چهارشنبه , 03 /بهمن /1397
 Wednesday , 23 /January /2019

مجوز فعالیت این پایگاه، در جلسه مورخ 1391/08/22 هیئت نظارت بر مطبوعات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صادر شده است.

logo-samandehi

دومین ماهواره ایرانی به زودی به فضا می رود

تهران - جارپرس - وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح اعلام کرد که دومین ماهواره جمهوری اسلامی ایران ...

سفیر سوئیس:برای ایجاد کانال مالی مستقل با ایران تلاش می کنیم

تهران - جارپرس - سفیر سوئیس در تهران با بیان اینکه به دنبال راه اندازی کانال مالی مستقل با ایران...

سفیر سوئیس در اعتراض به بازداشت مرضیه هاشمی احضار شد

تهران - جارپرس - سخنگوی وزارت امور خارجه از احضار سفیر سوئییس با توجه به طولانی شدن بازداشت خانم ...

پاسخ مراجع تقلید به سؤالی درباره پخش اعترافات تلویزیونی

تهران - جارپرس - چهار تن از مراجع تقلید و علما در معرض سؤالی درباره پخش اعترافات تلویزیونی متهما...

لایحه تشکیل وزارتخانه های رفاه وتامین اجتماعی وکاروتعاون به دولت بازگشت

تهران - جارپرس - عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی گفت: دو لایحه بنا بر درخواست دولت، از مجلس شورا...

حمیرا ریگی سفیر جدید ایران در برونئی شد

تهران - جارپرس - اداره کل اطلاع رسانی و امور سخنگویی وزارت امور خارجه با انتشار اطلاعیه ای اعلام...

لغو مجوزپروازهای ماهان ایر به آلمان مغایر روح حاکم بر روابط دو کشوراست

تهران - جارپرس - سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: لغو مجوز پروازهای شرکت هواپیمایی ماهان ایر به آلما...

برگشت 560 اثر تاریخی به ایران

تهران - جارپرس - سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی از برگشت560 اثر تاریخی با قدمت بالای 80...

 • دومین ماهواره ایرانی به زودی به فضا می رود

  چهارشنبه ۰۳ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۴۰
 • سفیر سوئیس:برای ایجاد کانال مالی مستقل با ایران تلاش می کنیم

  چهارشنبه ۰۳ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۲۸
 • سفیر سوئیس در اعتراض به بازداشت مرضیه هاشمی احضار شد

  چهارشنبه ۰۳ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۰۹
 • پاسخ مراجع تقلید به سؤالی درباره پخش اعترافات تلویزیونی

  چهارشنبه ۰۳ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۴۸
 • لایحه تشکیل وزارتخانه های رفاه وتامین اجتماعی وکاروتعاون به دولت بازگشت

  چهارشنبه ۰۳ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۱۷
 • حمیرا ریگی سفیر جدید ایران در برونئی شد

  چهارشنبه ۰۳ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۱۲
 • لغو مجوزپروازهای ماهان ایر به آلمان مغایر روح حاکم بر روابط دو کشوراست

  چهارشنبه ۰۳ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۴۳
 • برگشت 560 اثر تاریخی به ایران

  سه شنبه ۰۲ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۰۱

آگهی
آگهی

داوطلبان افتخاری و نقش ارزنده آنان در برگزاری جام جهانی

تهران - جارپرس - برگزاری جام جهانی فوتبال بدون در نظر داشتن خدمات بعضا بی مزد و منت داوطلبان، تقریبا غیرممکن به نظر می رسد.
به گزارش جارپرس از ایرنا، به طور معمول کشورهای میزبان رویدادهای مهم ورزشی از جمله المپیک، جام جهانی فوتبال و همچنین رقابت های مختلف قهرمانی جهان که برای یک دوره کوتاه نیاز به نیروی هماهنگ کننده دارند، از نیروهای جوان داوطلب استفاده می کنند.
مهم ترین وظیفه این داوطلبان کمک به برگزاری هر چه بهتر رقابت های بزرگ ورزشی و راهنمایی و هدایت طرفداران، تیم های ورزشی و روزنامه نگاران است.
روسیه نیز به عنوان میزبان جام جهانی فوتبال از این قاعده مستثنی نبود. برای این دوره از رقابت های جام جهانی حدود 15 هزار نیروی داوطلب از سراسر دنیا در 11 شهر محل برگزاری مسابقات حضور داشتند.
تمامی داوطلبان که حداقل دارای 18 سال سن بودند، تقریبا از یک سال قبل از آغاز مسابقات جام جهانی آموزش های لازم را برای ارائه خدمات بهتر دیده و حتی حدود 5 هزار و 500 نفر از آنها همان داوطلبانی بودند که سال قبل با دولت روسیه در برگزاری مسابقات جام کنفدراسیون ها همکاری داشتند.
خدمات این داوطلبان متنوع و از جهاتی دارای اهمیت بسیاری است. در تمامی فرودگاه ها، ایستگاه های قطار، مراکز خرید بزرگ، میدان های اصلی شهرها، ورزشگاه ها و ... نیروهای داوطلب حاضر هستند.
داوطلبان نه تنها باید به زبان انگلیسی تا حد زیادی مسلط باشند بلکه اولویت انتخاب با افرادی است که به یکی از زبان های اسپانیایی، فرانسوی، آلمانی، پرتغالی یا عربی آشنایی داشته باشند. بیشتر داوطلبان روسی که برای این دوره از رقابت ها انتخاب شده بودند نیز دانشجویان یا فارغ التحصیلان رشته مترجمی بودند که علاوه بر زبان انگلیسی به یکی از زبان های ذکر شده مسلط بودند.
با این حال برای دیدارهایی که ایران یکی از طرف های آن بود، یک یا چند داوطلب تاجیک نیز حضور داشتند که این افراد به خوبی به زبان فارسی نیز مسلط بوده و به ایرانیان خدمات رسانی می کردند.
از دیگر قابلیت های داوطلبان فیفا می توان به روابط عمومی بالا، قابلیت کار تیمی، توانایی برای کار زیاد و سخت و انتظار مسئولیت پذیری بالا، تجربه حضور به عنوان داوطلب در رقابت های ورزشی یا فرهنگی در گذشته و غیره اشاره کرد.
رنگ لباس داوطلبانی که در فرودگاه ها، ایستگاه های مترو یا قطار، سطح شهر و غیره حضور داشتند آبی با ستاره های سفید و رنگ لباس داوطلبانی که در ورزشگاه ها و حواشی آن بودند به رنگ قرمز بود. از سوی دیگر اسکن مدارک و صدور بلیت ورود هواداران به ورزشگاه ها نیز بر عهده داوطلبان است.
اما شاید خدمات مهم تر این داوطلبان در ارتباط با روزنامه نگاران و خبرنگاران بود. داوطلبان مسئول اسکن مدارک خبرنگاران، صدور کارت خبرنگاری، تحویل دادن بلیت بازی ها برای خبرنگاران، تعیین محل استقرار عکاسان در کنار زمین و راهنمایی آنها برای استقرار در محل انتخاب شده، ممانعت از فیلم برداری خبرنگاران در زمان بازی و نشست های خبری و ... بودند.
از سوی دیگر علاوه بر تیم های تخصصی که مسئول ارائه خدمات اینترنتی به خبرنگاران هستند، تعدادی از داوطلبان نیز به خبرنگاران برای اتصال به اینترنت بی سیم یا رفع هرگونه مشکل نرم افزاری و سخت افزاری حضور دارند. این داوطلبان به طور معمول از بین کسانی انتخاب شده اند که رشته تحصیلی آنها فناوری اطلاعات است و به خوبی به زبان های بین المللی آشنایی دارند.
از سوی دیگر یکی از وظایف داوطلبان کمک به بوفه های غذا در ورزشگاه ها است و آنها در زمینه تحویل غذا و تمیز کردن محیط به حامی مالی این موضوع کمک می کردند.
فروشگاه های در نظر گرفته شده در ورزشگاه ها و مراکز فیفا نیز برای فروش محصولات جام جهانی از داوطلبان کمک گرفته اند و این داوطلبان هستند که نقش اصلی را در بازاریابی و فروش این یادبودها بر عهده دارند.
همچنین فیفا از بین داوطلبان، افراد آموزش دیده ای را برای کمک به بخش پزشکی و مبارزه با دوپینگ خود انتخاب کرده است و این افراد به تیم های مستقر در این مراکز برای ارائه خدمات پزشکی، گرفتن آزمایشات دوپینگ و همچنین ارتباط با بازیکنان یا هواداران کمک می کنند.
این داوطلبان معمولا حقوقی دریافت نمی کنند با این حال این احتمال وجود دارد که کشور میزبان در پایان رقابت ها برای قدردانی از آنها پاداشی را در نظر بگیرد. بدون تردید برگزاری جام جهانی 2018 روسیه نیز بدون کمک داوطلبان جوان و پر شور و نشاطی که همزمان با ارائه این خدمات، در فضای جام جهانی حضور دارند و دیدارهای مهم و حساسی را تماشا می کنند، میسر نیست.