پنجشنبه , 24 /آبان /1397
 Thursday , 15 /November /2018

مجوز فعالیت این پایگاه، در جلسه مورخ 1391/08/22 هیئت نظارت بر مطبوعات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صادر شده است.

logo-samandehi

سیاست بدون اغماض درکابینه ترامپ

تهران - جارپرس - درحالی که دولت ترامپ درطول دوسال در کابینه تغییرات زیادی به خود دیده است، به نظ...

سامانه پیشگیری از طلاق در استان تهران راه اندازی می شود

تهران - جارپرس - مدیرکل بهزیستی استان تهران گفت: سامانه تصمیم (مرکز جامع مراقبت از خانواده) به من...

ژاپن 345 هزار کارگر خارجی بکار می گیرد

پکن - جارپرس - دولت ژاپن قصد دارد برای جبران کمبود نیروی کار در این کشور تا سال مالی 2023 حدود 345...

120 پرونده زمین خواری در کمیسیون اصل 90 بررسی شد

قزوین - جارپرس - رییس کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی گفت: با هدف مقابله با زمین خواری، 120 پرون...

وزیر نفت هفته آینده به مجلس می رود

تهران - جارپرس - بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت هفته آینده برای پاسخ به سوال علی ساری نماینده اهواز و ...

بارش ها سبب ریزش سنگ در جاده کرج - چالوس شد

کرج - جارپرس - رئیس پلیس راه البرز اعلام کرد که بارش برف و باران سبب ریزش سنگ درجاده کرج - چالوس شد...

ترکیه خواستار تقویت همکاری با ایران در حوزه انرژی شد

آنکارا - جارپرس - مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه گفت: آنکارا مخالف تحریم های آمریکا علیه ایران ...

رانندگان در استان های برفی زنجیر چرخ ببندند

تهران - جارپرس - رئیس مرکز کنترل ترافیک و راهور نیروی انتظامی اعلام کرد: با توجه به بالا رفتن برودت...

 • سیاست بدون اغماض درکابینه ترامپ

  پنجشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۴۲
 • سامانه پیشگیری از طلاق در استان تهران راه اندازی می شود

  پنجشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۳۵
 • ژاپن 345 هزار کارگر خارجی بکار می گیرد

  پنجشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۳۰
 • 120 پرونده زمین خواری در کمیسیون اصل 90 بررسی شد

  پنجشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۲۳
 • وزیر نفت هفته آینده به مجلس می رود

  پنجشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۱۹
 • بارش ها سبب ریزش سنگ در جاده کرج - چالوس شد

  پنجشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۰۲
 • ترکیه خواستار تقویت همکاری با ایران در حوزه انرژی شد

  پنجشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۳۸
 • رانندگان در استان های برفی زنجیر چرخ ببندند

  پنجشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۵۸
واکنش عراقی ها به سفر ستاره هالیوود به موصل

خانم آنجلینا! از کودکان یمنی و سوری چه خبر؟

بغداد - جارپرس - سفر غیرمنتظره 'آنجلینا جولی' ستاره 'هالیوود' که به عنوان 'سفیر حسن نیت کمیسیون عالی سازمان ملل در امور پناهجویان' شناخته می شود، به شهر 'داعش' زده 'موصل' در شمال عراق، بازتاب های متفاوتی در این کشور داشته است.
به گزارش جارپرس به نقل از ایرنا، درحالی که جولی از عصر شنبه وارد موصل دومین شهر بزرگ عراق شد و از خرابی های این شهر که نزدیک به سه سال در اشغال تروریستهای داعش قرار داشت، بازدید می کند، رسانه های این کشور تاکنون توجه چندانی به این سفر نشان نداده اند.
درعین حال رسانه های نزدیک به احزاب حاکم در کردستان عراق و نیز برخی رسانه های منطقه ای نزدیک به جریان ملی گرایی عربی بطور ویژه به این سفر و حتی پوشش مستقیم آن اقدام کرده اند.
در فضای مجازی، اما کاربران در تایید و یا مخالفت با این سفر نکاتی را مورد اشاره قرار داده اند.
موافقان سفر با اشاره به آنچه سوابق اقدامات بشر دوستانه و خیرخواهانه آنجلینا جولی می خوانند، از سفر او به شهر جنگ زده موصل و از جمله اختصاص دو میلیون دلار به بازسازی این شهر به عنوان گامی هر چند کوچک برای کاهش مشکلات مردم موصل استقبال کرده اند و نیت او را صادقانه ارزیابی و ستوده اند.
هر چند بخشی از این استقبال هم به نظر می رسد تحت تاثیر سلبریتی بودن آنجیلنا جولی است که رسانه ها و کاربران فضای مجازی پرداختن به اخبار آن را همچون فرصتی برای جذب مخاطب بیشتر می بینند.
در این خصوص هشتک 'انجلینا_جولی' هم در فضای مجازی عراق ایجاد شده است.
اما از سوی دیگر برخی کاربران عراقی نیز مقایسه های جالبی انجام داده و به نکات قابل توجهی در خصوص این سفر و ابعاد دیگر آن اشاره کرده اند.
برخی کاربران فضای مجازی در عراق سفر جولی به موصل را از این زاویه دیده اند که آمریکا با اشغالگری و جنگ و بمباران هایش کشورها را به مخروبه تبدیل و مردم را می کشد و آواره می کند و پس از آن، ستارگان هالیوود با عنوان فرستادگان صلح و اقدامات بشردوستانه از راه می رسند تا چهره انسانی آمریکا را تبلیغ کنند.
'علی محمود' یکی از این کاربران است که پرسیده است، جولی کجا بود وقتی جنگنده های آمریکا در کمال وقاحت غیرنظامیان را در شهر موصل بمباران می کردند.
وی گفته است، متاسفانه سطح فکری ما پایین است و اتفاقات را فراموش و هر چه به خورد ما بدهند، باور می کنیم.
کاربر دیگری به تمسخر نوشته است، 'ایوانکا ترامپ' به سعودی رفت و توانست 450 میلیارد دلار از سران سعودی بگیرد، اگر جولی به آنجا برود اسم کشور سعودی می شود 'پادشاهی عربی جولیی'.
یکی دیگر از کاربران نوشته است، داستان اقدامات بشر دوستانه ستارگان هالیوود همچون یک ضرب المثل عربی است که می گوید 'طرف را می کشند و خودشان هم برایش تشیع جنازه می گیرند'.
یک شهروند دیگر عراقی با نام کاربری 'نزار الدالانی' این سوال را مطرح کرده که چرا جولی از سوریه بازدید نمی کند.
خانمی به نام 'وفاء حمزه' که برای خود نام کاربری 'ادیب سعودی' نهاده نیز در قبال این سخنان جولی که گفته، ویرانی که در موصل مشاهده کرده، در هیچ جای دنیا به چشمش ندیده از عبارت قرآنی 'و شهد شاهد من اهلها' استفاده کرده تا به اذعان آمریکایی ها به این حجم از ویرانی بدست خودشان اشاره کند.
یک کاربر هم به نام 'محمد' گویی در واکنش به همین اظهارات ستاره هالیوود این پرسش را مطرح کرده که 'مگر غیر از آمریکا چه کسی عراق را ویران کرده است'.
'انکیدو' نام کاربری فرد دیگری است که پرسیده است، چرا آنجلینا جولی به یمن سفر نمی کند.
اشاره کاربران عرب به نقش اصلی آمریکا در ویرانی عراق نه تنها به ویرانی هایی است که این کشور در دوران پس از اشغال توسط آمریکا (2003) و درگیری ها و ناامنی های این دوره شاهد بود، بلکه به طور ویژه به بمباران های وسیع و بی رویه جنگنده های آمریکایی و ائتلاف تحت رهبری واشنگتن تحت عنوان ائتلاف بین المللی مبارزه با داعش درعراق و سوریه اشاره دارد.
در طول سالهای حضور داعش در عراق بارها رسانه های این کشور، منطقه ای و مسوولان عراق و سوریه از بمباران های وسیع و عمدی جنگنده های آمریکا علیه مناطق مسکونی، تاسیسات زیر بنایی، زیر ساخت ها و مراکز شهری در مناطق تحت اشغال و حتی گاهی مناطق آزاد شده از دست داعش خبر داده اند.
آمریکایی ها، اما هر بار همچون حکایت کشتار غیرنظامیان در بمباران هایشان در افغانستان، در عراق نیز اشتباه محاسباتی در تعیین اهداف را علت این جنایات خود عنوان می کردند.
اکنون سفر آنجلینا جولی به عراق که از سال 2001 تاکنون پنجمین سفر او به عراق است، یک بار دیگر این سوالات را در ذهن عراقی ها مطرح کرده است که چرا ستارگان هالیوود از قدرت و نفوذ اجتماعی و رسانه ای خود برای مقابله با سیاست های جنگ طلبانه کاخ سفید در نقاط مختلف جهان بویژه خاورمیانه استفاده نمی کنند و به مقابله با آن نمی پردازند و تنها پس از بروز جنگ و ویرانی، یاد کودکان و زنان و ضرورت کمک های بشر دوستانه می افتند.
سوالاتی که کاربران عراقی امروز درباره چرایی عدم سفر جولی به یمن و سوریه مطرح کرده اند، به خوبی این زاویه انتقادی به سفر این ستاره مشهور هالیوود به شهر ویران شده موصل را نشان می دهد.
سفر جولی به موصل درست در زمان حمله ائتلاف سعودی به بندر 'الحدیده' یمن و در حالی صورت می گیرد که 'سازمان بهداشت جهانی' هشدار می دهد با این حمله زندگی دو میلیون و600 هزار نفر در معرض خطر قرار خواهد گرفت.
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی