جمعه , 26 /مرداد /1397
 Friday , 17 /August /2018

مجوز فعالیت این پایگاه، در جلسه مورخ 1391/08/22 هیئت نظارت بر مطبوعات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صادر شده است.

logo-samandehi

دستور بازداشت کودک آزار مرندی صادر شد

تبریز -جارپرس-رئیس دادگستری شهرستان مرند اعلام کرد: پدر کودک آزاد مرندی شناسایی و دستور بازداشت وی ص...

قیمت نفت بالا رفت

تهران - جارپرس-قیمت نفت در بازار های جهانی در پی تصمیم پکن برای اعزام هیاتی به واشنگتن برای حل مناق...

ظریف، درباره رژیم حقوقی دریای خزر گزارش می دهد

تهران- جارپرس-«محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه، دوشنبه هفته آینده برای ارائه گزارشی در مورد اجلاس ...

نقل قول منتسب به واعظی درباره لاریجانی تحریف شده است

تهران - جارپرس - پایگاه اطلاع رسانی دولت نقل قول منتسب به محمود واعظی رییس دفتر ریاست جمهوری دربا...

توئیتر رفع فیلتر شد یا نظر کدخدایی تغییر کرد

تهران - جارپرس - عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان در حالی که قبلاً در مصاحبه‌ای علت عدم عضویت...

شرمن از ناگفته های برجام و پرسش های هیات ایرانی سخن گفت

تهران - جارپرس - «وندی شرمن» سرتیم هیأت آمریکا در مذاکرات هسته‌ای با ایران ضمن انتقاد از خروج وا...

سرباز وظیفه براتی در یک عملیات اطلاعاتی آزاد شد

تهران - جارپرس - مدیرکل امور مرزی وزارت کشور اعلام کرد: برای آزادی سعید براتی سرباز وظیفه گروگان ...

کرامت انسانی در جلسه استیضاح وزیر تعاون حفظ نشد

تهران - جارپرس - نماینده مردم تهران در مجلس گفت: کرامت انسانی در جلسه استیضاح «علی ربیعی» حفظ نش...

 • دستور بازداشت کودک آزار مرندی صادر شد

  پنجشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۳۲
 • قیمت نفت بالا رفت

  پنجشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۱۴
 • ظریف، درباره رژیم حقوقی دریای خزر گزارش می دهد

  پنجشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۵۶
 • نقل قول منتسب به واعظی درباره لاریجانی تحریف شده است

  چهارشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۱۱
 • توئیتر رفع فیلتر شد یا نظر کدخدایی تغییر کرد

  چهارشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۳۹
 • شرمن از ناگفته های برجام و پرسش های هیات ایرانی سخن گفت

  چهارشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۱۸
 • سرباز وظیفه براتی در یک عملیات اطلاعاتی آزاد شد

  چهارشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۱۱
 • کرامت انسانی در جلسه استیضاح وزیر تعاون حفظ نشد

  چهارشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۴۱
پیش بینی کارشناس برجسته اقتصادی هند:

ایران در سال جدید به موفقیت های تجاری مهمی دست می یابد

دهلی نو-جارپرس-یک کارشناس اقتصادی هندی با پیش بینی موفقیت های اقتصادی برای جمهوری اسلامی ایران در سال جدید ، تاکید کرد ایران به راحتی می تواند با تمرکز بر توانمندی ها و منابع اقتصادی خود در سال جاری نیز به موفقیت های تجاری جدیدی دست یابد.

 

به گزارش جارپرس از ایرنا،سوراجیت آیر به عنوان یک کارشناس برجسته اقتصادی هند، تکمیل راهها و دهلیزهای مواصلاتی و تجاری را کلید دستیابی به رشد اقتصادی بالاتر برای کشورمان دانست و گفت: با در نظر گرفتن توانمندی های عظیم اقتصادی ایران و همچنین منابع بی شماری که در اختیار دارد ، ارزش اقتصاد ایران می تواند، در صورت تمرکز تهران بر روی بخشهای اقتصادی مهم، از حدود 400 میلیارد دلار کنونی به حدود یک تریلیون دلار تا سال 2025 افزایش یابد.
سوراجیت آیر، که نویسنده مقالات زیادی در مطبوعات هند درباره اقتصاد غرب آسیا است در مورد دورنمای وضعیت اقتصادی ایران، گفت: 'اگر ایران می خواهد که ارزش اقتصاد اش تا سال 2025 افزایش یابد ، باید توجه خود را بر روی بخشهایی که رشد اقتصادی را سبب می شوند متمرکز سازد. برآوردهای رشد مرکب می توانند در تدارک طرحی برای یک چشم انداز اقتصادی مفید واقع شوند. دسترسی به رشد اقتصادی دو رقمی احتمالا دشوار به نظر می رسد ولی کشورهایی چون چین و مالزی در طول سالهای اولیه رشد اقتصادی خود به نرخهای رشد دو رقمی دست یافتند.'
گفته های این کارشناس هندی در حالیست که بانک جهانی نیز نرخ رشد اقتصادی ایران در سال های 2018 و 2019 میلادی را به ترتیب چهار و 4.3 درصد پیش بینی کرده است.
در عین حال انتظار می رود، نرخ رشد اقتصادی جمهوری اسلامی ایران - دومین اقتصاد منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا (منا) - به دلیل خنثی شدن طرح های برخی کشورهای منطقه برای کاهش تولید نفت و محدودیت دسترسی به بازارهای تامین مالی همزمان با افزایش سرمایه گذاری ها در کشورمان تا سال 2020 به 4.3 درصد برسد.
وی، بخشهای مهم را که برای تضمین رشد اقتصادی خارق العاده ایران حیاتی هسند ، تشریح کرد و گفت: ' هر چند تجارت و ترابری باید همچنان در راس اولویت ها قرار داشته باشند ولی کار ریشه ای در حوزه خدمات از طریق دیجیتالی کردن اقتصاد موجب افزایش کارایی در ارائه خدمات عمومی، جذب عده بیشتری از شهروندان به سوی اقتصاد سازمان یافته و کاهش نواقص یک اقتصاد پول-محور خواهد شد.'
سوراجیت آیر در ادامه سخنان خود تاکید کرد: ' خدمات همچنین می توانند بازسازی مراکز آموزش مهارت به منظور افزایش توان تولید و اشتغال را نیز شامل شود. انجام همه اینکارها باعث خواهد شد که توان مصرف و قدرت خرید در میان مردم ایران افزایش یابد.'
سوراجیت آیر با اشاره به اینکه 'حدود 36 درصد از تولید ناخالص داخلی ایران از محل صنعت می آید و سهم صنعت در تولید ناخالص داخلی بازارهای نوظهور 30 الی 35 درصد است،' گفت: 'اگر قرار باشد که صنعت ایران خود را در نسبت 30 درصد حفظ این با تجربه کشورهای صنعتی نوظهور که سهم واردات در سرمایه گذاری آنها 50 الی 60 درصد بود مطابقت دارد و ایران باید همچنان این روند را حفظ کند.'
وی، بر ضرورت بهبود هر چه بیشتر وضعیت بخش کشاورزی نیز تاکید کرده و گفت: 'این کار باید با بهبود قابلیت تولید حمایت شود. ایران باید برای این منظور نیروی کاری غیرتولیدی خود را مجددا برای بهره برداری از آن در بخش های دارای رشد بالا از قبیل ساخت و ساز، ترابری و خرده فروشی آموزش دهد. انجام اینکار به معنای سرمایه گذاری در تعلیم مهارتها و همچنین سرمایه گذاری در برقراری ارتباط با بازارها به منظور دسترسی کشاورزان به قیمت های صحیح و همچنین تسهیلات آبیاری و تجهیزات مدرن برای افزایش تولید می باشد.'
بنابه گفته این کارشناس اقتصادی هندی، اقتصاد ایران در حال حاضر در فاز رقابتی قرار دارد که خود امتیازی برای کشور محسوب می شود.
سوراجیت آیر، در مورد زمینه های بیشتر برای طرح های سرمایه گذاری داخلی در کشور ابراز عقیده کرد که ایران مانند سایر کشورهای در حال توسعه، نیازمند ایجاد مسکن مقرون به صرفه، ترابری شهری و تکمیل کریدورهای اقتصادی برای اتصال مناطق تجاری خود با مناطق محروم است.'
کارشناسان اقتصادی ایران نیز همسو با این تحلیلگر هندی، تکمیل راهروهای تجاری داخل کشور از طریق ایجاد دهلیزهای ترابری و ترانزیت را که از چابهار آغاز شده و به سوی مرزهای مشترک ایران با کشورهایی که به اروپا و آسیای میانه متصل هستند را کلید رونق اقتصادی ایران در آینده می دانند.
به گزارش ایرنا، یکی از عرصه های رقابتی که در حال حاضر به روی ایران باز است مساله ارتقا نقش منطقه ای ایران در ارائه خدمات ترانزیت و ایجاد کریدورهای مواصلاتی است که اکنون در مرکز سیاست های اقتصادی خارجی بسیاری از کشورهای قاره آسیا همچون چین و هند قرار دارد. برای ایران، طرح توسعه بندر شهید بهشتی در چابهار که با سرمایه گذاری هند در حال انجام است می تواند نقش کلیدی در تقویت نقش ایران در اقتصاد منطقه داشته باشد.
«عباس آخوندی» وزیر راه و شهرسازی کشورمان بندر چابهار ایران را به دلیل موقعیت جغرافیایی استراتژیک آن 'دروازه اتصال ملت ها' نامیده است چرا که معتقد است ایران، هند، افغانستان و تمام کشورهای منطقه می توانند از آن بهره مند شوند.
ایران و هند در همکاری خود به سه راهرو اصلی، از جمله کریدور بین المللی شمال-جنوب (INSC) که از هند و ایران عبور کرده و به روسیه می رسد تمرکز کرده اند. اما ایران در کنار کریدور بین المللی شمال - جنوب یک کریدور جدید هم معرفی کرده است که به سمت غرب و اروپا می رود در حالیکه سومین کریدور ترانزیتی نیز از ایران به سوی شرق رفته و از افغانستان و کشورهای آسیای میانه عبور می کند و به چین می رسد.
خط آهن آستارا که ایران و آذربایجان را از طریق شمال ایران به یکدیگر متصل می کند نیز در روزهای گذشته افتتاح شده و یک خط راه آهن دیگر نیز از قزوین به رشت در شمال غربی کشور در سه ماهه آینده تکمیل خواهد شد که یک دسترسی دوطرفه برای کشورها از طریق بنادر ایران به غرب و روسیه ایجاد خواهد کرد.

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی