سه شنبه , 23 /مرداد /1397
 Tuesday , 14 /August /2018

مجوز فعالیت این پایگاه، در جلسه مورخ 1391/08/22 هیئت نظارت بر مطبوعات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صادر شده است.

logo-samandehi

امام جمعه بابلسر: خبرنگار باید از نظر مالی تامین شود

بابلسر - جارپرس - امام جمعه بابلسر در نشست خبری در جمع خبرنگاران گفت: معتقدم یک خبرنگار باید از نظ...

دردسرهای یک کمپین برای نماینده مجلس

تهران - جارپرس - حاشیه های کمپین 'فرزندت کجاست ' که با هدف شفاف سازی فعالیت فرزندان مسوولان در ت...

ظریف سه شنبه درباره رژیم حقوقی خزر توضیح می دهد

تهران - جارپرس - سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه بر...

طرح تسهیل خروج بانوان نخبه، گامی بلند برای حل مشکلات

تهران - جارپرس - طرح تسهیل خروج بانوان نخبه که رای اعضای کمیسیون امنیت ملی را بدست آورده و در نوبت ...

سیاست های مبارزه با جنگ روانی تصویب شد

تهران - جارپرس - شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا سیاست های کلان اطلاع رسانی برای مقابله با جنگ...

هیچ کدام از اعضای شورای پایتخت بازداشت نشده اند

تهران - جارپرس - استانداری تهران در اطلاعیه ای اعلام کرد که هیچ کدام از اعضای شورای اسلامی شهر تهر...

گوترش از امضای کنوانسیون دریای خزر استقبال کرد

تهران - جارپرس - دبیر کل سازمان ملل با استقبال از امضای کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر، آن را سن...

مدعیان برکناری دولت؛ بازیگران نقشه دشمن

تهران - جارپرس - کشور به وحدت و انسجام ملی نیاز دارد و هرگونه اظهارنظر غیرمعقول سیاسی، دمیدن در آ...

 • امام جمعه بابلسر: خبرنگار باید از نظر مالی تامین شود

  سه شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۱۱
 • دردسرهای یک کمپین برای نماینده مجلس

  سه شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۰۵
 • ظریف سه شنبه درباره رژیم حقوقی خزر توضیح می دهد

  سه شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۵۸
 • طرح تسهیل خروج بانوان نخبه، گامی بلند برای حل مشکلات

  سه شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۵۳
 • سیاست های مبارزه با جنگ روانی تصویب شد

  سه شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۵۸
 • هیچ کدام از اعضای شورای پایتخت بازداشت نشده اند

  سه شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۵۵
 • گوترش از امضای کنوانسیون دریای خزر استقبال کرد

  سه شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۵۱
 • مدعیان برکناری دولت؛ بازیگران نقشه دشمن

  سه شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۰۸

ارکستر جوان «خانه هنرمندان» یاد خواننده «جان مریم» را زنده کرد

تهران - جارپرس - ارکستر موسیقی و کُر «خانه هنرمندان» به سرپرستی محمد سریر و خوانندگی علی تفرشی و محمود میرزایی، با آثاری که به نوا درآورد، یاد استاد محمد نوری، خواننده فقید موسیقی ایران را زنده کرد.

به گزارش جارپرس به نقل از ایرنا، کنسرت «ارکستر خانه هنرمندان» به سرپرستی محمد سریر، شب گذشته (شنبه) در تالار رودکی تهران برگزار شد.
خواننده اصلی این اجرا، علی تفرشی بود، اما در دو قطعه نیز محمود میرزایی به طور مستقل خوانندگی را عهده دار بود. میرزایی که با آهنگسازی و نوازندگی پیانو نیز آشنایی دارد، در برخی از قطعه های این کنسرت چوب رهبری را هم در دست گرفت.
ارکستر خانه هنرمندان که در چند قطعه اجرای دیشب، گروه کُر خود را نیز روی صحنه آورده بود، از تعدادی نوازنده ی جوان و بسیار جوان تشکیل شده است. کنسرت مایستر این ارکستر در اجرای دیشب، حمید فرتاش بود.

** ارکستری با میانگین سنی 21 سال
محمد سریر پیش از آغاز اجرا، ضمن تشکر از مجید رجبی معمار مدیرعامل خانه هنرمندان که در جمع حضور داشت، رو به حاضران گفت: این ارکستر بسیار جوان است و امتیازش هم در همین جوانی است. میانگین سنی این ارکستر 21 سال است و به یقین در آینده از این ارکستر جوان بیشتر خواهید شنید. برای من هم افتخاری است که بتوانم این جوان ها را همراهی و حمایت کنم.
وی همچنین افزود: آنچه در ارکستر اهمیت دارد، این است که نوازنده ها افزون بر هم نوازی در اجرای پلی فونی یا چند صدایی، گاهی نیز باید سکوت کنند و تنها به کار و نوازندگی یکدیگر گوش کنند؛ و این، می تواند الگویی باشد برای جامعه، که همه ی ما لازم است صداهای گوناگون در جامعه را بشنویم.

** «چراغ خانه» چراغ اول کنسرت را روشن کرد!
در بخش نخست این کنسرت که با اجرای گروه کُر و به رهبری محمود میرزایی برگزار شود، قطعه «چراغ خانه»، از ساخته های محمد سریر اجرا شد. به جز یکی از آهنگ ها، بقیه ی آثار این کنسرت از ساخته های محمد سریر بود.
برای قطعه دوم، علی تفرشی با تشویق حاضران وارد صحنه شد تا آهنگ «اگر تو آمده بودی» را بخواند؛ قطعه ای با شعر روانشاد شیون فومنی که مرحوم استاد محمد نوری آن را سال ها پیش خوانده بوده است.
گروه کُر نیز در این قطعه خواننده و ارکستر را همراهی کرد تا در تالار کوچک رودکی بپیچد صدای خواننده و کُر که می خواندند:
«اگر تو آمده بودی، بهار می آمد / زمانه با دل عاشق کنار می آمد...».

** حضور نوازنده ی روشندل پیانو
سپس گروه کُر صحنه را ترک کرد و فرزاد خنافری (نوازنده ی روشندل پیانو) به همراه احسان فرامرزی (گیتار نواز) به گروه اضافه شدند تا با چهارنوازی پیانو، فلوت، ویلونسل و گیتار، علی تفرشی قطعه ی «روز بی غروب» را با شعری از احمد کسیلا بخواند. فلوت و ویلونسل این آهنگ را نیز علی چوپانی و سهراب ملک زاده نواختند.
پس از این قطعه، دوباره سریر روی صحنه آمد تا قطعه ی بعدی را که «در سفر گم شدن» نام داشت، رهبری کند. به طور کلی هر بار که سریر روی صحنه می آمد، پیش از آغاز اجرای قطعه، وی درباره ی قطعه ی مورد نظر می داد.
شعر «سفر گم شدن» نیز از زنده یاد شیون فومنی بود. این ترانه با سلوی پیانو و در ادامه با آواز کلاسیک علی تفرشی آغاز شد و سپس ارکستر شروع به نواختن کرد تا صدای تفرشی را همراهی کند.

** اجرای «عروسی» 45 سال پیشِ آقای آهنگساز
آهنگ بعدی کنسرت دیشب، «عروسی» نام داشت. رهبر ارکستر «خانه هنرمندان» پیش از اجرای این قطعه توضیح داد که آن را 45 سال پیش برای عروسی خود ساخته است و در حالی که به همسر خود که در تالار حضور داشت، اشاره می کرد، گفت که دو روز دیگر سالگرد ازدواج او و همسرش است. این تجدید خاطره آقای آهنگساز موجب شد که حاضران به شدت او و همسرش را تشویق کنند.
در کنسرت دیشب، قطعه «عروسی» را محمود میرزایی خواند.
پس از «عروسی» گروه برای استراحت صحنه را ترک کرد. پس از استراحتی کوتاه، چراغ های صحنه به نشانه بازگشت ارکستر دوباره روشن شد و پس از استقرار نوازندگان، ارکستر به رهبری محمود میرزایی و خوانندگی علی تفرشی، آهنگ «دلاویزترین» را بر اساس شعر روانشاد استاد فریدون مشیری نواخت.

** «آواز با عشق» تقدیم به محمد نوری و فریدون مشیری
قطعه بعدی کنسرت، براساس شعر دیگری از فریدون مشیری ساخته شده بود که سال ها پیش آن را روانشاد محمد نوری خوانده بود. پیش از آغاز این قطعه، محمد سریر با توضیح کوتاهی، این آهنگ را تقدیم کرد به روح روانشادان محمد نوری و فریدون مشیری.
پس از آهنگ «آواز با عشق» که نسبت به قطعه های پیشین ضرباهنگ تندتری داشت، با هم نوازی ویلونسل، پیانو و گیتار، علی تفرشی ترانه ی «گریز» را بر ساس شعری از وحید ادیبی خواند؛ که اجرای پر از احساسِ صدای بم تفرشی بسیار با حال و هوای این ترانه هماهنگ بود.

** «جان مریم»
آهنگ بعدی کنسرت دیشب «ارکستر خانه هنرمندان»، بی شک خاطره انگیزترین قطعه این اجرا هم بود: «جان مریم»؛ اثری به آهنگسازی کامبیز مژدهی و شعر محمد نوری. این ترانه را دهه ها پیش ستاد نوری با صدای خود ماندگار کرده است.
تفرشی در آغاز این قطعه چند بیتی را همراه با پیانو به آواز کلاسیک خواند و در ادامه ارکستر و خواننده به زیبایی «جان مریم» را اجرا کردند.
در ادامه ی کنسرت باز هم اعضای گروه کُر روی صحنه آمدند و ارکستر با صدای محمود میرزایی، بخش سوم از پوئم سمفونی «آب» را اجرا کرد.

** در روح و جان من، می مانی ای وطن...
در آخرین قطعه کنسرت دیشب نیز دوباره علی تفرشی به صحنه آمد و در کنار محمود میرزایی ایستاد تا هر دو با همراهی ارکستر، قطعه ی «ایران» را برای حسن ختام این کنسرت بخوانند؛ همان «ایران» که روانشاد محمد نوری آن را این طور آغاز کرده بود: در روح و جان من، می مانی ای وطن... ».
بدین ترتیب کنسرتی که بسیار خاطره انگیز آغاز شده بود، با بازخوانی خاطره ی صدای مرحوم استاد محمد نوری به پایان رسید.

** در حاشیه:
** هر از گاهی بوی سیگار که معلوم نبود از کجا بلند شده، در تالار به مشام می رسید!
** رفت و آمد های چندین باره سریر، تفرشی و میرزایی از صحنه به پشت صحنه و برعکس، وقفه های فراوانی در میان اجرا می اندخت.
** تعدادی از تماشاگران این کنسرت، خانواده های نوازندگان و اعضای گروه کُر جوان ارکستر خانه هنرمندان بودند که با اشتیاق هنرنمایی عزیزان خود را به تماشا نشسته بودند.
** فرزاد طالبی مدیر کل دفتر موسیقی، علی مرادخانی معاون هنری وزیر ارشاد، حمیدرضا نوربخش رئیس سی و دومین جشنواره موسیقی فجر، حمید شاهنگیان آهنگساز، فاضل جمشیدی خواننده و چند نفر از نوازندگان ارکستر سمفونیک تهران از جمله تماشاگران این کنسرت بودند.
سی ودومین جشنواره موسیقی فجر تا یکم بهمن ماه در تهران ادامه دارد.

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی