پنجشنبه , 24 /آبان /1397
 Thursday , 15 /November /2018

مجوز فعالیت این پایگاه، در جلسه مورخ 1391/08/22 هیئت نظارت بر مطبوعات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صادر شده است.

logo-samandehi

ژاپن 345 هزار کارگر خارجی بکار می گیرد

پکن - جارپرس - دولت ژاپن قصد دارد برای جبران کمبود نیروی کار در این کشور تا سال مالی 2023 حدود 345...

120 پرونده زمین خواری در کمیسیون اصل 90 بررسی شد

قزوین - جارپرس - رییس کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی گفت: با هدف مقابله با زمین خواری، 120 پرون...

وزیر نفت هفته آینده به مجلس می رود

تهران - جارپرس - بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت هفته آینده برای پاسخ به سوال علی ساری نماینده اهواز و ...

بارش ها سبب ریزش سنگ در جاده کرج - چالوس شد

کرج - جارپرس - رئیس پلیس راه البرز اعلام کرد که بارش برف و باران سبب ریزش سنگ درجاده کرج - چالوس شد...

ترکیه خواستار تقویت همکاری با ایران در حوزه انرژی شد

آنکارا - جارپرس - مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه گفت: آنکارا مخالف تحریم های آمریکا علیه ایران ...

رانندگان در استان های برفی زنجیر چرخ ببندند

تهران - جارپرس - رئیس مرکز کنترل ترافیک و راهور نیروی انتظامی اعلام کرد: با توجه به بالا رفتن برودت...

غزه استعفای وزیر جنگ رژیم صهیونیستی را جشن گرفت

تهران - جارپرس - هزاران فلسطینی با تجمع مقابل خانه اسماعیل هنیه رئیس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی...

انتقاد رهبران اجلاس آسه آن از میانمار درباره بحران روهینگیا

کوالالامپور - جارپرس - تعداد زیادی از مسئولان، مقام های ارشد و رهبران شرکت کننده در سی و سومین اجلا...

 • ژاپن 345 هزار کارگر خارجی بکار می گیرد

  پنجشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۳۰
 • 120 پرونده زمین خواری در کمیسیون اصل 90 بررسی شد

  پنجشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۲۳
 • وزیر نفت هفته آینده به مجلس می رود

  پنجشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۱۹
 • بارش ها سبب ریزش سنگ در جاده کرج - چالوس شد

  پنجشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۰۲
 • ترکیه خواستار تقویت همکاری با ایران در حوزه انرژی شد

  پنجشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۳۸
 • رانندگان در استان های برفی زنجیر چرخ ببندند

  پنجشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۵۸
 • غزه استعفای وزیر جنگ رژیم صهیونیستی را جشن گرفت

  پنجشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۵۴
 • انتقاد رهبران اجلاس آسه آن از میانمار درباره بحران روهینگیا

  پنجشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۴۱

آگهی
آگهی

تاثیر 30 درصدی سوابق تحصیلی در کنکور 98 قانونی است

تهران - جارپرس - سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت: تصمیم شورای سنجش و پذیرش و وزارت آموزش و پرورش مبنی بر اعمال ۳۰ درصد تاثیر قطعی سوابق تحصیلی در کنکور 98، کاملا قانونی است.

به گزارش جارپرس به نقل از ایرنا، میرحمایت میرزاده اظهار داشت: شورای سنجش و پذیرش شامل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، وزیر آموزش و پرورش، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، رئیس مرکز سنجش و پذیرش دانشجو در وزارت علوم و بهداشت و 2 نفر از روسای دانشگاه‌های دولتی است که مصوبات قانونی مجلس را اجرا می کند و جایگاه قانونی دارد.
وی با اشاره به اینکه تصمیم این شورا خلاف قانون نیست، ادامه داد: در این کشور قانونی را نمی توان پیدا کرد که معترض نداشته باشد از این رو تصمیم بر تاثیر قطعی 30 درصد سوابق تحصیلی در کنکور نیز به طور طبیعی دارای مخالفانی است.
سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس تصریح کرد: یک گروه از مخالفان، موسسات مجاز و غیرمجاز کنکور هستند که غیر از پول به چیز دیگری فکر نمی کنند و مشخص است که سازماندهی لازم را انجام داده و با انتشار متن و نامه های مشترکی در سراسر کشور سعی دارند با این تصمیم مخالفت کرده و آن را به نفع خود تغییر دهند.
میرزاده با بیان اینکه اغلب موسسات مخالف این تصمیم موسساتی هستند که منافع مالی آنها در خطر است، اضافه کرد: اگر به خانواده ها و دانش آموزان مشاوره های لازم درباره نتایج مثبت این تصمیم و همچنین قانونی بودن آن ارائه شود بعید می دانم به این اندازه اعتراض مطرح باشد.
به گزارش ایرنا، در قانون مصوب سال 86 مجلس شورای اسلامی معروف به «قانون حذف کنکور» قرار شد نمرات امتحانات نهایی سراسری در سه سال دوره متوسطه و یک سال پیش دانشگاهی که به صورت سراسری برگزار می شود به عنوان ملاک پذیرش داوطلبان در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی قرار گیرد و برگزاری کنکور به شیوه فعلی، کنار گذاشته شود.
با توجه به عملیاتی نشدن این قانون مصوب، قانونگذار در اصلاحیه قانون حذف کنکور در سال 91، وزارت آموزش و پرورش را مکلف به ارائه سوابق تحصیلی از طریق آزمون های نهایی و سراسری استاندارد، مطابق اصول سنجش و اندازه گیری کرد.
طبق تکلیف دیگری که در این قانون ایجاد شد، تاثیر سوابق تحصیلی برای داوطلبان کنکور باید از 25 درصد شروع می شد و پس از افزایش صعودی، انتظار می رفت که بعد از چهار سال، این پوشش به 100 درصد برسد.
مطابق قانون، سوابق تحصیلی داوطلبان نظام قدیم باید شامل نمرات 10 درس از سه سال آخر دوره متوسطه و 5 درس از مقطع پیش دانشگاهی باشد که امتحانات آنها به صورت سراسری و نهایی برگزار شده است و این در حالیست که تاکنون فقط نمرات 5 درس دوره پیش دانشگاهی از طرف آموزش و پرورش به سازمان سنجش اعلام شده است.
اما شورای سنجش و پذیرش برای اجرای تدریجی قانون مصوب مجلس اعلام کرده که نمرات دروس دانش آموزان پایه دوازدهم که بر اساس ساختار 3-3-6 دوره پیش دانشگاهی نخواهند داشت، در کنکور 98 با تاثیر قطعی 30 درصدی اعمال خواهد شد که این تصمیم واکنش ها و انتقادات بسیاری را از سوی خانواده ها، دانش آموزان و برخی صاحبنظران و کارشناسان به دنبال داشته است.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری نیز در توضیح مخالفت های بسیاری که به تصمیم شورای سنجش و پذیرش مبنی بر اعمال 30 درصدی تاثیر قطعی سوابق تحصیلی در کنکور 98 شده، گفته است که ما تابع نظرات مجلس هستیم و اگر نمایندگان تصمیمی برای اجرا بگیرند و آن را ابلاغ کنند ما نیز آن را اجرا می‌کنیم.
منصور غلامی تاکید کرده است که وزارت آموزش و پرورش و شورای سنجش و پذیرش در مسیر تغییر روال برگزاری کنکور که خود قانون است و پشتوانه دارد به این نتیجه رسیده که به تدریج باید سوابق تحصیلی در کنکور اثر داشته باشد و این تصمیم نیز در این راستا بوده است اما در صورتی که مجلس این قانون را اصلاح کند و تغییر دهد ما مشکلی نداریم.
وزیر آموزش و پرورش نیز در پاسخ به واکنش های متفاوت تاثیر قطعی 30 درصد سوابق تحصیلی در کنکور 98 عنوان کرده است که بر اساس تصمیم شورای سیاستگذاری تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور سال 98 به میزان 30 درصد قطعی است و در سال آینده به عنوان پیشینه تحصیلی دانش‌آموزان اعمال می شود.
سید محمد بطحایی در خصوص اینکه برخی خانواده ها و دانش آموزان نسبت به این تصمیم گله مند بوده و آن را نوعی ناعدالتی تلقی می کنند نیز اظهار داشت: امتحانات نهایی برای تمامی دانش آموزان در سراسر کشور یکسان برگزار می شود و اکنون ارتباط معناداری در معدل دانش آموزان در دروس امتحان نهایی بین مناطق مختلف کشور نداریم.
وی افزود: همچنین با درجه بندی مناطق، ضریب محرومیت نیز در نظر گرفته شده تا نابرابری فرصت‌های آموزشی با این روش جبران شود و در ادامه برنامه ریزی ها و بر اساس تصمیم مجلس شورای اسلامی به تدریج باید به سمت حذف کنکور برویم.

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی