شنبه , 28 /دي /1398
 Saturday , 18 /January /2020

مجوز فعالیت این پایگاه، در جلسه مورخ 1391/08/22 هیئت نظارت بر مطبوعات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صادر شده است.

پایگاه خبری جارپرس جهت تکمیل کادر خود از افراد واجد شرایط زیر به صورت تمام وقت
دعوت به همکاری می نماید.
چپ چین خانم
مهارت کامل به تغییر تیترولید
خبرنگار مرد
حرفه ای و دارای سابقه در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
بازاریاب خانم
دارای سابقه در مطبوعات و خبرگزاریها
ارسال رزومه به  info@jaarpress.ir با شماره فکس: 02177600370

آخر دی ماه، ارز ارزان و سکه گران شد

تهران- جارپرس-روزهای پایانی دی ماه دلار ۱۵۰ تومان ارزان شد، سکه ۲۳۰ هزار تومان گران شد و بورس ۱۳ درص...

تداوم بارش برف و باران در جاده‌های ۱۳ استان

تهران-جارپرس-مرکز مدیریت راهها (سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای ) از بارش برف و باران در جاده‌های ...

بازتاب جهانی خطبه‌های رهبر معظم انقلاب در نمازجمعه تهران

تهران- جارپرس-بیشتر رسانه‌های مهم جهان خطبه‌های رهبر معظم انقلاب در نمازجمعه تهران را پوشش داده و اق...

رهبر انقلاب:‌ واکنش سپاه ضربه حیثیتی به ابهت ابرقدرتی آمریکا بود

تهران- جارپرس-رهبر انقلاب با اشاره به تشییع باشکوه پیکر حاج قاسم سلیمانی سردار پرافتخار ایرانیان فر...

لغو ناگهانی جلسه دولت ترامپ با موضوع ایران

تهران- جارپرس-دولت ترامپ نشست مرتبط با مساله تنش با ایران را که قرار بود با اعضای کنگره برگزار شود ب...

ظریف: اتحادیه اروپا رفتار خود را در قبال ایران و برجام تصحیح کند

تهران- جارپرس--وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ضمن برشمردن اشتباهات و بی عملی اروپایی‌ها در قبا...

کاری کنید روحیه جهاد و مقاومت راه قطعی نسل‌های پی در پی شود

تهران- جارپرس-بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار اعضای ستاد کنگره دو هزار شهید استان بوشهر که ...

درخواست آمریکایی‌ها برای توقیف دارایی‌های بانک مرکزی ایران رد شد

تهران- جارپرس-درخواست خواهان‌های آمریکایی (ورثه برخی از قربانیان حادثه ۱۱ سپتامبر) برای توقیف اموال...

 • آخر دی ماه، ارز ارزان و سکه گران شد

  شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۵۱
 • تداوم بارش برف و باران در جاده‌های ۱۳ استان

  شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۳۶
 • بازتاب جهانی خطبه‌های رهبر معظم انقلاب در نمازجمعه تهران

  جمعه ۲۷ دی ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۵۳
 • رهبر انقلاب:‌ واکنش سپاه ضربه حیثیتی به ابهت ابرقدرتی آمریکا بود

  جمعه ۲۷ دی ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۴۱
 • لغو ناگهانی جلسه دولت ترامپ با موضوع ایران

  پنجشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۲۷
 • ظریف: اتحادیه اروپا رفتار خود را در قبال ایران و برجام تصحیح کند

  پنجشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۳۵
 • کاری کنید روحیه جهاد و مقاومت راه قطعی نسل‌های پی در پی شود

  چهارشنبه ۲۵ دی ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۱۵
 • درخواست آمریکایی‌ها برای توقیف دارایی‌های بانک مرکزی ایران رد شد

  چهارشنبه ۲۵ دی ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۰۰
آگهی
آگهی

میراث پرونده پزشکی کیارستمی برای فخیم زاده

تهران - جارپرس - ماجرای پرونده پزشکی عباس کیارستمی از سال گذشته تا روزی که حکم توبیخ کتبی پزشک او را صادر کردند، فراز و فرودهای مختلفی داشت. شاید ترکش های این داستان هنوز تمام نشده باشد، وقتی که نزدیکان مهدی فخیم زاده از مشکلاتی در پذیرش بیمارستانی او پس از حادثه خبر می دهند.
به گزارش جارپرس به نقل از ایرنا، خسرو امیر صادقی، یکی از نزدیکان مهدی فخیم زاده با تشریح آخرین وضعیت این کارگردان، گفت: ماجرای پرونده پزشکی و مرگ عباس کیارستمی تا حدی باعث ایجاد شکاف بین پزشکان و هنرمندان شده است. باید فضای ایجاد شده بین پزشکان و هنرمندان را به سمت آشتی ببریم، زیرا ممکن است پیشکسوتان دیگری نیز دچار مشکلات جسمی شوند و نیاز به خدمات پزشکی داشته باشند در نتیجه بهتر است این فضای سوء تفاهم هر چه سریعتر برطرف شود.
وی درباره مراجعه اولیه همراهان این کارگردان سینما و تلویزیون به بیمارستان پس از حادثه تصادف گفت: بر اساس آنچه تهیه کننده آخرین فیلم فخیم زاده گفته، وقتی به بیمارستان طالقانی چالوس مراجعه کردند، او را پذیرش کردند، اما اعلام کردند که باید هر چه سریعتر به تهران منتقل شود.
وی افزود: پس از حادثه تصادف که برای فخیم زاده در شمال کشور رخ داد وقتی می خواستند او را به تهران بیاورند، با چند بیمارستان تماس گرفتند، اما برخی از آنها از پذیرفتن او خودداری کردند و اعلام کردند امکانات لازم را برای درمان او ندارند.
امیر صادقی در پاسخ به این پرسش که چه بیمارستان هایی از پذیرش او خودداری کردند، گفت: بهتر است از این بیمارستان ها اسمی برده نشود زیرا باید فضای ایجاد شده بین پزشکان و هنرمندان را به سمت آشتی ببریم.
وی درباره آخرین وضعیت فخیم زاده که در بیمارستانی در تهران بستری است، گفت: هوشیاری او کامل است، اما از نظر بهبودی برای راه رفتن و غیره به زمان نیاز دارد. تیم پزشکی نیز بر ممنوع ملاقات بودن او تاکید دارد.
سید حامد حسینی، تهیه کننده فیلم «مشت آخر» آخرین فیلم فخیم زاده درباره چرایی پذیرش نشدن او در بیمارستان گفت: برخی از بیمارستان ها که او را پذیرش نکردند، موضوع، نبود امکانات پزشکی را مطرح کردند. اما مساله این است، وقتی که در موضوعی مانند ماجرای مرحوم کیارستمی در رسانه ها افراط و غلو می شود امروز آسیب آن را می بینیم.
وی ادامه داد: برخی گزارش هایی که درباره جراحت فخیم زاده به بیمارستان ها داده و در فضای مجازی انتقال داده شد. واقعیت محض نبود وقتی که یک واقعیت محض نداشته باشیم، بعدا تصمیم گیری بر اساس گزارشهایی که واقعیت ندارد، سخت است. اصل موضوع این بوده است که ما کنترل خبر و فضای مجازی را نداریم و لطمه آن به جامعه هنرمندان بازمی گردد.
وی گفت: در فضای مجازی گزارش شده بود که فخیم زاده شکستگی لگن و گردن دارد و بیمارستان باید ثابت می کرد که او شکستگی لگن و گردن ندارد؛ بیمارستان ها توصیه می کردند که از نظر پزشکی نباید فخیم زاده را جابه جا کنند. در حالی که باید ثابت می شد شکستگی وجود ندارد و او را جابجا می کردند.
این تهیه کننده سینما گفت: اطلاعات غلط گزارشهای اولیه، تاثیر گذاشته بود و باعث شده بود که بیمارستان ها نتوانند تصمیم بگیرند ضمن آنکه برخی بیمارستان ها امکانات پزشکی لازم را نداشتند یعنی تخت خالی در بخش مراقبت های ویژه ICU یا متخصص لازم را نداشتند.
حسینی افزود: اگر ما چیزی را غلو و بزرگنمایی کنیم در هرصنفی که باشد کل جامعه لطمه می خورد. در موضوع بیماری مرحوم کیارستمی برخی ژورنالیست های کم تجربه، موضوع را بزرگ کردند و لطمه بزرگی به جامعه پزشکی زدند در حالی که می توانست اگر خطایی هم وجود داشته، آن را مدیریت کنند اما این اتفاق نیفتد. این مسائل طبیعتا برجامعه پزشکی تاثیر می گذارد.
وی تاکید کرد: اکنون باید تلاشمان این باشد که جامعه پزشکی با جامعه هنرمندان آشتی کنند. نه اینکه با بزرگنمایی این فاصله را بزرگتر کنیم. من مفصل با مسئولان وزارت بهداشت و اورژانس کشور جلسه داشتم و در این باره صحبت کردیم و اکنون وضعیت فخیم زاده خیلی بهتر است.

* فاصله بین جامعه پزشکی و هنرمندان کم شده است
علیرضا عسگری، مدیر کل دفتر نظارت و اعتباربخشی امور درمان وزارت بهداشت گفت: زمانی که بیماری از بیمارستان در هر شهری از تهران تا چالوس به علت مشکلات پزشکی و اورژانسی در چهارچوب فرآیندهای وزارت بهداشت به پذیرش نیاز داشته باشد، در بخش دولتی از طریق سیستم ستاد هدایت بیماران اورژانس کشور که در واقع بخشی از نظام سلامت است، برای او در نزدیکترین بیمارستان پذیرش گرفته می شود تا امکانات مورد نیاز را برای او فراهم کند.
وی افزود: یعنی عملا بیمار در این مسیر هیچ دخالتی ندارد. این وظیفه تولیت سلامت است که بیمار اورژانسی را پذیرش کند. به طورمثال بیماری که ضربه مغزی می شود و در شهرستان امکانات درمان او نیست ستاد هدایت بیماران مکلف است پذیرش بیمارستان مناسب را برای او بگیرد.
وی ادامه داد: همچنین اگر بیماری به ICU نیاز دارد و در آن شهر، تخت های مراقبت های ویژه بیمارستان پر است، بیمار از طریق ستاد هدایت بیماران در نزدیکترین بیمارستان پذیرش می شود اما اگر شخصی بخواهد راسا خودش اقدام کند و خودش بیمارش را به بیمارستان خصوصی یا هر جایی که خودش می خواهد منتقل کند دیگر نظام سلامت وظیفه ای در برابر او ندارد.
مدیر کل دفتر نظارت و اعتباربخشی امور درمان وزارت بهداشت گفت: به طورمثال در بیمارستان چالوس بیماری که دچار آپاندیس می شود و می خواهد در بیمارستان تهران جراحی شود، نظام سلامت وظیفه ای ندارد که برای بیمار در تهران دنبال بیمارستان بگردد چون از مسیر تولیت و حاکمیت رد نشده و آن بیمارستان نیز که خصوصی است و بیمارستان خصوصی مانند هر ارائه کننده خدمت خصوصی است و می خواهد یا نمی خواهد خدمات و امکاناتش را بفروشد.
عسگری افزود: در این صورت نزدیکان بیمار به بیمارستان می گویند چنین خدمتی می خواهیم و اگر بیمارستان بگوید من این خدمت را ندارم یا به این شکلی که تو می خواهی ندارم دیگر هرجی به آن نیست. در این صورت ما به عنوان وزارت بهداشت به بیمارستان چه بگوییم.
مدیر کل نظارت بر درمان وزارت بهداشت درباره هنرمندان و پزشکان بعد از پرونده پزشکی کیارستمی گفت: من احساس می کنم فاصله جامعه پزشکی و هنرمندان کمتر شده است. ما پزشکان که به آنان نزدیک تر شده ایم. خدمت رساندن به بیماران نیز کاری حرفه ای است و برای هر بیماری در چارچوب اصول علمی انجام می شود.
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی