جمعه , 03 /فروردين /1397
 Friday , 23 /March /2018

مجوز فعالیت این پایگاه، در جلسه مورخ 1391/08/22 هیئت نظارت بر مطبوعات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صادر شده است.

logo-samandehi

سازمان ملل: تا 30 سال دیگر 5 میلیارد نفر با کمبود آب مواجه خواهند شد

تهران- جارپرس-سازمان ملل در گزارشی مفصل درباره بحران آب در جهان، هشدار داد که تا سال 2050 بیش از 5...

حضور و سخنرانی رهبر انقلاب در اجتماع زائران و مجاوران حرم مطهر رضوی

تهران - جارپرس-در نخستین روز سال 1397، سخنرانی مهم رهبر انقلاب اسلامی در اجتماع زائران و مجاوران حر...

زلزله 5 ریشتری گناوه را لرزاند

تهران -جارپرس -زمین لرزه ای به بزرگی پنج در مقیاس امواج درونی زمین (ریشتر) ساعت هشت و 48 ثانیه صبح ...

شماری از نظامیان سعودی در عملیات نیروهای یمنی کشته شدند

تهران- جارپرس-منابع خبری بامداد دوشنبه گزارش دادند که در عملیات ارتش و کمیته های مردمی یمن در مناطق...

کالا از افراد غیر مطمئن و دوره گرد نخرید

تهران- جارپرس-مدیرکل آموزش همگانی معاون اجتماعی نیروی انتظامی در توصیه به شهروندان در مورد خریدهای ...

جاده کندوان دوشنبه و سه شنبه یک طرفه می شود

نوشهر - جارپرس -پلیس راه کشور با اعلام برنامه محدودیت های ترافیکی در آستانه تعطیلات نوروزی در محور...

نرخ ارزهای بانکی ثابت ماند

تهران- جارپرس-بانک مرکزی نرخ تبادلی 39 ارز را برای امروز یکشنبه اعلام کرد که به دلیل تعطیلی بازاره...

روحانی: تورم سال 96 کشور تک رقمی بود

تهران- جارپرس-رییس جمهوری اسلامی وضعیت ایران در سال 96 را تشریح کرد و گفت: تورم ایران در این سال تک...

 • سازمان ملل: تا 30 سال دیگر 5 میلیارد نفر با کمبود آب مواجه خواهند شد

  چهارشنبه ۰۱ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۰۸
 • حضور و سخنرانی رهبر انقلاب در اجتماع زائران و مجاوران حرم مطهر رضوی

  چهارشنبه ۰۱ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۰۲
 • زلزله 5 ریشتری گناوه را لرزاند

  دوشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۰۲
 • شماری از نظامیان سعودی در عملیات نیروهای یمنی کشته شدند

  دوشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۰۷:۵۱
 • کالا از افراد غیر مطمئن و دوره گرد نخرید

  يكشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۳۶
 • جاده کندوان دوشنبه و سه شنبه یک طرفه می شود

  يكشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۲۳
 • نرخ ارزهای بانکی ثابت ماند

  يكشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۱۵
 • روحانی: تورم سال 96 کشور تک رقمی بود

  يكشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۰۱

پکن و آ.سه.آن از اختلاف در دریای جنوبی چین تا ایجاد پیمان 10 ساله حفاظت

کوالالامپور-جارپرس-چین و کشورهای عضو اتحادیه جنوب شرق آسیا 'آ.سه .آن' که درسال های گذشته همواره بر سر دریای جنوبی چین منازعه داشته اند در اجلاس سران اتحادیه جنوب شرق آسیا در مانیل بر سر ایجاد پیمان10 ساله حفاظت از این پهنه دریایی در دهه آتی2027-2017 به توافق رسیدند.

به گزارش جارپرس از ایرنا،رهبران 10 کشور جنوب شرق آسیا تاکنون ماراتن های مختلفی از گفت وگوها را در اجلاس مختلف برای رفع اختلافات خود در این پهنه آبی جهان پشت سرگذاشته اند.
بزرگترین چالش کشورهای حوزه دریای جنوبی چین شامل ، مالزی ، فیلیپین ، تایوان و ویتنام ادعای مالکیت حدود 90 درصدی چین در این حوضه دریایی است که این امر سبب شده پکن نه تنها بیشترین بهره برداری را از منابع غذایی و نفتی این منطقه داشته باشد بلکه طلایه دار بزرگترین خطوط کشتیرانی و نظامی این منطقه نیز محسوب شود.
هریک از این ملت ها از این دریا با نامی خاص یاد می کنند، ویتنامی ها دریای جنوبی چین را دریای 'شرق' و مردم فییلیپین آن دریای 'لوزان' می خوانند. این پهنه آبی بخشی از اقیانوس آرام به وسعت حدود سه و نیم میلیون کیلومتر مربع است که محدوده مرزهای آبی سنگاپور تا تنگهٔ تایوان را دربر می‌گیرد و پس از پنج اقیانوس این دریا با صدها جزیره بزرگترین ناحیهٔ دریایی جهان محسوب می شود.
در واقع مناقشه اصلی بر سر محدوده قلمرو و تمامیت مرزی مناطقی از اقیانوس و جزایر پاراسل و اسپراتلی به عنوان دو مجمع الجزایربا منابع نفت خیز است که چند کشور ادعای مالکیت تمام یا بخشی از آن‌ را دارند. علاوه بر این جزایر، مجموعه‌ای از صخره‌های سنگی، صخره‌های مرجانی و جزیره های ماسه ای مانند سد ساحلی اسکاربورو نیز در این منطقه قرار دارند.
منطقه بزرگ مورد ادعای چین از استان جنوبی هینان این کشور تا صدها کیلومتر در جهت جنوب و شرق ادامه دارد. پکن می‌گوید حق مالکیت چین بر این منطقه دو هزار سال قدمت دارد.
دیگرکشورهای همسایه این آبراه،نیز برای خود حق مالکیتی دراین ابراه در نظر دارند و از این نگاه دریای جنوبی چین شاهراه و رگ اصلی حیات اقتصادی آنهاست.
اختلاف ارضی در این منطقه آن گونه جدی است که فیلیپین فروردین 93 با طرح شکایت از چین در دادگاه داوری بین‌المللی لاهه و ادعای مالکیت بخشی از دریای جنوبی چین، موضع پکن را در خصوص مالکیت این سرزمین ها در سطح بین المللی به چالش کشید.
دادگاه بین المللی لاهه تا 15 دسامبر 2014 (23 آذر) به چین مهلت داده بود به اتهامات مطرح شده توسط فیلپیین پاسخ دهد اما پکن با غیر قانونی دانستن این روند، اهمیتی به درخواست دادگاه نداد و به منظور حفظ موقعیت خود در این منطقه پایگاههای نظامی متعددی نیز در آن ایجاد کرد.
البته چین درعین حال ، با گسترش مناسبات تجاری و حتی ارسال هدایای نظامی درصدد است تا همواره پیوند سیاسی اقتصادی خود با کشورهای آسه آن را محکم نگه دارد و بسترهای نفوذ اقتصادی بیش از 11 تریلیون دلار خود را در این حوزه حفظ کند.
بر اساس بیانیه جدید و مشترک رهبران چین و آسه آن که روز گذشته درمانیل تحت عنوان 'اعلامیه یک دهه حفاظت از محیط زیست ساحلی و دریایی در دریای جنوبی چین' (2017-2027)' منتشر شد، آنها بر حفاظت اکوسیستم ، تنوع زیستی و شرایط زیست محیطی و بستر این پهنه آبی تاکید کردند.
اجلاس سران آسه آن در روزهای 12 تا 14 نوامبر (21 تا 23 ابان ماه ) درمانیل فیلیپین و همزمان با پنجاه سالگی این اجلاس برگزار شد.
در متن دو صفحه ای سند مزبور که یکی از نتایج مهم و اندک سی و یکمین اجلاس سران آسه آن محسوب می شود، اعلام شده که 'دولت های عضو آسه آن و چین متعهد شده اند تا آرمان های این اعلامیه را برآورده سازند.'
این نکته از ان رو اهمیت دارد که برخی از کشورهای منطقه خواستار دخالت آمریکا رقیب اصلی چین ، در مناقشه بر سر دریای جنوبی چین بودند. موضوعی که پکن به شدت از آن اجتناب دارد.
طبق این اعلامیه رهبران پکن و آسه آن 'حفظ و مدیریت پایدار محیط زیست ساحلی و دریایی برای رفاه اقتصادی و کیفیت زندگی مردم منطقه را بسیار حائز اهمیت دانستند.'
به گفته کارشناسان، دریای جنوبی چین منبع 12 درصد از کل ماهیگیری جهانی است و همچنین این شاهراه ، کانال حیاتی برای عبور سالانه 5 تریلیون دلارتجارت بین المللی است . این منطقه به طور بالقوه دارای 11 میلیارد بشکه ذخایر نفت و 190 تریلیون فوت مکعب گاز طبیعی است.

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی