سه شنبه , 29 /خرداد /1397
 Tuesday , 19 /June /2018

مجوز فعالیت این پایگاه، در جلسه مورخ 1391/08/22 هیئت نظارت بر مطبوعات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صادر شده است.

logo-samandehi

نظارت ستادی متمرکز سازمان بسیج ورزشکاران سپاه کربلا از کانون بابلسر

بابلسر -جارپرس-در نشستی با حضور سید جواد حسینیان مسئول سازمان بسیج ورزشکاران سپاه کربلا، یاسر ابراه...

ساحل شهر گردشگری بابلسر باید در شان شهروندان باشد/با خرید دستگاه ساحل روب سواحل بابلسر از زباله پاکسازی می شود

بابلسز - جارپرس-شهردار بابلسر گفت:ساحل شهر گردشگری بابلسر باید در شان شهروندان باشد لذابا خرید دستگ...

قضاوت چهار داور بانوی کشتی ایران در مسابقات اروپا

تهران - جارپرس-چهار داور بانوی کشتی ایران ضمن حضور در کلاس بین المللی داوری درجه سه در کشور مجارستا...

فتحی از نمایندگی مجلس استعفا داد

تهران - جارپرس-محمد جواد فتحی نماینده مردم تهران در اعتراض به برخی ایرادهای موجود در ساختار قانونگذا...

دو کره تا پایان سال جاری میلادی به صلح می رسند

پکن - جارپرس - وزیر خارجه کره جنوبی اظهار امیدواری کرد تا پایان سال 2018 میلادی با همسایه شمالی خ...

دیابت زنگ خطری برای ابتلا به سرطان پانکراس

تهران - جارپرس - مطالعات جدید محققان دانشگاه آکسفورد انگلیس نشان می دهد دیابت در اولین سال های تش...

پیش فروش اینترنتی خودرو همچنان دور از دسترس

تهران - جارپرس - طرح پیش فروش اینترنتی ایران خودرو به مناسبت عید سعید فطر که چهارشنبه هفته گذشته...

روحانی به سوئیس و اتریش سفر می کند

تهران - جارپرس - رئیس جمهور کشورمان در صدر یک هیات بلند پایه سیاسی و اقتصادی، به دعوت رسمی روسای...

 • نظارت ستادی متمرکز سازمان بسیج ورزشکاران سپاه کربلا از کانون بابلسر

  سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۱۱
 • ساحل شهر گردشگری بابلسر باید در شان شهروندان باشد/با خرید دستگاه ساحل روب سواحل بابلسر از زباله پاکسازی می شود

  سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۵۳
 • قضاوت چهار داور بانوی کشتی ایران در مسابقات اروپا

  سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۴۰
 • فتحی از نمایندگی مجلس استعفا داد

  سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۱۴
 • دو کره تا پایان سال جاری میلادی به صلح می رسند

  دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۳۱
 • دیابت زنگ خطری برای ابتلا به سرطان پانکراس

  دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۲۸
 • پیش فروش اینترنتی خودرو همچنان دور از دسترس

  دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۱۱
 • روحانی به سوئیس و اتریش سفر می کند

  دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۰۹

آگهی
آگهی

ترامپ مسئول پیامدهای خروج از برجام است

لندن - جارپرس - سفیر پیشین انگلیس در تهران ضمن ابراز تأسف از خروج یک‌جانبه آمریکا از توافق هسته‌ای ایران، مسوولیت این اقدام را تماماً متوجه شخص رئیس‌جمهوری آمریکا دانست و تصریح کرد که روابط میان واشنگتن با دنیا روزبه‌روز مشکل‌دارتر می‌شود.
ریچارد دالتون در سال‌های 2003 تا 2006 سفیر انگلیس در تهران بوده و پس از بازنشستگی از وزارت خارجه انگلیس به عضویت اندیشکده چتم هاوس و اخیرا به نائب رئیس اتاق بازرگانی انگلیس و ایران منصوب می‌شود.
به گزارش جارپرس به نقل از ایرنا، او روز شنبه به بیان دیدگاه خود درباره خروج آمریکا از برجام پرداخت وگفت: من با بیانیه «ترزا می»،«آنگلا مرکل» و «امانوئل مکرون» در مورد اهمیت برجام در جهت تأمین امنیت منطقه و برنامه منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای و اینکه این توافق یک دستاورد بزرگ بود موافق هستم.
حدود دو هفته قبل دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا خروج کشورش را از توافق هسته ای 1+ 5 با ایران اعلام کرد.بعد از این اقدام دیگر کشورهای طرف مذاکره در توافق هسته ای از جمله فرانسه، آلمان و انگلیس اعلام کردند که به این توافق پایبند می مانند.در همین راستا در هفته گذشته نشست و گفت وگوهای پرشماری در اتحادیه اروپا در زمینه برجام شکل گرفت. مهمترین این دیدارها در صوفیه بلغارستان برگزار شد که در آن مقامات ارشد 28 عضو اتحادیه با حمایت از توافق هسته ای برای اتخاذ رویکرد حمایتی از آن موافقت کردند. البته پیش از آن هم آلمان، فرانسه و بریتانیا در زمینه استفاده تهران از منافع برجام به ایران وعده هایی داده بودند .
کشورهای اروپایی همچنین اجرای قانوان انسداد را برای حمایت از شرکت های طرف قرارداد این کشورها با ایران و مقابله با تحریم های آمریکا را اجرا می کنند.
ایران اعلام کرده است که اگر از منافع برجام منتفع شود و تضمین های لازم داده شود، در برجام می ماند.
دالتون افزود: کنار گذاشتن این توافق درحالی‌که ایران به تعهدات خود مو به‌ مو عمل می‌کند یک اشتباه بزرگ است؛ اشتباهی که برای اتحادیه اروپا و امنیت اروپا مضر است و این چیزی است که تنش بیشتری در منطقه پردردسر خاورمیانه درزمانی حساس و خطرناک ایجاد می‌کند.
دالتون همچنین اضافه کرد با دیدگاهی که در پس تصمیم ترامپ قرار دارد، یعنی 'خصومت با ایران' موافق نیست.
این دیپلمات اسبق انگلیسی در پاسخ به این سؤال با توجه به رابطه ویژه انگلیس و آمریکا، چرا ترامپ به توصیه‌های انگلیس در مورد برجام توجه نکرد، گفت: دو کشور همیشه سیاست‌های متفاوتی در برابر ایران داشته‌اند. انگلیس معتقد به حفظ رابطه دیپلماتیک با ایران به‌منظور ایجاد روابط اقتصادی و تجاری و برای حفظ منافع مشترکی که ما درزمینهٔ حفظ ثبات و امنیت خاورمیانه داریم، بوده است.
وی افزود: ما اعتقادداریم که درستی سیاست ما با نتایج به‌ دست‌آمده اثبات ‌شده است. ما هم‌راستا باسیاستی که در توافق با روسیه، چین، اروپا و باقی دنیا است و در نقطه مقابل دیدگاهی که آمریکا در طول سالیان اتخاذ کرده است - یعنی اهمیت منزوی کردن ایران - اختلاف داریم.
دالتون ادامه داد: این درست نیست که از رابطه ویژه بین آمریکا و انگلیس این‌گونه تعبیر شود که ما همیشه باید با هم موافق باشیم. در مورد اتخاذ تحریم‌ها، مثلاً علیه کوبا در دهه 1990 و سایر موارد ما دیدگاه‌های متفاوتی داشته‌ایم و از روش‌هایی برای مقاومت در برابر تصمیم‌های حقوقی برون‌ مرزی تحریم‌های آمریکا بر روی شرکت‌های اروپایی درگذشته حمایت کرده و آماده هستیم که در اینجا هم همان کار را تکرار کنیم.
او در پاسخ به سؤالی درباره احتمال تغییر رویکرد لندن نسبت به واشنگتن گفت: ما همکاری‌های حیاتی دفاعی و امنیتی با آمریکا از طریق پیمان ناتو داریم؛ همچنین انگلیس و آمریکا به‌طور گسترده در اقتصادهای یکدیگر سرمایه‌گذاری کرده‌اند و روابط اقتصادی ما حیاتی و ادامه خواهد یافت.
دالتون افزود: اگرچه ممکن است در سیاست‌هایمان درباره برنامه اتمی ایران اختلاف داشته باشیم ولی نیاز است که بتوانیم با آمریکا در قالب شورای امنیت سازمان ملل به همکاری‌هایمان ادامه دهیم؛ ازجمله در مسائلی که شورای امنیت در مورد آن‌ها تصمیم‌گیری می‌کند. همچنین می‌دانید که مردم آمریکا و انگلیس اجداد و فرهنگ مشترک دارند و این‌ها به‌هیچ‌عنوان تحت تأثیر قرار نخواهد گرفت.
در پاسخ به این سؤال که آیا تداوم رفتارهای یک‌جانبه آمریکا به‌ویژه با خروج از برجام باعث نخواهد شد که انگلیس طوری رفتار کند واشنگتن متوجه عواقب رفتارهای خود بشود گفت: آن مواردی که اروپا برای واکنش در برابر تصمیم آمریکا در نشست بروکسل موردتوافق قرارداد نشان می‌دهد که انگلیس و شرکایش در بیان تفاوت‌ها مصمم بوده و می‌خواهند اطمینان حاصل کنند که آمریکا اثر این عدم توافق را حس کند.
وی افزود: آن موارد قرار است شرکت‌های اروپایی را در برابر تحریم‌های برون‌مرزی آمریکا علیه ایران محافظت کرده و فروش نفت ایران در بازارهای اروپایی را تسهیل و سرمایه‌گذاری را ممکن کنند. البته همان‌طور که مسئولین ایرانی در بیانیه‌های خود اشاره‌کرده‌اند اقتصادهای ما متشکل از سازمان‌های خصوصی است و آن‌ها را نمی‌توان به تجارت با ایران مجبور کرد.
دالتون گفت: بااینکه من دیگر عضوی از دولت انگلیس نیستم اما می‌دانم آن‌ها تصمیم گرفته‌اند با ارائه نوع جدیدی از خدمات مالی، به‌جای آنچه تاکنون بوده، به ایران کمک کنند تا به منافع اقتصادی که از برجام توقع داشته دست پیدا کند.
این دیپلمات اسبق انگلیسی نسبت به چشم‌انداز رویکرد اروپا برای حفظ برجام از گزند تحریم‌های آمریکا ابراز خوش‌بینی کرد و اظهار داشت که چنانچه ایران به تعهداتش پایبند بماند اروپا نیز تلاش خواهد کرد تا از منافع برجام حمایت کند.
وی افزود: اروپایی‌ها گفته‌اند که می‌خواهند به یک فرمولی در این رابطه دست پیدا کنند ولی در عین حال این مسیر دشوارخواهد بود. دولت فرانسه و ایتالیا هم‌اکنون خطوط اعتباری گشوده‌اند که مسیرهای مالی هدف تلافی‌جویی‌های آمریکا قرار نگیرند، ولی معلوم نیست که عملی بشود. بنابراین دشواری‌های پشت این ماجرا جدی است.
دالتون ادامه داد: آنچه اتاق بازرگانی ایران و انگلیس پیشنهاد داده این است که در بین اروپایی‌ها بایستی یک‌فوریت جدیدی و اراده سیاسی مضاعف برای عملی کردن این‌گونه ایده‌ها و توسعه میزان توانایی مالی که می‌توان بکار بست بایستی وجود داشته باشد.
وی یکی از راه‌حل‌های موجود را ازسرگیری فعالیت بانک‌های ایرانی در انگلیس دانست. او دراین‌باره گفت: بانک‌های ایرانی-انگلیسی همیشه نقش محوری در تأمین منابع تجاری داشته‌اند ولی فعالیت آن‌ها به دلیل عدم دسترسی به سیستم بانکی انگلیس ناکام مانده و با مانع برخورد کرده است.
او در همین حال از قرار گرفتن نام ولی الله سیف رئیس بانک مرکزی ایران در فهرست تحریم‌های آمریکا ابراز تأسف کرد و گفت: بانک مرکزی ایران باید بتواند آزادانه فعالیت کند.
در بخش دیگری از این گفت‌وگو، دالتون به سؤالی درباره احتمال افزایش فشار آمریکا بر شرکای اروپایی برجام پاسخ داد و گفت: فکر نمی‌کنم چنین اتفاقی اکنون ممکن باشد. مخصوصاً که سه کشور اروپایی تاکنون همواره بر تعهد خود به برجام تأکید کرده‌اند. همه وزرای خارجه و سران اتحادیه اروپا در نشست صوفیه (نشست سران اتحادیه اروپا) همین را گفته‌اند؛ بنابراین پیش‌بینی نمی‌کنم هیچ کشوری توسط آمریکا مجبور به ترک برجام شود.
در پاسخ به این سؤال که مسئولیت خروج آمریکا از پیمان‌های بین‌المللی مانند عضویت در یونسکو، معاهده پاریس و اکنون برجام بر عهده کیست، دالتون با صراحت گفت: ترامپ.
وی افزود: مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا امیدوار بود که زمان بیشتری برای گفتگو با اروپایی‌ها و پیدا کردن فرمولی که بتوان با آن نظر ترامپ را تغییر داد، در اختیار داشته باشد اما ترامپ این فرصت را نداد. او نه‌تنها گفتگوها را قطع کرد که پیشرفت‌های به‌دست‌آمده را هم نادیده گرفت. پیشرفت‌هایی که لزوماً قرار نبود ایران را وادار به خروج از توافق کند.
دالتون تأکید کرد که روابط میان آمریکا با سایر دنیا روزبه‌روز پیچیده‌تر و مشکل‌دارتر می‌شود. 'انگلیس از تصمیم ترامپ مبنی بر خروج از توافق اقلیمی پاریس و تهدید غیرموجه اعمال تحریم علیه صادرات آهن به آمریکا اصلاً خرسند نیست. اکنون اختلاف بر سر توافق هسته‌ای ایران به این چالش‌ها اضافه‌شده و یک گام رو به عقب است. این در حالی است که دنیا به همکاری‌های بیشتری نیاز دارد. '
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی