جمعه , 30 /شهريور /1397
 Friday , 21 /September /2018

مجوز فعالیت این پایگاه، در جلسه مورخ 1391/08/22 هیئت نظارت بر مطبوعات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صادر شده است.

logo-samandehi

عادل عبدالمهدی در یک گامی نخست وزیری عراق

تهران - جارپرس - «عادل عبدالمهدی» وزیر پیشین نفت و عضو سابق مجلس اعلای اسلامی عراق، به دنبال انت...

نرخ انواع سکه در بازار آزاد تثبیت شد

تهران - جارپرس - بهای انواع مسکوکات طلا امروز (سه شنبه) به دلیل در پیش بودن ایام سوگواری حضرت ام...

طرح عرضه نفت خام به صورت ارزی در بورس انرژی تصویب شد

تهران - جارپرس - اعضای شورای عالی هماهنگی اقتصادی در جلسه روز سه شنبه طرح عرضه نفت خام به صورت ا...

رژه نیروهای مسلح در بندرعباس برگزار می شود

تهران - جارپرس - سخنگوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، از برگزاری رژه نیروهای مسلح در روز 31 شهریور...

فیلیپین طوفان زده؛ 100 کشته و مفقود

کوالالامپور - جارپرس - در حالیکه سخنگوی دولت فیلیپین آمار قربانیان ابرطوفان منگخوت را در شمال و م...

لاشه هواپیمای روسی پیدا شد

مسکو - جارپرس - وزارت دفاع روسیه در بیانیه ای اعلام کرد که لاشه هواپیمای تجسسی ایل-20 که بامداد ...

روسیه، اسرائیل را مسبب ناپدید شدن هواپیمای تجسسی خود دانست

مسکو - جارپرس - وزارت دفاع روسیه، رژیم صهیونیستی را مسبب ناپدید شدن هواپیمای تجسسی خود در دریای مد...

کلاهبرداران نذر اینترنتی دستگیر شدند

تهران - جارپرس - معاون اجتماعی پلیس فتا گفت: چندین کلاهبردار که با جلب اعتماد مردم در فضای مجازی...

 • عادل عبدالمهدی در یک گامی نخست وزیری عراق

  سه شنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۳۳
 • نرخ انواع سکه در بازار آزاد تثبیت شد

  سه شنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۲۹
 • طرح عرضه نفت خام به صورت ارزی در بورس انرژی تصویب شد

  سه شنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۱۸
 • رژه نیروهای مسلح در بندرعباس برگزار می شود

  سه شنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۱۲
 • فیلیپین طوفان زده؛ 100 کشته و مفقود

  سه شنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۳۵
 • لاشه هواپیمای روسی پیدا شد

  سه شنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۲۷
 • روسیه، اسرائیل را مسبب ناپدید شدن هواپیمای تجسسی خود دانست

  سه شنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۲۱
 • کلاهبرداران نذر اینترنتی دستگیر شدند

  سه شنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۱۱

طرح تسهیل خروج بانوان نخبه، گامی بلند برای حل مشکلات

تهران - جارپرس - طرح تسهیل خروج بانوان نخبه که رای اعضای کمیسیون امنیت ملی را بدست آورده و در نوبت بررسی مجلس قرار دارد، گام بلند نمایندگان زن برای حل مشکلات این قشر جهت حضور در عرصه های بین المللی ورزشی و علمی است.

به گزارش جارپرس به نقل از ایرنا، در چند سال اخیر موارد متعددی از ممنوع‌الخروجی زنان ورزشکار عضو تیم‌های ملی شاهد بودیم، همسران این ورزشکاران به دلیل اختلافات خانوادگی اجازه خروج آنان را از کشور نداده که این مساله مشکلات زیادی را برای تیم های ملی کشور در رشته های مختلف به وجود آورد.
نخستین بار، ممنوع الخروج بودن نیلوفر اردلان، کاپیتان تیم ملی فوتسال بانوان ایران از سوی همسرش در آستانه مسابقات قهرمانی آسیا در سال 94 خبرساز شد.
همسر یک ورزشکار زن برای اولین بار با خروج یک عضو تیم ملی از کشور برای شرکت در مسابقات بین‌المللی مخالفت کرد.
اردلان همان روزها گفت: من از طریق انجمن حقوق زنان، پیگیر این موضوع خواهم بود، من برای تفریح به خارج از ایران نمی‌روم، هدفم اعتلای پرچم و کشورم است.
با وجود تمام اعتراضاتی که به این موضوع شد، این ورزشکار زن از مسابقات قهرمانی آسیا جا ماند و نتوانست در این مسابقات شرکت کند.
یک سال بعد، همسر زهرا نعمتی عضو تیم‌ملی تیراندازی با کمان بانوان معلول ایران اعلام کرد که به عنوان همسرش در جهت مخالفت با درخواست طلاق او، از فدراسیون جانبازان و معلولین و فدراسیون تیر و کمان درخواست کردم که وی را به اردوهای تیم ملی دعوت نکنند و حتی او را ممنوع‌الخروج کرده‌ام تا نتواند در هیچ تورنمنت برون‌مرزی شرکت کند.
هر چند دئر نهایت مشکل نعمتی حل شد و وی توانست در مسابقات حضور یابد ولی این موضوع تبدیل به اهرم فشار برخی همسران ورزشکاران زن برای شرکت در مسابقات در خارج از کشور شد. در این زمان بود که اعضای فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی تصمیم به اصلاح قانون گذرنامه و بازنگری در آن کردند و طرح اصلاح بند ٣ ماده ١٨ قانون صدور گذرنامه را ارائه کردند.
بر اساس این بند از قانون گذرنامه، زنان شوهردار حتی کمتر از 18 سال تمام با موافقت کتبی شوهر و در موارد اضطراری اجازه دادستان شهرستان محل درخواست گذرنامه که ‌مکلف است نظر خود را اعم از قبول درخواست یا رد آن حداکثر در مدت سه روز اعلام کند، کافی است. زنانی که با شوهر خود مقیم خارج از کشور هستند و زنانی‌که شوهر خارجی اختیار کرده و به تابعیت ایرانی باقی مانده‌اند از شرط این بند مستثنی هستند.
اعضای فراکسیون زنان مجلس و ار طراحان این طرح اصلاحی، تبصره ای الحاقی به بند سه ماده 18 قانون گذرنامه اضافه کردند که بر اساس آن، زنانی که خواهان حضور در المپیادهای علمی، اقتصادی، ورزشی و فرهنگی هستند در صورتی که همسرشان اجازه خروج از کشور را به آنها ندهد با مجوز دستگاه ذیربط یا دادستان یا دادگاه صالحه می توانند از کشور خارج شوند.
این طرح در جلسه 14 مرداد 97 با رای بالای اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصویب شد و در دستور کار بررسی دز صحن علنی خانه ملت قرار گرفت.

**سه راه حل برای خروج زنان نخبه از کشور
طیبه سیاوشی نماینده مردم تهران و از طراحان این طرح معتقد است: یکی از مشکلات این است که زنان نخبه ورزشی یا علمی به دلایلی مانند اختلاف با همسر، حتی اگر این اختلاف کوچک باشد، نمی توانند از کشور خارج شوند، در حالی که آنها اگر در میادین علمی یا ورزشی حضور یابند، می توانند منافع ملی کشور را فراهم کنند.
وی یادآور شد: برای مثال این مشکل برای نعمتی قهرمان تیر و کمان ایجاد شد و همسرش اجازه خروج را به وی نداد؛ این مساله حاشیه های زیادی را ایجاد کرد و در نهایت دادستان به خانم نعمتی اجازه خروج از کشور را داد.
وی به تصویب این طرح در کمیسیون امنیت ملی مجلس اشاره کرد و اظهار داشت: تصویب این طرح بدان معنا است که اگر در وهله اول دستگاه ذیربط اجازه خروج آنان از کشور را نداد ، آنها از طریق دادستان می توانند از کشور خارج شوند و اگر دادستان نیز دستور خروج از کشور را نداد از طریق دادگاه صالحه می توانند اقدام کنند و حکم بگیرند.
عضو فراکسیون زنان مجلس دهم خاطرنشان کرد: هم اکنون اگر همسر خانمی اذن خروج از کشور را به وی ندهد تنها با اجازه دادستان می تواند از کشور خارج شود و مراحلی مثل دستگاه ذیربط و دادگاه صالحه برای آنان وجود ندارد.
سیاوشی ادامه داد: این طرح برای بررسی نهایی به صحن مجلس ارجاع شده و اگر تصویب نهایی و شورای نگهبان هم آن را تایید کند در کشور اجرایی می شود.

**طرح تسهیل خروج بانوان نخبه گامی در راستای حل مشکلات جامعه زنان
پروانه سلحشوری عضو فراکسیون زنان مجلس نیز به عنوان دیگر طراح این طرح اظهارداشت: ما باید شرایط را برای حضور زنان در میادین ورزشی ، فرهنگی و علمی تسهیل کنیم که این طرح می تواند در این روند بسیار تاثیرگذار باشد.
وی تصریح کرد: ما می خواهیم این شرایط را برای تمامی زنان فراهم کنیم و فقط این موضوع برای عده ای از زنان نخبه، ورزشکار و هنرمند نباشد.
نماینده مردم تهران در مجلس یادآور شد: ما نمی خواهیم مردان حربه ای داشته باشند تا بتوانند مانع فعالیت های مختلف آنان شوند .
حال باید منتظر ماند که آیا این طرح می تواند رای اکثریت نمایندگان مجلس شورای اسلامی که نزدیک 172نماینده مرد هستند را کسب کند و آیا این مصوبه به تایید شورای نگهبان می رسد؟

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی