چهارشنبه , 03 /بهمن /1397
 Wednesday , 23 /January /2019

مجوز فعالیت این پایگاه، در جلسه مورخ 1391/08/22 هیئت نظارت بر مطبوعات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صادر شده است.

logo-samandehi

سفیر سوئیس:برای ایجاد کانال مالی مستقل با ایران تلاش می کنیم

تهران - جارپرس - سفیر سوئیس در تهران با بیان اینکه به دنبال راه اندازی کانال مالی مستقل با ایران...

سفیر سوئیس در اعتراض به بازداشت مرضیه هاشمی احضار شد

تهران - جارپرس - سخنگوی وزارت امور خارجه از احضار سفیر سوئییس با توجه به طولانی شدن بازداشت خانم ...

پاسخ مراجع تقلید به سؤالی درباره پخش اعترافات تلویزیونی

تهران - جارپرس - چهار تن از مراجع تقلید و علما در معرض سؤالی درباره پخش اعترافات تلویزیونی متهما...

لایحه تشکیل وزارتخانه های رفاه وتامین اجتماعی وکاروتعاون به دولت بازگشت

تهران - جارپرس - عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی گفت: دو لایحه بنا بر درخواست دولت، از مجلس شورا...

حمیرا ریگی سفیر جدید ایران در برونئی شد

تهران - جارپرس - اداره کل اطلاع رسانی و امور سخنگویی وزارت امور خارجه با انتشار اطلاعیه ای اعلام...

لغو مجوزپروازهای ماهان ایر به آلمان مغایر روح حاکم بر روابط دو کشوراست

تهران - جارپرس - سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: لغو مجوز پروازهای شرکت هواپیمایی ماهان ایر به آلما...

برگشت 560 اثر تاریخی به ایران

تهران - جارپرس - سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی از برگشت560 اثر تاریخی با قدمت بالای 80...

پزشک خانواده تا پایان سال آینده اجرایی می شود

تهران - جارپرس - سرپرست وزارت بهداشت گفت: نظام ارجاع و پزشک خانواده حداکثر تا بهار سال آینده در ا...

 • سفیر سوئیس:برای ایجاد کانال مالی مستقل با ایران تلاش می کنیم

  چهارشنبه ۰۳ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۲۸
 • سفیر سوئیس در اعتراض به بازداشت مرضیه هاشمی احضار شد

  چهارشنبه ۰۳ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۰۹
 • پاسخ مراجع تقلید به سؤالی درباره پخش اعترافات تلویزیونی

  چهارشنبه ۰۳ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۴۸
 • لایحه تشکیل وزارتخانه های رفاه وتامین اجتماعی وکاروتعاون به دولت بازگشت

  چهارشنبه ۰۳ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۱۷
 • حمیرا ریگی سفیر جدید ایران در برونئی شد

  چهارشنبه ۰۳ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۱۲
 • لغو مجوزپروازهای ماهان ایر به آلمان مغایر روح حاکم بر روابط دو کشوراست

  چهارشنبه ۰۳ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۴۳
 • برگشت 560 اثر تاریخی به ایران

  سه شنبه ۰۲ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۰۱
 • پزشک خانواده تا پایان سال آینده اجرایی می شود

  سه شنبه ۰۲ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۰۱

آگهی
آگهی

تاثیر 30 درصدی سوابق تحصیلی در کنکور 98 قانونی است

تهران - جارپرس - سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت: تصمیم شورای سنجش و پذیرش و وزارت آموزش و پرورش مبنی بر اعمال ۳۰ درصد تاثیر قطعی سوابق تحصیلی در کنکور 98، کاملا قانونی است.

به گزارش جارپرس به نقل از ایرنا، میرحمایت میرزاده اظهار داشت: شورای سنجش و پذیرش شامل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، وزیر آموزش و پرورش، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، رئیس مرکز سنجش و پذیرش دانشجو در وزارت علوم و بهداشت و 2 نفر از روسای دانشگاه‌های دولتی است که مصوبات قانونی مجلس را اجرا می کند و جایگاه قانونی دارد.
وی با اشاره به اینکه تصمیم این شورا خلاف قانون نیست، ادامه داد: در این کشور قانونی را نمی توان پیدا کرد که معترض نداشته باشد از این رو تصمیم بر تاثیر قطعی 30 درصد سوابق تحصیلی در کنکور نیز به طور طبیعی دارای مخالفانی است.
سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس تصریح کرد: یک گروه از مخالفان، موسسات مجاز و غیرمجاز کنکور هستند که غیر از پول به چیز دیگری فکر نمی کنند و مشخص است که سازماندهی لازم را انجام داده و با انتشار متن و نامه های مشترکی در سراسر کشور سعی دارند با این تصمیم مخالفت کرده و آن را به نفع خود تغییر دهند.
میرزاده با بیان اینکه اغلب موسسات مخالف این تصمیم موسساتی هستند که منافع مالی آنها در خطر است، اضافه کرد: اگر به خانواده ها و دانش آموزان مشاوره های لازم درباره نتایج مثبت این تصمیم و همچنین قانونی بودن آن ارائه شود بعید می دانم به این اندازه اعتراض مطرح باشد.
به گزارش ایرنا، در قانون مصوب سال 86 مجلس شورای اسلامی معروف به «قانون حذف کنکور» قرار شد نمرات امتحانات نهایی سراسری در سه سال دوره متوسطه و یک سال پیش دانشگاهی که به صورت سراسری برگزار می شود به عنوان ملاک پذیرش داوطلبان در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی قرار گیرد و برگزاری کنکور به شیوه فعلی، کنار گذاشته شود.
با توجه به عملیاتی نشدن این قانون مصوب، قانونگذار در اصلاحیه قانون حذف کنکور در سال 91، وزارت آموزش و پرورش را مکلف به ارائه سوابق تحصیلی از طریق آزمون های نهایی و سراسری استاندارد، مطابق اصول سنجش و اندازه گیری کرد.
طبق تکلیف دیگری که در این قانون ایجاد شد، تاثیر سوابق تحصیلی برای داوطلبان کنکور باید از 25 درصد شروع می شد و پس از افزایش صعودی، انتظار می رفت که بعد از چهار سال، این پوشش به 100 درصد برسد.
مطابق قانون، سوابق تحصیلی داوطلبان نظام قدیم باید شامل نمرات 10 درس از سه سال آخر دوره متوسطه و 5 درس از مقطع پیش دانشگاهی باشد که امتحانات آنها به صورت سراسری و نهایی برگزار شده است و این در حالیست که تاکنون فقط نمرات 5 درس دوره پیش دانشگاهی از طرف آموزش و پرورش به سازمان سنجش اعلام شده است.
اما شورای سنجش و پذیرش برای اجرای تدریجی قانون مصوب مجلس اعلام کرده که نمرات دروس دانش آموزان پایه دوازدهم که بر اساس ساختار 3-3-6 دوره پیش دانشگاهی نخواهند داشت، در کنکور 98 با تاثیر قطعی 30 درصدی اعمال خواهد شد که این تصمیم واکنش ها و انتقادات بسیاری را از سوی خانواده ها، دانش آموزان و برخی صاحبنظران و کارشناسان به دنبال داشته است.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری نیز در توضیح مخالفت های بسیاری که به تصمیم شورای سنجش و پذیرش مبنی بر اعمال 30 درصدی تاثیر قطعی سوابق تحصیلی در کنکور 98 شده، گفته است که ما تابع نظرات مجلس هستیم و اگر نمایندگان تصمیمی برای اجرا بگیرند و آن را ابلاغ کنند ما نیز آن را اجرا می‌کنیم.
منصور غلامی تاکید کرده است که وزارت آموزش و پرورش و شورای سنجش و پذیرش در مسیر تغییر روال برگزاری کنکور که خود قانون است و پشتوانه دارد به این نتیجه رسیده که به تدریج باید سوابق تحصیلی در کنکور اثر داشته باشد و این تصمیم نیز در این راستا بوده است اما در صورتی که مجلس این قانون را اصلاح کند و تغییر دهد ما مشکلی نداریم.
وزیر آموزش و پرورش نیز در پاسخ به واکنش های متفاوت تاثیر قطعی 30 درصد سوابق تحصیلی در کنکور 98 عنوان کرده است که بر اساس تصمیم شورای سیاستگذاری تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور سال 98 به میزان 30 درصد قطعی است و در سال آینده به عنوان پیشینه تحصیلی دانش‌آموزان اعمال می شود.
سید محمد بطحایی در خصوص اینکه برخی خانواده ها و دانش آموزان نسبت به این تصمیم گله مند بوده و آن را نوعی ناعدالتی تلقی می کنند نیز اظهار داشت: امتحانات نهایی برای تمامی دانش آموزان در سراسر کشور یکسان برگزار می شود و اکنون ارتباط معناداری در معدل دانش آموزان در دروس امتحان نهایی بین مناطق مختلف کشور نداریم.
وی افزود: همچنین با درجه بندی مناطق، ضریب محرومیت نیز در نظر گرفته شده تا نابرابری فرصت‌های آموزشی با این روش جبران شود و در ادامه برنامه ریزی ها و بر اساس تصمیم مجلس شورای اسلامی به تدریج باید به سمت حذف کنکور برویم.

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی