دوشنبه , 28 /خرداد /1397
 Monday , 18 /June /2018

مجوز فعالیت این پایگاه، در جلسه مورخ 1391/08/22 هیئت نظارت بر مطبوعات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صادر شده است.

logo-samandehi

دو کره تا پایان سال جاری میلادی به صلح می رسند

پکن - جارپرس - وزیر خارجه کره جنوبی اظهار امیدواری کرد تا پایان سال 2018 میلادی با همسایه شمالی خ...

دیابت زنگ خطری برای ابتلا به سرطان پانکراس

تهران - جارپرس - مطالعات جدید محققان دانشگاه آکسفورد انگلیس نشان می دهد دیابت در اولین سال های تش...

پیش فروش اینترنتی خودرو همچنان دور از دسترس

تهران - جارپرس - طرح پیش فروش اینترنتی ایران خودرو به مناسبت عید سعید فطر که چهارشنبه هفته گذشته...

روحانی به سوئیس و اتریش سفر می کند

تهران - جارپرس - رئیس جمهور کشورمان در صدر یک هیات بلند پایه سیاسی و اقتصادی، به دعوت رسمی روسای...

کنگره ملی خانه احزاب هفتم تیربرگزار می شود

تهران - جارپرس - کنگره ملی احزاب ایران در روز هفتم تیر با حضور شخصیت ها، اساتید دانشگاه و صاحبنظرا...

«هدیه اینترنت رایگان» پیامی کذب و هزینه بر

تهران - جارپرس - انتشار خبر کذب اختصاص 120 گیگ اینترنت رایگان همراه اول به عنوان هدیه عید سعید فط...

منشا پیامک های تهدید آمیز به نمایندگان کجاست؟

تهران - جارپرس - تعیین تکلیف لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین م...

آئین نامه اجرایی نحوه پرداخت یارانه ها درسال 97 تصویب شد

تهران - جارپرس - هیات وزیران در جلسه عصر یکشنبه خود به ریاست حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئ...

 • دو کره تا پایان سال جاری میلادی به صلح می رسند

  دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۳۱
 • دیابت زنگ خطری برای ابتلا به سرطان پانکراس

  دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۲۸
 • پیش فروش اینترنتی خودرو همچنان دور از دسترس

  دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۱۱
 • روحانی به سوئیس و اتریش سفر می کند

  دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۰۹
 • کنگره ملی خانه احزاب هفتم تیربرگزار می شود

  دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۰۶
 • «هدیه اینترنت رایگان» پیامی کذب و هزینه بر

  دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۴۶
 • منشا پیامک های تهدید آمیز به نمایندگان کجاست؟

  دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۴۲
 • آئین نامه اجرایی نحوه پرداخت یارانه ها درسال 97 تصویب شد

  دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۲۱

سود و زیان افزایش دوره بازپرداخت اقساط وام مسکن

تهران - جارپرس -پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی برای کاهش رقم اقساط وام مسکن تعریض دوره بازپرداخت و کاهش حداکثر دو درصدی بهره تسهیلات صندوق پس انداز یکم است، موافقان این پیشنهاد را عامل رونق نسبی بازار می دانند و مخالفان مدعی هستند این ارزانی برای وام گیرندگان گران تمام می شود.

به گزارش جارپرس به نقل از ایرنا، اواخر دولت دهم بود که بازار مسکن کساد شد و از همان سال، پس از پشت سر گذاشتن یک موج رونق سفته بازانه، به رکود مبتلا شد. هر چند که در حال حاضر با گذشت حدود 4 سال عمق رکود این بازار کاهش پیدا کرده اما هنوز نمی توان گفت این بازار به رونق رسیده است.
البته مسئولان وزارت راه و شهرسازی به عنوان یکی از متولیان بخش مسکن بر این باور هستند که باید تعریف جدیدی از رونق در بازار مسکن داشته باشیم و این اشتباه است که رونق را به معاملات سوداگرانه و جهش قیمت ها نسبت دهیم.
افزایش معاملات خرید و فروش مسکن از طریق تقویت قدرت خرید مردم، سیاستی بود که ستاد اقتصادی دولت یازدهم در پیش گرفت از این رو در همان ابتدای دولت گذشته تصمیم به افزایش سقف وام خرید مسکن گرفته شد. تقویت طرف تقاضا با فرمول اخذ تسهیلات بانکی و پس انداز به اجرا رسید و تسهیلات مسکن تا 8 برابر افزایش یافت.
افتتاح صندوق پس انداز یکم و بالا رفتن وام خرید مسکن هر چند که نتوانست شتاب قابل توجهی به حرکت بازار مسکن به سمت رونق ببخشد اما تا کنون بیش از 260 هزار نفر برای استفاه از این تسهیلات نسبت به افتتاح حساب در این صندوق اقدام کرده اند که به بخشی از این تقاضا در بازار پاسخ داده شده است و بخشی دیگر به زودی وارد بازار می شود.
تاکنون شرایط استفاده از تسهیلات این صندوق چندین بار تعدیل شده است. راهیابی مجردها به این تسهیلات، کاهش نرخ سود وام 80 میلیون تومانی در دو نوبت و ارتقای سقف این وام 160 میلیون تومان برای زوج ها برای خرید یک واحد مسکونی از جمله اصلاح شرایط وام خرید مسکن در طول سه سال گذشته است. حالا هم وزارت راه و شهرسازی به دولت پیشنهاد داده است که در راستای استقبال بیشتر مردم از این تسهیلات دوره بازپرداخت آن تعریض شود، نرخ سود حداکثر تا دو درصد کاهش پیدا کند و مدت زمان سپرده گذاری برای دریافت این وام از 12 ماه به 10 برسد.
هر چند هنوز شورای پول و اعتبار تصمیمی درباره این پیشنهاد وزارت شهرسازی نگرفته است اما بانک مسکن شرط و شروطی برای اجرای آن تعیین کرده و برخی از کارشناسان هم معتقد هستند که تعریض دوره بازپرداخت ها در نهایت به نفع وام گیرنده نیست.
گروه پژوهش و تحلیل خبری ایرنا در گفت وگو با «محمد حسن مرادی» مدیر امور طرح و برنامه بانک مسکن و «بیت الله ستاریان» کارشناس بازار مسکن به بررسی این موضوع پرداخته است .

**احتمال کاهش 190 هزار تومانی اقساط وام مسکن
«محمد حسن مرادی» مدیر امور طرح و برنامه بانک مسکن در گفت و گو با گروه پژوهش و تحلیل خبری ایرنا درباره امکان اجرای پیشنهاد وزارت شهرسازی برای تغییر شرایط ارائه تسهیلات خرید مسکن، گفت: این درخواست وزارت راه و شهرسازی به شرطی امکان اجرا دارد که یارانه این تعدیل شرایط را دولت تامین کند.
وی ادامه داد: هرگونه تغییر شرایط ارائه تسهیلات مسکن باعث تغییر مدل صندوق پس انداز یکم می شود و امکان کسری منابع وجود دارد که این کسری را دولت باید در قالب یارانه به بانک مسکن بپردازد.
این مقام مسئول در بانک مسکن تاکید کرد: افزایش دوره بازپرداخت اقساط وام مسکن هنوز قطعی نشده است و اینکه گفته می شود این مدت زمان از 12 سال به 20 سال یا 15 سال افزایش می یابد در حد پیشنهاد است و مسئولان بانکی و اقتصادی هنوز تصمیمی در این باره نگرفته اند.
مرادی افزود: با این حال اگر با افزایش دوره بازپرداخت ها تا 20 سال موافقت شود میزان پرداخت اقساط در هر ماه از 910 هزار تومان به 720 هزار تومان کاهش پیدا می کند. البته اگر با این پیشنهاد موافقت شود، این تغییر شرایط شامل حال قراردادهای منعقد شده نخواهد شد.
البته مدیر امور طرح و برنامه بانک مسکن به این نکته هم اشاره داشت که با افزایش دوره بازپرداخت اقساط میزان پرداخت سود در پایان دوره افزایش پیدا می کند و وام گیرنده باید به این موضوع آگاه باشد.

**رونق بازار مسکن با شیب ملایم تا پایان سال
همچنین «بیت الله ستاریان» کارشناس بازار مسکن در گفت وگو با پژوهشگر ایرنا درباره تاثیر گذاری تغییر شرایط ارائه تسهیلات مسکن در رونق بازار گفت: مشکلات بازار مسکن بسیار عمیق تر از آن است که با این اقدامات جزیی بتوان، آن ها را رفع کرد اما قطعا در افزایش استقبال از این تسهیلات بی تاثیر نخواهد بود.
وی ادامه داد: یکی از دلایلی که تقاضا به سمت اخذ وام های مسکن قابل توجه نبوده بالا بودن رقم بازپرداخت اقساط است که طولانی شدن دوره بازپرداخت ها و کاهش بهره می تواند عاملی برای ترغیب مردم برای استفاده از این تسهیلات می شود. اما با طولانی شدن دوره بازپرداخت اقساط، وام گیرنده در نهایت سود بیشتری بابت 80 میلیون یا 160 میلیون تومان به بانک مسکن می پردازد.
ستاریان با بیان اینکه دولت نباید صورت مساله مشکلات بازار مسکن را کوچک ببیند، ادامه داد: خروج رکود از بازار مسکن با این اقدامات امکان پذیر نیست و به رونق رسیدن بازار مسکن نیاز به اقدامات جدی تری دارد.
این کارشناس بازار مسکن با اشاره به افزایش صدور پروانه های ساختمانی اظهار داشت: اخیرا به دلیل ورود نقدینگی های جدید به بازار مسکن ، شاهد افزایش نسبی معاملات خرید و فروش و افزایش ساخت و ساز واحدهای مسکونی هستیم.
وی درباره وضعیت مسکن در سال جاری گفت: بازار مسکن از شهریور ماه با یک رونق نسبی همراه بوده که این رونق با شیب ملایم تا پایان امسال ادامه خواهد داشت اما پیش بینی می شود این خیز معاملات مسکن در سال آینده شیب تند تری داشته باشد و احتمالا قیمت ها تا 15 درصد رشد پیدا کند.

** رکود سنگین خانه های گران بی مشتری
طبق آخرین گزارش های مرکز آمار، به ازای 24 میلیون خانوار در کشورمان بیش از 27 میلیون واحد مسکونی وجود دارد. از طرف دیگر در حال حاضر بیش از 2 میلیون و 500 هزار واحد مسکونی خالی از سکنه وجود دارد که سهم تهران از این عدد رقمی حدود 500 هزار واحد است ، تعداد خانه های خالی تنها در منطقه یک پایتخت به بیش از 30 هزار واحد مسکونی می رسد.
در کنار کاهش قدرت خرید مردم در بازار مسکن، عامل دیگری که منجر به طولانی شدن دوره رکود شده، مطابق نبودن عرضه و تولید مسکن با نیاز واقعی و تقاضای موثر است. در دولت نهم و دهم با رونق مصنوعی و سفته بازانه در بازار مسکن قیمت ها به یک باره در طول این مدت زمان (1384- 1392) رشد 500 درصدی داشتند و این جهش قیمت ها وسوسه ای برای ورود نهادهای پرقدرت مانند بانک ها به بازار مسکن و تولید خانه های لوکس شد. خانه هایی این روزها مشتری ندارند و سرمایه این نهادهای پرقدرت را هم حبس کرده اند. حالا این سیاست گذاری غلط در دولت های گذشته به یکی از بزرگ ترین دغدغه های اقتصادی کشور تبدیل شده است؛ مشکلی که بعید به نظر می رسد با تعدیل شرایط تسهیلات 80 میلیونی وام مسکن رفع شود.

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی