دوشنبه , 03 /مهر /1396
 Monday , 25 /September /2017

مجوز فعالیت این پایگاه، در جلسه مورخ 1391/08/22 هیئت نظارت بر مطبوعات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صادر شده است.

logo-samandehi

مرزهای هوایی ایران با اقلیم کردستان مسدود شد

تهران-جارپرس-سخنگوی شورای عالی امنیت ملی از مسدود شدن مرزهای هوایی ایران با اقلیم کردستان عراق خبر...

معاون وزیر علوم: اعتراض کنکوری ها قابل تامل است/رسیدگی می کنیم

تهران-جارپرس-معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به برخی اعتراض های صورت گرفته نسبت ...

سفر تابستانی 11 میلیون زائر به مشهد

مشهد-جارپرس-مدیرکل دفتر امور رفاهی زائران استانداری خراسان رضوی گفت: 11 میلیون زائر و مسافر طی سه ...

عثمانی: موضع نمایندگان کرد در قبال قضایای اخیر عراق همان مواضع شفاف نظام است

تهران-جارپرس-نماینده مردم بوکان در مجلس شورای اسلامی طرح همه پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق را نق...

بازدید علی اف از کارخانه مشترک خودروسازی ایران و جمهوری آذربایجان

باکو-جارپرس-الهام علی اف رئیس جمهوری آذربایجان امروز (یکشنبه) در جریان گشایش شهرک صنعتی جدید شهر '...

تاج: دیدار دوستانه ایران و توگو لغو نشده است/ تلاش فدراسیون برای کمک به پرسپولیس

تهران-جارپرس-رییس فدراسیون فوتبال،گفت: دیدار دوستانه ایران و توگو لغو نشده بلکه فقط محل برگزاری آن ت...

هوای تهران 2 درجه خنک می شود

تهران-جارپرس-اداره کل هواشناسی استان تهران از کاهش 2 درجه ای دمای هوای مناطق مختلف استان از جمله پای...

از تقدیر از مواضع رییس جمهوری و وزیر خارجه در سازمان ملل تا حل مشکل سیل زدگان استان های شمالی

تهران-جارپرس-تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی ضمن تقدیر از مواضع رییس جمهوری و وزیر امور خارج...

 • مرزهای هوایی ایران با اقلیم کردستان مسدود شد

  يكشنبه ۰۲ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۴۳
 • معاون وزیر علوم: اعتراض کنکوری ها قابل تامل است/رسیدگی می کنیم

  يكشنبه ۰۲ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۳۸
 • سفر تابستانی 11 میلیون زائر به مشهد

  يكشنبه ۰۲ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۳۰
 • عثمانی: موضع نمایندگان کرد در قبال قضایای اخیر عراق همان مواضع شفاف نظام است

  يكشنبه ۰۲ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۱۰
 • بازدید علی اف از کارخانه مشترک خودروسازی ایران و جمهوری آذربایجان

  يكشنبه ۰۲ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۳۹
 • تاج: دیدار دوستانه ایران و توگو لغو نشده است/ تلاش فدراسیون برای کمک به پرسپولیس

  يكشنبه ۰۲ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۰۹
 • هوای تهران 2 درجه خنک می شود

  يكشنبه ۰۲ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۰۳
 • از تقدیر از مواضع رییس جمهوری و وزیر خارجه در سازمان ملل تا حل مشکل سیل زدگان استان های شمالی

  يكشنبه ۰۲ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۵۸

شمارش معکوس برای افتتاح طرح یکهزار میلیارد تومانی گازی در مازندران

ساری - جارپرس - طرح ایجاد خط لوله انتقال گاز از استان سمنان به مازندران با هدف پایداری گاز مشترکان این استان و گازرسانی به روستاهای ییلاقی واقع در جنگل های هیرکانی به مرحله نهایی رسید و شمارش برای دمیدن در سوت افتتاح این طرح یکهزار میلیارد تومانی آغاز شده است .
به گزارش جارپرس به نقل از ایرنا ، اجرای خط لوله 42 اینچ انتقال گاز دامغان - کیاسر - ساری از زمستان سال 86 و پس از نخستین بدعهدی کشور ترکمنستان در تامین گاز مورد نیاز کشورمان در دستور کار قرار گرفت ولی تا پایان عمر دولت گذشته تنها 30 درصد پیشرفت فیزیکی داشت .
شتاب بخشی به اجرای این طرح در دولت یازدهم به منظور تحقق پایداری گاز مشترکان مازندرانی و همچنین حفاظت از جنگل های هیرکانی این استان از طریق گازرسانی به روستاهای بالادست در دستور کار قرار گرفت و با تامین بموقع اعتبارات مورد نیاز به مرحله بهره برداری رسیده است.
استان مازندران با توجه به این که در انتهای خط لوله گازی کشور قرار دارد در پیک مصرف این انرژی فسیلی بویژه زمستان های سرد و سخت با کمبود گاز مواجه می شود و به همین خاطر بخشی از گاز مورد نیاز فصل زمستان این استان از طریق واردات از ترکمنستان تامین می شود.
** زمستان های بی دغدغه قطعی گاز
دولت نهم که در زمستان سال 86 و در واکنش به اقدام ترکمنستان در قطع صادرات گاز به ایران تصمیم ساخت خط لوله انتقال گاز از دامغان را اتخاذ کرد ، وعده داده بود تا این طرح در کمتر از 6 ماه به سرانجام برسد و مشکل کمبود گاز طبیعی در مازندران به طور کلی از میان برود.
این طرح در 6 سال دولت نهم و دهم کمتر از 30 درصد پیشرفت فیزیکی داشت و دولت یازدهم از سه سال پیش تاکنون تمام همت و تلاشش را بر بهره برداری از این طرح در سریع ترین زمان ممکن متمرکز کرد تا دیگر زمستان استان های شمالی با افت و یا قطع جریان گاز مواجه نشود.
** افتتاح تا 2 هفته دیگر
مدیر عامل شرکت گاز مازندران یکشنبه شب به خبرنگار ایرنا گفت که با دستور صریح وزیر نفت و با پیگیری جدی مدیران شرکت ملی گاز ایران ،اعتبار کامل این طرح تامین و آماده بهره برداری شده است .
محمد اسماعیل ابراهیم زاده میانگین روزانه مصرف گاز در استان مازندران را 22 تا 26 میلیون متر مکعب اعلام کرد و افزود : با جریان گاز در خط انتقال 40 اینچ دامغان به ساری ، دیگر نیازی به واردات روزانه حدود 10میلیون متر مکعب گاز از ترکمنستان نیست.
وی تصریح کرد : به طور یقین این طرح ملی نه تنها وابستگی به گاز ترکمنستان را از بین می برد ، حتی نیاز گاز از طریق لوله های گرگان و رشت نیز کم خواهد شد و مازاد مصرف گاز در استان مازندران زمینه ای برای تامین سوخت واحدهای بزرگ صنعتی و تولیدی را فراهم می کند .
ابراهیم زاده توضیح داد : با جریان روزانه 40 میلیون متر مکعب گاز در خط لوله 42 اینچ دامغان - ساری ، علاوه ایجاد پایداری در شبکه گاز خانگی ، 13 میلیون متر مکعب گاز مورد نیاز کارخانه های سیمان ، صنایع چوب و کاغذ و نیروگاه نکا به عنوان واحدهای صنعتی مهم استان تامین و گاز مورد نیاز برای یک واحد پتروشیمی نیز ذخیره می شود.
وی افزود : زمستان امسال نه تنها پایداری گاز برای مشترکان خانگی تضمین می شود ، بلکه واحد های صنعتی و تولیدی مازندران که در زمان افت فشار به سوخت جایگزین فسیلی از جمله گازوئیل شیفت می شدند ، دیگر از سوخت گران قیمت و آلوده کننده زیست محیطی استفاده نخواهند کرد.
** برخورداری 2 شهر کیاسر و فریم و 160 روستای چهاردانگه و دودانگه از نعمت گاز
مدیر عامل شرکت گاز مازندران یکی از مزیت های جانبی این طرح را گازرسانی به 2 شهر کیاسر و فریم در شهرستان ساری و 160روستای بخش های چهاردانگه و دودانگه این شهرستان اعلام کرد.
وی گفت : از آنجائی که بیشتر روستاهای 2 بخش چهار دانگه و دو دانگه واقع در جنوب ساری در حاشیه و دل جنگل های هیرکانی ساکن هستند و همچنان علاوه بر سوخت فسیلی از بخاری های چوبی برای تامین انرژی گرمایی و پخت و پز استفاده می کنند، با افتتاح طرح خط 42 اینچ دامغان - ساری که از حاشیه این بخش ها عبور می کند ،این روستاها از نعمت گاز برخوردار می شوند.
مدیرعامل شرکت گاز مازندران افزود : جریان یافتن گاز در خط لوله دامغان - ساری و گازدار شدن بیش از 100 هزار واحد مسکونی بخش های دودانگه و چهاردانگه در واقع انقلابی در حفاظت از عرصه های طبیعی و جنگلی محسوب می شود و با گازرسانی به شهر کیاسر و بیش از 95 روستای این بخش ،استفاده از سوخت فسیلی بویژه چوب و هیزم جنگلی از بین می رود.
وی ادامه داد : هر چند دولت فرآرده های سوخت نفت و گازوئیل گران قیمت را به مقدار مورد نیاز در اختیار روستاییان قرار می دهد، اما بیشتر روستائیان همچنان از سوخت چوب رایگان استفاده می کنند که باید این واقعیت را باور کنیم که این ضربه زدن به محیط زیست و جنگل است.
ابراهیم زاده گفت : به پشتوانه عملیاتی شدن و عبور خط 42 اینچ دامغان - ساری از این بخش ، در حال حاضر شرکت گاز مازندران چندین پیمانکار را برای لوله گذاری در روستاها این منطقه انتخاب کرده که مشغول کار هستند.
** صرفه جویی روزانه 13میلیون لیتر فرآورده های سوختی در سه کارخانه بزرگ مازندران
مدیر عامل شرکت گاز مازندران گفت : با بهره برداری از این خط فقط روزانه در توزیع و مصرف 13 میلیون لیتر نفت کوره و گازوئیل در سه کارخانه سیمان کیاسر، صنایع چوب و کاغذ و نیروگاه نکا صرفه جویی می شود.
وی افزود : با اجرایی شدن خط دامغان - ساری و گاز دار شدن واحد های مسکونی و تولیدی و صنعتی سه بخش دودانگه، چهاردانگه و کلیجانروستاق شهرستان ساری ، سالانه از مصرف 74 میلیون لیتر فرآورده های نفتی به ارزش حدود 19 میلیارد تومان صرفه جویی می شود.
مدیر عامل شرکت گاز مازندران همچنین گفت که با پشتیبانی این خط ، 300 میلیارد تومان اعتبار برای گاز رسانی به روستاهای مازندران تعریف شده است و اکنون لوله گذاری گاز و ایجاد علمک با حضور بیش از 25 پیمکانکار در شهرهای کیاسر ، فریم و 160 روستای 2 بخش دودانگه و چهاردانگه ساری و 151 روستای هزار جریب نکا و یانسر بهشهر در حال انجام است.
طبق آمار 99 درصد از شهرها و حدود 90 درصد از روستاهای استان مازندران در حال حاضر از نعمت گاز برخوردار هستند.
بر اساس اعلام شرکت گاز مازندران ، تا پایان سال 97 طبق برنامه مصوب سفر رئیس جمهوری به این استان تمام روستاهای بالای 20 خانوار مازندران که 650 روستا برآورد شده است ، از نعمت گاز برخوردار خواهند شد.
استان مازندران 22 شهرستان ، سه هزار روستا و حدود سه میلیون و 300 هزار نفر جمعیت دارد.
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی