يكشنبه , 28 /مرداد /1397
 Sunday , 19 /August /2018

مجوز فعالیت این پایگاه، در جلسه مورخ 1391/08/22 هیئت نظارت بر مطبوعات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صادر شده است.

logo-samandehi

محسنی بندپی از یک نماینده مجلس شکایت کرد

تهران - جارپرس - سخنگوی هیات نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس گفت: محسنی بندپی سرپرست وزارت تعاون، ...

۲۰۶ نماینده خواستار اجرای قانون تقسیمات کشوری به فوریت شدند

تهران - جارپرس - 206 نماینده مجلس شورای اسلامی در نامه ای به رییس جمهوری خواستند با قید فوریت دستور...

وزارت اطلاعات اسامی دوتابعیتی ها را ارائه کرد

تهران - جارپرس - رییس مجلس شورای اسلامی گفت: وزارت اطلاعات در نامه ای اسامی افراد دوتابعیتی را ار...

اتاق ایران خواهان الحاق کشور به FATF شد

تهران - جارپرس - اعضای هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در نشست امروز (یک...

آزبست از لنت های ترمز داخلی حذف شد

تهران - جارپرس - رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست گفت: بر اساس شنیده ها و اقداماتی که انجام شده است...

وزارت تعاون برای انتصابات فراخوان عمومی می دهد

تهران - جارپرس - سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در بخشنامه ای اعلام کرد که از این پس انت...

پیامک های بانکی با وعده نرخ سود بالا

تهران - جارپرس - این روزها با نزدیک شدن به سررسید سپرده های یکساله، مشتریان برخی بانک ها پیامکی ...

پوتین و مرکل بر حفظ برجام تاکید کردند

تهران - جارپرس - ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه و آنگلا مرکل صدراعظم آلمان بر لزوم حفظ برجام تاک...

 • محسنی بندپی از یک نماینده مجلس شکایت کرد

  يكشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۴۹
 • ۲۰۶ نماینده خواستار اجرای قانون تقسیمات کشوری به فوریت شدند

  يكشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۴۴
 • وزارت اطلاعات اسامی دوتابعیتی ها را ارائه کرد

  يكشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۲۲
 • اتاق ایران خواهان الحاق کشور به FATF شد

  يكشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۱۹
 • آزبست از لنت های ترمز داخلی حذف شد

  يكشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۴۸
 • وزارت تعاون برای انتصابات فراخوان عمومی می دهد

  يكشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۳۳
 • پیامک های بانکی با وعده نرخ سود بالا

  يكشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۳۰
 • پوتین و مرکل بر حفظ برجام تاکید کردند

  يكشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۰۷

گروه هفت در مسیر گروه شش

تهران - جارپرس - همزمان با چهل و چهارمین نشست سران گروه هفت کشور صنعتی و ثروتمند جهان، به نظر می رسد دامنه اختلاف ها میان اعضا شدت بیشتری یافته و اگرچه ترامپ ظاهرا سعی دارد با عضویت روسیه، گروه هفت را به گروه هشت ارتقا دهد اما شواهد حاکی از آن است که اعضای گروه، خود را برای تولد 'گروه شش' آماده کرده اند.

به گزارش جارپرس به نقل از ایرنا، نشست دو روزه سران گروه هفت کشور صنعتی و ثروتمند جهان(شامل آلمان، فرانسه، ایتالیا، ژاپن، انگلیس، آمریکا و کانادا) از دیروز(جمعه 18 خرداد) به میزبانی ایالت کبک کانادا آغاز شده و امروز به کار خود پایان خواهد داد.
اختلاف ها و احتمال انشقاق در گروه هفت، امسال نسبت به سال های گذشته به مراتب بیشتر شده و سیر صعودی رویکردهای یکجانبه گرایانه ترامپ، باعث شده تا بخش عمده این اختلاف ها، به تنش ها میان اعضای اروپایی گروه هفت با واشنگتن مربوط شود تا جایی که شش عضو این گروه، خود را برای تصمیم احتمالی و ناگهانی ترامپ برای خارج کردن آمریکا از گروه هفت آماده کرده اند.
تحمیل تعرفه های گمرکی سنگین بر واردات فولاد و آلومینیم از اروپا، کانادا و مکزیک، خروج یکجانبه از توافقنامه بین المللی آب و هوایی پاریس، خروج از پیمان همکاری ترانس-پاسیفیک(TPP)، خروج قریب الوقوع از قرارداد نفتا (قرارداد تجارت آزاد آمریکای شمالی یا NAFTA) و اخیرا هم خروج یکجانبه از توافق هسته ای با ایران که از آشکارترین موارد بی اعتنایی ترامپ به متحدان اروپایی و نقض تعهدات بین المللی است، تنها بخشی از دلایل گسترش دامنه اختلاف ها میان واشنگتن و متحدان اروپایی و حتی بروز اختلاف میان آمریکا و کانادا است.
اختلاف ها حالا به نشست جاری سران کشورهای گروه هفت در کبک کانادا کشیده شده تا جایی که اروپایی ها پیش از شروع این نشست، ایده تشکیل 'جبهه مشترک اروپایی در برابر آمریکا' را مطرح کرده و جدی تر از همیشه، مصمم به ایستادگی در برابر زیاده خواهی ها و یکجانبه گرایی های کاخ سفید و مستاجر کنونی آن به نظر می رسند.
امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه که همراه دیگر سران اروپایی از مخالفان سیاست های یکجانبه گرایانه دونالد ترامپ و از طرفداران حفظ برجام به شمار می رود، روز گذشته و در آستانه آغاز نشست برای نخستین بار ایده جبهه مشترک اروپایی در برابر آمریکا را مطرح کرد و گفت: با توجه به مواضع آمریکا، قاعدتا باید سایر کشورهای گروه، جبهه مشترک اروپایی تشکیل دهند.
مکرون همچنین در دیداری که با جاستین ترودو نخست وزیر کانادا در حاشیه نشست کبک داشت، حرف های مهمی دیگری هم در مورد آمریکا، یکجانبه گری های ترامپ، احتمال خروج آمریکا از گروه هفت و بی اثر بودن این خروج بر قدرت و اعتبار اقتصادی 'گروه شش' (پس از خروج احتمالی آمریکا) مطرح کرد.
اگر چه فعلا موضوع خروج آمریکا از گروه هفت بطور جدی مطرح نیست اما با توجه به سوابق و عملکرد ترامپ در یک سال و نیم گذشته، شش کشور عضو گروه هفت، تعجب نخواهند کرد اگر روزی ترامپ در ادامه روند بی اعتنایی به تعهدات بین المللی، تصمیم به خروج آمریکا از این گروه بگیرد؛ در واقع این شش کشور خود را برای چنین روزی آماده کرده اند.
رئیس جمهوری فرانسه در دیدار با نخست وزیر کاناد گفت: شاید ترامپ اهمیتی ندهد که منزوی شود اما ما حتی به عنوان 'گروه شش' نیز یک نیروی واقعی خواهیم ماند. اگر آمریکا تصمیم بگیرد که از نقش جهانی اش کنار بکشد، این برای اقتصاد و وجهه آمریکا بد است. ترامپ این را می داند.
مکرون تاکید کرد: شش کشور دیگر گروه هفت بازاری دارند که بزرگ تر از بازار آمریکاست. من به همکاری و چندجانبه گرایی باور دارم زیرا با تمام توانم در مقابل هژمونی می ایستم. هژمونی پایان حاکمیت قانون است.... مشاغل آمریکایی ها به دلیل اقدامات دولت ترامپ در حال از دست رفتن است.... کارگران آمریکایی اولین کسانی هستند که از جنگ تجاری اروپا و آمریکا زیان می بینند.
رئیس جمهوری فرانسه که کشورش همواره از نزدیک ترین هم پیمانان اروپایی آمریکا بوده است، در آستانه نشست گروه هفت تصریح کرده است: بحث ما با ترامپ این نیست که از او بخواهیم در تعرفه‌های واردات آلومینیوم و فولاد تجدید نظر کند بلکه می‌خواهیم او متوجه شود که جنگ تجاری نتیجه خوبی برای هیچ‌کس ندارد‌.
در تصاویری که از دیدار مکرون با ترامپ در حاشیه نشست گروه هفت از شبکه های خبری پخش شد، عصبانیت و نارضایتی در چهره هر دو رئیس جمهوری ، به ویژه در چهره ترامپ نمایان بود. رویترز هم در گزارش خود از این دیدار، تایید کرد که در این نشست از گرمی و صمیمیت سابق میان آمریکا و فرانسه خبری نبود.
ترزا می نخست وزیر انگلیس نیز پیش از آغاز نشست سران گروه هفت تاکید کردکه اتحادیه اروپا حتما پاسخ قاطع، مناسب وقانونی به محدودیت‌ های تجاری وضع شده از سوی آمریکا خواهد داد. خانم می همچنین اعلام کرد که قصد هیچ دیدار دوجانبه‌ای را با ترامپ ندارد.
نخست وزیر کانادا هم گفت که در نشست گروه هفت، 'مودبانه' مراتب ناخرسندی خود را از اقدام ترامپ ابراز خواهند کرد. او هم از جنگ تجاری که ترامپ براه انداخته، نگران است. پای کانادا هم به عنوان یکی از اصل ترین صادر کنندگان فولاد و آلومینیوم به آمریکا، در میان است.
براساس گزارش روزنامه انگلیسی سان، با توجه به شدت اختلافات میان ترامپ و دیگر اعضای گروه هفت، انتظار نمی رود که رئیس جمهوری آمریکا زمان زیادی را در کبک کانادا برای حضور در اجلاس گروه هفت سپری کند.
خبرگزاری آسوشیتدپرس هم نوشت: انتظار می‌رود ترامپ با برخورد نه چندان گرم کانادای میزبان و همچنین برخی دیگر از متحدان غربی آمریکا در این نشست روبرو شود.
مردم کانادا هم به حضور سران برخی کشورهای عضو گروه هفت از جمله آمریکا و انگلیس در کشورشان اعتراض کرده اند و پرچم آمریکا و انگلیس را به نشانه اعتراض، در خیابان های کبک به آتش کشیدند.
شدت اختلاف ها بالا است. دست‌اندرکاران برگزاری این نشست گفته‌اند نمی‌توان اختلاف موجود بین اعضا را نادیده گرفت و صدراعظم آلمان هشدار داده است که دستیابی به توافق بر سر محتوای بیانیه نهایی آسان نخواهد بود‌.
با توجه به رویکرد انتقادی ترامپ نسبت به نشست امسال سران گروه هفت، پیشتر رئیس جمهوری فرانسه و نخست وزیر کانادا یادآور شده بودند که در پایان نشست کبک، امکان انتشار تنها یک بیانیه نهایی که حاوی تمام موارد لازم و مورد تایید تمام اعضا باشد، ممکن نیست و بنابر اعلام روز پنجشنبه آنها، امروز و در پایان نشست، احتمالا دو بیانیه منتشر می‌شود تا مواضع مشترک شش کشور منتقد آمریکا در خصوص مسایل سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و محیط زیست به طور کامل لحاظ شود؛ اقدامی که شاید بتوان ان را سرآغاز شکل گیری 'گروه شش' کشور صنعتی و ثروتمند جهان دانست؛ گروهی به گفته مکرون، بازاری بزرگ ‌تر از آمریکا دارد.
گزارش از: محمدرضا منافی

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی