شنبه , 24 /آذر /1397
 Saturday , 15 /December /2018

مجوز فعالیت این پایگاه، در جلسه مورخ 1391/08/22 هیئت نظارت بر مطبوعات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صادر شده است.

logo-samandehi

درخواست بررسی علت فوت زندانی در قم و بازدید از فشافویه به کمیسیون حقوقی مجلس

تهران - جارپرس - سخنگوی حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی ضمن تأکید بر پیگیری علت فوت یک زندانی در...

تاکید مجمع بر اصلاح ماده یک لایحه قانون مبارزه با پولشویی

تهران - جارپرس - ماده یک لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی اختلافی بین مجلس شورای اسلامی و شورای ...

رضایی: آیت الله شاهرودی در حال مداوا هستند

تهران - جارپرس - دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به خبرنگار ایرنا گفت: «همه شایعات را در مورد آی...

ظریف با نخست وزیر قطر دیدار کرد

تهران - جارپرس - محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه پیش از ظهر امروز در دوحه با شیخ عبدالله بن ناصر ب...

روسیه از منافع ایران به عنوان شریک راهبردی دفاع می کند

مسکو - جارپرس - نماینده ویژه رییس جمهوری روسیه در امور کشورهای حاشیه دریای خزر با بیان اینکه ایرا...

سامانه احراز هویت معتادان متجاهر راه اندازی می شود

تهران - جارپرس - معاون مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی اعلام کرد: به زودی سامانه ...

حضور تکواندوکاران باشگاه فرهنگی ورزشی شهید بریری بابلسر در نماز جمعه

بابلسر - جارپرس - تکواندوکاران باشگاه فرهنگی ورزشی شهید بریری بابلسر در مصلی نماز جمعه این شهرستان ...

برگزاری پنجمین دوره مسابقات لیگ بوچیا ایران در بابلسر

تهران - جارپرس - پنجمین دوره مسابقات لیگ بوچیا ایران به مناسبت بزرگداشت چهلمین سال پیروزی انقلاب اس...

 • درخواست بررسی علت فوت زندانی در قم و بازدید از فشافویه به کمیسیون حقوقی مجلس

  شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۴۹
 • تاکید مجمع بر اصلاح ماده یک لایحه قانون مبارزه با پولشویی

  شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۳۱
 • رضایی: آیت الله شاهرودی در حال مداوا هستند

  شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۲۱
 • ظریف با نخست وزیر قطر دیدار کرد

  شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۰۵
 • روسیه از منافع ایران به عنوان شریک راهبردی دفاع می کند

  شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۳۲
 • سامانه احراز هویت معتادان متجاهر راه اندازی می شود

  شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۵۸
 • حضور تکواندوکاران باشگاه فرهنگی ورزشی شهید بریری بابلسر در نماز جمعه

  شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۳۹
 • برگزاری پنجمین دوره مسابقات لیگ بوچیا ایران در بابلسر

  شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۲۹

آگهی
آگهی

کمیته حقیقت یاب درباره دیپلمات های ربوده شده تشکیل شود

بیروت - جارپرس - «احمد حسینی» کاردار سفارت ایران در بیروت در سی و ششمین سالگرد ربوده شدن 4 دیپلمات ایرانی در لبنان، خواستار تشکیل کمیته حقیقت یاب برای تعیین سرنوشت آنان شد.
به گزارش جارپرس به نقل از ایرنا، مراسم سی و ششمین سالگرد ربوده شدن 4 دیپلمات ایرانی درلبنان، ظهر جمعه با حضور نمایندگان رئیس جمهوری و رئیس پارلمان این کشور در محل سفارت جمهوری اسلامی در بیروت برگزار شد.
در این مراسم «حکمت دیب» نماینده پارلمان لبنان و فرستاده ویژه «میشل عون» رئیس جمهوری، «میشل موسی» دیگر نماینده پارلمان به نمایندگی از «نبیه بری» رئیس مجلس و همچنین «سیدابراهیم موسوی» نماینده حزب الله در مجلس به نمایندگی از «سیدحسن نصرالله» دبیرکل این حزب و دیگر شخصیت های سیاسی، فرهنگی و مذهبی لبنانی و فلسطینی حضور داشتند.
حسینی کاردار سفارت جمهوری اسلامی ایران طی سخنانی در این مراسم، با بیان اینکه در تیرماه سال 1361 (ژوئیه 1982) بخش وسیعی از لبنان از جمله بیروت پایتخت آن در اشغال رژیم صهیونیستی بود، مسئول اصلی جنایت ربایش 4 دیپلمات ایرانی را که برای انجام وظیفه خود و تقویت روابط ایران و لبنان عازم این شهر بودند، اشغالگران اسرائیلی دانست.
وی گفت: این مراسم امروز در حالی برگزار می شود که همچنان رژیم صهیونیستی به جنایت ها و بی توجهی و عدم پایبندی به قوانین و مقررات بین المللی ادامه می دهد و تجاوزها و اشغالگری خود را در فلسطین به ویژه غزه و همچنین لبنان تداوم می دهد.
دیپلمات ارشد ایران همچنین در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در بیروت، بر ضرورت مسئولیت پذیری همه طرف های ذیربط تاکید کرد و گفت: چه کسانی که دست به این جنایت زده اند و دیپلمات های ایرانی را در آن ایست و بازرسی ربودند و دولت لبنان که مسئولیت تامین سلامت دیپلمات های کشورهای دیگر را به عهده دارد، در این زمینه مسئولیت دارند.
حسینی یادآور شد که دولت لبنان در این راستا اقداماتی کرده اما معتقدیم همچنان باید به تلاش های خود ادامه دهد.
کاردار سفارت جمهوری اسلامی در بیروت یاد آورشد: ما تاکید داریم که باید یک کمیته حقیقت یاب با حضور همه طرف ها از جمله دولت جمهوری اسلامی، دولت لبنان و سازمان ملل متحد تشکیل شود و سرنوشت دیپلمات های ایرانی روشن شود.
وی تصریح کرد: ایران معتقد است که در آن روز عزیزان ما توسط مزدوران اسرائیل ربوده شده اند و به آنها تحویل داده شده اند و این رژیم اشغالگر باید پاسخگوی افکار عمومی جامعه جهانی و ایرانیان باشد.
«عدنان منصور» وزیر امور خارجه پیشین لبنان نیز در این مراسم با اشاره به رنج ها و سختی هایی که طی 36 سال خانواده های 4 دیپلمات ایرانی ربوده شده در لبنان تحمل کردند، گفت: ما در برابر مسئولیتی اخلاقی، قانونی، انسانی و حرفه ای قرار داریم که به ویژه بر عهده دولت لبنان است، چون در جغرافیای سرزمینی لبنان این اتفاق افتاده است.
وی افزود: دستگاه های مربوطه در لبنان باید تلاش های خود را دوچندان کنند تا این پرونده را به طور جدی و فعالانه برای مشخص شدن سرنوشت این دیپلمات ها پیگیری کنند و همچنین عاملان ربایش مسلحانه آنان در ایست و بازرسی را به سزای اعمال خود برسانند.
«میشل موسی» رئیس کمیسیون حقوق بشر مجلس لبنان هم طی سخنانی گفت: ربایش 4 دیپلمات ایرانی که نزدیک به چهار دهه از آن می گذرد، در غیاب جهانی وجدان انسانی انجام شد و به دلیل اینکه بر اساس کنوانسیون وین، آنها از مصونیت سیاسی برخوردار بودند و به خاطر اینکه در سال 1982 لبنان تحت اشغال دشمن اسرائیلی بود، مسئولیت این جنایت و همه پیامدهای آن بر عهده اشغالگران است.
وی ادامه داد: تحقیقات دستگاه های ذیربط نشان دهنده آن است که رژیم صهیونیستی دیپلمات های ایرانی را به زندان های خود در سرزمین های اشغالی (فلسطین) منتقل کرد، اما آنها همواره از این موضوع شانه خالی می کنند.
نماینده پارلمان لبنان تصریح کرد: جای تعجب نیست که رژیم صهیونیستی این جنایت را کرده باشد، چرا که سال هاست، سرزمین فلسطین و همه ملت آن را ربوده است.
موسی، در پایان اظهار داشت: این جنایت لکه ننگی بر پیشانی جامعه جهانی به خصوص آنهایی که شعار حقوق بشر سر می دهند، باقی خواهد ماند تا روزی که آنها به سلامت نزد خانواده و در آغوش کشورشان بازگردند.
چهاردهم تیر ماه سال 1361 درحالی که چهار دیپلمات ایرانی، «سید محسن موسوی» کاردار سفارت جمهوری اسلامی، «حاج احمد متوسلیان» وابسته نظامی ایران، «تقی رستگار مقدم» کارمند سفارت و «کاظم اخوان» خبرنگار و عکاس خبرگزاری جمهوری اسلامی در حال بازگشت به بیروت بودند، در ایست و بازرسی «برباره» در شمال لبنان بوسیله شبه نظامیان تندروی مسیحی هماهنگ با رژیم صهیونیستی ربوده شدند و از آن پس از سرنوشت شان هیچ خبر تایید شده ای در دست نیست.
برخی از شواهد حاکی از شهادت آنان است اما مدارک و شواهد بیشتر گویایی این است که شبه نظامیان «نیروهای لبنانی» به ریاست «سمیر جعجع» در همان وقت آنان را به اشغالگران اسرائیلی تحویل دادند.
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی