دوشنبه , 02 /مهر /1397
 Monday , 24 /September /2018

مجوز فعالیت این پایگاه، در جلسه مورخ 1391/08/22 هیئت نظارت بر مطبوعات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صادر شده است.

logo-samandehi

مراسم تشییع شهدای حادثه تروریستی اهواز آغاز شد

اهواز - جارپرس - مراسم تشییع شهدای حادثه تروریستی اهواز با حضور مسئولان ملی، استانی و جمع کثیری ا...

نامزد عضویت در دیوان عالی آمریکا با اتهام جنسی تازه روبرو شد

تهران - جارپرس - نشریه نیویورکر گزارش داد: یک زن دیگر «برت کاوانا» نامزد عضویت در دیوان عالی آمریک...

نخست وزیر انگلیس بر حفظ برجام تاکید کرد

تهران - جارپرس - «ترزا می» نخست وزیر انگلیس با تاکید بر حفظ برجام گفت که ایران به این توافق هسته ا...

تصمیم گیری درخصوص مشکلات مربوط به تسهیلات مسکن مهر

تهران - جارپرس - هیئت دولت در جلسه عصر یکشنبه خود به ریاست دکتر جهانگیری معاون اول رییس جمهور ضم...

روحانی: تخلفات آمریکا از تعهدات بین المللی را تبیین خواهیم کرد

نیویورک – جارپرس – رییس جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد که فرصت مناسبی است تا درمجمع عمومی سازمان م...

پمپئو: ترامپ آماده دیدار دوم با کیم است

پکن - جارپرس - 'مایک پمپئو' وزیر امور خارجه آمریکا تاکید کرد که 'دونالد ترامپ' رییس جمهوری آمریکا...

عوامل حادثه تروریستی اهواز به قوه قضاییه تحویل داده شوند

تهران- جارپرس-سخنگوی قوه قضاییه گفت: رئیس کل دادگستری و دادستان استان خوزستان با کمک نیروهای امنیتی...

دولت ترامپ از طرح موضوع ایران در شورای امنیت عقب‌نشینی کرد

تهران - جارپرس - یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با تاکید بر اینکه «دولت ترامپ از طرح...

 • مراسم تشییع شهدای حادثه تروریستی اهواز آغاز شد

  دوشنبه ۰۲ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۳۵
 • نامزد عضویت در دیوان عالی آمریکا با اتهام جنسی تازه روبرو شد

  دوشنبه ۰۲ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۲۳
 • نخست وزیر انگلیس بر حفظ برجام تاکید کرد

  دوشنبه ۰۲ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۱۹
 • تصمیم گیری درخصوص مشکلات مربوط به تسهیلات مسکن مهر

  دوشنبه ۰۲ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۵۰
 • روحانی: تخلفات آمریکا از تعهدات بین المللی را تبیین خواهیم کرد

  دوشنبه ۰۲ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۳۸
 • پمپئو: ترامپ آماده دیدار دوم با کیم است

  دوشنبه ۰۲ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۲۸
 • عوامل حادثه تروریستی اهواز به قوه قضاییه تحویل داده شوند

  يكشنبه ۰۱ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۳۵
 • دولت ترامپ از طرح موضوع ایران در شورای امنیت عقب‌نشینی کرد

  يكشنبه ۰۱ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۰۴

آگهی
آگهی

عربستان در تنگنای نفتی ترامپ

تهران - جارپرس - رسانه های عربی با بازتاب سخنان رئیس جمهوری آمریکا در خصوص درخواست افزایش تولید نفت عربستان برای مقابله با ایران تاکید کردند که تهران برای فروش نفت خود راه های دیگری پیدا می کند و برخی دیگر رفتار دونالد ترامپ را با مقامات سعودی مانند رفتار ارباب با غلام خود دانستند.
دونالد ترامپ روز 9 تیر در صفحه توئیتر خود نوشته بود: همین الان با ملک سلمان پادشاه عربستان سعودی صحبت کردم و به وی توضیح دادم که به خاطر هرج و مرج و ناکارآمدی در ایران و ونزوئلا، از عربستان سعودی می‌خواهم که تولید نفت را افزایش دهد، احتمالا تا 2 میلیون بشکه، تا موجب تفاوت شود ... قیمت‌ها خیلی بالا هستند! وی موافقت کرد.
پادشاه عربستان در یک تماس تلفنی با ترامپ پس از این توئیت،گفت که تلاش لازم را برای جبران کمبود نفت انجام خواهد داد تا قیمت نفت در صورت تحریم نفتی ایران افزایش پیدا نکند.
پایگاه شبکه خبری الجزیره قطر در این باره نوشت: در بیانیه رسمی دولت عربستان اشاره ای به موافقت سلمان بن عبدالعزیز با درخواست 'دونالد ترامپ' نشده است و فقط یک مسئول سعودی به روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال گفته است که کشورش حاضر است هر گونه کاهش نفت در بازار جهانی را بدون چارچوب معینی، جبران کند.
به گزارش الجزیره، ناظران در این باره گفتند که لحن بیانیه عربستان و اظهارات مسئولانش نشان می دهد که آنها می خواستند در برابر خواسته ترامپ که به اجبار از آنها می خواهد نفت شان را افزایش دهند، خجالت زده نشوند!
این پایگاه تاکید کرد که توئیت ترامپ، عربستان را در وضعیت دشواری قرار داد زیرا چنین به نظر می رسد که مسئولان سعودی غلام حلقه به گوش و مجری اوامر ترامپ هستند.
الجزیره افزود: اما ایران با جدیت کامل با اظهارات ترامپ برخورد و وی را به انجام اقداماتی، تهدید کرد.
ناظران معتقدند: ترامپ سعی دارد با اعمال این تحریم ها تهران را مجبور کند دوباره بر سر میز مذاکرات درباره توافق هسته ای بنشیند اما این بار توافقی متفاوت آن گونه که خودش می خواهد.
الجزیره به نقل از یونس بلفلاح استاد اقتصاد دانشگاه لیل فرانسه نوشت که افزایش تولید و کاهش قیمت نفت به ضرر عربستان تمام می شود زیرا طرح های 2030 محمد بن سلمان ولی عهد سعودی با بحران مالی مواجه خواهد شد .
بخش عربی خبرگزاری 'اسپوتنیک' در این زمینه به نقل از سخنان محمد عبدالجواد کارشناس اقتصادی نوشت: اگر تحریم ها به طور کامل اجرا شوند، ایران به عنوان یک کشور نفتی راه های دیگری برای فروش تولیدات نفتی خود پیدا خواهد کرد. این مسئله هر چند ممکن است مشکلاتی برای ایران به وجود آورد، اما راه حل مناسبی برای مقابله با تحریم های آمریکا خواهد بود.
وی بعید دانست که تحریم های آمریکا ضربه ای به اقتصاد ایران بزند زیرا تهران از آن جا که با بسیاری از کشورهای جهان منافع مشترکی دارد برای فروش نفت خود راه های جایگزین دیگری پیدا می کند.
اسپوتنیک در خصوص تهدیدات نفتی آمریکا علیه ایران نوشت: محصولات نفتی حدود دو سوم ( 65 درصد) از کل صادرات ایران را تشکیل می دهد، از این رو اقدام سریع دولت برای یافتن جایگزین ها جهت فروش نفت می تواند نقشه آمریکا را نقش بر آب کند.
به نوشته اسپوتنیک، هر چند ارزش پول ایران تحت تاثیر این تحریم ها قرار خواهد گرفت اما این تاثیر آن اندازه که آمریکا آرزو دارد، شدید نیست. همچنین دولت ایران به خوبی آماده مقابله با پیامدهای این تحریم ها خواهد بود و این قدرت را دارد که با فراهم کردن نیازی های ضروری مردم، اوضاع را آرام کند.
روزنامه سعودی الشرق الاوسط که در خبری که نشان از جوگیر شدن می داد، مدعی شد که هماهنگی و توافق بین آمریکا و عربستان در بازار نفت موجب نگرانی ایران شده و این کشور از اعضای اوپک درخواست کرده است تا اقدامات یک جانبه علیه این کشور اتخاذ نکنند.
الوئام دیگر پایگاه سعودی هم با خودشیفتگی نوشت: ایران با وحشت از اقدام عربستان، از اعضای اوپک خواست اقدام یک جانبه ضدش اتخاذ نکنند .
پایگاه المنار لبنان با اشاره به اظهارات مسئولان ایرانی درباره توئیت ترامپ نوشت: ایران بر عزم جدی خود برای ناکام گذاشتن طرح واشنگتن برای منع فروش نفتش تاکید کرد و به عربستان سعودی هشدار داد تلاش نکند جای ایران را در بازار نفت بگیرد.
روزنامه رای الیوم هم در این باره نوشت: سعودی ها در ازای این خوش خدمتی خود به ترامپ و افزایش تولید نفت که ملت های عربی و اسلامی از جمله ایران را از منافع نفتی خود محروم می کنند چه نصیبشان می شود؟ مگر نه این است که سالانه صدها میلیارد دلار از جیب این ملت ها به دلیل کاهش قیمت نفت برای رفاه شهروندان آمریکایی و غربی و رشد اقتصادی آنها هزینه می شود و در مقابل آشوب و جنگ و ویرانی نصیب مسلمانان و خاورمیانه می شود؟.
درخواست ترامپ از عربستان برای افزایش تولید نفت، واکنش کاربران شبکه های اجتماعی در کشورهای عربی را نیز در پی داشت و آن ها این درخواست را آمرانه و پاسخ سعودی را برده وار توصیف کردند و اقدام سعودی را برای افزایش تولید نفت بیش از سهم مشخص شده از سوی اوپک، خیانت به همه اعضای و زیرپاگذاشتن توافق دانستند.
فعالان توئیتر یادآور شدند که مضمون این اقدام آمریکا این است که حاکمان مستبد عرب بدانند واشنگتن اداره کننده آنها در همه ابعاد است و شاه سعودی، چیزی جز «برده فرمانبردار» نیست.
رئیس ‌جمهور آمریکا روز 18 اردیبهشت‌ ماه از توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 (برجام) خارج شد. به دنبال خروج آمریکا از برجام، وزارت خزانه‌داری این کشور اعلام کرد بازگشت تحریم‌ها بعد از دوره‌های 90 و 180 روزه‌ صورت خواهد گرفت که در جریان آنها شرکت‌ها و بانک‌ها فعالیت‌های مرتبط با ایران خود را به تدریج کاهش خواهند داد.
تحریم های بازگشتی و غیر قانونی آمریکا علیه ایران بعد از دوره 90 روزه در تاریخ 6 آگوست 2018 (15 مرداد ماه 1397) و پس از دوره 180 روزه در تاریخ 4 نوامبر 2018 (13 آبان ماه 1397) قرار است اجرایی شود.
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی