سه شنبه , 23 /مرداد /1397
 Tuesday , 14 /August /2018

مجوز فعالیت این پایگاه، در جلسه مورخ 1391/08/22 هیئت نظارت بر مطبوعات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صادر شده است.

logo-samandehi

امام جمعه بابلسر: خبرنگار باید از نظر مالی تامین شود

بابلسر - جارپرس - امام جمعه بابلسر در نشست خبری در جمع خبرنگاران گفت: معتقدم یک خبرنگار باید از نظ...

دردسرهای یک کمپین برای نماینده مجلس

تهران - جارپرس - حاشیه های کمپین 'فرزندت کجاست ' که با هدف شفاف سازی فعالیت فرزندان مسوولان در ت...

ظریف سه شنبه درباره رژیم حقوقی خزر توضیح می دهد

تهران - جارپرس - سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه بر...

طرح تسهیل خروج بانوان نخبه، گامی بلند برای حل مشکلات

تهران - جارپرس - طرح تسهیل خروج بانوان نخبه که رای اعضای کمیسیون امنیت ملی را بدست آورده و در نوبت ...

سیاست های مبارزه با جنگ روانی تصویب شد

تهران - جارپرس - شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا سیاست های کلان اطلاع رسانی برای مقابله با جنگ...

هیچ کدام از اعضای شورای پایتخت بازداشت نشده اند

تهران - جارپرس - استانداری تهران در اطلاعیه ای اعلام کرد که هیچ کدام از اعضای شورای اسلامی شهر تهر...

گوترش از امضای کنوانسیون دریای خزر استقبال کرد

تهران - جارپرس - دبیر کل سازمان ملل با استقبال از امضای کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر، آن را سن...

مدعیان برکناری دولت؛ بازیگران نقشه دشمن

تهران - جارپرس - کشور به وحدت و انسجام ملی نیاز دارد و هرگونه اظهارنظر غیرمعقول سیاسی، دمیدن در آ...

 • امام جمعه بابلسر: خبرنگار باید از نظر مالی تامین شود

  سه شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۱۱
 • دردسرهای یک کمپین برای نماینده مجلس

  سه شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۰۵
 • ظریف سه شنبه درباره رژیم حقوقی خزر توضیح می دهد

  سه شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۵۸
 • طرح تسهیل خروج بانوان نخبه، گامی بلند برای حل مشکلات

  سه شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۵۳
 • سیاست های مبارزه با جنگ روانی تصویب شد

  سه شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۵۸
 • هیچ کدام از اعضای شورای پایتخت بازداشت نشده اند

  سه شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۵۵
 • گوترش از امضای کنوانسیون دریای خزر استقبال کرد

  سه شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۵۱
 • مدعیان برکناری دولت؛ بازیگران نقشه دشمن

  سه شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۰۸

مردم علاقه ای به شنیدن تکنوازی و موسیقی بدون کلام ندارند

تهران - جارپرس - فرهاد صفری، پدیدآورنده و نوازنده آلبوم تازه منتشر شده «بر مدار زمان»، از چرایی فاصله هفت ساله بین تولید تا انتشار اثر خود سخن گفت و تصریح کرد: مردم علاقه ای به شنیدن تکنوازی و موسیقی بدون کلام ندارند.

به گزارش جارپرس به نقل از ايرنا، آلبوم «بر مدار زمان» دربردارنده قطعه هایی در تکنوازی ساز تنبک است که فرهاد صفری، نوازنده تنبک و سازهای کوبه ای آن را اجرا کرده است.
صفری متولد 1361، تنبک را نزد اژدر سلطان آبادی، علیرضا مشعوفی و استاد بهمن رجبی فراگرفته است. این نوازنده جوان، تاکنون سازهای کوبه ای گوناگونی ابداع کرده، که از جمله آنها می توان به «باژ»، «زَروان»، «باژنگ»، «کوبانه»، «کارنگ» و «بادیه» اشاره کرد.

صفری که سابقه نوازندگی در گروه «قمر» و آلبوم های «وطن» و «از جان و از دل» (سالار عقیلی) و «درفش کاویانی» (شهرام ناظری) را در کارنامه دارد، درباره آلبوم خود با عنوان «بر مدار زمان» گفت:آلبوم «بر مدار زمان»، مجموعه ای از نواخته هایم است که دوست داشتم مخاطبان، این تکنوازی های تنبک من را بشنوند.

فرهاد صفري ادامه داد: آغاز تولید این اثر به سال 1387 بر می گردد و آن را در سال 88 ضبط کردیم، اما هفت سال طول کشید تا این آلبوم در مهر سال 95 منتشر شود.
وی درباره چرایی این فاصله طولانی بین تولید و توزیع آلبوم «بر مدار زمان» تصریح کرد: این اثر را پس از ضبط، به چند ناشر دادم که آلبوم مدتی دست آنها بود و به دان گوش دادند، اما برای انتشار آن مجاب نشدند و گفتند که نمی توانند آن را منتشر کنند.
این نوازنده سازهای کوبه ای درباره سبب بی رغبتی ناشران به انتشار آلبوم خود همچنین افزود: معتقدم این بی رغبتی ناشران به این سبب است که فضای موسیقی ایران اکنون طوری شده که مخاطبان میل چندانی به کارهای تکنوازی نشان نمی دهند؛ بنابراین اغلب آدم های خاصی این گونه آثار را خریداری می کنند. برای نمونه آلبوم من را که تکنوازی تنبک است، بیشتر کسانی که خود تنبک یا دف و دیگر سازهای کوبه ای می نوازند، احتمال دارد که بخرند. به هرحال چون مخاطب عام برای آلبوم های تکنوازی بسیار کمتر از دیگر آلبوم های موسیقی است، بسیاری از ناشران نیز علاقه ای نشان نمی دهند و برای انتشار این آثار ریسک نمی کنند.
صفری گفت: به هر ترتیب، سرانجام آلبوم «بر مدار زمان» با لطف نوید دهقان (سرپرست گروه قمر) که با آقای حسین خانی (مدیر شرکت ایران گام) صحبت و هماهنگی کرد، به همت شرکت ایران گام منتشر شد. البته افزون بر این، شرکت ایران گام کار را شنید و بعد تصمیم گرفت آن را منتشر کند، که البته این اتفاق نیز به سرعت رخ نداد، بلکه حدود 10 ماه طول کشید تا ایران گام این آلبوم را منتشر کند.
وی درباره جذابیت ها و قابلیت های آلبومش در ارتباط برقرار کردن با مخاطبان عام، گفت: بخش هایی از این آلبوم که به نوعی تِم مطربی قدیم و ریتم های شاد دارد، می تواند افرادی را که اصلاً موسیقی هم کار نمی کنند، جذب کند؛ اما در کنار این ها، آلبوم «بر مدار زمان» بخش هایی هم دارد که تکنیکی تر و خاص تر است.
این نوازنده تنبک در پاسخ به این پرسش خبرنگار موسیقی ایرنا، مبنی بر اینکه «به جز دستمایه قرار دادن ریتم های مطربی، چه کنیم که مخاطبان به شنیدن موسیقی های سازی رغبت پیدا کنند، گفت: این، کاری بسیار دشوار است زیرا هر کاری هم بکنیم مردم کارهای تکنوازی، بویژه تکنوازی های کوبه ای را سخت می شنوند و حتی اگر ساز ملودیک هم به آن اضافه کنیم، باز مردم رغبت چندانی نشان نمی دهند و تا صدای خواننده به این مجموعه آثار اضافه نشود، مردم چندان این آثار را گوش نمی دهند.

** کلام رکن بسیار مهم موسیقی در ایران است
وی افزود: کلام در ایران، رکن بسیار مهم موسیقی است و تا صدای خواننده به آثار موسیقایی اضافه نشود، بسیاری از مردم بدان آثار توجهی نخواهند کرد. البته این را هم باید در نظر داشت که همیشه برای هر پدیده ای تعدادی افراد هستند که علاقه نشان می دهند و خواهان آن کالا یا پدیده اند و موسیقی سازی و تکنوازی تنبک نیز از این قاعده مستثنی نیست.
صفری درباره برنامه موسیقایی آتی خود گفت: در آینده بدنبال تولید مجموعه ای تصویری از تکنوازی و نیز گروه نوازی سازهای کوبه ای هستم که البته باید دید خدا چه می خواهد و در آینده چه اتفاقی خواهد افتاد.

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی