سه شنبه , 02 /بهمن /1397
 Tuesday , 22 /January /2019

مجوز فعالیت این پایگاه، در جلسه مورخ 1391/08/22 هیئت نظارت بر مطبوعات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صادر شده است.

logo-samandehi

مرتضوی در زندان در حال تحمل کیفر است

تهران - جارپرس - وکیل سعید مرتضوی گفت: رفتن مرتضوی به نجف شایعه ای بی اساس است، موکلم در زندان مش...

پویش ملی مبارزه با سرطان از فردا در بابلسر آغاز می شود

بابلسر - جارپرس - رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان بابلسر از آغاز پویش ملی مبارزه با سرطان از فردا...

فرماندار بابلسر: دستگاه های دولتی بابلسر به شبکه دولت وصل شوند

بابلسر - جارپرس - فرماندار شهرستان بابلسر در جلسه شورای اداری گفت: دستگاه های دولتی برای تسهیل در...

ثبت سفارش کالاهای خارجی دارای مشابه ایرانی ممنوع شد

تهران - جارپرس - نمایندگان مجلس شورای اسلامی، وزارت صنعت را موظف کردند که ثبت سفارش کالاهای مصرفی...

ایران از دولت ونزوئلا مقابل مداخلات غیرقانونی واشنگتن حمایت می کند

تهران - جارپرس - سخنگوی وزارت امور خارجه ضمن محکوم کردن اظهارات و اقدامات مداخله جویانه وزیر امور...

لایحه CFT امروز در مجلس بررسی می شود

تهران - جارپرس - نمایندگان در جلسه علنی امروز - یکشنبه - مجلس شورای اسلامی لایحه الحاق دولت جمهور...

تخریب روابط دیرینه ایران و اروپا از سوی معاندان عجیب نیست

تهران - جارپرس - سخنگوی وزارت امور خارجه به اتهام زنی های امنیتی برای تخریب روابط دیرینه ایران و ...

618 کیلوگرم هروئین پیش از ارسال به اروپا کشف و ضبط شد

تهران - جارپرس - وزارت اطلاعات اعلام کرد که سربازان گمنام امام زمان (عج) محموله مواد مخدر حاوی 6...

 • مرتضوی در زندان در حال تحمل کیفر است

  يكشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۳۲
 • پویش ملی مبارزه با سرطان از فردا در بابلسر آغاز می شود

  يكشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۲۲
 • فرماندار بابلسر: دستگاه های دولتی بابلسر به شبکه دولت وصل شوند

  يكشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۰۹
 • ثبت سفارش کالاهای خارجی دارای مشابه ایرانی ممنوع شد

  يكشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۴۵
 • ایران از دولت ونزوئلا مقابل مداخلات غیرقانونی واشنگتن حمایت می کند

  يكشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۵۹
 • لایحه CFT امروز در مجلس بررسی می شود

  يكشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۴۸
 • تخریب روابط دیرینه ایران و اروپا از سوی معاندان عجیب نیست

  يكشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۳۵
 • 618 کیلوگرم هروئین پیش از ارسال به اروپا کشف و ضبط شد

  يكشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۳۰

طرح تسهیل خروج بانوان نخبه، گامی بلند برای حل مشکلات

تهران - جارپرس - طرح تسهیل خروج بانوان نخبه که رای اعضای کمیسیون امنیت ملی را بدست آورده و در نوبت بررسی مجلس قرار دارد، گام بلند نمایندگان زن برای حل مشکلات این قشر جهت حضور در عرصه های بین المللی ورزشی و علمی است.

به گزارش جارپرس به نقل از ایرنا، در چند سال اخیر موارد متعددی از ممنوع‌الخروجی زنان ورزشکار عضو تیم‌های ملی شاهد بودیم، همسران این ورزشکاران به دلیل اختلافات خانوادگی اجازه خروج آنان را از کشور نداده که این مساله مشکلات زیادی را برای تیم های ملی کشور در رشته های مختلف به وجود آورد.
نخستین بار، ممنوع الخروج بودن نیلوفر اردلان، کاپیتان تیم ملی فوتسال بانوان ایران از سوی همسرش در آستانه مسابقات قهرمانی آسیا در سال 94 خبرساز شد.
همسر یک ورزشکار زن برای اولین بار با خروج یک عضو تیم ملی از کشور برای شرکت در مسابقات بین‌المللی مخالفت کرد.
اردلان همان روزها گفت: من از طریق انجمن حقوق زنان، پیگیر این موضوع خواهم بود، من برای تفریح به خارج از ایران نمی‌روم، هدفم اعتلای پرچم و کشورم است.
با وجود تمام اعتراضاتی که به این موضوع شد، این ورزشکار زن از مسابقات قهرمانی آسیا جا ماند و نتوانست در این مسابقات شرکت کند.
یک سال بعد، همسر زهرا نعمتی عضو تیم‌ملی تیراندازی با کمان بانوان معلول ایران اعلام کرد که به عنوان همسرش در جهت مخالفت با درخواست طلاق او، از فدراسیون جانبازان و معلولین و فدراسیون تیر و کمان درخواست کردم که وی را به اردوهای تیم ملی دعوت نکنند و حتی او را ممنوع‌الخروج کرده‌ام تا نتواند در هیچ تورنمنت برون‌مرزی شرکت کند.
هر چند دئر نهایت مشکل نعمتی حل شد و وی توانست در مسابقات حضور یابد ولی این موضوع تبدیل به اهرم فشار برخی همسران ورزشکاران زن برای شرکت در مسابقات در خارج از کشور شد. در این زمان بود که اعضای فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی تصمیم به اصلاح قانون گذرنامه و بازنگری در آن کردند و طرح اصلاح بند ٣ ماده ١٨ قانون صدور گذرنامه را ارائه کردند.
بر اساس این بند از قانون گذرنامه، زنان شوهردار حتی کمتر از 18 سال تمام با موافقت کتبی شوهر و در موارد اضطراری اجازه دادستان شهرستان محل درخواست گذرنامه که ‌مکلف است نظر خود را اعم از قبول درخواست یا رد آن حداکثر در مدت سه روز اعلام کند، کافی است. زنانی که با شوهر خود مقیم خارج از کشور هستند و زنانی‌که شوهر خارجی اختیار کرده و به تابعیت ایرانی باقی مانده‌اند از شرط این بند مستثنی هستند.
اعضای فراکسیون زنان مجلس و ار طراحان این طرح اصلاحی، تبصره ای الحاقی به بند سه ماده 18 قانون گذرنامه اضافه کردند که بر اساس آن، زنانی که خواهان حضور در المپیادهای علمی، اقتصادی، ورزشی و فرهنگی هستند در صورتی که همسرشان اجازه خروج از کشور را به آنها ندهد با مجوز دستگاه ذیربط یا دادستان یا دادگاه صالحه می توانند از کشور خارج شوند.
این طرح در جلسه 14 مرداد 97 با رای بالای اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصویب شد و در دستور کار بررسی دز صحن علنی خانه ملت قرار گرفت.

**سه راه حل برای خروج زنان نخبه از کشور
طیبه سیاوشی نماینده مردم تهران و از طراحان این طرح معتقد است: یکی از مشکلات این است که زنان نخبه ورزشی یا علمی به دلایلی مانند اختلاف با همسر، حتی اگر این اختلاف کوچک باشد، نمی توانند از کشور خارج شوند، در حالی که آنها اگر در میادین علمی یا ورزشی حضور یابند، می توانند منافع ملی کشور را فراهم کنند.
وی یادآور شد: برای مثال این مشکل برای نعمتی قهرمان تیر و کمان ایجاد شد و همسرش اجازه خروج را به وی نداد؛ این مساله حاشیه های زیادی را ایجاد کرد و در نهایت دادستان به خانم نعمتی اجازه خروج از کشور را داد.
وی به تصویب این طرح در کمیسیون امنیت ملی مجلس اشاره کرد و اظهار داشت: تصویب این طرح بدان معنا است که اگر در وهله اول دستگاه ذیربط اجازه خروج آنان از کشور را نداد ، آنها از طریق دادستان می توانند از کشور خارج شوند و اگر دادستان نیز دستور خروج از کشور را نداد از طریق دادگاه صالحه می توانند اقدام کنند و حکم بگیرند.
عضو فراکسیون زنان مجلس دهم خاطرنشان کرد: هم اکنون اگر همسر خانمی اذن خروج از کشور را به وی ندهد تنها با اجازه دادستان می تواند از کشور خارج شود و مراحلی مثل دستگاه ذیربط و دادگاه صالحه برای آنان وجود ندارد.
سیاوشی ادامه داد: این طرح برای بررسی نهایی به صحن مجلس ارجاع شده و اگر تصویب نهایی و شورای نگهبان هم آن را تایید کند در کشور اجرایی می شود.

**طرح تسهیل خروج بانوان نخبه گامی در راستای حل مشکلات جامعه زنان
پروانه سلحشوری عضو فراکسیون زنان مجلس نیز به عنوان دیگر طراح این طرح اظهارداشت: ما باید شرایط را برای حضور زنان در میادین ورزشی ، فرهنگی و علمی تسهیل کنیم که این طرح می تواند در این روند بسیار تاثیرگذار باشد.
وی تصریح کرد: ما می خواهیم این شرایط را برای تمامی زنان فراهم کنیم و فقط این موضوع برای عده ای از زنان نخبه، ورزشکار و هنرمند نباشد.
نماینده مردم تهران در مجلس یادآور شد: ما نمی خواهیم مردان حربه ای داشته باشند تا بتوانند مانع فعالیت های مختلف آنان شوند .
حال باید منتظر ماند که آیا این طرح می تواند رای اکثریت نمایندگان مجلس شورای اسلامی که نزدیک 172نماینده مرد هستند را کسب کند و آیا این مصوبه به تایید شورای نگهبان می رسد؟

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی