شنبه , 31 /فروردين /1398
 Saturday , 20 /April /2019

مجوز فعالیت این پایگاه، در جلسه مورخ 1391/08/22 هیئت نظارت بر مطبوعات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صادر شده است.

logo-samandehi

آیت‌الله صدیقی: ایران در عراق و سوریه حیثیت آمریکا را لگدمال کرد

تهران - جارپرس-خطیب نماز جمعه تهران گفت: ما توانستیم با کمک به دو کشور همسایه عراق و سوریه ، امنیت ...

حمایت مالی امام جمعه قائم شهر از یادواره 32 تن شهید نوکنده کا

قائم شهر – جارپرس – به گفته امام جمعه قائم شهر و نماینده مردم مازندران در مجلس خبرگان رهبری، ستاد یا...

هواشناسی: شهروندان تهران حاشیه رودخانه ها توقف نکنند

تهران - جارپرس - هواشناسی استان تهران روز پنجشنبه در اطلاعیه ای هشدار داد به دلیل فعالیت سامانه ...

سامانه های تلاش و اس 300 به نمایش در آمدند

تهران - جارپرس - سامانه های پدافند هوایی بومی تلاش و اس 300 در مراسم رژه مشترک یگان های ارتش در جو...

کاهش دمای هوا در راه است

تهران - جارپرس - کارشناس سازمان هواشناسی اعلام کرد: امروز بعدازظهر (29 فروردین) با ریزش هوای سرد ...

پلیس راه البرز: جاده کرج - چالوس باز است

کرج - جارپرس - کارشناس کنترل ترافیک فرماندهی پلیس راه استان البرز با تکذیب شایعه انسداد جاده کرج ...

ارتش و تجدید بیعت با انقلاب اسلامی و مردم

استان ها - جارپرس - 29 فروردین دیگری به نام روز ارتش فرا رسید و نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران ...

روحانی: نیروهای مسلح ما قدرت منطقه است

تهران - جارپرس - رییس جمهوری گفت: نیروهای مسلح ما در برابر متجاوزین ایستادگی می‌کنند قدرت نیروها...

 • آیت‌الله صدیقی: ایران در عراق و سوریه حیثیت آمریکا را لگدمال کرد

  جمعه ۳۰ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۰۹
 • حمایت مالی امام جمعه قائم شهر از یادواره 32 تن شهید نوکنده کا

  پنجشنبه ۲۹ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۰۰
 • هواشناسی: شهروندان تهران حاشیه رودخانه ها توقف نکنند

  پنجشنبه ۲۹ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۰۴
 • سامانه های تلاش و اس 300 به نمایش در آمدند

  پنجشنبه ۲۹ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۴۱
 • کاهش دمای هوا در راه است

  پنجشنبه ۲۹ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۰۹
 • پلیس راه البرز: جاده کرج - چالوس باز است

  پنجشنبه ۲۹ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۴۶
 • ارتش و تجدید بیعت با انقلاب اسلامی و مردم

  پنجشنبه ۲۹ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۲۱
 • روحانی: نیروهای مسلح ما قدرت منطقه است

  پنجشنبه ۲۹ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۵۷

تاثیر 30 درصدی سوابق تحصیلی در کنکور 98 قانونی است

تهران - جارپرس - سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت: تصمیم شورای سنجش و پذیرش و وزارت آموزش و پرورش مبنی بر اعمال ۳۰ درصد تاثیر قطعی سوابق تحصیلی در کنکور 98، کاملا قانونی است.

به گزارش جارپرس به نقل از ایرنا، میرحمایت میرزاده اظهار داشت: شورای سنجش و پذیرش شامل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، وزیر آموزش و پرورش، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، رئیس مرکز سنجش و پذیرش دانشجو در وزارت علوم و بهداشت و 2 نفر از روسای دانشگاه‌های دولتی است که مصوبات قانونی مجلس را اجرا می کند و جایگاه قانونی دارد.
وی با اشاره به اینکه تصمیم این شورا خلاف قانون نیست، ادامه داد: در این کشور قانونی را نمی توان پیدا کرد که معترض نداشته باشد از این رو تصمیم بر تاثیر قطعی 30 درصد سوابق تحصیلی در کنکور نیز به طور طبیعی دارای مخالفانی است.
سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس تصریح کرد: یک گروه از مخالفان، موسسات مجاز و غیرمجاز کنکور هستند که غیر از پول به چیز دیگری فکر نمی کنند و مشخص است که سازماندهی لازم را انجام داده و با انتشار متن و نامه های مشترکی در سراسر کشور سعی دارند با این تصمیم مخالفت کرده و آن را به نفع خود تغییر دهند.
میرزاده با بیان اینکه اغلب موسسات مخالف این تصمیم موسساتی هستند که منافع مالی آنها در خطر است، اضافه کرد: اگر به خانواده ها و دانش آموزان مشاوره های لازم درباره نتایج مثبت این تصمیم و همچنین قانونی بودن آن ارائه شود بعید می دانم به این اندازه اعتراض مطرح باشد.
به گزارش ایرنا، در قانون مصوب سال 86 مجلس شورای اسلامی معروف به «قانون حذف کنکور» قرار شد نمرات امتحانات نهایی سراسری در سه سال دوره متوسطه و یک سال پیش دانشگاهی که به صورت سراسری برگزار می شود به عنوان ملاک پذیرش داوطلبان در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی قرار گیرد و برگزاری کنکور به شیوه فعلی، کنار گذاشته شود.
با توجه به عملیاتی نشدن این قانون مصوب، قانونگذار در اصلاحیه قانون حذف کنکور در سال 91، وزارت آموزش و پرورش را مکلف به ارائه سوابق تحصیلی از طریق آزمون های نهایی و سراسری استاندارد، مطابق اصول سنجش و اندازه گیری کرد.
طبق تکلیف دیگری که در این قانون ایجاد شد، تاثیر سوابق تحصیلی برای داوطلبان کنکور باید از 25 درصد شروع می شد و پس از افزایش صعودی، انتظار می رفت که بعد از چهار سال، این پوشش به 100 درصد برسد.
مطابق قانون، سوابق تحصیلی داوطلبان نظام قدیم باید شامل نمرات 10 درس از سه سال آخر دوره متوسطه و 5 درس از مقطع پیش دانشگاهی باشد که امتحانات آنها به صورت سراسری و نهایی برگزار شده است و این در حالیست که تاکنون فقط نمرات 5 درس دوره پیش دانشگاهی از طرف آموزش و پرورش به سازمان سنجش اعلام شده است.
اما شورای سنجش و پذیرش برای اجرای تدریجی قانون مصوب مجلس اعلام کرده که نمرات دروس دانش آموزان پایه دوازدهم که بر اساس ساختار 3-3-6 دوره پیش دانشگاهی نخواهند داشت، در کنکور 98 با تاثیر قطعی 30 درصدی اعمال خواهد شد که این تصمیم واکنش ها و انتقادات بسیاری را از سوی خانواده ها، دانش آموزان و برخی صاحبنظران و کارشناسان به دنبال داشته است.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری نیز در توضیح مخالفت های بسیاری که به تصمیم شورای سنجش و پذیرش مبنی بر اعمال 30 درصدی تاثیر قطعی سوابق تحصیلی در کنکور 98 شده، گفته است که ما تابع نظرات مجلس هستیم و اگر نمایندگان تصمیمی برای اجرا بگیرند و آن را ابلاغ کنند ما نیز آن را اجرا می‌کنیم.
منصور غلامی تاکید کرده است که وزارت آموزش و پرورش و شورای سنجش و پذیرش در مسیر تغییر روال برگزاری کنکور که خود قانون است و پشتوانه دارد به این نتیجه رسیده که به تدریج باید سوابق تحصیلی در کنکور اثر داشته باشد و این تصمیم نیز در این راستا بوده است اما در صورتی که مجلس این قانون را اصلاح کند و تغییر دهد ما مشکلی نداریم.
وزیر آموزش و پرورش نیز در پاسخ به واکنش های متفاوت تاثیر قطعی 30 درصد سوابق تحصیلی در کنکور 98 عنوان کرده است که بر اساس تصمیم شورای سیاستگذاری تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور سال 98 به میزان 30 درصد قطعی است و در سال آینده به عنوان پیشینه تحصیلی دانش‌آموزان اعمال می شود.
سید محمد بطحایی در خصوص اینکه برخی خانواده ها و دانش آموزان نسبت به این تصمیم گله مند بوده و آن را نوعی ناعدالتی تلقی می کنند نیز اظهار داشت: امتحانات نهایی برای تمامی دانش آموزان در سراسر کشور یکسان برگزار می شود و اکنون ارتباط معناداری در معدل دانش آموزان در دروس امتحان نهایی بین مناطق مختلف کشور نداریم.
وی افزود: همچنین با درجه بندی مناطق، ضریب محرومیت نیز در نظر گرفته شده تا نابرابری فرصت‌های آموزشی با این روش جبران شود و در ادامه برنامه ریزی ها و بر اساس تصمیم مجلس شورای اسلامی به تدریج باید به سمت حذف کنکور برویم.

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی