دوشنبه , 23 /مهر /1397
 Monday , 15 /October /2018

مجوز فعالیت این پایگاه، در جلسه مورخ 1391/08/22 هیئت نظارت بر مطبوعات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صادر شده است.

logo-samandehi

مشکل ارز فرصت مطالعاتی دوره دکتری حل شد

تهران - جارپرس - وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری گفت: مشکل ارز دانشجویان فرصت مطالعاتی دوره دکتری حل شده...

اظهارات آذر درباره حکم انفصال من هم ناقص و هم غلط است

تهران - جارپرس - رئیس کل سابق بانک مرکزی در نامه‌ای به عادل آذر، رئیس دیوان محاسبات کشور، اعلام کرد...

ناو هواپیما بر آمریکا در بندر دوحه قطر پهلو گرفت

دوحه – جارپرس – وزارت دفاع قطر اعلام کرد که ناو هواپیمابر آمریکایی اسکس ( ال اچ دی 2) در راستای ب...

دلبر و کوشکی ناجیان یوز ایرانی

تهران - جارپرس - یوزپلنگ ایرانی گونه ای در خطر انقراض است، از این رو سازمان حفاظت محیط زیست در صدد...

8800 نفر در کشور به سل مبتلا هستند

تهران - جارپرس - رئیس اداره مبارزه با سل وزارت بهداشت، گفت: از تعداد هشت هزار و 819 فرد مبتلا به س...

دامنه اعتیاد به نوجوانان زیر 15 سال رسیده است

تهران - جارپرس - مدیرعامل موسسه مطالعات و تحقیقات زنان گفت: سن اعتیاد به رده سنی 15 تا 18 سال و حت...

آغاز فروش بلیت پروازهای ویژه اربعین از سه شنبه

تهران - جارپرس - معاون هوانوردی سازمان هواپیمایی کشوری اعلام کرد فروش بلیت پروازهای فوق العاده ایا...

علت استعفای احتمالی قائم مقام آستان قدس به روایت یک اصولگرا

تهران - جارپرس - هیچ مقام رسمی هنوز شایعه استعفای قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی را تأیید یا تکذیب ...

 • مشکل ارز فرصت مطالعاتی دوره دکتری حل شد

  دوشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۳۲
 • اظهارات آذر درباره حکم انفصال من هم ناقص و هم غلط است

  دوشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۱۰
 • ناو هواپیما بر آمریکا در بندر دوحه قطر پهلو گرفت

  دوشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۴۸
 • دلبر و کوشکی ناجیان یوز ایرانی

  دوشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۳۹
 • 8800 نفر در کشور به سل مبتلا هستند

  دوشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۱۱
 • دامنه اعتیاد به نوجوانان زیر 15 سال رسیده است

  دوشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۰۳
 • آغاز فروش بلیت پروازهای ویژه اربعین از سه شنبه

  دوشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۴۱
 • علت استعفای احتمالی قائم مقام آستان قدس به روایت یک اصولگرا

  دوشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۳۱

سیب مشگین شهر در انتظار بازار فروش

تهران - جارپرس -این روزها در فضای مجازی تصاویری از قطع درختان سیب در باغ های مشگین شهر اردبیل منتشر شده که در آنها باغداران دلیل این کار خود را زیان هنگفت ناشی از نبود بازار برای فروش محصول ذکر می کنند؛ هر چند که مسئولان جهاد کشاورزی استان معتقدند که این اظهارات، بزرگنمایی است.

به گزارش جارپرس به نقل از ایرنا ، مشگین شهر در 95 کیلومتری شمال غربی اردبیل کانون تولید سیب در استان است و از 320 هزار تن انواع محصولات تولیدی باغی در این شهرستان، حدود 75 درصد به سیب اختصاص دارد.
عده ای از باغداران مشگین شهری می گویند که محصول سیب آنها امسال به فروش نمی رود و مجبورند محصولشان را اگر مرغوب باشد با قیمت بسیار پایین به دلالان بفروشند و در صورت کیفیت متوسط یا نامناسب محصول، برای جلوگیری از فاسد شدن و نبود انبار، آن را با پرداخت هزینه از باغ دور کنند.
یک باغدار مشگین شهری که بسیاری از درختان سیب باغ 16 هکتاری خود را بریده است گفت: این باغ یادگار پدرم بود اما به دلیل زیان ناشی از نبود بازار دیگر قادر به باغداری نیستم.
وی بیان کرد: سیب لبنانی تولیدی باغ من در حالی که در تهران به قیمت هر کیلو 6 تا 7 هزار تومان فروخته می شود به خاطر معیوب بودن چرخه عرضه در باغ هر کیلو از سوی دلالان 300 تومان و در صورت تحویل در میادین میوه وتره بار 700 تومان فروخته می شود.
وی بیان کرد: این قیمت تنها هزینه سمی است که مصرف کرده ام حالا بماند انبوه هزینه های دیگری که برای تولید سیب هزینه شده است.
او اظهار کرد: بسیاری از باغداران مشگین شهر امسال به خاطر نبود بازار فروش ضرر و زیان فراوان دیده اند و بسیاری نیز در حال ورشکستگی هستند.
حمید یک باغدار دیگر مشگین شهری نیز گفت که به خاطر وضعیت نامناسب بازار، تعدادی زیادی از باغداران درختان خود را بریده و در حال نابود کردن باغ های خود هستند.
باغداران مشگین شهری تاکید می کنند که در وضعیت فعلی تنها راه نجات و رفع مشکل آنها اقدام دولت در خرید تضمینی محصول یا حمایت های دیگر است وگر نه بسیاری از آنها متحمل زیان فراوان خواهند شد.
تداوم مشکل باغداران مشگین شهری باعث شد که آیت الله سید حسن عاملی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل در خطبه های نماز جمعه خواستار حمایت دولت و چاره اندیشی برای وضعیت نامناسب بازار سیب مشگین شهر شود.
آیت الله عاملی با اشاره به مرغوبیت سیب تولیدی در مشگین شهر گفت: دولت با جدیت مقدمات صادرات میوه بخصوص سیب به کشورهای دیگر را فراهم کند تا کشاورزان و تولید کنندگان محصولات خود را به قیمت مطلوب عرضه کنند.
وی با اشاره به مشکلات پیش آمده در باره عرضه محصول سیب تولیدی مشگین شهر از مسئولان خواست تا با درایت مشکل سیب کاران مشگین شهر را حل کنند.
این مشکلات در حالی است که مسئولان سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل پخش تصاویر و فیلم های مربوبط به قطع درختان سیب در این شهرستان را یا تکذیب کرده یا آنها را بزرگنمایی و اقدامی مغرضانه می دانند.
مدیر جهاد کشاورزی مشگین شهر گفت: اخیرا تصویری در فضای مجازی از قطع درختان سیب مشگین شهر پخش شد که بررسی ها نشان داد این تصویر مربوط به یکی از کشورها بوده است.
احمد شهریار درباره برخی ادعاها درمورد قیمت بسیار نازل سیب تولیدی مشگین شهر نیز گفت : این اخبار و ادعاها نیز درست نیست، هر کیلوگرم سیب اکنون در مشگین شهر از 1500 تا 3500 تومان قابل عرضه است و عرضه سیب به قیمت یکصد تومان مربوط به سیب های بی کیفیت ، میوه های باد ریز و پا درختی است می باشد.
وی با بیان اینکه میوه های با کیفیت به قیمت مطلوب از کشاورزان خریداری می شود افزود: عرضه سیب به قیمت پایین مربوط به ضایعات است که توسط باغداران با رضایت و تمایل خودشان انجام می گیرد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی اردبیل نیز در گفت وگو با خبرنگار ایرنا، حمایت دولت از باغداران را یادآور شد و گفت: امسال تعرفه صادرات به منظور حمایت از باغداران حذف شد و در حال حاضر میوه استان علاوه بر تامین نیاز داخل به خارج از کشور هم صادر می شود.
عدیل سروی اضافه کرد: دولت از دغدغه تولیدکنندگان به خوبی آگاه است و حمایت لازم از تولیدکنندگان صورت می گیرد.

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی