عربستان با این اقدام خود می خواهد میان اعضای اوپک به اختلاف دامن زند و این سازمان را از هم فروپاشد.
' در شرایط فعلی عربستان به طور کلی به فروش طلای سیاه برای تامین بودجه خود نیاز دارد و کاهش تولید به سود ریاض نیست. از این رو، می توان گفت این تصمیم عربستان شگفت آور است. همه می دانند که تصمیم های نفتی توسط وزیر نفت عربستان و معاونان وی گرفته نمی شود. بلکه این تصمیم ها توسط «سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه و «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان گرفته می شود و آنان سیاست های نفتی را ترسیم می کنند و دستور کاهش یا افزایش نفت می دهند.'
روزنامه «صدی البلد» در گزارشی به «میس رضا» نوشت: در سایه چالش هایی که منطقه با آن روبرو است و در شرایط نوسان بهای نفت و تغییر در بازارهای جهانی و تحریم ایران از سوی آمریکا، عربستان تلاش کرده است خود را در برابر مخاطراتی که در آینده بازارهای نفت را تهدید می کند، حفظ کند. برپایه منابعی از مراکز تصمیم گیری در عربستان این کشور اکنون برای منحل کردن اوپک تلاش می کند. اما اکنون این سوال مطرح است که سناریوهای احتمالی منحل شدن اوپک چیست؟
به نوشته تارنمای شبکه عربی شبکه «سی ان ان»، کاهش بهای نفت نگرانی سرمایه گذاران در بخش انرژی وال استریت را به دنبال داشته است. اما برخی از تحلیلگران هشدار داده اند که بحران نفت کوتاه مدت خواهد بود. تحلیلگران شرکت های «گولدمن ساکس» و «اربی سی کاپیتال» به تازگی پیش بینی کرده اند که با معافیت به کشورها در تحریم نفت ایران بهای نفت افزایش خواهد یافت. سرمایه گذاران نگرانی آن را دارند که عربستان و آمریکا در آینده نتوانند به افزایش درخواست ها برای خرید نفت پاسخ گویند. زیرا تولید نفت عربستان با بالاترین میزان خود رسیده است و تولید آمریکا در ایالات تگزاس هم به دلیل اجرای خطوط نفت با بحران هایی روبرو است و این موضوع تا نیمه دوم سال آینده میلادی ادامه خواهد یافت.
تارنمای «البوابه» مصر دراین خصوص نوشت: مشخص شده است که آثار تحریم های آمریکا علیه ایران کمتر از آن چیزی است که پیش بینی می شد. به طوری که تارنمای وزارت نفت ایران روز یکشنبه نوشت ایران 700 هزار بشکه نفت خام را برای صادرات به بخش ویژه فروش کرده است. برپایه این گزارش، سه شرکت 64 دلار 97 سنت در برابر دو محموله نفت پرداخت کرده اند که حجم یکی از آنها 245 هزار بشکه و حجم دیگر 210 بشکه بود.
روزنامه «العربی الجدید» در گزارشی دیگر به قلم «فرح الزمان شوقی» نوشت: ایران درباره تحریم های نفتی و پیامدهای آن بر فروش نفت خود نگرانی بسیاری ندارد. به ویژه این در شرایطی است که آمریکا برای خریداران نفت ایران معافیت هایی را قائل شده است.
العربی الجدید اضافه کرد: نیت های آمریکا برای رساندن صادرات نفت ایران به صفر آشکار شده است. با این وجود ایران برای ادامه فروش نفت که درآمد حاصل از آن که برای اقتصاد ایران حیاتی است، برنامه ریزی کرده است. در این زمینه «مجتبی خسرو تاج» رئیس سازمان توسعه تجارت ایران گفت شرکت های صادرات نفت ایران در دور زدن تحریم های آمریکا تجربه بالایی دارند.
«علی گل مرادی» عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی هم به العربی الجدید گفت: ایران آگاهی کاملی از تحریم های آمریکا و نتایج آن دارد و پیش از این، تحریم ها را تجربه کرده است. این کشور برای تضمین فروش نفت در آینده طرح هایی جایگزینی دارند. ایران تصمیم های مناسبی در این زمینه خواهد گرفت و طرح های این کشور آماده است. ایران از قدرت های بومی و روابط بین المللی در این زمینه استفاده خواهد کرد و این برای پایداری در برابر تصمیم های یکجانبه آمریکا ضروری است. گزینه فروش نفت از طریق بورس و بخش خصوصی در ایران به نوبه خود در دور زدن تحریم ها نقش دارند.
«علی دوستی» کارشناس مسائل اقتصادی هم به روزنامه العربی الجدید گفت: وزارتخانه های صنایع و نفت ایران طرح های بسیاری در اختیار دارند و به روابط با همسایگان تکیه کرده اند. به عنوان مثال ترکیه و افغانستان به همراه برخی کشورهای همسایه درهای خود را برای خروج نفت ایران خواهند گشود و این رگ تنفسی برای اقتصاد ایران است. روابط ایران با کشورهای آسیایی مانند هند و چین هم به ایران کمک خواهد کرد و طرح معامله پایاپای نفت با کالا و طرح فروش نفت با ارز محلی نیز در این زمینه کمک خواهد کرد و ایران در این زمینه به برخی افراد و شرکت ها هم تکیه خواهد کرد.

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی