جمعه , 26 /بهمن /1397
 Friday , 15 /February /2019

مجوز فعالیت این پایگاه، در جلسه مورخ 1391/08/22 هیئت نظارت بر مطبوعات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صادر شده است.

logo-samandehi

قاچاق خاک واقعیت ندارد

قزوین - جارپرس - معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: قاچاق خاک کشور واقعیت ندارد ...

حمله به اتوبوس پرسنل فداکار سپاه عمق درماندگی دشمنان است

تهران - جارپرس - رییس جمهوری حمله سبعانه به اتوبوس حامل پرسنل فداکار سپاه پاسداران انقلاب اسلامی...

گورباچف: آمریکا با هدف برتری نظامی از پیمان موشکی خارج شد

تهران - جارپرس - آخرین رهبر اتحاد جماهیر شوروی هدف آمریکا از فسخ پیمان منع موشک های هسته ای میان...

مادورو خواستار همبستگی ملت‌های عربی و اسلامی با ونزوئلا شد

تهران - جارپرس - رئیس‌جمهور ونزوئلا از ملت‌های عربی و اسلامی خواست تا با این کشور اعلام همبستگی کن...

نمک خطر بروز سرطان معده را 68درصد بیشتر می کند

تهران - جارپرس - مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: خطر بروز سرط...

22 مسیر برون شهری به علت نبود ایمنی مسدود است

تهران - جارپرس - مرکز مدیریت راه های کشور اعلام کرد: 22 مسیر برون شهری به علت نبود ایمنی، بارش ب...

جدایی اصلاح طلبان از دولت گل به خودی است

تهران - جارپرس - بهزاد نبوی این روزها بیش از هر زمان دیگری دغدغه روشنگری دارد. وی در مرور تاریخ 4...

زیردریایی فاتح با حضور رییس‌جمهوری به نیروی دریایی ملحق می شود

تهران - جارپرس - فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت: زیردریایی فاتح در روزهای آیند...

 • قاچاق خاک واقعیت ندارد

  پنجشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۱۰
 • حمله به اتوبوس پرسنل فداکار سپاه عمق درماندگی دشمنان است

  پنجشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۴۵
 • گورباچف: آمریکا با هدف برتری نظامی از پیمان موشکی خارج شد

  چهارشنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۴۴
 • مادورو خواستار همبستگی ملت‌های عربی و اسلامی با ونزوئلا شد

  چهارشنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۱۱
 • نمک خطر بروز سرطان معده را 68درصد بیشتر می کند

  چهارشنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۵۳
 • 22 مسیر برون شهری به علت نبود ایمنی مسدود است

  چهارشنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۴۴
 • جدایی اصلاح طلبان از دولت گل به خودی است

  چهارشنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۱۴
 • زیردریایی فاتح با حضور رییس‌جمهوری به نیروی دریایی ملحق می شود

  چهارشنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۴۴

عربستان در تنگنای نفتی ترامپ

تهران - جارپرس - رسانه های عربی با بازتاب سخنان رئیس جمهوری آمریکا در خصوص درخواست افزایش تولید نفت عربستان برای مقابله با ایران تاکید کردند که تهران برای فروش نفت خود راه های دیگری پیدا می کند و برخی دیگر رفتار دونالد ترامپ را با مقامات سعودی مانند رفتار ارباب با غلام خود دانستند.
دونالد ترامپ روز 9 تیر در صفحه توئیتر خود نوشته بود: همین الان با ملک سلمان پادشاه عربستان سعودی صحبت کردم و به وی توضیح دادم که به خاطر هرج و مرج و ناکارآمدی در ایران و ونزوئلا، از عربستان سعودی می‌خواهم که تولید نفت را افزایش دهد، احتمالا تا 2 میلیون بشکه، تا موجب تفاوت شود ... قیمت‌ها خیلی بالا هستند! وی موافقت کرد.
پادشاه عربستان در یک تماس تلفنی با ترامپ پس از این توئیت،گفت که تلاش لازم را برای جبران کمبود نفت انجام خواهد داد تا قیمت نفت در صورت تحریم نفتی ایران افزایش پیدا نکند.
پایگاه شبکه خبری الجزیره قطر در این باره نوشت: در بیانیه رسمی دولت عربستان اشاره ای به موافقت سلمان بن عبدالعزیز با درخواست 'دونالد ترامپ' نشده است و فقط یک مسئول سعودی به روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال گفته است که کشورش حاضر است هر گونه کاهش نفت در بازار جهانی را بدون چارچوب معینی، جبران کند.
به گزارش الجزیره، ناظران در این باره گفتند که لحن بیانیه عربستان و اظهارات مسئولانش نشان می دهد که آنها می خواستند در برابر خواسته ترامپ که به اجبار از آنها می خواهد نفت شان را افزایش دهند، خجالت زده نشوند!
این پایگاه تاکید کرد که توئیت ترامپ، عربستان را در وضعیت دشواری قرار داد زیرا چنین به نظر می رسد که مسئولان سعودی غلام حلقه به گوش و مجری اوامر ترامپ هستند.
الجزیره افزود: اما ایران با جدیت کامل با اظهارات ترامپ برخورد و وی را به انجام اقداماتی، تهدید کرد.
ناظران معتقدند: ترامپ سعی دارد با اعمال این تحریم ها تهران را مجبور کند دوباره بر سر میز مذاکرات درباره توافق هسته ای بنشیند اما این بار توافقی متفاوت آن گونه که خودش می خواهد.
الجزیره به نقل از یونس بلفلاح استاد اقتصاد دانشگاه لیل فرانسه نوشت که افزایش تولید و کاهش قیمت نفت به ضرر عربستان تمام می شود زیرا طرح های 2030 محمد بن سلمان ولی عهد سعودی با بحران مالی مواجه خواهد شد .
بخش عربی خبرگزاری 'اسپوتنیک' در این زمینه به نقل از سخنان محمد عبدالجواد کارشناس اقتصادی نوشت: اگر تحریم ها به طور کامل اجرا شوند، ایران به عنوان یک کشور نفتی راه های دیگری برای فروش تولیدات نفتی خود پیدا خواهد کرد. این مسئله هر چند ممکن است مشکلاتی برای ایران به وجود آورد، اما راه حل مناسبی برای مقابله با تحریم های آمریکا خواهد بود.
وی بعید دانست که تحریم های آمریکا ضربه ای به اقتصاد ایران بزند زیرا تهران از آن جا که با بسیاری از کشورهای جهان منافع مشترکی دارد برای فروش نفت خود راه های جایگزین دیگری پیدا می کند.
اسپوتنیک در خصوص تهدیدات نفتی آمریکا علیه ایران نوشت: محصولات نفتی حدود دو سوم ( 65 درصد) از کل صادرات ایران را تشکیل می دهد، از این رو اقدام سریع دولت برای یافتن جایگزین ها جهت فروش نفت می تواند نقشه آمریکا را نقش بر آب کند.
به نوشته اسپوتنیک، هر چند ارزش پول ایران تحت تاثیر این تحریم ها قرار خواهد گرفت اما این تاثیر آن اندازه که آمریکا آرزو دارد، شدید نیست. همچنین دولت ایران به خوبی آماده مقابله با پیامدهای این تحریم ها خواهد بود و این قدرت را دارد که با فراهم کردن نیازی های ضروری مردم، اوضاع را آرام کند.
روزنامه سعودی الشرق الاوسط که در خبری که نشان از جوگیر شدن می داد، مدعی شد که هماهنگی و توافق بین آمریکا و عربستان در بازار نفت موجب نگرانی ایران شده و این کشور از اعضای اوپک درخواست کرده است تا اقدامات یک جانبه علیه این کشور اتخاذ نکنند.
الوئام دیگر پایگاه سعودی هم با خودشیفتگی نوشت: ایران با وحشت از اقدام عربستان، از اعضای اوپک خواست اقدام یک جانبه ضدش اتخاذ نکنند .
پایگاه المنار لبنان با اشاره به اظهارات مسئولان ایرانی درباره توئیت ترامپ نوشت: ایران بر عزم جدی خود برای ناکام گذاشتن طرح واشنگتن برای منع فروش نفتش تاکید کرد و به عربستان سعودی هشدار داد تلاش نکند جای ایران را در بازار نفت بگیرد.
روزنامه رای الیوم هم در این باره نوشت: سعودی ها در ازای این خوش خدمتی خود به ترامپ و افزایش تولید نفت که ملت های عربی و اسلامی از جمله ایران را از منافع نفتی خود محروم می کنند چه نصیبشان می شود؟ مگر نه این است که سالانه صدها میلیارد دلار از جیب این ملت ها به دلیل کاهش قیمت نفت برای رفاه شهروندان آمریکایی و غربی و رشد اقتصادی آنها هزینه می شود و در مقابل آشوب و جنگ و ویرانی نصیب مسلمانان و خاورمیانه می شود؟.
درخواست ترامپ از عربستان برای افزایش تولید نفت، واکنش کاربران شبکه های اجتماعی در کشورهای عربی را نیز در پی داشت و آن ها این درخواست را آمرانه و پاسخ سعودی را برده وار توصیف کردند و اقدام سعودی را برای افزایش تولید نفت بیش از سهم مشخص شده از سوی اوپک، خیانت به همه اعضای و زیرپاگذاشتن توافق دانستند.
فعالان توئیتر یادآور شدند که مضمون این اقدام آمریکا این است که حاکمان مستبد عرب بدانند واشنگتن اداره کننده آنها در همه ابعاد است و شاه سعودی، چیزی جز «برده فرمانبردار» نیست.
رئیس ‌جمهور آمریکا روز 18 اردیبهشت‌ ماه از توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 (برجام) خارج شد. به دنبال خروج آمریکا از برجام، وزارت خزانه‌داری این کشور اعلام کرد بازگشت تحریم‌ها بعد از دوره‌های 90 و 180 روزه‌ صورت خواهد گرفت که در جریان آنها شرکت‌ها و بانک‌ها فعالیت‌های مرتبط با ایران خود را به تدریج کاهش خواهند داد.
تحریم های بازگشتی و غیر قانونی آمریکا علیه ایران بعد از دوره 90 روزه در تاریخ 6 آگوست 2018 (15 مرداد ماه 1397) و پس از دوره 180 روزه در تاریخ 4 نوامبر 2018 (13 آبان ماه 1397) قرار است اجرایی شود.
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی