شنبه , 04 /خرداد /1398
 Saturday , 25 /May /2019

مجوز فعالیت این پایگاه، در جلسه مورخ 1391/08/22 هیئت نظارت بر مطبوعات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صادر شده است.

logo-samandehi

دیپلمات های خارجی میان ایران و آمریکا پیام هایی رد و بدل می کنند

تهران - جارپرس - روزنامه وال استریت ژورنال در گزارشی خبر داد که برای جلوگیری از تشدید تنش ها در م...

هواداران صدر در کربلا و بغداد تظاهرات ضد جنگ برگزار کردند

بغداد - جارپرس - صدها تن از طرفداران «سید مقتدا صدر» رهبر جنبش صدر با تجمع در کربلا و بغداد با ب...

پمپئو از فروش ۸.۱ میلیارد دلار سلاح به سه کشور عربی خبر داد

تهران - جارپرس - «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا در بیانیه ای از فروش ۸.۱ میلیارد دلار تسلیحا...

حذف تریبون انجمن اسلامی در دیدار رهبری و واکنش دانشجویان بسیجی

تهران - جارپرس - جمعی از دانشجویان سراسر کشور چهارشنبه شب میهمان رهبر معظم انقلاب اسلامی بودند.آن...

ظریف احتمال گفت وگوی تلفنی با پمپئو را رد کرد

تهران - جارپرس - محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران احتمال گفت وگوی تلفنی با وزیر ...

سفیر ایران در سازمان ملل موانع گفت وگو با آمریکا را تشریح کرد

نیویورک - جارپرس - نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد با انتشار یادداشتی در روز...

انتخابات هیات رییسه مجلس یکشنبه آینده برگزار می شود

تهران - جارپرس - انتخابات هیات رییسه مجلس شورای اسلامی برای سال چهارم، یکشنبه آینده 5 خردادماه برگ...

جاکارتا شاهد درگیری های خونین در اعتراض به نتایج انتخابات ریاست جمهوری

تهران - جارپرس - دنبال اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری 2019 اندونزی ؛ جاکارتا پایتخت این کشور ...

 • دیپلمات های خارجی میان ایران و آمریکا پیام هایی رد و بدل می کنند

  شنبه ۰۴ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۰۰
 • هواداران صدر در کربلا و بغداد تظاهرات ضد جنگ برگزار کردند

  شنبه ۰۴ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۱۷
 • پمپئو از فروش ۸.۱ میلیارد دلار سلاح به سه کشور عربی خبر داد

  شنبه ۰۴ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۵۸
 • حذف تریبون انجمن اسلامی در دیدار رهبری و واکنش دانشجویان بسیجی

  شنبه ۰۴ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۴۶
 • ظریف احتمال گفت وگوی تلفنی با پمپئو را رد کرد

  شنبه ۰۴ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۲۵
 • سفیر ایران در سازمان ملل موانع گفت وگو با آمریکا را تشریح کرد

  شنبه ۰۴ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۰۴
 • انتخابات هیات رییسه مجلس یکشنبه آینده برگزار می شود

  پنجشنبه ۰۲ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۲۹
 • جاکارتا شاهد درگیری های خونین در اعتراض به نتایج انتخابات ریاست جمهوری

  پنجشنبه ۰۲ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۰۷

آگهی
آگهی

صادرات کشور در 2 ماه نخست سال 28.5درصد افزایش یافت

تهران - جارپرس - سخنگوی دولت از ثبت سفارش 14 میلیارد و 334 میلیون دلار کالا در دو ماهه نخست سال جاری خبر داد و گفت: میزان صادرات در مقایسه با سال گذشته 28.5 درصد افزایش و واردات 1.7 درصد تقلیل یافته است.
به گزارش جارپرس به نقل از ایرنا، محمد باقر نوبخت روز سه شنبه در نشست خبری با خبرنگاران در تشریح سیاست های ارزی کشور اظهار داشت ما بر اساس سیاست های جدید و برای تعادل بازار و مصون ماندن مردم از نوسانات ارز، قرارمان این بود که همه ارز مورد نیاز را تا جایی که می توانیم شناسایی و همه آن ها را بدون محدودیت با ثبت سفارش وارد کنیم.

وی با اشاره به آخرین گزارش بانک مرکزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت درباره مقدار کالای ثبت سفارش شده اظهار داشت: این ارزها با قیمت های 4 هزار و 200 و سه هزار و 800 تومانی پرداخت شده است و انتظار می رود بازار مشکلی از این جهت نداشته باشد. نباید هیچ کالایی با ارزی بیشتر از 4 هزار و 200 تومان مبنای محاسبه عرضه کنندگان قرار گیرد که اگر باشد قاچاق محسوب می شود.
سخنگوی دولت ادامه داد: بر اساس گزارش وزارت صنعت، معدن و تجارت طی دو ماه گذشته برای صد هزار و 198 قلم کالا، 14 میلیارد و 334 میلیون دلار از ابتدای فروردین تاکنون ثبت سفارش صورت گرفته است.
نوبخت در تشریح اقلام ثبت سفارش شده گفت: در حوزه کالای اساسی دو هزار و 389 قلم کالا به ارزش یک میلیارد و 96 میلیون دلار ثبت سفارش شده است.
وی ادامه داد: همچنین برای کالای مصرفی به تعداد 17 هزار و 270 قلم کالا، یک میلیارد و 518 میلیون دلار ثبت سفارش شده است.
رییس سازمان برنامه و بودجه اضافه کرد: طی این مدت برای کالاهای واسطه ای که عمدتا برای کالاهای تولیدی است برای 59 هزار و 432 قلم کالا، 8 میلیارد و 512 میلیون دلار کالا ثبت سفارش شده است.
وی افزود: برای 15 هزار و 508 قلم کالای سرمایه ای بالغ بر دو میلیارد و 665 میلیون دلار ثبت سفارش شده است، ضمن اینکه برای سایر کالاها به تعداد 5 هزار و 599 قلم کالا، 543 میلیون دلار ثبت سفارش شده است.
سخنگوی دولت با مقایسه این ارقام نسبت به مدت مشابه سال گذشته، گفت: در سال گذشته و از تاریخ 22 فروردین تا پایان اردیبهشت ماه، سه میلیارد و 290 میلیون دلار برای کالاهای اساسی، دارویی و سایر تامین ارز شده است و در حالی که این رقم در سال 97، 5 میلیارد و 150 میلیون دلار بوده است.
معاون رییس جمهوری ادامه داد: میزان تخصیص ارز در فاصله زمانی اول فروردین سال جاری تا 30 اردیبهشت ماه 13 میلیارد و 298 میلیون دلار بوده است.
وی یادآور شد: طی این مدت 6 میلیارد و 404 میلیون دلار، ثبت سفارش، تخصیص ارز و همچنین پرداخت ارز داشتیم که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل به مراتب بیشتر است.
نوبخت با بیان اینکه همه نیازهای اصلی کشور با ارز 4 هزار و 200 و 3 هزار و 800 تومان تامین می شود، گفت:از کسبه و فروشندگان بازار که با عدالت و انصاف عمل می کنند و در این شرایط خاص به مردم رحم می کنند و وظایف شرعی خود را رعایت می کنند، تشکر می کنیم ولی عده معدودی که بخواهند بهانه جویی کنند و از عرضه کالا خودداری کنند، با توجه به اینکه بانک مرکزی همه موارد را با ارز 4 هزار و 200 و سه هزار و 800 تومان تخصیص می دهد، اگر بیشتر از این رقم را مبنای محاسبه قرار دهند، حتما اجحاف می کنند.
وی تصریح کرد: وظیفه سازمان حمایت از تولیدکننده و مصرف کنند ایجاب می کند که وارد عمل شود و نظارت کند. از سازمان تعزیرات هم انتظار می رود با انصاف و عدالت از مردم حمایت کند.
سخنگوی دولت تاکید کرد: دولت با وجود همه رجزخوانی های دولت های روزگو، به وظایف خود عمل می کند . ما بی جهت آب در آسیاب دشمن نریزیم و برای استقلال و بزرگی ملت خود تلاش کنیم.
نوبخت با بیان اینکه نابسامانی محدود در بازار ارز کنترل شده است، اظهار داشت: برای برخی اقلام خدماتی که کل نیازشان هم زیاد نیست، در مقایسه با 13 میلیارد دلار، نباید مبنای محاسبه ارزش پول ملی ما باشد و استناد به بخش کوچکی از معاملات غیرقانونی ارز به هیچ وجه نباید مبنا و معیار قرار گیرد.
وی در بخش دیگری از سخنانش در تشریح وضعیت تراز بازرگانی اظهار داشت: بر اساس گزارش رسمی مرکز آمار ایران از ابتدای فروردین تا 29 اردیبهشت میزان واردات، 6 میلیارد دلار و میزان صادرات هفت میلیارد و 490 میلیون دلار بوده است یعنی تراز تجاری ما در حوزه کالاهای غیرنفتی در این مدت یک و نیم میلیارد دلار مثبت بوده است.
سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: این در حالی است که سال گذشته از ابتدای فروردین تا آخر اردیبهشت ماه میزان واردات 6 میلیارد و 105 میلیون دلار و صادرات 5 میلیارد و 826 میلیون دلار بوده است.
معاون رییس جمهوری با بیان اینکه طی این مدت میزان صادرات 28.5 درصد افزایش یافته است، اظهار داشت: این میزان افزایش در ماه قبل 15 درصد بوده است.
وی یادآور شد: این در حالی است که در این مدت واردات 1.7 درصد تقلیل یافته است و از این جهت است که می گویم ما با مشکل منابع مواجه نیستیم و منابع ما بیش از مصارف است.
نوبخت ادامه داد: صادرات نفتی ما هم در این مدت افزایش قابل توجهی داشته است به طوری که در یک ماه اول امسال درآمدهای نفتی که به خزانه واریز شده است، در مقایسه با فروردین ماه سال گذشته 99 درصد افزایش داشته است.
وی خاطرنشان کرد متوسط قیمت هر بشکه نفت در فروردین ماه امسال 63 دلار بوده در حالی که ما در فروردین ماه سال قبل هر بشکه نفت را 50 دلار می فروختیم.
سخنگوی دولت اضافه کرد: علاوه بر این قیمت میعانات گازی معادل هر بشکه نفت در فروردین ماه سال گذشته 52 دلار بوده در حالی که این رقم در سال جاری به 66 دلار رسیده است.
وی تصریح کرد: وضع درآمدهای نفتی و ارزی کشور خوب است و باید کمک کنیم و همچنان که در سنوات گذشته موضع استقلال خود را در مقابل زورگویی ها نشان دادیم، این اتفاق باز هم خواهد افتاد.
نوبخت در بخش دیگری از سخنانش به بودجه عمرانی کشور اشاره کرد و اظهار داشت: ما در سال های گذشته به جهت برخی مضیقه ها همواره به پرداخت های جاری متمرکز می شدیم و پرداخت های عمرانی را از نیمه دوم شروع می کردیم، اگرچه شتاب پرداخت های عمرانی در نیمه دوم بیشتر می شد.
وی ادامه داد: در حال حاضر که در ابتدای خرداد ماه قرار داریم برای دستگاه های اجرایی ملی بالغ بر 13 هزار و 639 میلیارد تومان تخصیص داده ایم که حدود 77 درصد بودجه عمرانی است .در حالی که تخصیص 77 درصد اعتبارات عمرانی دستگاه های اجرایی ملی در سال های گذشته بی سابقه بوده است.
وی یادآور شد: در یک ماهه نخست سال جاری درآمدهای ما شامل مالیات، حقوق گمرکی و سایر 37 درصد افزایش یافته است.
نوبخت گفت: در آمدهای نفت در یک ماه اول سال جاری در مقایسه با سال گذشته 99 درصد افزایش یافته است. علاوه بر این پرداخت هایی را هم که از حوزه اوراق بوده، پرداخت شده است.
معاون رییس جمهوری درباره بودجه عمرانی استان ها اظهار داشت: در دو ماه نخست امسال 9 هزار و 617 میلیارد تومان از بودجه عمرانی استان ها که 86 درصد است، تخصیص داده ایم که ظرف هفته های آینده این تخصیص در همه استان ها توزیع می شود.
نوبخت گفت: سرفصل دیگر بودجه عمرانی بحث توازن است که حدود یک هزار و 208 میلیارد تومان که 10 درصد است را تخصیص داده ایم.
وی رقم تخصیص یافته و ردیف های متفرقه را سه هزار و 716 میلیارد تومان برابر 19 درصد عنوان کرد و گفت: در مجموع تا کنون 28 هزار و 180 میلیارد تومان که 47 درصد اعتبارات عمرانی است، تخصیص داده ایم در حالی که هنوز در دو ماهه اول سال قرار داریم.
وی خاطرنشان کرد : بر اساس گزارش صندوق بین المللی پول رشد اقتصادی ایران امسال 4 درصد است در حالی که این رقم را در سال گذشته 4.3 درصد اعلام کرد و ما انتظار داریم با اقداماتی که انجام می دهیم و پرداخت های به موقع کاری عمرانی قبل از شروع سرما آغاز شود و شاهد رشد اشتغال در کشور باشیم.
وی در عین حال گفت: به ازای هر 9 هزار میلیارد تومان اعتبار عمرانی، یک واحد درصد رشد اقتصادی به دست می آید و ما امیدواریم امسال به رشد بالایی دست پیدا کنیم.

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی