چهارشنبه , 23 /آبان /1397
 Wednesday , 14 /November /2018

مجوز فعالیت این پایگاه، در جلسه مورخ 1391/08/22 هیئت نظارت بر مطبوعات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صادر شده است.

logo-samandehi

«قاچاق» مصرف بنزین در مناطق مرزی را تا 50 درصد افزایش داد

تهران - جارپرس - بهای 10 برابری بنزین و 39 برابری گازوییل در همسایگان شرقی ایران و افزایش جذابیت ق...

35 سال خدمت برای بازنشستگی شرط لازم است اما کافی نیست

تهران - جارپرس - دادستان دیوان محاسبات گفت: 35 سال خدمت برای بازنشستگی شرط لازم است اما کافی نیس...

وزارت امور خارجه بمباران ساختمان شبکه تلویزیونی الاقصی را محکوم کرد

تهران - جارپرس - سخنگوی وزارت امور خارجه بمباران ساختمان شبکه تلویزیونی الاقصی در مرکز غزه از سوی رژ...

میزان رضایتمندی مردم را می توان با برخی اقدامات کم هزینه افزایش داد

تهران - جارپرس - رییس‌ جمهوری گفت: میزان رضایتمندی و خشنودی اجتماعی مردم را می توان با برخی اقدام...

خیر تهرانی 5 میلیارد تومان به بازسازی عتبات اهدا کرد

تهران - جارپرس - ستاد بازسازی عتبات عالیات از اهدا مبلغ پنج میلیارد تومان به مسقف سازی حرم حضرت ...

هجدهمین شهردار تهران کیست؟

تهران - جارپرس - اعضای شورای اسلامی شهر تهران روز سه شنبه پیروز حناچی را به عنوان هجدهمین شهردار پای...

چاقی احتمال ابتلا به سرطان های زنانه را افزایش می دهد

تهران - جارپرس - استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: زنان چاق نیز بیشتر در معرض خطر سرطان‌های رح...

شرکت های تامین اجتماعی خواهان عرضه در بورس هستند

تهران - جارپرس - سرپرست معاونت اقتصادی و برنامه ریزی سازمان تامین اجتماعی گفت: شرکت های وابسته به ...

 • «قاچاق» مصرف بنزین در مناطق مرزی را تا 50 درصد افزایش داد

  سه شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۳۶
 • 35 سال خدمت برای بازنشستگی شرط لازم است اما کافی نیست

  سه شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۳۱
 • وزارت امور خارجه بمباران ساختمان شبکه تلویزیونی الاقصی را محکوم کرد

  سه شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۲۵
 • میزان رضایتمندی مردم را می توان با برخی اقدامات کم هزینه افزایش داد

  سه شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۱۶
 • خیر تهرانی 5 میلیارد تومان به بازسازی عتبات اهدا کرد

  سه شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۰۴
 • هجدهمین شهردار تهران کیست؟

  سه شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۳۰
 • چاقی احتمال ابتلا به سرطان های زنانه را افزایش می دهد

  سه شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۱۶
 • شرکت های تامین اجتماعی خواهان عرضه در بورس هستند

  سه شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۰۱

آگهی
آگهی

عربستان در تنگنای نفتی ترامپ

تهران - جارپرس - رسانه های عربی با بازتاب سخنان رئیس جمهوری آمریکا در خصوص درخواست افزایش تولید نفت عربستان برای مقابله با ایران تاکید کردند که تهران برای فروش نفت خود راه های دیگری پیدا می کند و برخی دیگر رفتار دونالد ترامپ را با مقامات سعودی مانند رفتار ارباب با غلام خود دانستند.
دونالد ترامپ روز 9 تیر در صفحه توئیتر خود نوشته بود: همین الان با ملک سلمان پادشاه عربستان سعودی صحبت کردم و به وی توضیح دادم که به خاطر هرج و مرج و ناکارآمدی در ایران و ونزوئلا، از عربستان سعودی می‌خواهم که تولید نفت را افزایش دهد، احتمالا تا 2 میلیون بشکه، تا موجب تفاوت شود ... قیمت‌ها خیلی بالا هستند! وی موافقت کرد.
پادشاه عربستان در یک تماس تلفنی با ترامپ پس از این توئیت،گفت که تلاش لازم را برای جبران کمبود نفت انجام خواهد داد تا قیمت نفت در صورت تحریم نفتی ایران افزایش پیدا نکند.
پایگاه شبکه خبری الجزیره قطر در این باره نوشت: در بیانیه رسمی دولت عربستان اشاره ای به موافقت سلمان بن عبدالعزیز با درخواست 'دونالد ترامپ' نشده است و فقط یک مسئول سعودی به روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال گفته است که کشورش حاضر است هر گونه کاهش نفت در بازار جهانی را بدون چارچوب معینی، جبران کند.
به گزارش الجزیره، ناظران در این باره گفتند که لحن بیانیه عربستان و اظهارات مسئولانش نشان می دهد که آنها می خواستند در برابر خواسته ترامپ که به اجبار از آنها می خواهد نفت شان را افزایش دهند، خجالت زده نشوند!
این پایگاه تاکید کرد که توئیت ترامپ، عربستان را در وضعیت دشواری قرار داد زیرا چنین به نظر می رسد که مسئولان سعودی غلام حلقه به گوش و مجری اوامر ترامپ هستند.
الجزیره افزود: اما ایران با جدیت کامل با اظهارات ترامپ برخورد و وی را به انجام اقداماتی، تهدید کرد.
ناظران معتقدند: ترامپ سعی دارد با اعمال این تحریم ها تهران را مجبور کند دوباره بر سر میز مذاکرات درباره توافق هسته ای بنشیند اما این بار توافقی متفاوت آن گونه که خودش می خواهد.
الجزیره به نقل از یونس بلفلاح استاد اقتصاد دانشگاه لیل فرانسه نوشت که افزایش تولید و کاهش قیمت نفت به ضرر عربستان تمام می شود زیرا طرح های 2030 محمد بن سلمان ولی عهد سعودی با بحران مالی مواجه خواهد شد .
بخش عربی خبرگزاری 'اسپوتنیک' در این زمینه به نقل از سخنان محمد عبدالجواد کارشناس اقتصادی نوشت: اگر تحریم ها به طور کامل اجرا شوند، ایران به عنوان یک کشور نفتی راه های دیگری برای فروش تولیدات نفتی خود پیدا خواهد کرد. این مسئله هر چند ممکن است مشکلاتی برای ایران به وجود آورد، اما راه حل مناسبی برای مقابله با تحریم های آمریکا خواهد بود.
وی بعید دانست که تحریم های آمریکا ضربه ای به اقتصاد ایران بزند زیرا تهران از آن جا که با بسیاری از کشورهای جهان منافع مشترکی دارد برای فروش نفت خود راه های جایگزین دیگری پیدا می کند.
اسپوتنیک در خصوص تهدیدات نفتی آمریکا علیه ایران نوشت: محصولات نفتی حدود دو سوم ( 65 درصد) از کل صادرات ایران را تشکیل می دهد، از این رو اقدام سریع دولت برای یافتن جایگزین ها جهت فروش نفت می تواند نقشه آمریکا را نقش بر آب کند.
به نوشته اسپوتنیک، هر چند ارزش پول ایران تحت تاثیر این تحریم ها قرار خواهد گرفت اما این تاثیر آن اندازه که آمریکا آرزو دارد، شدید نیست. همچنین دولت ایران به خوبی آماده مقابله با پیامدهای این تحریم ها خواهد بود و این قدرت را دارد که با فراهم کردن نیازی های ضروری مردم، اوضاع را آرام کند.
روزنامه سعودی الشرق الاوسط که در خبری که نشان از جوگیر شدن می داد، مدعی شد که هماهنگی و توافق بین آمریکا و عربستان در بازار نفت موجب نگرانی ایران شده و این کشور از اعضای اوپک درخواست کرده است تا اقدامات یک جانبه علیه این کشور اتخاذ نکنند.
الوئام دیگر پایگاه سعودی هم با خودشیفتگی نوشت: ایران با وحشت از اقدام عربستان، از اعضای اوپک خواست اقدام یک جانبه ضدش اتخاذ نکنند .
پایگاه المنار لبنان با اشاره به اظهارات مسئولان ایرانی درباره توئیت ترامپ نوشت: ایران بر عزم جدی خود برای ناکام گذاشتن طرح واشنگتن برای منع فروش نفتش تاکید کرد و به عربستان سعودی هشدار داد تلاش نکند جای ایران را در بازار نفت بگیرد.
روزنامه رای الیوم هم در این باره نوشت: سعودی ها در ازای این خوش خدمتی خود به ترامپ و افزایش تولید نفت که ملت های عربی و اسلامی از جمله ایران را از منافع نفتی خود محروم می کنند چه نصیبشان می شود؟ مگر نه این است که سالانه صدها میلیارد دلار از جیب این ملت ها به دلیل کاهش قیمت نفت برای رفاه شهروندان آمریکایی و غربی و رشد اقتصادی آنها هزینه می شود و در مقابل آشوب و جنگ و ویرانی نصیب مسلمانان و خاورمیانه می شود؟.
درخواست ترامپ از عربستان برای افزایش تولید نفت، واکنش کاربران شبکه های اجتماعی در کشورهای عربی را نیز در پی داشت و آن ها این درخواست را آمرانه و پاسخ سعودی را برده وار توصیف کردند و اقدام سعودی را برای افزایش تولید نفت بیش از سهم مشخص شده از سوی اوپک، خیانت به همه اعضای و زیرپاگذاشتن توافق دانستند.
فعالان توئیتر یادآور شدند که مضمون این اقدام آمریکا این است که حاکمان مستبد عرب بدانند واشنگتن اداره کننده آنها در همه ابعاد است و شاه سعودی، چیزی جز «برده فرمانبردار» نیست.
رئیس ‌جمهور آمریکا روز 18 اردیبهشت‌ ماه از توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 (برجام) خارج شد. به دنبال خروج آمریکا از برجام، وزارت خزانه‌داری این کشور اعلام کرد بازگشت تحریم‌ها بعد از دوره‌های 90 و 180 روزه‌ صورت خواهد گرفت که در جریان آنها شرکت‌ها و بانک‌ها فعالیت‌های مرتبط با ایران خود را به تدریج کاهش خواهند داد.
تحریم های بازگشتی و غیر قانونی آمریکا علیه ایران بعد از دوره 90 روزه در تاریخ 6 آگوست 2018 (15 مرداد ماه 1397) و پس از دوره 180 روزه در تاریخ 4 نوامبر 2018 (13 آبان ماه 1397) قرار است اجرایی شود.
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی