دوشنبه , 28 /خرداد /1397
 Monday , 18 /June /2018

مجوز فعالیت این پایگاه، در جلسه مورخ 1391/08/22 هیئت نظارت بر مطبوعات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صادر شده است.

logo-samandehi

دو کره تا پایان سال جاری میلادی به صلح می رسند

پکن - جارپرس - وزیر خارجه کره جنوبی اظهار امیدواری کرد تا پایان سال 2018 میلادی با همسایه شمالی خ...

دیابت زنگ خطری برای ابتلا به سرطان پانکراس

تهران - جارپرس - مطالعات جدید محققان دانشگاه آکسفورد انگلیس نشان می دهد دیابت در اولین سال های تش...

پیش فروش اینترنتی خودرو همچنان دور از دسترس

تهران - جارپرس - طرح پیش فروش اینترنتی ایران خودرو به مناسبت عید سعید فطر که چهارشنبه هفته گذشته...

روحانی به سوئیس و اتریش سفر می کند

تهران - جارپرس - رئیس جمهور کشورمان در صدر یک هیات بلند پایه سیاسی و اقتصادی، به دعوت رسمی روسای...

کنگره ملی خانه احزاب هفتم تیربرگزار می شود

تهران - جارپرس - کنگره ملی احزاب ایران در روز هفتم تیر با حضور شخصیت ها، اساتید دانشگاه و صاحبنظرا...

«هدیه اینترنت رایگان» پیامی کذب و هزینه بر

تهران - جارپرس - انتشار خبر کذب اختصاص 120 گیگ اینترنت رایگان همراه اول به عنوان هدیه عید سعید فط...

منشا پیامک های تهدید آمیز به نمایندگان کجاست؟

تهران - جارپرس - تعیین تکلیف لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین م...

آئین نامه اجرایی نحوه پرداخت یارانه ها درسال 97 تصویب شد

تهران - جارپرس - هیات وزیران در جلسه عصر یکشنبه خود به ریاست حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئ...

 • دو کره تا پایان سال جاری میلادی به صلح می رسند

  دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۳۱
 • دیابت زنگ خطری برای ابتلا به سرطان پانکراس

  دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۲۸
 • پیش فروش اینترنتی خودرو همچنان دور از دسترس

  دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۱۱
 • روحانی به سوئیس و اتریش سفر می کند

  دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۰۹
 • کنگره ملی خانه احزاب هفتم تیربرگزار می شود

  دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۰۶
 • «هدیه اینترنت رایگان» پیامی کذب و هزینه بر

  دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۴۶
 • منشا پیامک های تهدید آمیز به نمایندگان کجاست؟

  دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۴۲
 • آئین نامه اجرایی نحوه پرداخت یارانه ها درسال 97 تصویب شد

  دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۲۱

ارکستر جوان «خانه هنرمندان» یاد خواننده «جان مریم» را زنده کرد

تهران - جارپرس - ارکستر موسیقی و کُر «خانه هنرمندان» به سرپرستی محمد سریر و خوانندگی علی تفرشی و محمود میرزایی، با آثاری که به نوا درآورد، یاد استاد محمد نوری، خواننده فقید موسیقی ایران را زنده کرد.

به گزارش جارپرس به نقل از ایرنا، کنسرت «ارکستر خانه هنرمندان» به سرپرستی محمد سریر، شب گذشته (شنبه) در تالار رودکی تهران برگزار شد.
خواننده اصلی این اجرا، علی تفرشی بود، اما در دو قطعه نیز محمود میرزایی به طور مستقل خوانندگی را عهده دار بود. میرزایی که با آهنگسازی و نوازندگی پیانو نیز آشنایی دارد، در برخی از قطعه های این کنسرت چوب رهبری را هم در دست گرفت.
ارکستر خانه هنرمندان که در چند قطعه اجرای دیشب، گروه کُر خود را نیز روی صحنه آورده بود، از تعدادی نوازنده ی جوان و بسیار جوان تشکیل شده است. کنسرت مایستر این ارکستر در اجرای دیشب، حمید فرتاش بود.

** ارکستری با میانگین سنی 21 سال
محمد سریر پیش از آغاز اجرا، ضمن تشکر از مجید رجبی معمار مدیرعامل خانه هنرمندان که در جمع حضور داشت، رو به حاضران گفت: این ارکستر بسیار جوان است و امتیازش هم در همین جوانی است. میانگین سنی این ارکستر 21 سال است و به یقین در آینده از این ارکستر جوان بیشتر خواهید شنید. برای من هم افتخاری است که بتوانم این جوان ها را همراهی و حمایت کنم.
وی همچنین افزود: آنچه در ارکستر اهمیت دارد، این است که نوازنده ها افزون بر هم نوازی در اجرای پلی فونی یا چند صدایی، گاهی نیز باید سکوت کنند و تنها به کار و نوازندگی یکدیگر گوش کنند؛ و این، می تواند الگویی باشد برای جامعه، که همه ی ما لازم است صداهای گوناگون در جامعه را بشنویم.

** «چراغ خانه» چراغ اول کنسرت را روشن کرد!
در بخش نخست این کنسرت که با اجرای گروه کُر و به رهبری محمود میرزایی برگزار شود، قطعه «چراغ خانه»، از ساخته های محمد سریر اجرا شد. به جز یکی از آهنگ ها، بقیه ی آثار این کنسرت از ساخته های محمد سریر بود.
برای قطعه دوم، علی تفرشی با تشویق حاضران وارد صحنه شد تا آهنگ «اگر تو آمده بودی» را بخواند؛ قطعه ای با شعر روانشاد شیون فومنی که مرحوم استاد محمد نوری آن را سال ها پیش خوانده بوده است.
گروه کُر نیز در این قطعه خواننده و ارکستر را همراهی کرد تا در تالار کوچک رودکی بپیچد صدای خواننده و کُر که می خواندند:
«اگر تو آمده بودی، بهار می آمد / زمانه با دل عاشق کنار می آمد...».

** حضور نوازنده ی روشندل پیانو
سپس گروه کُر صحنه را ترک کرد و فرزاد خنافری (نوازنده ی روشندل پیانو) به همراه احسان فرامرزی (گیتار نواز) به گروه اضافه شدند تا با چهارنوازی پیانو، فلوت، ویلونسل و گیتار، علی تفرشی قطعه ی «روز بی غروب» را با شعری از احمد کسیلا بخواند. فلوت و ویلونسل این آهنگ را نیز علی چوپانی و سهراب ملک زاده نواختند.
پس از این قطعه، دوباره سریر روی صحنه آمد تا قطعه ی بعدی را که «در سفر گم شدن» نام داشت، رهبری کند. به طور کلی هر بار که سریر روی صحنه می آمد، پیش از آغاز اجرای قطعه، وی درباره ی قطعه ی مورد نظر می داد.
شعر «سفر گم شدن» نیز از زنده یاد شیون فومنی بود. این ترانه با سلوی پیانو و در ادامه با آواز کلاسیک علی تفرشی آغاز شد و سپس ارکستر شروع به نواختن کرد تا صدای تفرشی را همراهی کند.

** اجرای «عروسی» 45 سال پیشِ آقای آهنگساز
آهنگ بعدی کنسرت دیشب، «عروسی» نام داشت. رهبر ارکستر «خانه هنرمندان» پیش از اجرای این قطعه توضیح داد که آن را 45 سال پیش برای عروسی خود ساخته است و در حالی که به همسر خود که در تالار حضور داشت، اشاره می کرد، گفت که دو روز دیگر سالگرد ازدواج او و همسرش است. این تجدید خاطره آقای آهنگساز موجب شد که حاضران به شدت او و همسرش را تشویق کنند.
در کنسرت دیشب، قطعه «عروسی» را محمود میرزایی خواند.
پس از «عروسی» گروه برای استراحت صحنه را ترک کرد. پس از استراحتی کوتاه، چراغ های صحنه به نشانه بازگشت ارکستر دوباره روشن شد و پس از استقرار نوازندگان، ارکستر به رهبری محمود میرزایی و خوانندگی علی تفرشی، آهنگ «دلاویزترین» را بر اساس شعر روانشاد استاد فریدون مشیری نواخت.

** «آواز با عشق» تقدیم به محمد نوری و فریدون مشیری
قطعه بعدی کنسرت، براساس شعر دیگری از فریدون مشیری ساخته شده بود که سال ها پیش آن را روانشاد محمد نوری خوانده بود. پیش از آغاز این قطعه، محمد سریر با توضیح کوتاهی، این آهنگ را تقدیم کرد به روح روانشادان محمد نوری و فریدون مشیری.
پس از آهنگ «آواز با عشق» که نسبت به قطعه های پیشین ضرباهنگ تندتری داشت، با هم نوازی ویلونسل، پیانو و گیتار، علی تفرشی ترانه ی «گریز» را بر ساس شعری از وحید ادیبی خواند؛ که اجرای پر از احساسِ صدای بم تفرشی بسیار با حال و هوای این ترانه هماهنگ بود.

** «جان مریم»
آهنگ بعدی کنسرت دیشب «ارکستر خانه هنرمندان»، بی شک خاطره انگیزترین قطعه این اجرا هم بود: «جان مریم»؛ اثری به آهنگسازی کامبیز مژدهی و شعر محمد نوری. این ترانه را دهه ها پیش ستاد نوری با صدای خود ماندگار کرده است.
تفرشی در آغاز این قطعه چند بیتی را همراه با پیانو به آواز کلاسیک خواند و در ادامه ارکستر و خواننده به زیبایی «جان مریم» را اجرا کردند.
در ادامه ی کنسرت باز هم اعضای گروه کُر روی صحنه آمدند و ارکستر با صدای محمود میرزایی، بخش سوم از پوئم سمفونی «آب» را اجرا کرد.

** در روح و جان من، می مانی ای وطن...
در آخرین قطعه کنسرت دیشب نیز دوباره علی تفرشی به صحنه آمد و در کنار محمود میرزایی ایستاد تا هر دو با همراهی ارکستر، قطعه ی «ایران» را برای حسن ختام این کنسرت بخوانند؛ همان «ایران» که روانشاد محمد نوری آن را این طور آغاز کرده بود: در روح و جان من، می مانی ای وطن... ».
بدین ترتیب کنسرتی که بسیار خاطره انگیز آغاز شده بود، با بازخوانی خاطره ی صدای مرحوم استاد محمد نوری به پایان رسید.

** در حاشیه:
** هر از گاهی بوی سیگار که معلوم نبود از کجا بلند شده، در تالار به مشام می رسید!
** رفت و آمد های چندین باره سریر، تفرشی و میرزایی از صحنه به پشت صحنه و برعکس، وقفه های فراوانی در میان اجرا می اندخت.
** تعدادی از تماشاگران این کنسرت، خانواده های نوازندگان و اعضای گروه کُر جوان ارکستر خانه هنرمندان بودند که با اشتیاق هنرنمایی عزیزان خود را به تماشا نشسته بودند.
** فرزاد طالبی مدیر کل دفتر موسیقی، علی مرادخانی معاون هنری وزیر ارشاد، حمیدرضا نوربخش رئیس سی و دومین جشنواره موسیقی فجر، حمید شاهنگیان آهنگساز، فاضل جمشیدی خواننده و چند نفر از نوازندگان ارکستر سمفونیک تهران از جمله تماشاگران این کنسرت بودند.
سی ودومین جشنواره موسیقی فجر تا یکم بهمن ماه در تهران ادامه دارد.

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی