چهارشنبه , 29 /اسفند /1397
 Wednesday , 20 /March /2019

مجوز فعالیت این پایگاه، در جلسه مورخ 1391/08/22 هیئت نظارت بر مطبوعات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صادر شده است.

logo-samandehi

خدمات درمانی در نوروز به تعطیلات نمی رود

تهران- جارپرس -در طول حدود 2 هفته تعطیلات نوروزی که بسیاری از مردم برای سفر و دید و بازدید ها و سای...

حداقل حقوق کارگران در سال 98 تعیین شد

تهران- جارپرس -در دویست و هشتاد و دومین جلسه شورای عالی کار، حداقل حقوق کارگران برای سال 98، مبلغ 15...

ظریف: سفر رئیس جمهوری به عراق گره های بسیاری را باز کرد

قم - جارپرس - وزیر امور خارجه با بیان اینکه سفر رئیس جمهوری اسلامی ایران به عراق بسیار موفق بود گ...

10 کیلومتر دیگر از جاده چهار خطه هراز زیر بار ترافیک رفت

ساری - جارپرس - در آستانه شروع تعطیلات نوروزی 10 کیلومتر دیگر از جاده چهار خطه محور هراز آمل - ته...

احداث زیرساخت‌ راکتورهای بوشهر 2و 3 تابستان 98

تهران - جارپرس - رئیس سازمان انرژی اتمی از بتن ریزی زیرساخت‌های راکتورهای نیروگاه‌های بوشهر 2 و 3 تا...

متهمان بانک سرمایه به ۲۰ سال حبس محکوم شدند

تهران - جارپرس - قاضی دادگاه انقلاب گفت: متهمان بانک سرمایه به ۲۰ سال حبس محکوم شدند و این حکم امشب ...

لحظه ای از توطئه‌های دشمن و مشکلات مردم غفلت نمی کنیم

تهران - جارپرس - رییس جمهوری خطاب به ملت ایران گفت: مطمئن باشید لحظه ای از توطئه‌های دشمن و مشکل...

وزیر امور خارجه برای دیدار با مراجع وارد قم شد

قم - جارپرس - محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران روز دوشنبه به منظور دیدار با مراج...

 • خدمات درمانی در نوروز به تعطیلات نمی رود

  سه شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۴۴
 • حداقل حقوق کارگران در سال 98 تعیین شد

  سه شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۳۴
 • ظریف: سفر رئیس جمهوری به عراق گره های بسیاری را باز کرد

  دوشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۵۱
 • 10 کیلومتر دیگر از جاده چهار خطه هراز زیر بار ترافیک رفت

  دوشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۴۸
 • احداث زیرساخت‌ راکتورهای بوشهر 2و 3 تابستان 98

  دوشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۴۶
 • متهمان بانک سرمایه به ۲۰ سال حبس محکوم شدند

  دوشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۱۶
 • لحظه ای از توطئه‌های دشمن و مشکلات مردم غفلت نمی کنیم

  دوشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۲۵
 • وزیر امور خارجه برای دیدار با مراجع وارد قم شد

  دوشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۲۱

کمیته حقیقت یاب درباره دیپلمات های ربوده شده تشکیل شود

بیروت - جارپرس - «احمد حسینی» کاردار سفارت ایران در بیروت در سی و ششمین سالگرد ربوده شدن 4 دیپلمات ایرانی در لبنان، خواستار تشکیل کمیته حقیقت یاب برای تعیین سرنوشت آنان شد.
به گزارش جارپرس به نقل از ایرنا، مراسم سی و ششمین سالگرد ربوده شدن 4 دیپلمات ایرانی درلبنان، ظهر جمعه با حضور نمایندگان رئیس جمهوری و رئیس پارلمان این کشور در محل سفارت جمهوری اسلامی در بیروت برگزار شد.
در این مراسم «حکمت دیب» نماینده پارلمان لبنان و فرستاده ویژه «میشل عون» رئیس جمهوری، «میشل موسی» دیگر نماینده پارلمان به نمایندگی از «نبیه بری» رئیس مجلس و همچنین «سیدابراهیم موسوی» نماینده حزب الله در مجلس به نمایندگی از «سیدحسن نصرالله» دبیرکل این حزب و دیگر شخصیت های سیاسی، فرهنگی و مذهبی لبنانی و فلسطینی حضور داشتند.
حسینی کاردار سفارت جمهوری اسلامی ایران طی سخنانی در این مراسم، با بیان اینکه در تیرماه سال 1361 (ژوئیه 1982) بخش وسیعی از لبنان از جمله بیروت پایتخت آن در اشغال رژیم صهیونیستی بود، مسئول اصلی جنایت ربایش 4 دیپلمات ایرانی را که برای انجام وظیفه خود و تقویت روابط ایران و لبنان عازم این شهر بودند، اشغالگران اسرائیلی دانست.
وی گفت: این مراسم امروز در حالی برگزار می شود که همچنان رژیم صهیونیستی به جنایت ها و بی توجهی و عدم پایبندی به قوانین و مقررات بین المللی ادامه می دهد و تجاوزها و اشغالگری خود را در فلسطین به ویژه غزه و همچنین لبنان تداوم می دهد.
دیپلمات ارشد ایران همچنین در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در بیروت، بر ضرورت مسئولیت پذیری همه طرف های ذیربط تاکید کرد و گفت: چه کسانی که دست به این جنایت زده اند و دیپلمات های ایرانی را در آن ایست و بازرسی ربودند و دولت لبنان که مسئولیت تامین سلامت دیپلمات های کشورهای دیگر را به عهده دارد، در این زمینه مسئولیت دارند.
حسینی یادآور شد که دولت لبنان در این راستا اقداماتی کرده اما معتقدیم همچنان باید به تلاش های خود ادامه دهد.
کاردار سفارت جمهوری اسلامی در بیروت یاد آورشد: ما تاکید داریم که باید یک کمیته حقیقت یاب با حضور همه طرف ها از جمله دولت جمهوری اسلامی، دولت لبنان و سازمان ملل متحد تشکیل شود و سرنوشت دیپلمات های ایرانی روشن شود.
وی تصریح کرد: ایران معتقد است که در آن روز عزیزان ما توسط مزدوران اسرائیل ربوده شده اند و به آنها تحویل داده شده اند و این رژیم اشغالگر باید پاسخگوی افکار عمومی جامعه جهانی و ایرانیان باشد.
«عدنان منصور» وزیر امور خارجه پیشین لبنان نیز در این مراسم با اشاره به رنج ها و سختی هایی که طی 36 سال خانواده های 4 دیپلمات ایرانی ربوده شده در لبنان تحمل کردند، گفت: ما در برابر مسئولیتی اخلاقی، قانونی، انسانی و حرفه ای قرار داریم که به ویژه بر عهده دولت لبنان است، چون در جغرافیای سرزمینی لبنان این اتفاق افتاده است.
وی افزود: دستگاه های مربوطه در لبنان باید تلاش های خود را دوچندان کنند تا این پرونده را به طور جدی و فعالانه برای مشخص شدن سرنوشت این دیپلمات ها پیگیری کنند و همچنین عاملان ربایش مسلحانه آنان در ایست و بازرسی را به سزای اعمال خود برسانند.
«میشل موسی» رئیس کمیسیون حقوق بشر مجلس لبنان هم طی سخنانی گفت: ربایش 4 دیپلمات ایرانی که نزدیک به چهار دهه از آن می گذرد، در غیاب جهانی وجدان انسانی انجام شد و به دلیل اینکه بر اساس کنوانسیون وین، آنها از مصونیت سیاسی برخوردار بودند و به خاطر اینکه در سال 1982 لبنان تحت اشغال دشمن اسرائیلی بود، مسئولیت این جنایت و همه پیامدهای آن بر عهده اشغالگران است.
وی ادامه داد: تحقیقات دستگاه های ذیربط نشان دهنده آن است که رژیم صهیونیستی دیپلمات های ایرانی را به زندان های خود در سرزمین های اشغالی (فلسطین) منتقل کرد، اما آنها همواره از این موضوع شانه خالی می کنند.
نماینده پارلمان لبنان تصریح کرد: جای تعجب نیست که رژیم صهیونیستی این جنایت را کرده باشد، چرا که سال هاست، سرزمین فلسطین و همه ملت آن را ربوده است.
موسی، در پایان اظهار داشت: این جنایت لکه ننگی بر پیشانی جامعه جهانی به خصوص آنهایی که شعار حقوق بشر سر می دهند، باقی خواهد ماند تا روزی که آنها به سلامت نزد خانواده و در آغوش کشورشان بازگردند.
چهاردهم تیر ماه سال 1361 درحالی که چهار دیپلمات ایرانی، «سید محسن موسوی» کاردار سفارت جمهوری اسلامی، «حاج احمد متوسلیان» وابسته نظامی ایران، «تقی رستگار مقدم» کارمند سفارت و «کاظم اخوان» خبرنگار و عکاس خبرگزاری جمهوری اسلامی در حال بازگشت به بیروت بودند، در ایست و بازرسی «برباره» در شمال لبنان بوسیله شبه نظامیان تندروی مسیحی هماهنگ با رژیم صهیونیستی ربوده شدند و از آن پس از سرنوشت شان هیچ خبر تایید شده ای در دست نیست.
برخی از شواهد حاکی از شهادت آنان است اما مدارک و شواهد بیشتر گویایی این است که شبه نظامیان «نیروهای لبنانی» به ریاست «سمیر جعجع» در همان وقت آنان را به اشغالگران اسرائیلی تحویل دادند.
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی