دوشنبه , 03 /مهر /1396
 Monday , 25 /September /2017

مجوز فعالیت این پایگاه، در جلسه مورخ 1391/08/22 هیئت نظارت بر مطبوعات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صادر شده است.

logo-samandehi

مرزهای هوایی ایران با اقلیم کردستان مسدود شد

تهران-جارپرس-سخنگوی شورای عالی امنیت ملی از مسدود شدن مرزهای هوایی ایران با اقلیم کردستان عراق خبر...

معاون وزیر علوم: اعتراض کنکوری ها قابل تامل است/رسیدگی می کنیم

تهران-جارپرس-معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به برخی اعتراض های صورت گرفته نسبت ...

سفر تابستانی 11 میلیون زائر به مشهد

مشهد-جارپرس-مدیرکل دفتر امور رفاهی زائران استانداری خراسان رضوی گفت: 11 میلیون زائر و مسافر طی سه ...

عثمانی: موضع نمایندگان کرد در قبال قضایای اخیر عراق همان مواضع شفاف نظام است

تهران-جارپرس-نماینده مردم بوکان در مجلس شورای اسلامی طرح همه پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق را نق...

بازدید علی اف از کارخانه مشترک خودروسازی ایران و جمهوری آذربایجان

باکو-جارپرس-الهام علی اف رئیس جمهوری آذربایجان امروز (یکشنبه) در جریان گشایش شهرک صنعتی جدید شهر '...

تاج: دیدار دوستانه ایران و توگو لغو نشده است/ تلاش فدراسیون برای کمک به پرسپولیس

تهران-جارپرس-رییس فدراسیون فوتبال،گفت: دیدار دوستانه ایران و توگو لغو نشده بلکه فقط محل برگزاری آن ت...

هوای تهران 2 درجه خنک می شود

تهران-جارپرس-اداره کل هواشناسی استان تهران از کاهش 2 درجه ای دمای هوای مناطق مختلف استان از جمله پای...

از تقدیر از مواضع رییس جمهوری و وزیر خارجه در سازمان ملل تا حل مشکل سیل زدگان استان های شمالی

تهران-جارپرس-تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی ضمن تقدیر از مواضع رییس جمهوری و وزیر امور خارج...

 • مرزهای هوایی ایران با اقلیم کردستان مسدود شد

  يكشنبه ۰۲ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۴۳
 • معاون وزیر علوم: اعتراض کنکوری ها قابل تامل است/رسیدگی می کنیم

  يكشنبه ۰۲ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۳۸
 • سفر تابستانی 11 میلیون زائر به مشهد

  يكشنبه ۰۲ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۳۰
 • عثمانی: موضع نمایندگان کرد در قبال قضایای اخیر عراق همان مواضع شفاف نظام است

  يكشنبه ۰۲ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۱۰
 • بازدید علی اف از کارخانه مشترک خودروسازی ایران و جمهوری آذربایجان

  يكشنبه ۰۲ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۳۹
 • تاج: دیدار دوستانه ایران و توگو لغو نشده است/ تلاش فدراسیون برای کمک به پرسپولیس

  يكشنبه ۰۲ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۰۹
 • هوای تهران 2 درجه خنک می شود

  يكشنبه ۰۲ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۰۳
 • از تقدیر از مواضع رییس جمهوری و وزیر خارجه در سازمان ملل تا حل مشکل سیل زدگان استان های شمالی

  يكشنبه ۰۲ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۵۸

افول هژمونی آمریکا با ترامپ

تهران - جارپرس - تحلیلگران با بررسی رویکردها، رفتار و گفتار رئیس جمهوری آمریکا اعتقاد دارند در دوره «دونالد ترامپ» از توانایی، محبوبیت و ابزارهای کاخ سفید در عرصه های داخلی و بین المللی به شدت کاسته شده است.

به گزارش جارپرس به نقل از ایرنا ، در چند روز گذشته تحلیل و تمرکز رسانه های جهان بر سفر و دیدارهای «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا در نشست جی 20 در هامبورگ آلمان متمرکز بودند. در خلال و پس از این نشست ارزیابی های گوناگونی ترامپ ارائه شد.
جالب اینجاست که پیش بینی بسیاری از رسانه های غربی در مورد وجود فضای منفی علیه رئیس جمهوری آمریکا درست بود. به طور تقریبی چنین فضایی به علت رویکردهای ترامپ به مسائل داخلی و خارجی ایالات متحده بوده پدید آمده است.
سیاست های چالشی رئیس جمهوری آمریکا در کمتر از شش ماهی که به اتاق بیضی کاخ سفید وارد شده به اندازه ای حاشیه ساز بوده است که واکنش های گسترده جهانی را به همراه داشته است.

** جنگ قدرت رسانه های آمریکایی
رسانه های طرفدار و منتقد ترامپ هر یک نگاه های گوناگونی به عملکرد ترامپ دارند.برخی او را در اوج مهارت سیاسی و واجد توانایی های شگرف می بینند اما منتقدان رئیس جمهوری آمریکا می گویند : ترامپ مایه شرمساری ایالات متحده است .
تارنمای شبکه خبری «فاکس نیوز»، از حامیان رئیس جمهوری پرحاشیه آمریکا، در گزارشی نوشت: در حالی که ترامپ از تمدن غربی دفاع می کند رسانه های مخالف، وی را نژادپرست می نامند. حتی برخی رسانه ها و تحلیلگران همچون «واشنگتن پست» سخنان ترامپ را که هنرمندانه بوده است به «زوزه سگ» تشبیه می کند.
این شبکه خبری تندروی آمریکا افزود: وی در ورشو از اقدامات بی ثبات ساز روسیه انتقاد کرد اما رسانه های چپگرا همچون «لس آنجلس تایمز»، «آتلانتیک»، «پست» و «سالون» این رویکرد را ضداسلامی و اظهاراتی علیه مهاجران تفسیر کردند. روزنامه لس آنجلس تایمز هم صفات تندتری را علیه اظهارات وی به کار برد.
نشریه «ویک» سخنان دونالد ترامپ را نمایشی از جنبه سیاه آمریکا توصیف کرد و از ترامپ به علت نوع انتخاب کلمات در سخنرانی هایش به شدت انتقاد کرد.
برخی رسانه ها نیز نوشتند به عنوان نمونه درحالی که ترامپ در سخنان خود در لهستان 15 بار از واژه «آزادی» در شکل ها و اصطلاحات گوناگون استفاده کرد اما حتی یک بار هم از کلمه «دموکراسی» یاد نکرد.
تارنمای روزنامه «واشنگتن پست» درگزارش دیگری با انتقاد از رئیس جمهوری آمریکا، وی را فردی خطرناک توصیف کرد که تشنه جنگ تمدن ها است. تحلیلگران می گویند سخنان ترامپ بیشتر یادآور زمان های گذشته و یکه تازی سیاسی اروپا در دوره امپراتوری بریتانیا است و چندان ارتباطی با شرایط کنونی جهان ندارد به همین دلیل مفید نیست.
وی در سخنان خود بیشتر بر فرهنگ و ارزش های غربی تاکید و عنوان می کند و تروریسم رادیکال اسلامی را دشمن و تهدیدی برای زندگی و امنیتی غربی می داند.
این روزنامه با انتقاد از رویکردهای ترامپ، دلیل موفقیت اروپا را باز کردن درهای خود به سوی جهان دانست و نه انزواطلبی. واشنگتن پست افزود: شاید دلایل ترامپ درست باشد اما راه حل های وی در دوره جهانی شدن کارساز نیست. مسائل جهانی همچون اشاعه هسته ای، تغییرات آب و هوایی و غیره نیازمند راهکارهای جهانی هستند.
جالب تر اینجاست که ترامپ در ورشو خود را به شدت نسبت به ماده 5 پیمان ناتو متعهد و نسبت به گذشته رویکرد تهاجمی تندتری را استفاده کرد. وی حتی مسکو را به تبلیغ، تخلف مالی و جنگ سایبری به عنوان روش های نوین تجاوز متهم کرد. سخنان وی در زمینه مقابله با تروریسم، یادآور نوعی «آرماگدون » تمدنی اشتباه است زیرا ترامپ خود را مدافع غرب و در برابر 1.6 میلیارد مسلمان توصیف می کند.
آرماگدون به نام شهری است در منطقه عمومی شام که بنا به آنچه در باب شانزدهم مکاشفات یوحنا، درعهد جدید آمده است، جنگی عظیم در آن جا رخ می‌دهد و مرحله حاضر از زندگی بشر در ان زمان پایان می‌یابد. به عبارتی نبرد مذکور مقدمه تحولی بزرگ است که سرنوشت نهایی ادمی بر روی کره زمین به ان وابستگی دارد.

واشنگتن پست تاکید کرد آمریکا به یک رهبر توانا نیاز دارد و نه یک جنگاور صلیبی.

**شرمساری از سیاست های ترامپ
نشست جی 20 از سال 1999 به عنوان کابینه رهبران جهان آغاز به کار کرد. رهبران بیست اقتصاد بزرگ جهان در این نشست چالش های جهانی را از دیدگاه خود مورد بررسی قرار می دهند.
تارنمای شبکه خبری سی.ان.ان در گزارشی نوشت ترامپ با سیاست های خود در حال نابود کردن اعتبار آمریکا در جهان است. ترامپ با ورود به دوازدهمین اجلاس سران جی 20 با مجموعه ای از مسائل مهم روبرو شده است. تاکنون از وی در مورد مسائل گوناگون از مقررات مالی تا تجارت، مهاجرت و پیمان تغییرات اقلیمی انتقادهای زیادی به عمل آمده است.
با اینحال وی در حالی وارد این اجلاس شد که ایالات متحده و رئیس جمهوری آن در جایگاهی بسیار ضعیف تر از آغاز دوره ترامپ قرار دارند. وی رئیس جمهوری است که خود را مفتخر به شعار بزرگ و قدرتمند ساختن آمریکا می داند اما با اقدامات وی، این کشور در شرایطی قرار گرفت که برای وادار کردن دیگران برای اجرای توصیه ها و نگرانی ها مشکلات بسیاری را دارد.
نخستین چالش به حضور در رسانه های اجتماعی به ویژه توییت های ترامپ مربوط می شود. گذشته از ویژگی ها و مفاد پیام های وی، حجم طوفانی توییت های ترامپ، دیگر رهبران جهان را ناراحت و عصبی می کند. بسیاری از رهبران جهان ترجیح می دهند تا به اندازه و در حد قابل قبول در این شبکه ها حضور داشته باشند اما ترامپ دوست دارد جملات ویران کننده، حملات زشت شخصی یا حتی ویدئوی درگیری فیزیکی خود با رسانه ها را منتشر کند. این رویکرد برای رهبران دیگر کشورها در مورد نحوه رفتار با ترامپ اطمینان بخش نیست.
از دیگر ویژگی های هولناک ترامپ حمله و بی اعتبار کردن توافق های بین المللی است. رئیس جمهوری آمریکا پیوسته قراردادهای بین المللی را که بسیاری از رهبران جهان آن را به نتیجه رسانده اند خدشه دار می کند. استدلال وی در مورد خروج از توافق آب و هوایی پاریس واقعا ویران کننده بود زیرا برخی رهبران کشورهای بزرگ همچون آلمان، قدرتمندانه از آن حمایت کردند.
سیاست های ترامپ در زمینه یکجانبه گرایی محافظه کارانه نیز دردسر دیگری برای کشورها است. ترامپ به سادگی «نه» می گوید و سپس مدعی می شود که امکان گفت وگوهای مفیدتر وجود دارد. ترامپ اقدام مشابهی را در مورد توافق تجارت آزاد انجام داد. در حالی که بسیاری از رهبران تلاش می کنند تا اصول پایه ای توافق ها را پیدا و اجرایی کنند ترامپ با بی اعتنایی به آن ها مشغول کار دیگری می شود. به همین دلیل بود که «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان گفت اگر کسی فکر می کند با حمایت گرایی و انزوا می تواند مشکلات را حل کند، در اشتباه است.
شکست ترامپ در سیاست های داخلی آمریکا نیز از دیگر چالش های وی است. رئیس جمهوری آمریکا تاکنون نتوانسته است قانونی مهم و بزرگ را در آمریکا به اجرا در آورد. میزان محبوبیت اندک وی هم جایگاه او را ضعیف تر می کند. به صورت تاریخی رهبران کشورها تمایل دارند موقعیت کشورشان و اعتبار و تعهد خود را به رخ دیگران بکشند. یکی از خط مشی هایی که «ریچارد نیکسون» را قدرتمند ساخت سیاست تنش زادیی و مجموعه گام هایی بود که برای کاهش تنش با شوروی و چین برداشت.
در شرایط کنونی با توجه به لغو دستور اجرایی بیمه درمانی، رهبران دیگر کشورها دلایل کافی دارند که نسبت به توانایی های ترامپ و میزان حمایت های داخلی از وی برای اجرایی کردن خواسته ها تردید داشته باشند. حتی اگر ترامپ به دنبال تنش زدایی با روسیه باشد به دلیل دخالت در انتخابات، قانونگذاران آمریکایی اجازه این کار را نمی دهند. از این رو پوتین هم در مورد روابط کارآمدتر با کاخ سفید تردید پیدا می کند.
سی.ان.ان در مورد پیامدهای چند ماه نخست ریاست جمهوری ترامپ برای آمریکا عنوان داشت هزینه آفرینی ترامپ در هفته های اخیر بیش از پیش آشکار شده است. اگرچه ترامپ دوست دارد نشان دهد وضعیت به این بدی ها نیست اما وی آسیب های فراوانی را در عرصه داخلی و خارجی به کشورش وارد کرده است.
به باور بسیاری از تحلیگران، جای بسی خوشحالی است که تاکنون بحران بین المللی بزرگ یا حمله تروریستی مهمی علیه آمریکا اتفاق نیفتاده است زیرا نگرانی های جدی وجود دارد آیا ترامپ قادر به دادن پاسخ موثر به آن ها خواهد بود؟ در آینده شهروندان آمریکایی هزینه های ایجاد شده ناشی از شکست سیاسی ترامپ را بیشتر احساس خواهند کرد.

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی