شنبه , 04 /خرداد /1398
 Saturday , 25 /May /2019

مجوز فعالیت این پایگاه، در جلسه مورخ 1391/08/22 هیئت نظارت بر مطبوعات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صادر شده است.

logo-samandehi

خیابان های فرانسه بار دیگر میزبان جلیقه زردها شد

تهران - جارپرس - یک روز مانده به انتخابات پارلمانی اروپا، معترضان به سیاست های اقتصادی دولت فرانس...

جزییات عرضه ۲.۱میلیارد یورو در سامانه نیما

تهران - جارپرس -۲ میلیارد و ۱۶۱ میلیون یورو در اردیبهشت امسال با هدف تامین کالاهای وارداتی مورد ن...

پیش بینی باران و آذرخش برای استان تهران

تهران - جارپرس - اداره کل هواشناسی استان تهران در اطلاعیه ای با پیش بینی کاهش دمای هوای تهران طی ...

عارف: فهرست فراکسیون امید برای انتخابات هیات رئیسه مجلس هنوز قطعی نشده است

تهران - جارپرس - رییس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی با بیان این که فهرست نهایی فراکسیون برای ان...

فراخوان برای اعتصاب عمومی در سودان

تهران - جارپرس - «انجمن مشاغل حرفه ای» سودان به دنبال تعلیق و به نتیجه نرسیدن مذاكرات با ارتش درب...

29 نفر به دنبال درگیری در زندانی در ونزوئلا کشته شدند

تهران - جارپرس -  مقامات ونزوئلا اعلام کردند که دست کم ۲۹ زندانی طی درگیری در زندانی در این کشور ...

چین قطار تندرو با سرعت 600 كیلومتر در ساعت ساخت

پكن - جارپرس - نمونه آزمایشی قطار مگلِو با سرعت 600 كیلومتر در ساعت در شهر چینگدائو واقع در شرق ...

ساخت و ساز غير مجاز در شميرانات به معادن رسيد

تهران - جارپرس - رئيس اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان شميرانات ساخت و سازهاي غيرمجاز در مجاورت م...

 • خیابان های فرانسه بار دیگر میزبان جلیقه زردها شد

  شنبه ۰۴ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۴۷
 • جزییات عرضه ۲.۱میلیارد یورو در سامانه نیما

  شنبه ۰۴ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۲۴
 • پیش بینی باران و آذرخش برای استان تهران

  شنبه ۰۴ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۰۷
 • عارف: فهرست فراکسیون امید برای انتخابات هیات رئیسه مجلس هنوز قطعی نشده است

  شنبه ۰۴ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۴۷
 • فراخوان برای اعتصاب عمومی در سودان

  شنبه ۰۴ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۱۸
 • 29 نفر به دنبال درگیری در زندانی در ونزوئلا کشته شدند

  شنبه ۰۴ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۲۴
 • چین قطار تندرو با سرعت 600 كیلومتر در ساعت ساخت

  شنبه ۰۴ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۴۵
 • ساخت و ساز غير مجاز در شميرانات به معادن رسيد

  شنبه ۰۴ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۲۴

آگهی
آگهی

کوتاه قامت هایی که دیوار بیکاری برای آنها بلندتر است

خرم آباد - جارپرس - نامش اسماعیل است؛ با لیسانس روانشناسی که دارد در این بازار مشوش کار و این غوغای بیکاری آنهم در محرومترین شهر کشور امید چندانی برای عبور از دیوار بلند بیکاری ندارد.
اسماعیل 27 ساله در استانی محروم و آن هم در محرومترین نقطه آن استان (شهرستان سلسله ) در انتظار یافتن شغلی در ازای داشتن مدرک لیسانسی است که گرفتنش برای آو از سایرین سخت تر بوده است.
او دیگر از موانعی که در بهترین حالت توام با ترحم هستند ، عبور کرده است و چاره کار را ماندن در خانه و دور ماندن از دیگران ندانسته و بقول خودش با رنجی بیشتر از افراد عادی مدرک لیسانش را گرفته است اکنون با موضوع چالشی اشتغال مواجه است و امید استخدام دارد.
می گوید ؛ پدرش تازه از دنیا رفته است و مسئولیت خانواده بر عهده او گذاشته شده اما قد 100 سانتی متری او توان کارگری و شغل های شبیه به آن و یا حتی توان کشاورزی را به او نمی دهد.
آزمون های استخدامی مختلف را هم برغم بدست آوردن امتیاز علمی لازم اما به علت شرایط فیزیکی که قد کوتاه اوست تاکنون از دست داده است.
با لیسانس روانشناسی که دارد می گوید که توانمندی های مشاوره ای اش را در دستگاه های مرتبط می تواند بکار گیرد.
اسماعیل از روستای کوچک شان می گوید و همچنان نگران نگاه هایی است که ممکن است با دیدن تصویر او بر این گزارش ، حرف و حدیثی باشد اما می گوید برایش مهم نیست دیگر نمی تواند وضعیتی را تحمل کند که توان گذران زندگی برای او را گرفته است.
در استان لرستان آمار دقیقی از افراد کوتاه قامت یا افراد مبتلا به اختلال نانیسم وجود ندارد اما شمار اندکی از این افراد در لرستان بنا بر تمایل خودشان و بنا بر درجه ای که این اختلال بر عملکرد و زندگی آنها اثر گذاشته است تحت پوشش حمایت های بهزیستی قرار دارند.
مدیرکل بهزیستی استان لرستان در این خصوص در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: طی چند سال اخیر برنامه ریزی ارزیابی معلولیت بر اساس یک سیستم جهانی انجام می شود که در آن عملکرد و فرد را ارزیابی می کنیم کاری که در گذشته تعیین معلولیت صرفا بر اثر بیماری اتفاق می افتاد ولی در این سیستم میزان اثر آن نقص بر عملکرد در فعالیت های زندگی در حوزه های مختلف استغال، ازدواج و مهارت های اجتماعی ارزیابی می شود.
فاطمه زهرا توکلی افزود: در این طرح تعیین معلولیت یک فرد به صرف اینکه اندامی از او شامل پا و یا چشم و با دیگر عضو آسیب دیده باشد ارزیابی نمی شود بلکه بازتاب آن نقص و بیماری بر زندگی آن شخص ارزیابی می شود.
وی گفت: بنا بر این روش ارزیابی در خصوص نانیسم ها یا کوتاه قامت ها اگر این اختلال باعث شود که در مسائل اصلی زندگی اعم از اشتغال و ازدواج و مهارت ها دچار مشکل شوند می تواند کد معلولیت دریافت کند.
وی با بیان اینکه افرادی از نانیسم ها هستند که علی رغم مشکلات قدی و فیزیکی خود اما توانسته اند به اشتغال و تحصیل برسند گفت: اما اگر کوتاهی به حدی باشد که زندگی او مختل شود با کد معلولیت مشمول دریافت حمایت های بهزیستی می شوند.
مدیرکل بهزیستی استان لرستان تصریح کرد: افراد نانیسم چنانچه مشمول کد معلولیت شوند همانند سایر معلولین تحت پوشش بهزیستی از حق سه درصدی اشتغال در دستگاه های دولتی برخوردار می شوند که شرط تحقق این سه درصد همکاری دستگاه های اجرایی است که شرایط غیر قابل عملی برای استخدام های خود نداشته باشند.
وی همچنین گفت: بر اساس اظهار معلولان ، اجرای قانون سه درصد جذب دستگاه های دولتی از معلولین در لرستان رضایت بخش نیست و نوع نگاه جامعه به معلولین خیلی مناسب نبوده و هنوز نگرش های منفی در بخش های مختلف جامعه نسبت به معلولین وجود دارد و همین امر باعث عدم اجرای این قانون شده است.
توکلی اظهار داشت: بنا بر آمار موجود طی سال گذشته 170 نفر از معلولین در لرستان در دستگاه های دولتی به کار گرفته شدند و اکنون مشغول به کار هستند که از این تعداد 70 نفر در بهزیستی مشغول به کار شده اند.
مدیرکل بهزیستی استان لرستان با اشاره به آزمون استخدامی سال قبل آموزش و پرورش گفت: با پیگیری های انجام شده در خصوص تاکید بر توانایی های علمی و تخصصی معلولین تعداد 2 نفر از معلولین بنا بر قانون سه درصد اشتغال در آموزش و پرورش به کار گرفته شدند.
وی با تاکید بر اینکه تصور از اشتغال صرفا نباید کار دولتی باشد ، گفت: باید علاوه بر آموزش ها و اقدامات فرهنگی برای تغییر در این نگرش ، مهارت افزایی انجام شود تا بتوان به اشتغال مورد انتظار رسید که متاسفانه در لرستان نگرش غالب در مورد کار صرفا کار دولتی است.
بیکاری در لرستان چالشی دیرینه بوده است و بخصوص در شرایط امروز که اشتغال در صدر مسائل و مشکلات کشور قرار دارد این موضوع در لرستان با چالش های بیشتری هم مواجه است.
بنا بر گفته جمشید انصاری ، رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور ، هشت میلیون فارغ التحصیل در کشور وجود دارد که تنها دو میلیون نفر از آن ها می توانند در دستگاه های دولتی استخدام شوند و ۶ میلیون نفر دیگر باید در بخش خصوصی مشغول به کار گرفته شوند.
با علم به این آمار ، می توان به سخت تر شدن استخدام و اشتغال واقف شد اما در لرستانی که بخش خصوصی چندان توانمندی وجود ندارد قدری این محاسبه سخت تر و چالشی تر می شود و بیراه نیست که مردم این استان عمده انتظارشان از اشتغال متوجه دولت شده است.
اسماعیل کوتاه قامت (نانیسم) در جستجوی کار لرستان شاید اگر از قدی 2 متر هم برخوردار بود همانند سایر جوانان این دیار ، همچنان در هفت خان رسیدن به شغل درگیر می شد اما قطعا اختلال کوتاه قامتی اش امکان مسافرکشی، کارگری، کشاورزی و سایر شغل هایی که تحصیل کرده های این دیار از سر ناچاری به آن روی می آورند را هم از او گرفته است و نگاه های ویژه از نوع همیاری و دستگیری از دیگری را می طلبد.
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی