يكشنبه , 29 /مهر /1397
 Sunday , 21 /October /2018

مجوز فعالیت این پایگاه، در جلسه مورخ 1391/08/22 هیئت نظارت بر مطبوعات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صادر شده است.

logo-samandehi

پیشنهادات اصلاح نظام بانکی به جلسه سران قوا ارائه می شود

تهران - جارپرس - اعضای شورای عالی هماهنگی اقتصادی پس از ارائه گزارش رئیس کل بانک مرکزی در مورد چال...

حدود 400 نفر نوبتی پست های کشور را اشغال کرده اند

تهران - جارپرس - دبیرکل حزب سبز، اجرای قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان را موجب چابک سازی سیست...

ظریف و عراقچی در جلسه غیر علنی یکشنبه مجلس حضور می یابند

تهران - جارپرس - سخنگوی هیات رییسه مجلس گفت: محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه و سید عباس عراقچی مع...

طرح اصلاح قانون منع به کارگیری بازنشستگان و شبهات آن

تهران - جارپرس - طرح دو فوریتی اصلاح قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان که از سوی جمعی از نماین...

محکومیت 30 نفر در پرونده های مفاسد اقتصادی

تهران - جارپرس - دادستان تهران گفت: در سه ماه گذشته 63 کیفرخواست برای پرونده های مفاسد اقتصادی صا...

جلسه ستاد برگزاری مراسم ۱۳ آبان شهرستان بابلسر برگزار شد

بابلسر - جارپرس - جلسه ستاد برگزاری ۱۳ آبان شهرستان بابلسر با حضور مسئولین شهری در اداره آموزش و پ...

ازبکستان ساخت نیروگاه اتمی را آغاز کرد

مسکو - جارپرس - ساخت نیروگاه اتمی با حضور رییسان جمهوری روسیه و ازبکستان امروز جمعه در مراسمی نماد...

خودروسازان حق افزایش خودسرانه قیمتها را ندارند

تهران - جارپرس - سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) در اطلاعیه ای ضمن تاکید بر اینکه خودر...

 • پیشنهادات اصلاح نظام بانکی به جلسه سران قوا ارائه می شود

  شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۰۴
 • حدود 400 نفر نوبتی پست های کشور را اشغال کرده اند

  شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۵۸
 • ظریف و عراقچی در جلسه غیر علنی یکشنبه مجلس حضور می یابند

  شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۴۷
 • طرح اصلاح قانون منع به کارگیری بازنشستگان و شبهات آن

  شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۲۷
 • محکومیت 30 نفر در پرونده های مفاسد اقتصادی

  شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۱۰
 • جلسه ستاد برگزاری مراسم ۱۳ آبان شهرستان بابلسر برگزار شد

  شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۵۸
 • ازبکستان ساخت نیروگاه اتمی را آغاز کرد

  شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۲۹
 • خودروسازان حق افزایش خودسرانه قیمتها را ندارند

  شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۵۹

آگهی
آگهی

گروه هفت در مسیر گروه شش

تهران - جارپرس - همزمان با چهل و چهارمین نشست سران گروه هفت کشور صنعتی و ثروتمند جهان، به نظر می رسد دامنه اختلاف ها میان اعضا شدت بیشتری یافته و اگرچه ترامپ ظاهرا سعی دارد با عضویت روسیه، گروه هفت را به گروه هشت ارتقا دهد اما شواهد حاکی از آن است که اعضای گروه، خود را برای تولد 'گروه شش' آماده کرده اند.

به گزارش جارپرس به نقل از ایرنا، نشست دو روزه سران گروه هفت کشور صنعتی و ثروتمند جهان(شامل آلمان، فرانسه، ایتالیا، ژاپن، انگلیس، آمریکا و کانادا) از دیروز(جمعه 18 خرداد) به میزبانی ایالت کبک کانادا آغاز شده و امروز به کار خود پایان خواهد داد.
اختلاف ها و احتمال انشقاق در گروه هفت، امسال نسبت به سال های گذشته به مراتب بیشتر شده و سیر صعودی رویکردهای یکجانبه گرایانه ترامپ، باعث شده تا بخش عمده این اختلاف ها، به تنش ها میان اعضای اروپایی گروه هفت با واشنگتن مربوط شود تا جایی که شش عضو این گروه، خود را برای تصمیم احتمالی و ناگهانی ترامپ برای خارج کردن آمریکا از گروه هفت آماده کرده اند.
تحمیل تعرفه های گمرکی سنگین بر واردات فولاد و آلومینیم از اروپا، کانادا و مکزیک، خروج یکجانبه از توافقنامه بین المللی آب و هوایی پاریس، خروج از پیمان همکاری ترانس-پاسیفیک(TPP)، خروج قریب الوقوع از قرارداد نفتا (قرارداد تجارت آزاد آمریکای شمالی یا NAFTA) و اخیرا هم خروج یکجانبه از توافق هسته ای با ایران که از آشکارترین موارد بی اعتنایی ترامپ به متحدان اروپایی و نقض تعهدات بین المللی است، تنها بخشی از دلایل گسترش دامنه اختلاف ها میان واشنگتن و متحدان اروپایی و حتی بروز اختلاف میان آمریکا و کانادا است.
اختلاف ها حالا به نشست جاری سران کشورهای گروه هفت در کبک کانادا کشیده شده تا جایی که اروپایی ها پیش از شروع این نشست، ایده تشکیل 'جبهه مشترک اروپایی در برابر آمریکا' را مطرح کرده و جدی تر از همیشه، مصمم به ایستادگی در برابر زیاده خواهی ها و یکجانبه گرایی های کاخ سفید و مستاجر کنونی آن به نظر می رسند.
امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه که همراه دیگر سران اروپایی از مخالفان سیاست های یکجانبه گرایانه دونالد ترامپ و از طرفداران حفظ برجام به شمار می رود، روز گذشته و در آستانه آغاز نشست برای نخستین بار ایده جبهه مشترک اروپایی در برابر آمریکا را مطرح کرد و گفت: با توجه به مواضع آمریکا، قاعدتا باید سایر کشورهای گروه، جبهه مشترک اروپایی تشکیل دهند.
مکرون همچنین در دیداری که با جاستین ترودو نخست وزیر کانادا در حاشیه نشست کبک داشت، حرف های مهمی دیگری هم در مورد آمریکا، یکجانبه گری های ترامپ، احتمال خروج آمریکا از گروه هفت و بی اثر بودن این خروج بر قدرت و اعتبار اقتصادی 'گروه شش' (پس از خروج احتمالی آمریکا) مطرح کرد.
اگر چه فعلا موضوع خروج آمریکا از گروه هفت بطور جدی مطرح نیست اما با توجه به سوابق و عملکرد ترامپ در یک سال و نیم گذشته، شش کشور عضو گروه هفت، تعجب نخواهند کرد اگر روزی ترامپ در ادامه روند بی اعتنایی به تعهدات بین المللی، تصمیم به خروج آمریکا از این گروه بگیرد؛ در واقع این شش کشور خود را برای چنین روزی آماده کرده اند.
رئیس جمهوری فرانسه در دیدار با نخست وزیر کاناد گفت: شاید ترامپ اهمیتی ندهد که منزوی شود اما ما حتی به عنوان 'گروه شش' نیز یک نیروی واقعی خواهیم ماند. اگر آمریکا تصمیم بگیرد که از نقش جهانی اش کنار بکشد، این برای اقتصاد و وجهه آمریکا بد است. ترامپ این را می داند.
مکرون تاکید کرد: شش کشور دیگر گروه هفت بازاری دارند که بزرگ تر از بازار آمریکاست. من به همکاری و چندجانبه گرایی باور دارم زیرا با تمام توانم در مقابل هژمونی می ایستم. هژمونی پایان حاکمیت قانون است.... مشاغل آمریکایی ها به دلیل اقدامات دولت ترامپ در حال از دست رفتن است.... کارگران آمریکایی اولین کسانی هستند که از جنگ تجاری اروپا و آمریکا زیان می بینند.
رئیس جمهوری فرانسه که کشورش همواره از نزدیک ترین هم پیمانان اروپایی آمریکا بوده است، در آستانه نشست گروه هفت تصریح کرده است: بحث ما با ترامپ این نیست که از او بخواهیم در تعرفه‌های واردات آلومینیوم و فولاد تجدید نظر کند بلکه می‌خواهیم او متوجه شود که جنگ تجاری نتیجه خوبی برای هیچ‌کس ندارد‌.
در تصاویری که از دیدار مکرون با ترامپ در حاشیه نشست گروه هفت از شبکه های خبری پخش شد، عصبانیت و نارضایتی در چهره هر دو رئیس جمهوری ، به ویژه در چهره ترامپ نمایان بود. رویترز هم در گزارش خود از این دیدار، تایید کرد که در این نشست از گرمی و صمیمیت سابق میان آمریکا و فرانسه خبری نبود.
ترزا می نخست وزیر انگلیس نیز پیش از آغاز نشست سران گروه هفت تاکید کردکه اتحادیه اروپا حتما پاسخ قاطع، مناسب وقانونی به محدودیت‌ های تجاری وضع شده از سوی آمریکا خواهد داد. خانم می همچنین اعلام کرد که قصد هیچ دیدار دوجانبه‌ای را با ترامپ ندارد.
نخست وزیر کانادا هم گفت که در نشست گروه هفت، 'مودبانه' مراتب ناخرسندی خود را از اقدام ترامپ ابراز خواهند کرد. او هم از جنگ تجاری که ترامپ براه انداخته، نگران است. پای کانادا هم به عنوان یکی از اصل ترین صادر کنندگان فولاد و آلومینیوم به آمریکا، در میان است.
براساس گزارش روزنامه انگلیسی سان، با توجه به شدت اختلافات میان ترامپ و دیگر اعضای گروه هفت، انتظار نمی رود که رئیس جمهوری آمریکا زمان زیادی را در کبک کانادا برای حضور در اجلاس گروه هفت سپری کند.
خبرگزاری آسوشیتدپرس هم نوشت: انتظار می‌رود ترامپ با برخورد نه چندان گرم کانادای میزبان و همچنین برخی دیگر از متحدان غربی آمریکا در این نشست روبرو شود.
مردم کانادا هم به حضور سران برخی کشورهای عضو گروه هفت از جمله آمریکا و انگلیس در کشورشان اعتراض کرده اند و پرچم آمریکا و انگلیس را به نشانه اعتراض، در خیابان های کبک به آتش کشیدند.
شدت اختلاف ها بالا است. دست‌اندرکاران برگزاری این نشست گفته‌اند نمی‌توان اختلاف موجود بین اعضا را نادیده گرفت و صدراعظم آلمان هشدار داده است که دستیابی به توافق بر سر محتوای بیانیه نهایی آسان نخواهد بود‌.
با توجه به رویکرد انتقادی ترامپ نسبت به نشست امسال سران گروه هفت، پیشتر رئیس جمهوری فرانسه و نخست وزیر کانادا یادآور شده بودند که در پایان نشست کبک، امکان انتشار تنها یک بیانیه نهایی که حاوی تمام موارد لازم و مورد تایید تمام اعضا باشد، ممکن نیست و بنابر اعلام روز پنجشنبه آنها، امروز و در پایان نشست، احتمالا دو بیانیه منتشر می‌شود تا مواضع مشترک شش کشور منتقد آمریکا در خصوص مسایل سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و محیط زیست به طور کامل لحاظ شود؛ اقدامی که شاید بتوان ان را سرآغاز شکل گیری 'گروه شش' کشور صنعتی و ثروتمند جهان دانست؛ گروهی به گفته مکرون، بازاری بزرگ ‌تر از آمریکا دارد.
گزارش از: محمدرضا منافی

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی