پنجشنبه , 22 /آذر /1397
 Thursday , 13 /December /2018

مجوز فعالیت این پایگاه، در جلسه مورخ 1391/08/22 هیئت نظارت بر مطبوعات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صادر شده است.

logo-samandehi

ظریف: آمریکا هنوز به قطعنامه‌های لغو شده استناد می‌کند

تهران - جارپرس - «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران بامداد پنجشنبه در پاسخ به اظهارات همتای آ...

کاوشگر چینی با موفقیت وارد میدان جاذبه کره ماه شد

پکن - جارپرس - کاوشگر چانگ یی - 4 (ماه پیما) چین پس از 110 ساعت پرواز ساعت 16:45 دقیقه امروز چهارشن...

1784 شی تاریخی ایران از آمریکا به میهن باز می‌گردد

شیراز - جارپرس - معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان گردشگری، صنایع دستی و میراث فرهنگی گفت: یک هزار ...

پایگاه های موقت در نقاط حادثه خیز جاده ها مستقر می شوند

تهران - جارپرس - رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر از از استقرار پایگاه های موقت هلال احمر در...

وزیر نفت: تصمیمی برای سهمیه بندی و قیمت سوخت گرفته نشده است

تهران - جارپرس - وزیر نفت با بیان اینکه تاکنون برای سهمیه بندی و قیمت سوخت در دولت تصمیمی گرفته ...

لزوم بررسی سوء استفاده برخی مرتبطان شورای نگهبان در تایید صلاحیت ها

تهران - جارپرس - نماینده مردم تهران از نامه خود به سخنگوی شورای نگهبان خبر داد و گفت: در این نامه ...

جزئیات راه اندازی کانال مالی با ایران به زودی نهایی می شود

تهران - جارپرس - «تاریا کرونبرگ» رئیس هیات روابط پارلمان اروپا با ایران اعلام کرد: جزییات راه‌ان...

نرخ دلار در بازار آزاد به زیر 10 هزار تومان رسید

تهران - جارپرس - نرخ دلار آمریکا که در هفته های گذشته روند ریزش قیمت ها را آغاز کرده بود، امروز (...

 • ظریف: آمریکا هنوز به قطعنامه‌های لغو شده استناد می‌کند

  پنجشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۴۲
 • کاوشگر چینی با موفقیت وارد میدان جاذبه کره ماه شد

  پنجشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۱۱
 • 1784 شی تاریخی ایران از آمریکا به میهن باز می‌گردد

  پنجشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۵۴
 • پایگاه های موقت در نقاط حادثه خیز جاده ها مستقر می شوند

  پنجشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۳۳
 • وزیر نفت: تصمیمی برای سهمیه بندی و قیمت سوخت گرفته نشده است

  پنجشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۲۷
 • لزوم بررسی سوء استفاده برخی مرتبطان شورای نگهبان در تایید صلاحیت ها

  پنجشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۰۸
 • جزئیات راه اندازی کانال مالی با ایران به زودی نهایی می شود

  پنجشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۴۷
 • نرخ دلار در بازار آزاد به زیر 10 هزار تومان رسید

  چهارشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۱۳

ایران به خواست دمشق در سوریه حضور دارد

مسکو - جارپرس - سفیر روسیه در ایران گفت: حضور ایران در سوریه قانونی است و ایرانیان همانند نظامیان روس به خواست دمشق در این کشور حضور دارند و در عملیات نابودی تروریست ها شرکت می کنند.
به گزارش جارپرس به نقل از ایرنا، «لوان جاگاریان» در مصاحبه با روزنامه کامرسانت چاپ مسکو در پاسخ به پرسشی مبنی بر امکان فشار مسکو بر تهران برای خارج کردن واحدهای نظامی خود از سوریه اظهار کرد: در وهله اول یادآوری می کنم حضور نظامیان ایرانی در سوریه قانونی است و ایرانیان همانند نظامیان روسیه به دعوت دولت قانونی سوریه در این کشور حضور دارند.
وی افزود: برخی مواقع واقعا مناقشه رخ می دهد و ما طبیعی است نگران احتمال رویارویی بین نیروهای ایرانی و اسراییلی در سوریه باشیم و در همین راستا تمام تلاش ممکن را بکار می گیریم تا از بروز چنین وضعیتی جلوگیری کرده و اجازه گسترش دامنه اختلافات را ندهیم.
جاگاریان درباره امکان فشار بر تهران خاطرنشان کرد: ایران کشوری نیست که بتوان بر آن فشار وارد کرد، آنها سیاست خارجی مستقل خود را دارند و کشور کوچکی نیستند؛ با ایرانی ها می توان کار کرد اما فشار بر آنها غیرممکن است و ما چنین رویکردی را غیرسازنده می دانیم و سعی می کنیم در صورت اختلاف آنها را متقاعد کنیم.

**مانعی در اجرای طرح های مشترک وجود ندارد
سفیر روسیه در ایران در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه تحریم های آمریکا چه تاثیری بر روابط تهران و مسکو می گذارد؟ یاد آورشد: روسیه و اتحادیه اروپا آماده هستند از اجازه و حق تجارت با ایران در برابر آمریکا دفاع کنند.
وی افزود: روابط تجاری و اقتصادی ما (ایران و روسیه) توسعه می یابد و دو کشور چندین طرح بزرگ در حال اجرا دارند و احداث واحدهای دوم و سوم نیروگاه هسته ای بوشهر، احداث چهار بلوک نیروگاه برق حرارتی در استان هرمزگان و برقی کردن خط آهن گرمسار - اینچه برون از آن جمله است.
این مقام روس ادامه داد: در شرایط کنونی به رغم تهدیدهای آمریکا، هیچ مانعی برای اجرای این طرح ها نمی بینم، کار بر روی این طرح ها در شرایط عادی جریان دارد.

**تامین مالی طرح ها در ایران پس از رفع موارد فنی آغاز می شود
سفیر روسیه در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه آیا پیشرفتی در همکاری های اقتصادی و بازرگانی ایران و روسیه دیده می شود؟ گفت: متاسفانه دلیل جدی برای خوش بینی نمی بینم، ما به اجرای این طرح ها می پردازیم اما چند مورد فنی هنوز حل نشده اند.
وی ادامه داد: پس از رفع این موارد، طرف روسی می تواند تامین مالی طرح ها را شروع کند، روسیه برای اجرای طرح های احداث نیروگاه برق حرارتی و برقی کردن خط آهن در ایران به ترتیب 1.2 میلیارد و یک میلیارد یورو وام دولتی پیش بینی کرده است.

** ایران برنامه های متعددی برای مقابله با آمریکا خواهد داشت
جاگاریان در پاسخ به پرسشی مبنی بر امکان بستن تنگه هرمز توسط ایران خاطر نشان کرد: مقام های رسمی از جمله نظامیان این ایران بارها از چنین احتمالی سخن گفته اند.
وی ادامه داد: بدیهی است که چنین سناریویی نامطلوب است، از طرف دیگر ما درک می کنیم که بودجه ایران به شدت به درآمدهای نفتی وابسته است و به همین دلیل دولت این کشور برنامه های متعددی برای مقابله با تهدیدهای آمریکا خواهد داشت.

**تحریم های یکجانبه آمریکا غیرقانونی است
سفیر روسیه در پاسخ به پرسشی در مورد امکان ادامه خرید نفت از ایران پس از ماه نوامبر اظهار کرد: ما تحریم های یکجانبه آمریکا را نمی پذیریم از دیدگاه ما این تحریم ها غیرقانونی است چرا که تهران به تعهدات خود در چارچوب برجام پایبند است و آژانس بین المللی انرژی اتمی بارها این مساله را تایید کرده است.
وی افزود: در همین حال مقام های ایرانی برای گفت وگو در مورد مسائل گسترده تر و با ماهیت منطقه ای آمادگی دارند و در رایزنی های مربوطه با قدرت های اروپایی شرکت می کنند.
سفیر روسیه در ایران تصریح کرد: کاهش تنش ها در منطقه خاورمیانه فقط از راه مذاکره امکانپذیر است و ما تلاش می کنیم در حد امکانات خود به این روند کمک کنیم.
این مقام روس ادامه داد: تجربه نشان داده است نباید با ایران با زبان زور و تهدید سخن گفت و فقط از راه قانع کردن می توان با این کشور کار کرد.

**ایران به برجام پایبند است
سفیر روسیه در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر نقض برجام از سوی ایران در شرایط کنونی گفت: ایران همچنان به این توافق پایبند است و از این کشور می خواهیم که به تمام بندهای برجام متعهد باشد.
جاگاریان تصریح کرد: اینکه قدرت های اروپایی شامل فرانسه، انگلیس و آلمان این واقعیت را می پذیرند که ایران به تعهدات خود در برجام عمل می کند و نظر آمریکا در این خصوص درست نیست، مساله مهمی است.

** اروپا به دنبال دفاع از منافع خود در برابر آمریکا است
سفیر روسیه در ایران در پاسخ به پرسشی در مورد اینکه دولت های اروپایی برای جلوگیری از تحریم های آمریکا علیه خود راهکاری دارند، یاد آورشد: کشورهای اروپایی از قانونی که در سال 1996 برای دفاع از شرکت های اروپایی در برابر تحریم های آمریکا تصویب شد، استفاده می کنند.
وی ادامه داد: باید ببینیم آیا آنها می توانند از این قانون در مورد ایران نیز استفاده کنند، ما آماده همکاری هستیم اما بخش مهمی از توافق هسته ای بر عهده قدرت های اروپایی است.
جاگاریان گفت: تا آنجا که می دانم ایران در این مورد از روسیه و چین ناراضی نیست اما برای آنها تضمین های کشورها و شرکت های اروپایی اهمیت دارد.

**روسیه به تعهدات خود در برجام عمل می کند
وی در پاسخ به این پرسش که آیا روسیه در چارچوب اجرای موارد فنی در برجام آماده است به تعهدات خود ازجمله در تغییر کاربری راکتور آب سنگین اراک عمل کند، گفت: روسیه تعهدات زیادی را در چارچوب برجام برعهده گرفته و به این تعهدات عمل می کند.
جاگاریان خاطرنشان کرد: بعید است که تعهدات جدید برعهده بگیریم، اما کمک می کنیم همه مسائلی که با خروج آمریکا از برجام بوجود آمده حل شود.

**ایران شریک کلیدی روسیه در سوریه است
جاگاریان در پاسخ به این پرسش که آیا واشنگتن به هدف خود برای تسلیم کردن تهران با فشار اقتصادی خواهد رسید، به چند مورد اعتراض در ایران اشاره کرد و افزود: تهران اعلام کرده است که این اعتراضات از خارج رهبری شده اند و دولت ایران در این مورد از مقاصد آمریکا، اسراییل و برخی پادشاهی های عربی ابراز نگرانی کرده است.
وی با بیان اینکه دولت ایران تدابیری را برای جلوگیری از بروز مسائل منفی در اقتصاد این کشور اتخاذ می کند، اظهارکرد: آمادگی داریم به ایران در این شرایط کمک کنیم، تهران دوست مسکو است و با آن در عرصه های مختلف همکاری می کنیم و در برخی موارد به عنوان مثال توقف جنگ و خونریزی در سوریه و آغاز روند حل و فصل سیاسی در این کشور، ایران را شریک کلیدی خود می دانیم.
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی