جمعه , 28 /دي /1397
 Friday , 18 /January /2019

مجوز فعالیت این پایگاه، در جلسه مورخ 1391/08/22 هیئت نظارت بر مطبوعات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صادر شده است.

logo-samandehi

آمادگی لغو روادید بازرگانی همزمان با سفر روحانی به بغداد

کربلا - جارپرس - وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت: در صورت موافقت طرف عراقی، توافقنامه لغو...

روسیه آمریکا را به همکاری با داعش در افغانستان متهم کرد

مسکو - جارپرس - دستگاه دیپلماسی روسیه با انتشار بیانیه ای با اشاره به اینکه روس ها می دانند که آم...

کانال ویژه مالی اروپا در آستانه راه اندازی است

لندن – جارپرس – یک سخنگوی اتحادیه اروپا روز پنجشنبه اعلام کرد که کانال ویژه مالی اروپا موسوم به «...

لبنان دعوت آمریکا برای شرکت در کنفرانس ورشو را رد کرد

تهران - جارپرس - شبکه خبری المیادین از نپذیرفتن دعوت آمریکا از سوی لبنان برای شرکت در کنفرانس ضد ا...

موگرینی در نشست لهستان شرکت نمی‌کند

لندن – جارپرس – یک سخنگوی اتحادیه اروپا با اشاره به فشردگی برنامه کاری «فدریکا موگرینی» مسئول سیا...

ظریف: ایرانیان افسانه ابرقدرتی آمریکا را درهم شکستند

تهران - جارپرس - وزیر امور خارجه ایران در پیامی توئیتری با اشاره به سالگرد فرار شاه و همزمانی آن ...

انتصاب رابط خانه مطبوعات شهرستان بابلسر

بابلسر - جارپرس - در حکمی از سوی مدیرعامل خانه مطبوعات مازندران، رابط خانه مطبوعات شهرستان بابلسر من...

جولیانی به تبانی تیم ترامپ با روسیه اعتراف کرد

تهران - جارپرس - تارنمای خبری بیزینس اینسایدر گزارش داد: رودی جولیانی وکیل دونالد ترامپ رئیس جمهو...

 • آمادگی لغو روادید بازرگانی همزمان با سفر روحانی به بغداد

  پنجشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۱۹
 • روسیه آمریکا را به همکاری با داعش در افغانستان متهم کرد

  پنجشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۰۴
 • کانال ویژه مالی اروپا در آستانه راه اندازی است

  پنجشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۲۱
 • لبنان دعوت آمریکا برای شرکت در کنفرانس ورشو را رد کرد

  پنجشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۰۶
 • موگرینی در نشست لهستان شرکت نمی‌کند

  پنجشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۰۷
 • ظریف: ایرانیان افسانه ابرقدرتی آمریکا را درهم شکستند

  پنجشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۲۹
 • انتصاب رابط خانه مطبوعات شهرستان بابلسر

  پنجشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۵۴
 • جولیانی به تبانی تیم ترامپ با روسیه اعتراف کرد

  پنجشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۱۸
رئیس مرکز بیماری های واگیر وزارت بهداشت:

220 فرد مسموم با قارچ بستری شدند

تهران - جارپرس - رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی گفت: استفاده از قارچ مسموم تاکنون 800 نفر از هموطنان را مسموم کرده است. از این تعداد 220 تا 230 بیمار در بیمارستان بستری شدند و 11 نفر فوت کردند.
به گزارش جارپرس به نقل از ایرنا، محمد مهدی گویا روز دوشنبه در نشست خبری سخنگوی وزارت بهداشت افزود: علاوه بر 11 فوتی ناشی از مصرف قارچ سمی در روزهای گذشته، سه نفر نیز دچار نارسایی کبد شدند که با پیوند کبد جان آنان نجات یافت.

گویا مراحل مسمومیت با قارچ را سه مرحله بیان کرد و اظهار داشت: علایم مسمومیت با قارچ در مرحله اول ظرف 6 ساعت تا سه روز بروز می کند که تهوع، استفراغ و گاهی اسهال عجیب از علایم این مرحله است.
وی درمان مسمومیت با قارچ را در مرحله ساده بیان کرد و گفت: اغلب افراد در این مرحله درمان می شوند اما بعد از 24 ساعت، 48 ساعت و در نهایت چهار روز مرحله دوم بیماری شروع می شود که در این مرحله علایم تهوع ادامه می یابد، علایم زردی پوست بیمار بروز می کند و فعالیت کبد تا حدودی مختل می شود که حتما فرد در این مرحله باید بستری بشود.
گویا اضافه کرد: مرحله دوم بعد از مسمومیت با قارچ سه تا چهار روز طول می کشد.
رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت مرحله سوم را مرحله ای بیان کرد که در آن فرد مسموم دچار نارسایی شدید کبد می‌شود؛ برخی از این نارسایی های شدید به نارسایی کلیه منجر می‌شود و ممکن است بیمار در این مرحله نیازمند پیوند کلیه شود.
وی امکان فوت بیمار در مرحله سوم مسمومیت با قارچ را محتمل دانست.
به گفته مقام مسئول در وزارت بهداشت، در زمان حاضر پروتکل درمان قارچ سمی تهیه و به مراکز بهداشتی کشور ابلاغ شده است.
گویا گفت: همواره در فصل بهار و پاییز، شاهد مسمومیت ناشی از مصرف قارچ در کشور هستیم که افزایش میزان بارندگی ها و بیشتر شدن رطوبت خاک ازجمله علل بیشتر شدن مسمومیت با قارچ در این فصول به شمار می‌آید.
وی استان کرمانشاه، کردستان، آذربایجان های غربی و شرقی و همدان را به ترتیب از استان هایی بیان کرد که در سال جاری بیشترین میزان بارندگی در کشور را داشته اند.

‌** مسمومیت ها فقط با قارچ سمی بوده است
گویا مسمومیت ناشی از قارچ در روزهای اخیر را تنها با قارچ سمی خودرو در جاهایی مانند جنگل اعلام کرد و گفت: این مسمومیت ها ربطی به قارچ های بسته بندی شده در فروشگاه ها ندارد.
به گفته وی، قارچ های سمی را مردم به قصد تفریح جمع آوری یا به صورت فله ای خریداری کرده اند و مهم این است که به هیچ قارچ جنگلی و شکل ظاهری آنها نمی شود اطمینان کرد.
به گفته مقام مسئول در وزارت بهداشت، حتی متخصصان نیز نمی توانند قارچ سمی را از غیر سمی به خوبی تشخیص دهند؛ اگر محلی ها هم قارچ را می شناسند نباید به گفته های آنان اطمینان کرد.

‌** شناسایی 90 درصد مبتلایان به ایدز تا سال 2020
گویا در بخش دیگری از سخنانش به شمار مبتلایان به ایدز (اچ آی وی) اشاره کرد و گفت: قرار است بر اساس برنامه چهارم استراتژیک کشور تا سال 2020 ، 90 درصد مبتلایان به این بیماری شناسایی و درمان شوند؛ ضمن اینکه اطمینان حاصل کنیم درمان ها روی این بیماران کاملاً موثر بوده است.
وی به عنوان نمونه به افزایش 40 درصدی موارد تحت درمان ایدز طی سال گذشته نسبت به سال قبل از آن اشاره کرد که از اقدامات وزارت بهداشت برای اهداف خود تا سال 2020 به شمار می آید.
رئیس مرکز مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت گفت: سیاست ما این است که مبتلایان به ایدز را بلافاصله بعد از شناسایی درمان کنیم؛ این در حالی است که قبلا چنین نبود و موارد شناسایی شده تا زمان تضعیف شدن سیستم دفاعی بدن آنها، درمان نمی شدند.
گویا ادامه داد: در زمان حاضر 13 هزار بیمار مبتلا به ایدز با همین سیستم، شناسایی شده و تحت درمان قرار گرفته اند. حدود 40 درصد هم آزمایش هایی انجام داده اند تا سیستم بهداشتی اطمینان حاصل کند که درمان در این افراد موثر است.

** پیشگیری از عفونت اچ آی وی از مادر به نوزاد
گویا همچنین تاکید کرد که سیستم مراقبتی وزارت بهداشت، درصدد شناسایی مادران مبتلا به عفونت اچ آی وی است تا این مادران در شرایط ویژه، زایمان کنند و کودکان متولدشده از آنها نیز تحت مراقبت قرار گیرند.
وی با تاکید بر اینکه هیچ کمبودی برای داروهای ضد ایدز نداریم، اظهار داشت: تاکنون 93.5 درصد کودکانی که از این مادران متولد شده اند، بعد از مراقبت های لازم به عفونت اچ آی وی مبتلا نشده اند.
گویا درخصوص اتوبوس ایدز که گفته می شود فعالیت آن متوقف شده است، اظهار داشت: این اتوبوس، کماکان به فعالیت خود در شهرستان ها ادامه می دهد، مانعی برای فعالیت آن نداریم و اگر مانعی عنوان شده است، اظهارنظر شخصی است.
اتوبوس ایدز اتوبوسی است که شهروندان با ورود به آن در خصوص ایدز (اچ آی وی) توسط کارشناسان اطلاع رسانی می شوند.

** جمع آوری فاضلاب های روان در مناطق زلزله زده کرمانشاه
رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درخصوص اقدامات وزارت بهداشت در مناطق زلزله زده کرمانشاه گفت: جمع آوری فاضلاب های روان و آب های سطحی با حمایت استانداری ازجمله اقدامات این وزارتخانه در مناطق یادشده است.
گویا اظهار داشت: در برخی مناطق سرپل ذهاب، این مشکل به صورت جزئی وجود دارد اما میزان خطر به صورت قابل توجهی نسبت به بعد از زمان زلزله کاهش داشته است.
وی خاطرنشان کرد که برای بیماری های ناشی از آب و غذا چندین جلسه در سطح استان کرمانشاه با حضور استاندار برگزار شده است و تا زمان حاضر شاهد بیماری منتقله از آب و غذا در منطقه نبوده ایم.

** پیشرفت حدود 80 درصدی آواربرداری ها در منطقه زلزله زده کرمانشاه
گویا با بیان اینکه نخاله های ساختمانی از عوامل مهم بروز سالک است، ادامه داد: هر چند، چندین سال کار آواربرداری ناشی از زلزله بم طول کشید اما در منطقه کرمانشاه، آواربرداری بین 75 تا 80 درصد پیشرفت داشته است.
وی همچنین به برنامه جونده کشی به عنوان مخزن سالک اشاره کرد که از قبل از سال نو شروع شده و در کنار آن سمپاشی برای غلبه بر حشرات هم اجرا شده است و گفت: موردی از سالک در حد انگشتان دست نیز در سرپل ذهاب گزارش نشده است.
گویا اضافه کرد: مورد فوت ناشی از عقرب گزیدگی در منطقه زلزله زده کرمانشاه نداشتیم و سرم ضدعقرب و مارگزیدگی هم توزیع شده است؛ ضمن اینکه سگ های ولگرد نیز جمع آوری شده است که البته مسئولیت آن برعهده شهرداری است.
رئیس مرکز بیماری های واگیر وزارت بهداشت، این اطمینان را داد که تا این لحظه گزارشی از شیوع بیماری های واگیر در منطقه کرمانشاه نداشته ایم.
وی به زمان وقوع زلزله کرمانشاه در فصل سرما و نگرانی ناشی از بروز و شیوع آنفلوآنزا اشاره کرد و گفت: در این خصوص ساکنان این مناطق واکسینه شدند؛ به طوری که مورد فوتی یا واگیری شدید گزارش نشد.
گویا درخصوص مشکلات احتمالی زلزله زدگان در فصل گرما نیز اظهار داشت: وبا، اسهال خونی، سالک، مارگزیدگی و حیوان گزیدگی از مواردی است که در این فصل شیوع می یابد اما در منطقه کرمانشاه موردی از شیوع بیماری های واگیردار گزارش نشده است.

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی