يكشنبه , 29 /مهر /1397
 Sunday , 21 /October /2018

مجوز فعالیت این پایگاه، در جلسه مورخ 1391/08/22 هیئت نظارت بر مطبوعات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صادر شده است.

logo-samandehi

پیشنهادات اصلاح نظام بانکی به جلسه سران قوا ارائه می شود

تهران - جارپرس - اعضای شورای عالی هماهنگی اقتصادی پس از ارائه گزارش رئیس کل بانک مرکزی در مورد چال...

حدود 400 نفر نوبتی پست های کشور را اشغال کرده اند

تهران - جارپرس - دبیرکل حزب سبز، اجرای قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان را موجب چابک سازی سیست...

ظریف و عراقچی در جلسه غیر علنی یکشنبه مجلس حضور می یابند

تهران - جارپرس - سخنگوی هیات رییسه مجلس گفت: محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه و سید عباس عراقچی مع...

طرح اصلاح قانون منع به کارگیری بازنشستگان و شبهات آن

تهران - جارپرس - طرح دو فوریتی اصلاح قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان که از سوی جمعی از نماین...

محکومیت 30 نفر در پرونده های مفاسد اقتصادی

تهران - جارپرس - دادستان تهران گفت: در سه ماه گذشته 63 کیفرخواست برای پرونده های مفاسد اقتصادی صا...

جلسه ستاد برگزاری مراسم ۱۳ آبان شهرستان بابلسر برگزار شد

بابلسر - جارپرس - جلسه ستاد برگزاری ۱۳ آبان شهرستان بابلسر با حضور مسئولین شهری در اداره آموزش و پ...

ازبکستان ساخت نیروگاه اتمی را آغاز کرد

مسکو - جارپرس - ساخت نیروگاه اتمی با حضور رییسان جمهوری روسیه و ازبکستان امروز جمعه در مراسمی نماد...

خودروسازان حق افزایش خودسرانه قیمتها را ندارند

تهران - جارپرس - سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) در اطلاعیه ای ضمن تاکید بر اینکه خودر...

 • پیشنهادات اصلاح نظام بانکی به جلسه سران قوا ارائه می شود

  شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۰۴
 • حدود 400 نفر نوبتی پست های کشور را اشغال کرده اند

  شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۵۸
 • ظریف و عراقچی در جلسه غیر علنی یکشنبه مجلس حضور می یابند

  شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۴۷
 • طرح اصلاح قانون منع به کارگیری بازنشستگان و شبهات آن

  شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۲۷
 • محکومیت 30 نفر در پرونده های مفاسد اقتصادی

  شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۱۰
 • جلسه ستاد برگزاری مراسم ۱۳ آبان شهرستان بابلسر برگزار شد

  شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۵۸
 • ازبکستان ساخت نیروگاه اتمی را آغاز کرد

  شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۲۹
 • خودروسازان حق افزایش خودسرانه قیمتها را ندارند

  شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۵۹

ترامپ در ارایه پیشنهاد مذاکره به ایران دنبال چیست

تهران - جارپرس - دونالد ترامپ در خلال اظهارات تندی که علیه ایران به زبان رانده، در چرخشی ناگهانی با بیان اینکه در دستش شاخه زیتونی دارد برای مذاکره اعلام آمادگی کرد. اما چه چیزی باعث مهار زبان تند و تلخ رئیس جمهوری آمریکا و اندیشیدن به «گفت وگوی بدون پیش شرط» با تهران شده است.

ترامپ از یک سو به «تهدید، تحریم و نمایش های تبلیغاتی» علیه ایران متوسل شده و از سوی دیگر خود را مذاکره کننده ای معرفی می کند که میز مذاکره را آماده کرده و منتظر رقیب است تا چشم در چشم وی به گفت وگو بنشیند.
رئیس جمهوری آمریکا در ماه های اخیر دو دیدار مهم با همتای روس خود «ولادیمیر پوتین» و «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی داشته که وی را در سرخط مهمترین بولتن های خبری و محافل سیاسی دنیا قرار داده است. او حالا عزمش را جزم کرده تا با فراهم کردن زمینه های دیدار با مقام های ایرانی سه گانه جهانی خود را تکمیل کند.
سیاست خارجی آمریکا در حدود یک سال و نیمی که ترامپ در کاخ سفید سکنی گزیده، حول محور شخصیت او تعریف و اجرا شده است. رئیس جمهوری آمریکا بیش از هر چیزی علاقه دارد تا هم میراث سلفش باراک اوباما را نابود کند و هم اینکه ماموریت های غیرممکن یا دشوار را به نتیجه برساند. به باور منتقدان ترامپ، او امیال شخصی خود را محور اداره کشور قرار داده و فعالانه می کوشد در صدر اخبار باقی بماند.
دعوت ترامپ از ایران برای نشستن سر میز مذاکره می تواند دلایل محتمل دیگری نیز داشته باشد و در عین حال ابهاماتی هم درباره آن وجود دارد. ترامپ موضوع دیدار بدون پیش شرط با ایران را در پاسخ به پرسش یک خبرنگار مطرح کرد، نه در یک سخنرانی ویژه درباره ایران یا سیاست خارجی آمریکا. بنابراین هنوز معلوم نیست که این اظهارات، بخشی از راهبرد و سیاست دولت آمریکا در قبال ایران است یا صرفا تلاشی است تا ترامپ همچنان یک سلبریتی سیاسی بماند.
علاقه ترامپ به هم صحبتی با ایرانی ها خبر تازه ای نیست. او سال گذشته در نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل انتقادات شدیدی را متوجه ایران کرد اما روزنامه واشنگتن پست خبر داد رئیس جمهوری آمریکا اندکی بعد در حاشیه همان نشست از امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه خواسته بود تا واسطه شود و به برقراری تماس مستقیم میان او و حسن روحانی رئیس جمهوری ایران کمک کند.
ترامپ امسال در چند مورد دیگر از جمله اواسط خرداد ماه در گفت وگوی تلفنی با «ترزا می» نخست وزیر انگلیس اعلام کرده بود که آماده است «توافق جدید و جامعی» با ایران داشته باشد. این اظهارات گویای آن است که وی میل به مذاکره دارد.
دولت آمریکا با آغاز کارزارهای دیپلماتیک، اقتصادی و تبلیغاتی علیه ایران و همچنین پیشنهاد مذاکره، از همان رویکردی بهره می گیرد که در قبال کره شمالی به کار برد. ماهیت و موقعیت جهانی کره شمالی و ایران از هم تفاوت دارد. از همین رو، استفاده از یک روش واحد در تعامل با هر یک از این بازیگران نتیجه بخش نخواهد بود.
جان بولتون مشاور امنیت ملی ترامپ گفته بود در مذاکره با کره شمالی باید از الگوی لیبی استفاده کرد. این سخن حاکمان پیونگ یانگ را برآشفت زیرا به نظر می رسید که آمریکا قصد دارد همانگونه که واشنگتن، مقام های کره شمالی را به سرنوشت «معمر قذافی» دچار کند. آمریکا برنامه هسته ای قذافی را منحل کرد و در نهایت به سرنگونی وی کمک کرد.
اما این واقعیت آن است که کره شمالی از موضع قدرت وارد مذاکره با آمریکا شد «کیم جونگ اون» به عنوان فاتحی به اتاق مذاکره رفت که موفقیت های زیادی در حوزه موشکی و هسته ای داشت. مهمتر آنکه پیونگ یانگ، برخلاف لیبی قذافی، دارای توان بازدارندگی هسته ای است.
الگوی رفتاری آمریکا در قبال پیونگ یانگ ترکیبی از تهدید و دعوت به مذاکره بود. ترامپ همین ترفند را در قبال ایران به کار گرفته است. اما ایران می گوید که بی احترامی را بر نمی تابد و زبان تهدید را نمی پذیرد. «محمدجواد ظریف» وزیر خارجه ایران به واشنگتن یادآور شده که به ایرانی ها و تعهدات بین المللی احترام بگذارد.
به نظر می رسد که بازخوانی فضای سیاسی آمریکا تا حدودی مشخص کند که هدف ترامپ از پیشنهاد مذاکره چیست و امکان هر گونه گفت وگوی احتمالی چقدر است. باید دید که ترامپ آیا برای فرار از فشارهای داخلی به گزینه مذاکره روی آورده یا صرفا قصد دارد که یک موفقیت تاریخی را به نام خود ثبت کند؟ باید به این نکته نیز توجه داشت که آیا رئیس جمهوری آمریکا به راستی به دنبال حل مسائل جهانی است؟
قلم بدستان و تحلیلگرانی در آمریکا هستند که باور دارند، ترامپ تا حد زیادی برای فرار از فشارهای داخلی دست به ماجراجویی خارجی از جمله خروج از برجام زده است.
بزرگترین موضوع مرتبط با آمریکا، تحقیقات بازپرس «رابرت مولر» درباره اتهام دخالت روسیه در انتخابات 2016 و کمک به پیروزی ترامپ است. ترامپ گزارش نهادهای اطلاعاتی آمریکا درباره دخالت روس ها را رد کرده و گفته حرف پوتین درباره دخالت نداشتن در انتخابات آن سال را باور می کند. روزی نیست که رسانه ها ترامپ را به خاطر تبانی با روس ها و این موضعگیری به صلابه نکشند.
انتظار می رود طی هفته های آتی تحقیقات مولر تمام شده و نتیجه آن اعلام شود. در صورتی که ثابت شود ستاد انتخاباتی ترامپ و روس ها تبانی کرده اند و کرملین در انتخاب وی نقش داشته است، اعتبار ریاست جمهوری او زیر سوال خواهد رفت. بدین ترتیب، ترامپ اولین رئیس جمهوری در تاریخ آمریکا خواهد شد که مشروعیتش به دلیل دخالت نیروی خارجی از بین می رود.
اما ترامپ در طراحی سناریوی خروج از برجام در مسیر خطیری گام نهاده و لازم است او حساسیت های تعامل با ایران را دریابد. در این زمینه سرنوشت «جیمی کارتر» رئیس جمهوری اسبق آمریکا شاید راهشگا باشد. کارتر به دلیل تسخیر سفارت آن کشور در تهران و ناتوانی در بازگرداندن آنها اعتبارش را نزد مردم از دست داد و نتوانست برای بار دوم به ریاست جمهوری برسد.
ترامپ شروطی در مورد موشک ها، برنامه هسته ای و قدرت منطقه ای ایران تعیین کرده که از دیدگاه بسیاری ناظران تحقق آنها غیرممکن است و امکان دارد او را به سرنوشت کارتر دچار کند.
علاوه بر این، اساسی ترین عاملی که باعث می شود تا آمریکای ترامپ مذاکره کننده خوبی نباشد، خروج یکجانبه از برجام است که از آن کشور یک شریک نامعتبر ساخته است. ترامپ پیش از آنکه کشوری را به مذاکره دعوت کند، لازم است که از همان ابتدا عزم خود را برای پایبندی به توافق نهایی نشان دهد و در کمال احترام رفتار کند. از نظر ایرانی ها «احترام به ملت بزرگ ایران، کاهش خصومت ها و بازگشت آمریکا به برجام» می تواند وضعیت بهتری برای دو طرف رقم بزند. از این منظر، چیدمان میز و دکوراسیون اتاق مذاکره مهم نیست بلکه پایبندی به توافق و ارائه ضمانت اجرایی است که آن را ارزشمند می کند.
گزارش از هرمز برادران

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی