يكشنبه , 29 /مهر /1397
 Sunday , 21 /October /2018

مجوز فعالیت این پایگاه، در جلسه مورخ 1391/08/22 هیئت نظارت بر مطبوعات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صادر شده است.

logo-samandehi

پیشنهادات اصلاح نظام بانکی به جلسه سران قوا ارائه می شود

تهران - جارپرس - اعضای شورای عالی هماهنگی اقتصادی پس از ارائه گزارش رئیس کل بانک مرکزی در مورد چال...

حدود 400 نفر نوبتی پست های کشور را اشغال کرده اند

تهران - جارپرس - دبیرکل حزب سبز، اجرای قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان را موجب چابک سازی سیست...

ظریف و عراقچی در جلسه غیر علنی یکشنبه مجلس حضور می یابند

تهران - جارپرس - سخنگوی هیات رییسه مجلس گفت: محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه و سید عباس عراقچی مع...

طرح اصلاح قانون منع به کارگیری بازنشستگان و شبهات آن

تهران - جارپرس - طرح دو فوریتی اصلاح قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان که از سوی جمعی از نماین...

محکومیت 30 نفر در پرونده های مفاسد اقتصادی

تهران - جارپرس - دادستان تهران گفت: در سه ماه گذشته 63 کیفرخواست برای پرونده های مفاسد اقتصادی صا...

جلسه ستاد برگزاری مراسم ۱۳ آبان شهرستان بابلسر برگزار شد

بابلسر - جارپرس - جلسه ستاد برگزاری ۱۳ آبان شهرستان بابلسر با حضور مسئولین شهری در اداره آموزش و پ...

ازبکستان ساخت نیروگاه اتمی را آغاز کرد

مسکو - جارپرس - ساخت نیروگاه اتمی با حضور رییسان جمهوری روسیه و ازبکستان امروز جمعه در مراسمی نماد...

خودروسازان حق افزایش خودسرانه قیمتها را ندارند

تهران - جارپرس - سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) در اطلاعیه ای ضمن تاکید بر اینکه خودر...

 • پیشنهادات اصلاح نظام بانکی به جلسه سران قوا ارائه می شود

  شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۰۴
 • حدود 400 نفر نوبتی پست های کشور را اشغال کرده اند

  شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۵۸
 • ظریف و عراقچی در جلسه غیر علنی یکشنبه مجلس حضور می یابند

  شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۴۷
 • طرح اصلاح قانون منع به کارگیری بازنشستگان و شبهات آن

  شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۲۷
 • محکومیت 30 نفر در پرونده های مفاسد اقتصادی

  شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۱۰
 • جلسه ستاد برگزاری مراسم ۱۳ آبان شهرستان بابلسر برگزار شد

  شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۵۸
 • ازبکستان ساخت نیروگاه اتمی را آغاز کرد

  شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۲۹
 • خودروسازان حق افزایش خودسرانه قیمتها را ندارند

  شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۵۹

آگهی
آگهی

«کارت D8» برای استفاده از ارزهای ملی است

تهران - جارپرس - دبیرکل گروه هشت کشور اسلامی در حال توسعه (گروه دی هشت) گفت: برای انجام تراکنش مالی و استفاده از ارزهای ملی بین اعضا، کارت هایی موسوم به «کارت D8» ایجاد شده که مکانیسمی شبیه ویزا و یا کارت های اعتباری است.

به گزارش جارپرس به نقل از ایرنا، «داتوکو جعفر کوشاری» گفت: کارت دی هشت، ایده و پلت فرمی بر مبنای ارزهای ملی کشورهای عضو است.
دبیرکل گروه دی هشت همچنین از مذاکرات خود با شرکت های خصوصی خبر داد که از سازو کارهای موجود و برنامه جامع سازمان همکاری های گروه دی هشت آگاه شده اند و بر مبنای ارزهای ملی فعالیت می کنند.
کوشاری گفت: همزمان کشورهای عضو در پی ایجاد سیستمی تحت عنوان « حمایت پرداخت» هستند که اقدام به تامین مالی پروژه ها می کند.
وی با بیان اینکه اعضا در حوزه های علمی، تکنولوژی، آموزش و پرورش، مالی و بهداشت و درمان بهداشت و درمان است با ارزهای ملی مبادلاتی دارند اظهار داشت: حتی بانک مرکزی ترکیه نیز ایده های خوبی برای ایجاد بستری برای مبادلات بر مبنای ارزهای ملی ارائه کرده است.
کوشاری توضیح داد: گروه دی هشت با هدف بررسی توسعه پایدار اقتصادی و اجتماعی بر مبنای استانداردهای زندگی تمامی شهروندان کشورهای عضو پایه گذاری شده است.
دبیرکل گروه دی هشت خاطرنشان کرد: با گذشت بیست سال از تاسیس سازمان ما نخستین فاز سازمان را تکمیل کردیم و از آن پس توجه اعضا به 6 حوزه همکاری صنعت، تجارت، کشاورزی، حمل و نقل، انرژی و گردشگری معطوف شده است.
وی با اشاره به ضرورت تسهیل و توسعه تجارت بین اعضا اظهار داشت: موافقتنامه تجارت ترجیهی بین اعضا، همکاری حوزه گمرک و تسهیل صدور روادید را سه سندی است که اعضا برای توسعه همکاری امضا کرده اند و اعضای سازمان در حوزه لغو روادید به موفقیت های چشمگیری دست یافته اند.
دبیرکل گروه دی هشت همچنین درخصوص هدف گذاری مراودات تجاری بین اعضا هم گفت: تا سال 2018 نرخ تعاملات بین کشورهای عضو 500 میلیارد دلار هدف گذاری شده است، اما این هدف به دلایلی این هدف هنوز محقق نشده است.
کوشاری بیان کرد: بالاترین نرخی که ما به آن دست یافته ایم در سال 2012 با جهشی به 124میلیارد دلار بوده است و پس از آن در بازه 110 تا 112 میلیارد دلار نوسان داشته است.
وی با بیان اینکه نقشه راه تدوین شده در این خصوص در حال تحقق است افزود: از سال 2017 ما نرخ افزایشی را ثبت کرده ایم و به رقمی نزدیک به 110 میلیارد دلار رسیده ایم.
دبیر کل گروه دی هشت همچنین ابراز امیدواری کرد که این میزان تا سقف رشد 2 برابری در سال های آتی داشته باشد.

** با «یونیدو» در حال مذاکره هستیم
دبیرکل گروه دی هشت خاطرنشان کرد: علاوه بر این در حال مذاکرات با سازمان توسعه صنعتی ملل متحد «یونیدو» هستیم تا در حوزه هایی که برای اعضا سودآور از جمله در حوزه های همچون کشاورزی و بنگاه های کوچک و متوسط همکاری کنیم.
کوشاری یادآورشد: در اجلاس نهم در استانبول تمامی روسا به طور خاص در مورد ایده های جدید مذاکره کردند و برنامه جامعی نیز در زمینه مسائلی که لازم به توجه است تدوین شد.
وی با اشاره به ایجاد مکانیسمی برای بررسی امکان همکاری در حوزه های فولاد، دارو، حوزه های علمی و صنعتی افزود: کارهای مهمی را در زمینه حمل ونقل شهری نیز انجام داده ایم؛ در حال مذاکره درخصوص توسعه حمایت های صنعت هوا فضا هستیم علاوه بر این در حوزه کشاورزی ابتکارهایی از جمله در زمینه تولید ماهی داشته ایم.
دبیرکل گروه دی هشت خاطرنشان کرد:اعضا همکاری های گسترده ای درخصوص حمل و نقل شهری داشته اند و کشورهایی همانند ترکیه، مالزی، ایران و مصر توجه خاصی به این موضوع داشته اند.
وی با بیان اینکه در همکاری های حوزه دریایی به مذاکرات بیشتری در آینده نیازمندیم افزود:در حوزه انرژی از ترکیه درخواست کردیم تا جلسه ای را برای بررسی پتانسیل های موجود در این حوزه برگزار کند.
جعفر کوشاری در پاسخ به این سوال که آیا کشورهای دیگر برای ملحق شدن به سازمان درخواست داده اند گفت: در حال حاضر 8 عضو به عنوان موسس سازمان هستند،اما در منشور سازمان، بندی وجود دارد که عضویت کشورهای دیگر را هم ممکن می سازد و در نهمین اجلاس گروه هشت که اکتبر امسال در استانبول برگزار شد این موضوع درباره ارتقای ظرفیت سازمان مطرح شد.
دبیرکل گروه دی هشت همچنین در پاسخ به این سوال که آیا سازمان صندوق برای اجرای پروژه های مشترک ایجاد کرده است گفت: سال گذشته در جریان اجلاس استانبول، موافقتنامه ای با بانک توسعه اسلامی « ای.دی.بی» امضا کردیم که بر این اساس این بانک موافقت کرد تا به طور نزدیک در پروژه ها با سازمان همکاری کند.این همکاری ها شامل تامین مالی و گشایش ال سی (LC) است.

به گزارش ایرنا، «جعفر کوشاری» دبیرکل جدید گروه همکاری های اقتصادی کشورهای اسلامی در حال توسعه (دی هشت -D8) است و هفته گذشته در سفر به تهران با «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران دیدار و پیرامون همکاری در زمینه های تولید و صادرات دارو و تامین مالی پروژه های اقتصادی گفت وگو کرد.
گروه هشت کشور اسلامی در حال توسعه با نام اختصاری گروه دی هشت (D8) گروهی اقتصادی متشکل از هشت کشور در حال توسعهٔ اسلامی ایران، ترکیه، پاکستان، بنگلادش، اندونزی، مالزی، مصر و نیجریه است.
این گروه در 15 ژوئن 1997 (25 خرداد 1376) به پیشنهاد نجم‌الدین اربکان رهبر حزب اسلام‌گرای رفاه و نخست وزیر وقت ترکیه با هدف تقویت همکاری‌های اقتصادی کشورهای عضو تشکیل شد.

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی