شنبه , 24 /آذر /1397
 Saturday , 15 /December /2018

مجوز فعالیت این پایگاه، در جلسه مورخ 1391/08/22 هیئت نظارت بر مطبوعات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صادر شده است.

logo-samandehi

افرادی که دغدغه بیکاری و ازدواج دارند، شغل ایجاد می کنند

تهران- جارپرس-خطیب نماز جمعه تهران با بیان اینکه در اعتقاد و اخلاق، نیازمند تقوی هستیم، گفت: افرادی...

تشییع پیکر دانایی فرد پیشکسوت فوتبال

تهران- جارپرس-مراسم تشییع پیکر مرحوم ایرج دانایی فرد پیشکسوت تیم ملی فوتبال ایران و باشگاه استقلال ا...

ظریف: آمریکا هنوز به قطعنامه‌های لغو شده استناد می‌کند

تهران - جارپرس - «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران بامداد پنجشنبه در پاسخ به اظهارات همتای آ...

کاوشگر چینی با موفقیت وارد میدان جاذبه کره ماه شد

پکن - جارپرس - کاوشگر چانگ یی - 4 (ماه پیما) چین پس از 110 ساعت پرواز ساعت 16:45 دقیقه امروز چهارشن...

1784 شی تاریخی ایران از آمریکا به میهن باز می‌گردد

شیراز - جارپرس - معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان گردشگری، صنایع دستی و میراث فرهنگی گفت: یک هزار ...

پایگاه های موقت در نقاط حادثه خیز جاده ها مستقر می شوند

تهران - جارپرس - رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر از از استقرار پایگاه های موقت هلال احمر در...

وزیر نفت: تصمیمی برای سهمیه بندی و قیمت سوخت گرفته نشده است

تهران - جارپرس - وزیر نفت با بیان اینکه تاکنون برای سهمیه بندی و قیمت سوخت در دولت تصمیمی گرفته ...

لزوم بررسی سوء استفاده برخی مرتبطان شورای نگهبان در تایید صلاحیت ها

تهران - جارپرس - نماینده مردم تهران از نامه خود به سخنگوی شورای نگهبان خبر داد و گفت: در این نامه ...

 • افرادی که دغدغه بیکاری و ازدواج دارند، شغل ایجاد می کنند

  جمعه ۲۳ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۱۵
 • تشییع پیکر دانایی فرد پیشکسوت فوتبال

  جمعه ۲۳ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۰۷
 • ظریف: آمریکا هنوز به قطعنامه‌های لغو شده استناد می‌کند

  پنجشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۴۲
 • کاوشگر چینی با موفقیت وارد میدان جاذبه کره ماه شد

  پنجشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۱۱
 • 1784 شی تاریخی ایران از آمریکا به میهن باز می‌گردد

  پنجشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۵۴
 • پایگاه های موقت در نقاط حادثه خیز جاده ها مستقر می شوند

  پنجشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۳۳
 • وزیر نفت: تصمیمی برای سهمیه بندی و قیمت سوخت گرفته نشده است

  پنجشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۲۷
 • لزوم بررسی سوء استفاده برخی مرتبطان شورای نگهبان در تایید صلاحیت ها

  پنجشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۰۸

هیچ قرارداد اقتصادی با ایران لغو نشد

تهران - جارپرس - رئیس کل سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران با رد برخی شایعات مبنی بر لغو قراردادهای پسابرجامی پس از خروج آمریکا گفت: هیچگونه مکاتبه یا اظهارنظر شفاهی از سوی طرف های خارجی مبنی بر تصمیم به لغو این قرارداد به وزارت اقتصاد یا بانک مرکزی اعلام نشده است.

به گزارش جارپرس به نقل از ایرنا، پس از خروج یکجانبه آمریکا از برجام در هجدهم اردیبهشت، گمانه زنی رسانه ها درباره آینده قراردادهای سرمایه گذاری و فاینانس های ایران با کشورهای مختلف کلید خورد و روز گذشته برخی پایگاه های خبری به نقل از منابع نامعلوم از لغو فاینانس های پسابرجامی خبر دادند که البته وزارت امور اقتصادی و دارایی آن را تکذیب کرد.
«محمد خزاعی» معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی که سال ها نماینده جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد بوده است، روز سه شنبه در گفت وگو با ایرنا، آخرین وضعیت قراردادهای اقتصادی کشور را تشریح کرد که به شرح زیر است:

** ایرنا: بتازگی شنیده می شود با خروج ترامپ از برجام، کشورها قراردادهای فاینانس خود با ایران را قطع کرده اند. وضعیت چگونه است؟
_ چنین چیزی را مشاهده نکرده ام و تکذیب می کنم؛ هیچ موسسه مالی یا کشوری که با ایران و سیستم بانکی ما قرارداد مالی امضا کرده، آن را لغو نکرده است و حتی هیچگونه مکاتبه یا اظهار شفاهی مبنی بر تصمیم به لغو آن، به ما و تا جایی که مطلعم به بانک مرکزی نیز اعلام نشده و حتی مکاتبات و امور مربوط به اجرایی برخی پروژه های معرفی شده توسط بانک مرکزی در جریان است.

** ایرنا: آیا به نظر شما در صورت خروج اروپا از برجام، تبعات اقتصادی آن برای کشورمان چه خواهد بود و مذاکرات آتی با آنها را چگونه می بینید؟
_ نخست اینکه تاکنون اروپایی ها و بلکه تقریباً همه کشورهای موثر دنیا اقدام غیرحقوقی و غیرمنطقی آمریکا را محکوم کرده و پایبندی خود را به ادامه برجام اعلام کرده اند؛ علاوه بر علاقه آنها به گسترش روابط اقتصادی با کشور بزرگ و قدرتمند ایران، این اقدام ترامپ در واقع صدمه بزرگی به حیثیت روابط و حقوق بین الملل وارد کرد و مبانی حقوقی سیاسی و اعتباری توافق های بین الملل را زیر سوال برد.
بویژه آنکه توافق برجام به تایید شورای امنیت سازمان ملل رسید که بسیاری از این کشورها مانند فرانسه، آلمان، انگلستان و چین و روسیه از اعضای مهم آن هستند و این اقدام آمریکا در واقع بیش از پیش به جایگاه سازمان ملل و شورای امنیت صدمه زد؛ لذا تقابل کشورهای دنیا با این تصمیم و اظهار حمایت از برجام، عکس العمل قابل انتظار به این رفتار خصمانه و یکجانبه و غیرحقوقی است.
دیگر اینکه ایران اگرچه به تعهدات بین المللی همیشه پایبند بوده و به آن احترام می گذارد اما موضوع ادامه برجام با سایر کشورهای امضاکننده آن در صورتی ممکن خواهد بود که طرف مقابل به تعهدات خود پایبند باشد.

** ایرنا: تاکنون ده ها میلیارد دلار قرارداد فاینانس با اروپا و سایر کشورها آن امضا شده و میلیاردها دلار سرمایه گذاری خارجی به تصویب رسیده است؛ آیا اروپایی ها به این توافق ها پایبند می مانند و می توان به آنها اعتماد کرد که به تعهدهای اقتصادی و سرمایه گذاری خود پایبند باشند؟
_ همانطور که رهبر معظم انقلاب فرمودند و ریاست جمهوری نیز تاکید کردند، باید مطمئن شویم که آنها به تعهداتشان پایبند خواهند بود و به گونه ای این امر تضمین شود؛ همه می دانیم که برخی از این کشورهای اروپایی در مسایل متعددی در ارتباط با ایران و منطقه ممکن است همنظر باشند و هستند و نمی توان چشم بسته به آنها اعتماد کرد؛ به قول مثلی که خود اروپاییها دارند، «نمی توان فقط به چشم های آبی رنگ طرف مقابل اعتماد کرد بلکه باید به عملش مطمئن شد»، ما نیز همین را می گوییم که اگر قرار است براساس برجام اقداماتی انجام دهیم و آنها بقول خودشان آن را نظارت و باصطلاح «Inspect» کنند، ما نیز باید بتوانیم تضمینهای آنها به تعهدات برجامی و قراردادهای اقتصادی و رفع موانع پیش بینی شده در برجام را باصطلاح «inspect» و نظارت و ارزیابی کنیم تا مطمئن شویم که به آن عمل می کنند.
جاده یکطرفه نمی شود، دو طرفه است؛ در آن صورت در حرکت در این جاده دوطرفه که طرفین رعایت تعهدات و حدود خود را بکنند تصادفی رخ نمی دهد. همه بسلامتی به مقصد می رسند. در غیر این صورت اگر ایران ببیند طرف مقابل به تعهداتش پایبند نیست، دلیلی برای ادامه کار و برجام نخواهد ماند. این از نظر حقوق بین الملل نیز قابل دفاع است.

** ایرنا: آیا به نظر شما نباید به سایر مناطق جهان هم توجه کرد؟
_ بدیهی است که هیچ کشوری همه روابط اقتصادی خود را با یک کشور و یا یک منطقه نباید طراحی و متمرکز کند. باید در روابط اقتصادی و براساس منافع ملی روابطش را با کشورهای مختلف تنظیم کند. بر همین اساس روابط با چین که در دوران تحریم نیز کنار ما بود و یا کشور دوست و همسایه بزرگ ما روسیه و یا سایر کشورهای دوست و همسایه برای ما مهم است. در آسیا کشورهای مهمی مانند اندونزی، مالزی و دیگران دارای اهمیت اند. شما از مذاکرات ما با چین، روسیه، جمهوری آذربایجان و سایر کشورهای اروپایی مطلعید. در دو سه هفته گذشته چند هیات اقتصادی و رسمی از چین، روسیه، کرواسی و بلغارستان، که ریاست کنونی اتحادیه اروپا را عهده دار است، در ایران بودند. این خود بهترین گواه تنوع در روابط اقتصادی ماست.
اینها خود نشان می دهد اخباری مبنی بر اعلام قطع روابط اقتصادی کشورها با ایران صحت ندارد؛ نکته مهمی آنکه «آموخته ایم و رهبری نیز تاکید فرموده اند براساس موازین انقلابی و اصول اقتصاد مقاومتی باید نقطه اتکا را بر درون زائی اقتصادی و منابع داخلی و تولید داخلی قرار دهیم. در عین حالی که با دنیا باید ارتباط داشته باشیم اما تکیه بر آن می تواند یک خطای راهبردی باشد. این دو می توانند مکمل یکدیگر باشند.»

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی