جمعه , 30 /شهريور /1397
 Friday , 21 /September /2018

مجوز فعالیت این پایگاه، در جلسه مورخ 1391/08/22 هیئت نظارت بر مطبوعات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صادر شده است.

logo-samandehi

عادل عبدالمهدی در یک گامی نخست وزیری عراق

تهران - جارپرس - «عادل عبدالمهدی» وزیر پیشین نفت و عضو سابق مجلس اعلای اسلامی عراق، به دنبال انت...

نرخ انواع سکه در بازار آزاد تثبیت شد

تهران - جارپرس - بهای انواع مسکوکات طلا امروز (سه شنبه) به دلیل در پیش بودن ایام سوگواری حضرت ام...

طرح عرضه نفت خام به صورت ارزی در بورس انرژی تصویب شد

تهران - جارپرس - اعضای شورای عالی هماهنگی اقتصادی در جلسه روز سه شنبه طرح عرضه نفت خام به صورت ا...

رژه نیروهای مسلح در بندرعباس برگزار می شود

تهران - جارپرس - سخنگوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، از برگزاری رژه نیروهای مسلح در روز 31 شهریور...

فیلیپین طوفان زده؛ 100 کشته و مفقود

کوالالامپور - جارپرس - در حالیکه سخنگوی دولت فیلیپین آمار قربانیان ابرطوفان منگخوت را در شمال و م...

لاشه هواپیمای روسی پیدا شد

مسکو - جارپرس - وزارت دفاع روسیه در بیانیه ای اعلام کرد که لاشه هواپیمای تجسسی ایل-20 که بامداد ...

روسیه، اسرائیل را مسبب ناپدید شدن هواپیمای تجسسی خود دانست

مسکو - جارپرس - وزارت دفاع روسیه، رژیم صهیونیستی را مسبب ناپدید شدن هواپیمای تجسسی خود در دریای مد...

کلاهبرداران نذر اینترنتی دستگیر شدند

تهران - جارپرس - معاون اجتماعی پلیس فتا گفت: چندین کلاهبردار که با جلب اعتماد مردم در فضای مجازی...

 • عادل عبدالمهدی در یک گامی نخست وزیری عراق

  سه شنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۳۳
 • نرخ انواع سکه در بازار آزاد تثبیت شد

  سه شنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۲۹
 • طرح عرضه نفت خام به صورت ارزی در بورس انرژی تصویب شد

  سه شنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۱۸
 • رژه نیروهای مسلح در بندرعباس برگزار می شود

  سه شنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۱۲
 • فیلیپین طوفان زده؛ 100 کشته و مفقود

  سه شنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۳۵
 • لاشه هواپیمای روسی پیدا شد

  سه شنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۲۷
 • روسیه، اسرائیل را مسبب ناپدید شدن هواپیمای تجسسی خود دانست

  سه شنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۲۱
 • کلاهبرداران نذر اینترنتی دستگیر شدند

  سه شنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۱۱

تاثیر 30 درصدی سوابق تحصیلی در کنکور 98 قانونی است

تهران - جارپرس - سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت: تصمیم شورای سنجش و پذیرش و وزارت آموزش و پرورش مبنی بر اعمال ۳۰ درصد تاثیر قطعی سوابق تحصیلی در کنکور 98، کاملا قانونی است.

به گزارش جارپرس به نقل از ایرنا، میرحمایت میرزاده اظهار داشت: شورای سنجش و پذیرش شامل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، وزیر آموزش و پرورش، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، رئیس مرکز سنجش و پذیرش دانشجو در وزارت علوم و بهداشت و 2 نفر از روسای دانشگاه‌های دولتی است که مصوبات قانونی مجلس را اجرا می کند و جایگاه قانونی دارد.
وی با اشاره به اینکه تصمیم این شورا خلاف قانون نیست، ادامه داد: در این کشور قانونی را نمی توان پیدا کرد که معترض نداشته باشد از این رو تصمیم بر تاثیر قطعی 30 درصد سوابق تحصیلی در کنکور نیز به طور طبیعی دارای مخالفانی است.
سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس تصریح کرد: یک گروه از مخالفان، موسسات مجاز و غیرمجاز کنکور هستند که غیر از پول به چیز دیگری فکر نمی کنند و مشخص است که سازماندهی لازم را انجام داده و با انتشار متن و نامه های مشترکی در سراسر کشور سعی دارند با این تصمیم مخالفت کرده و آن را به نفع خود تغییر دهند.
میرزاده با بیان اینکه اغلب موسسات مخالف این تصمیم موسساتی هستند که منافع مالی آنها در خطر است، اضافه کرد: اگر به خانواده ها و دانش آموزان مشاوره های لازم درباره نتایج مثبت این تصمیم و همچنین قانونی بودن آن ارائه شود بعید می دانم به این اندازه اعتراض مطرح باشد.
به گزارش ایرنا، در قانون مصوب سال 86 مجلس شورای اسلامی معروف به «قانون حذف کنکور» قرار شد نمرات امتحانات نهایی سراسری در سه سال دوره متوسطه و یک سال پیش دانشگاهی که به صورت سراسری برگزار می شود به عنوان ملاک پذیرش داوطلبان در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی قرار گیرد و برگزاری کنکور به شیوه فعلی، کنار گذاشته شود.
با توجه به عملیاتی نشدن این قانون مصوب، قانونگذار در اصلاحیه قانون حذف کنکور در سال 91، وزارت آموزش و پرورش را مکلف به ارائه سوابق تحصیلی از طریق آزمون های نهایی و سراسری استاندارد، مطابق اصول سنجش و اندازه گیری کرد.
طبق تکلیف دیگری که در این قانون ایجاد شد، تاثیر سوابق تحصیلی برای داوطلبان کنکور باید از 25 درصد شروع می شد و پس از افزایش صعودی، انتظار می رفت که بعد از چهار سال، این پوشش به 100 درصد برسد.
مطابق قانون، سوابق تحصیلی داوطلبان نظام قدیم باید شامل نمرات 10 درس از سه سال آخر دوره متوسطه و 5 درس از مقطع پیش دانشگاهی باشد که امتحانات آنها به صورت سراسری و نهایی برگزار شده است و این در حالیست که تاکنون فقط نمرات 5 درس دوره پیش دانشگاهی از طرف آموزش و پرورش به سازمان سنجش اعلام شده است.
اما شورای سنجش و پذیرش برای اجرای تدریجی قانون مصوب مجلس اعلام کرده که نمرات دروس دانش آموزان پایه دوازدهم که بر اساس ساختار 3-3-6 دوره پیش دانشگاهی نخواهند داشت، در کنکور 98 با تاثیر قطعی 30 درصدی اعمال خواهد شد که این تصمیم واکنش ها و انتقادات بسیاری را از سوی خانواده ها، دانش آموزان و برخی صاحبنظران و کارشناسان به دنبال داشته است.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری نیز در توضیح مخالفت های بسیاری که به تصمیم شورای سنجش و پذیرش مبنی بر اعمال 30 درصدی تاثیر قطعی سوابق تحصیلی در کنکور 98 شده، گفته است که ما تابع نظرات مجلس هستیم و اگر نمایندگان تصمیمی برای اجرا بگیرند و آن را ابلاغ کنند ما نیز آن را اجرا می‌کنیم.
منصور غلامی تاکید کرده است که وزارت آموزش و پرورش و شورای سنجش و پذیرش در مسیر تغییر روال برگزاری کنکور که خود قانون است و پشتوانه دارد به این نتیجه رسیده که به تدریج باید سوابق تحصیلی در کنکور اثر داشته باشد و این تصمیم نیز در این راستا بوده است اما در صورتی که مجلس این قانون را اصلاح کند و تغییر دهد ما مشکلی نداریم.
وزیر آموزش و پرورش نیز در پاسخ به واکنش های متفاوت تاثیر قطعی 30 درصد سوابق تحصیلی در کنکور 98 عنوان کرده است که بر اساس تصمیم شورای سیاستگذاری تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور سال 98 به میزان 30 درصد قطعی است و در سال آینده به عنوان پیشینه تحصیلی دانش‌آموزان اعمال می شود.
سید محمد بطحایی در خصوص اینکه برخی خانواده ها و دانش آموزان نسبت به این تصمیم گله مند بوده و آن را نوعی ناعدالتی تلقی می کنند نیز اظهار داشت: امتحانات نهایی برای تمامی دانش آموزان در سراسر کشور یکسان برگزار می شود و اکنون ارتباط معناداری در معدل دانش آموزان در دروس امتحان نهایی بین مناطق مختلف کشور نداریم.
وی افزود: همچنین با درجه بندی مناطق، ضریب محرومیت نیز در نظر گرفته شده تا نابرابری فرصت‌های آموزشی با این روش جبران شود و در ادامه برنامه ریزی ها و بر اساس تصمیم مجلس شورای اسلامی به تدریج باید به سمت حذف کنکور برویم.

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی